Takip Et!

Gelecek

2021 Peugeot 308 hatchback Mart ayı için hazırlanıyor!

/

2021 Peugeot 308 hatchback, bir dizi hafif hibrit, plug-in hibrit ve tamamen elektrikli güç aktarma organları ile Mart 2021’de piyasaya sürülecek.

Peugeot 308, 2014 yılında ikinci nesli geldiğinde, Avrupa’da Yılın Otomobili unvanını alarak büyük bir sıçrama yaptı. Ama şimdi yepyeni bir 308’in piyasaya sürülüyor. 2022’de yola çıkmadan önce Mart 2021’de ortaya çıkacak. Aynı zamanda yeni Peugeot logosunu taşıyan ilk otomobil olacak ve 308 SW station modelinin yılın ilerleyen zamanlarında gelmesi bekleniyor.

Özel fotoğraflarda önizlenen ve casus fotoğrafçılar tarafından kameraya yakalanan araç, mevcut modele kıyasla çarpıcı bir şekilde değişecek. En son 208, 2008 ve güncellenen 3008 modeline benzer daha keskin, daha köşeli bir tasarım geliyor ve kabinde de benzer bir güncelleme bekliyoruz. Bugünün arabasında bulunan minimalist düzenden ziyade, yeni 308, Peugeot’nun en son modellerinin standardına dijital bir yükseltme alacak.

308 rekabeti artıracak!

Peugeot, yeni hatchback ile de tamamen yeni bir cephede savaşacak gibi görünüyor çünkü hem plug-in hibrit hem de tamamen elektrik gücü düşünülüyor. Peugeot’nun sahibi Groupe PSA’nın elektrikli araçlardan sorumlu başkanı Auto Express ile yaptığı konuşma, gelecek 308’i benzinli, dizel, plug-in ve tamamen elektrikli model alıcıları için bir otomobil yapma arzusunu belirtti. Anne-Lise Richard “308, e-CMP ve EMP2 olmak üzere her iki platformda da üretilebilir ” dedi. “Açıkça hem PHEV hem de EV’ye sahip olabilirdik. Müşteriler için her iki teknolojiye de yer olduğunu düşünüyorum. “ki farklı platforma – superminis için CMP düzeni, artı Peugeot’nun mevcut 308’i tarafından kullanılan daha büyük EMP2 mimarisi – referans, yeni otomobilin iki farklı temel seti üzerine inşa edileceği anlamına gelmiyor. E-CMP platformu yeni Citroen C4’te kullanılırken, gelecek DS 4 güncellenmiş EMP2 temellerini kullanacak.

Hem fişli hibrit hem de elektrik gücünün düşünüldüğü düşünüldüğünde, yeni 308’in CMP yerine EMP2 kullanması daha olasıdır. Daha küçük CMP sistemi benzinli, dizel ve saf elektrikli güç aktarma organları için uygun, ancak EMP2 platformu, aşağıda sunulan yanmalı motor ve plug-in hibrit seçeneklerinin (PSA Grubunun kompakt SUV’larında bulunur) yanı sıra tamamen elektrik gücünü barındıracak şekilde geliştirilmektedir. mevcut.

EMP2’ye dayalı tamamen elektrikli bir otomobil henüz piyasaya sürülmedi, ancak Peugeot, Citroen ve Vauxhall, aynı teknolojiyi kullanan orta büyüklükte elektrikli kamyonetler ortaya çıkardı, bu nedenle 321 km’den fazla menzili olan bir aile arabası bir sonraki mantıklı adım olacaktır.

Dizel-benzinli ve hibrit seçenekleri ile sunulacak

Tamamen elektrikli bir 308 ile birlikte takılabilir hibrit gücü korumak, tam performans meraklılarına hitap eden bir hareket. Peugeot, 355bhp 508 Sport Engineered sedanını daha yeni tanıttı ve 1.6 litrelik benzinli-elektrikli güç aktarım mekanizması istenirse doğrudan 308’e yerleştirilebilir. Her ne olursa olsun, hatchback, 222bhp ve 48 km fazla elektrikli menzile sahip 1.6 litrelik plug-in hibrit sistemin daha az güçlü, daha ekonomik bir versiyonuyla sunulacağı neredeyse kesin.

Yeni 308’in, 48 voltluk yarı hibrit teknolojisi açısından da önemli bir Peugeot olması bekleniyor. Otomatik versiyonların 2022’de piyasaya sürülme zamanında Punch Powertrain tarafından geliştirilen yeni bir elektrikli çift kavramalı şanzımana sahip olması da kuvvetli muhtemel.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Land Rover Defender, hidrojen denemelerine başlıyor

Jaguar Land Rover tarafı hidrojen testlerine Defender modeli ile başlıyor.

Published

on

Jaguar Land Rover tarafı bu yıl içerisinde hidrojen ile çalışan; Land Rover Defender prototipi ile yeni yakıt hücreli güç aktarma teknolojisinin testlerine başlayacak. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Jaguar Land Rover tarafı 2039 yılına kadar sıfır emisyon hedefine yönelik her geçen gün yeni bir adım atıyor. Bununla birlikte JLR tedarik zincirlerinde, üretim ve ürünlerinde net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi amaçlayan Reimagine stratejisinin bir parçası olarak hidrojen ile çalışan Defender prototipinin testlerine başlıyor.

Reimagine stratejisinin püf noktası, pilli elektrikli araçların geniş çapta piyasaya sürülmesine dayanıyor. Fakat firma şirketin yeniden keşfine bir dipnot olarak hidrojenli modelleri de stratejiye dahil etti. Bununla birlikte marka Şubat ayında hidrojen yakıt hücresi prototip araçlarının yıl içinde teste başlayacağını açıkladı.

Hidrojenli Land Rover Defender

Artık ilk hidrojen prototipinin yeni Defender’a dayandığını biliyoruz. Defender FCEV olarak isimlendirilen güç aktarma organı; bir yakıt hücresi grubuna, elektrikli tahrik ünitelerine, büyük bir pile ve hidrojeni depolamak adına yüksek basınçlı tankı bünyesinde barındırıyor.

Şimdilik model prototip olmaya devam ediyor. Fakat potansiyel olarak yakın gelecekte; markanın arazi aracının hidrojenle çalışan bir versiyonunun mevcudiyetine işaret etmesi dahi oldukça güzel.

Henüz modelin performansı veya menzili hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil. Bununla birlikte modelin herhangi bir görüntüsü de kameralara yakalanmış değil. Prototip ile birlikte marka hidrojen gücünün yakıt tüketimini ve arazideki performansını değerlendirecek.

Son olarak Jaguar Land Rover Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Başkanı Ralph Clague konu ile ilgili şu cümleleri kullanmakta;

“Hidrojenin, tüm ulaşım endüstrisinde gelecekteki güç aktarma sistemi karışımında oynayacağı bir rolü olduğunu biliyoruz ve akülü elektrikli araçların yanı sıra, başka bir sıfır egzoz borusu emisyonu çözümü sunuyor. Jaguar Land Rover’ın birinci sınıf araç serisinin özel yetenekleri ve gereksinimleri.”

“2022 Volkswagen T7 Multivan PHEV sistemine kavuşuyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

2022 Ferrari F171 süper otomobili kameralara yakalandı

2022 Ferrari F171 modeli McLaren Artura modeline rakip olma hedefiyle geliyor.

Published

on

Ferrari tarafında McLaren Artura modelinee rakip olarak düşünülen 2022 Ferrari F171 süper otomobili kameralara yakalandı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Maranello’da bir süredir geliştirilmekte olan ve yöneticiler tarafından referans verilen; altı silindirli bir motoru kullanan ilk model olması muhtemel. Bununla birlikte Ferrari Baş Pazarlama Sorumlusu Enrico Galliera 2019 yılında şu cümleleri kullanmakta idi;

“Felsefe, onları gerekli evrimle kullanmak için farklı teknolojilerle hazır olmaya çalışmaktır”  “Bu yüzden geniş bir motor yelpazemiz var: V12, V8 ve gelecekte V6.”

2022 Ferrari F171 teknik özellikleri

Ferrari tarafı henüz yeni motorun herhangi bir özelliğini açıklamadı. Fakat spekülasyonlar yeni “F171” modelinin süper otomobilinde; elektrik desteğine sahip turbo şarjlı 3.0 litrelik bir ünite yer alması bekleniyor.

Güç değerleri de henüz doğrulanmış değil fakat modelin McLaren ile rekabet edebilmesi için; Ferrari tarafının yeni hibrit sisteminden yaklaşık 670 beygir civarında güç alması gerekiyor. Bununla birlikte bu güç aktarma sistemi SF90 Stradale’den farklı olacak. Fark F171 modelinin ön aksında bir elektrik motoru yer almayacak. Bunun yerine sistem ek torku arka aksa gönderecek.

Modelin kameralara ilk kez yakalanan görüntüsüne baktığımız vakit; F8 Tributo ile aynı eğimli ön cam ve kapı tasarımı dikkatleri çekiyor. Ayrıca Ferrari’nin ortadan motorlu model tasarımı bu modelde de devam ediyor. Bununla birlikte sahte egzoz uçları ve difüzör etrafındaki bazı ayrıntılı kaplamalar gibi bazı ufak tasarım detayları da dikkatleri çekiyor.

2022 Ferrari F171 modeli F8 Tributo modelinden biraz daha küçük görünüyor. Modelin tekerlekleri köşelere daha yakın görünüyor. Bununla birlikte yol tutuşunun da daha iyi seviyede olduğu düşünülüyor.

Marka resmi olarak belirtmese dahi F171 modeli ile resmiyet kazanmazken, önümüzdeki dört yıl içinde piyasaya çıkacak olan iki yeni modeli daha sunmaya hazırlanıyor. Bu modellerden birisi Purosangue SUV, diğerinin ise Lotus Evija ve Tesla Roadster ile rekabet edebilecek ilk saf elektrikli modeli olması bekleniyor.

Son olarak Ferrari tarafının elektrifikasyon stratejisinin temel direkleri üç yeni otomobil olacak. Bununla birlikte Purosangue modelinin F171 için sıralanan aynı hibrit V6 motoru da kullanması ihtimaller arasında yer alıyor.

“2021 Citroen C-Elysee fiyat listesi ve teknik özellikleri” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Renault 4 elektrikli otomobil serisine katılacak

Renault 4 modeli elektrifikasyon ile birlikte gelecekte yerini ayırtıyor.

Published

on

Renault tarafının retro tasarımları gelecek ile buluşturma fikri ile birlikte Renault 4 modeli elektrikli olarak yoluna devam edecek. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Renault tarafında daha önce de gördüğümüz; retro modelleri elektrifikasyon ile ile gelecekte yer edindirme hamlesine Renault 4 modeli de katıldı. Daha öncesinde bu tarz bir hamleyi “5” modelinde görmüştük.

Konu ile ilgili olarak Renault CEO’su Luca De Meo şu cümleleri kullanmakta idi;

“Tarih yapan o kadar çok ürün oldu ki, bu uzun tarih ve gelenekle yeniden bağlantı kurmamak yazık olur.”

“Biz sadece dikiz aynasına bakmak için burada değiliz, bir şeyleri yeniden icat etmek için buradayız ve bence Renault 5 iyi bir örnek” “Birçok insan bana ‘neden retro tasarım yapıyorsun?’ diyor. Bu retro tasarım değil, sadece bir konseptin yeniden icadı. Kütüphanemizde yeniden icat edebileceğimiz birçok şey var.”

Orijinal modelin 1961’de lansmanının 60. yıldönümüne denk gelecek şekilde; modelin tanıtılıyor olması da oldukça güzel detaylar arasında yer alıyor. Fakat konseptin henüz tam olarak tamamlanmadığı biliniyor. Bu nedenle modeli tam olarak görmek için bir süre daha beklememiz gerekecek.

Görünen tasarım detayları

Model Renault 5 tarafında gördüğümüz tek bir çerçeve içerisine oturtulan far tasarımlarına sahip. Bununla birlikte ızgara gibi bir dizi retro tasarım dokunuşu, çelik tamponları ve küçük detaylar ile birlikte model bizleri adeta eskiye götürmeyi de başarıyor.

Elektrikli Renault 4 teknik özellikleri

Orijinal R5 piyasaya sürüldüğü vakit mekanik anlamda R4 modelinden ile bir çok ortak parçayı bünyesinde bulunduruyordu. Fakat bu kez rollerin tam tersine değişmesi bekleniyor. Adeta geçmişte abiden, gelecekte kardeşten ödünç alınan eşyalar mentalitesi gibi.

CEO De Meo, Elektrikli R5 modelinin platform tarafında Zoe modelinin temelini oluşturan CMF-B platformunu kullanacağını onaylamıştı. Bununla birlikte akıllara maliyetleri düşürmek adına aynı platformun Elektrikli R4 modelinde de kullanılması fikri geliyor. Aslında her iki modelin özellikleri henüz netleşmiş değil. Fakat Zoe modeline baktığımız vakit; bu platform ile Zoe 50kWh pili, 50kW hızlı şarj ile doldurabiliyor. Ayrıca model 394 kilometre menzile sahip.

Son olarak Zoe modeli baz alınarak düşünüldüğü vakit; Zoe modeli bu platform ile 132 beygirlik ve 108 beygirlik iki elektrikli motor ile sunuluyor.

“Cenevre Otomobil Fuarı 2022’ye ertelendi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları