Takip Et!

Genel

Yarı Otomatik Vites Nedir? Vites Çeşitleri Nelerdir?

/

otomatik-vites-dijitaltekerlek

Son zamanlarda piyasada oldukça yaygın bir şekilde karşılaştığımı yarı otomatik vites nedir? Araba kullanmayı bilmeyen sürücü adayları için ilk öğretilen şey şüphesiz vites olacaktır. Bir araca bindiğinizde, aracın hangi vitese sahip olduğunu bilmezseniz eğer o aracı kullanamayacaksınız. Peki bu Vites Çeşitleri Nelerdir? Sizlere bugün vites çeşitleri konusunda bilgi vermek istiyoruz. Okumaya devam edin.

Arabaların vitesleri, düz vites (manuel vites), otomatik vites olarak ikiye ayrılıyor. Ama bu vitesler de kendi alt başlıklarına ayrılmaktadır. Biz bugün sizlere arabaların demirbaşı olan vites çeşitleri konusunda bilgi verecek ve sizin araç kullanmanıza yardımcı olacağız.

Vites Çeşitleri

Vites çeşitleri otomatik vites ve manuel vites yani halk arasında bilinen adıyla düz vites olarak ikiye ayrılmaktadır. Biz sizlere ilk olarak kolay kullanıma sahip olan otomatik vites konusunda bilgi verecek daha sonra da manuel vites konusunda bilgi vererek, otomatik ve manuel vites arasındaki farklardan da bahsedeceğiz.

Otomatik Vites

Otomatik Vites Nedir?

Öncelikle büyük şehirler olmak üzere hemen her şehirde özellikle sabah işe gidiş saatleri ve akşam işten ve okuldan dönüş saatlerinde şehir içi trafiğinde araç kullanmak oldukça zor bir durumdur. Düz vites kullanmak otomatik vites kullanmaya göre biraz daha zor olduğundan ötürü pek çok kişi tarafından otomatik vitesli araçlar tercih edilmektedir. Özellikle de yeni araba kullanmaya başlayan kişiler için otomatik vitesli araç kullanımı oldukça rahattır.

Otomatik viteste debriyaj olmadığından ötürü stop ettirme gibi bir problem olmadığından araç kullanan kişi kendini stres altında hissetmeden araç kullanıyor. Yani otomatik vites, düz vitese göre daha kolay. Peki, vites üzerinde yer alan harfler ne anlama geliyor? Bu harflerin anlamını öğrendikten sonra otomatik vitesli aracı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Özellikle yoğun trafikte araç kullanmak zorunda olan kişiler için otomatik vites araçlar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Yarı Otomatik Vites

Otomatik viteste yer alan bir sistem olan Yarı Otomatik Vites de denilen şanzıman türünün aslında tam adı otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. Yarı Otomatik Vites , motor ile şanzıman arasında bağlantıyı, bilgisayar kontrollü debriyaj tarafından gerçekleştirmektedir. Bu şanzıman türü genellikle yeni nesil küçük araçlarda kullanılmaktadır.

Yarı otomatik vites nedir? Neden tercih etmeliyim diye soruyorsanız eğer; yarı otomatik vitesin maliyeti diğer şanzımanlara göre daha ucuz olmasından ötürü az yakıt yakacaktır. İki olumsuz yönü vardır. Birincisi aracın vites geçişleri yavaş ve oldukça sarsıntılıdır. İkincisi ise yokuşta araç dururken aracı geri kaydırabilir. Bu dezavantajlardan ötürü yarı otomatik vitesli araç alacak kişiler biraz daha düşünmelidir.

Tam Otomatik Şanzıman

Vites geçişleri oldukça hassas olan tam otomatik şanzımanın kesinlikle yokuşta geri kayma gibi bir sorunu bulunmamaktadır. Aynı zamanda debriyajı bulunmayan tam otomatik şanzıman, otomatik vites araçlarda en çok tercih edilen araçlardandır. Eğer yarı otomatik ve tam otomatik farkı ne diye soruyorsanız en önemli farkı yakıt tüketimidir. Özellikle tam otomatik arabalar, düz vitesli araçlara göre daha fazla yakıt tüketmektedir. Diğer bir farkı ise yarı otomatikte vites geçişleri hissedilirken, tam otomatikte bu vites geçişi hissedilmemektedir. Eğer tam otomatik vites bir araç alıyorsanız dizel araç tercih etmeniz, yakıttan tasarruf etmenize olanak sağlayacaktır.

Tiptronik Şanzıman

Aslında otomatik olan Triptronik Şanzımanın otomatik vitesten farkı, aynı zamanda manuel olarak da aracın kullanılabilmesidir. Bu vites hem manuel vites hem de otomatik vites araç kullanmak isteyen kişiler için oldukça idealdir.

Aklınızda oluşan sorunun ne olduğunu biliyorum. Otomatik viteste debriyaj pedalı yokken, manuelde nasıl vites geçişi sağlayacağım diyorsanız eğer, sakın endişelenmeyin. Eğer, Triptronik araç kullanıyorsanız vites kolunu çekerseniz manuel vites aktif olmuş olur. Yani arabada kontrolü siz kendi elinize almış olabilirsiniz. Vites kolunda yer alan + ve – kısmına dokunarak vitesi isterseniz artırabilir. İsterseniz azaltabilirsiniz.

Otomatik Vitesde Yer Alan Harfler Ne Anlama Geliyor?

Otomatik vitesli olan bir aracı kullanabilmek için vitesin üzerinde yer alan harfler ne anlama geliyor? diye merak ediyorsanız sizlere cevaplamak istiyoruz. Aşağıda sizler için otomatik vitesin üzerinde yer alan harflerin ne anlama geldiğini yazdık. Okumaya devam edin.

P: park etmeniz ve aracı durdurmanız halinde,
R: geri gitmek istiyorsanız,
N: aracı boşa almanız için,
D: ileri gitmek için kullanılmaktadır.

Eğer trafik içerisinde kontak kapatmadan uzun süre beklemeniz gerekiyorsa vitesi N konumuna alarak bekleme esnasında aracınızın daha az benzin harcamasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik vitesden sonra sıra geldi düz vitesi (manuel vites) tanımlamaya.

Düz (manuel) vites

Düz Vites Nedir?

Araba tarihinin en geniş kullanım alanına sahip düz vites ya da manuel şanzıman seçeneği hemen hemen her markada kullanılan bir şanzımandır. Bu vites tipi, sürücünün aracına daha fazla hakim olmasına olanak sağlar. Her ne kadar yorucu olsa da bazı araç kullanıcıları manuel vites seçeneğini sadece zevkleri için tercih ederler. Sizde, düz vites nedir diyorsanız, okumaya devam edin.

Düz vites kısaca, debriyaj, fren ve gaz pedalının yer aldığı, vites geçişlerinde de debriyajın etkili olduğu bir vites çeşididir. Araç kullanan biri aracın vitesini değiştirebilmek için önce debriyaja basar daha sonra vites değişikliği yapar. Vites değişikliği yapıldıktan sonra da debriyajdan ayak yavaşça çekilir ve gaza yavaş yavaş dokunulur. Manuel vites aracı kullanan kişiler için en hassas kısım, debriyajın kavrama noktasına alışmaktır. Sürekli araç kullanıldığı takdirde de bu kavrama noktasına kolaylıkla alışılacaktır.

4 ileri, 5 ileri, 6 ileri ve 7 ileri vitese sahip olan şanzımanlar günümüzde her markanın aracında görülebilmektedir.

Düz Vitesli Araç Kullanımı

Aslında düz vitesli araca alışınca, otomatik vitesli aracı kullanmak istemeyeceksiniz. Düz vitesli araçlarda devrine göre işleyen sistem vardır. Yani devir arttıkça, vites de değişmeniz gerekiyor. Eğer devrine göre vites artırmazsanız aracınız daha fazla yakıt yakar ve aracınız garip garip sesler çıkararak bağırmaya başlar. Sürücünün devrine göre vites artırmayı öğrenmesi önemli bir ayrıntıdır.

Şimdi sıra ise, Düz vites ile Otomatik Vites farkına geldi.

Düz Vites İle Otomatik Vites Farkı

Aslında bu iki araba tipi arasında çok fark yok. Bazı temel farklar bu araçları birbirinden ayırmaktadır. Düz vites ve otomatik vites arasındaki asıl fark vites şanzımanının çalışma şekli olmuştur. Düz viteste, sürücü biraz daha aktif olup, onun hareketlerine göre vites değiştirilirken, otomatik viteste araç hangi vitese geçmesi gerektiğine kendi karar vermektedir. Bu ufacık fark da yakıt tüketimini ve sürüş konforunu artırmaktadır.

Halk arasında bu iki vitesin farkı ise birinde debriyaj olup diğerinde debriyaj olmaması olarak nitelendirilmektedir. Aslında bu iki vites türünün avantajları ve dezavantajlarını tespit ederek karşılaştırma yapılması daha doğru olacaktır.

Ucuz Araç İstiyorsanız Düz Vites Tercih Edin!

Araba çalışması esnasında, devir değişimi yaparken daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyan otomatik vitesli araçlara göre düz vitesli arabalar daha az benzin yakmaktadırlar. Yani eğer siz de ucuz araç istiyorsanız düz vitesli araç tercih edebilirsiniz.

Elbette gelişen ve değişen teknolojiyle beraber otomatik vitesli araçlarda bu durum değişiklik gösterse de hala düz vites araçlar daha avantajlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Nedir Bu Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Vites?

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: [email protected]

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dört Tekerlek

SKODA Yeni Tasarım Dilinden İpuçları Vermeye Başladı

Skoda güncel tasarım dilini tanıtıyor.

Published

on

SKODA yeni tasarım dilini göstermeye hazırlanıyor. Her zamankinden daha dinamik bir tasarım temasıyla ortaya çıkacak olan Çek marka, yeni tasarımı temsil eden VISION 7S konseptiyle ilgili ilk görselini paylaştı.

Tamamen yeni, çok yönlü bir kabin mimarisi üzerine geliştirilen VISION 7S, yedi kişilik oturma kapasitesiyle dikkat çekiyor. Sürdürü​lebilir materyallerle minimalist bir kabine imza atılırken, yeni tasarım teması dijital teknolojilerin çok daha sezgisel ve kolay olarak kullanılmasını sağlıyor.

SKODA VISION 7S

Yeni tasarım dilinin ilk konsept aracı VISION 7S tamamen elektrikli olmanın getirdiği birçok avantajın kullanılmasını da sağlıyor. Üç koltuk sırasına sahip araçta ŠKODA’nın eşsiz imzası haline gelen Akılcı Çözümler de kendisini gösteriyor.

Yenilikçi detaylarla yüksek fonksiyonellik

Yeni VISION 7S konsept aracın kabininde, simetrik bir tasarımın yanı sıra kapılara kadar uzanan geniş ve yatay ön konsol genişlik hissini daha da artırıyor. Dokunsal kontroller pratik kullanımı destekleyecek şekilde adapte edilirken yeni tasarlanmış direksiyon da sürüşü kolaylaştırıyor. Entegre çocuk koltuğu, bir araçtaki en güvenli yer olan orta konsolda bulunuyor. Ön koltukların sırtlıkları, ikinci ve üçüncü sıradaki yolcular için multimedya cihazları için tutucularla donatıldı ve buralara entegre edilen sırt çantalarına yer verildi.

Kabinde dinlenme ve sürüş modu

VISION 7S’in geniş kabini sürüş ve dinlenme olmak üzere iki farklı modda kullanılabiliyor. Sürüş modunda, tüm kontroller ideal konumlarına ayarlanıyor ve sürüş sırasında ilgili tüm bilgileri görüntülemek için merkezi dokunmatik ekran dikey olarak hizalanıyor.

Dinlenme modu ise araç şarj olurken veya dinlenmek için durulduğunda etkinleştirilebiliyor. Bu modda direksiyon ve gösterge paneli öne doğru kayıyor. Böylece birinci ve ikinci sıra koltuklar için daha rahat bir oturma pozisyonu ayarlanabiliyor. 

ŠKODA’nın göstereceği yeni tasarım dili, markanın sağlamlık, fonksiyonellik ve özgün değerleri temel alınarak evrimleştiriliyor.

“Opel Crossland, Yarım Milyon Barajını Aşmayı Başardı!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Otomobilinizin doktoru olabileceğiniz 10 öneri

Otomobillerin ihtiyaç duyduğu eylemlerin bulunduğu listemiz sizlerle.

Published

on

Otomobil Sağlığı

Otomobilinizin sağlığını koruyup uzun yıllar kullanabilmeniz için naçizane 10 öneriden oluştan listemiz sizlerle. Listemizin detaylarına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Gerek günlük hayatımızda gerekse keyif almak adına her gün kullandığımız otomobiller yanlış kullanımlarda maddi açıdan bizleri oldukça yorabiliyor. Bununla birlikte dikkat edeceğimiz birkaç ufak detay ile araçlarımız hem daha sağlıklı hem de daha az maliyetli bir hale gelebiliyor. Dört bölümden oluşacak yeni serimiz ile birçoğumuzun bildiği oldukça basit yöntemleri sizlere hatırlatıyoruz.

1- Kullandığınız yolları doğru seçin

Bazen gerek yakıttan gerekse zamandan tasarruf etmek adına kilometre bazında daha kısa yolları tercih edebiliyoruz. Fakat yaptığımız tercihler bizlere her zaman olumlu yansımıyor. Örneğin sırf daha kısa olduğu için daha kötü bir kaplamaya sahip yolu kullanmamız bizlere; kırılan yaylar, yamulan jantlar ve hasar gören lastikler gibi sorunlarla karşılaşmamıza neden oluyor. Bununla birlikte bu hasarların doğurduğu maliyetler bir çoğumuzu hem maddi hem de manevi açıdan oldukça yoruyor.

2- Doğru klima kullanımı

İllaki etrafınızda yakıt tüketimini arttırdığı için klima açmayı reddeden arkadaşınız vardır. Fakat bu düşünce belki de bizlere daha büyük masraflara yol açabiliyor. Günümüz otomobillerinde kullanılan klima sistemleri oldukça verimli. Verimli klimalar açılmayan otomobiller hem aerodinamik anlamda zorlanırken, hem de conta ve diğer bileşenlerine farkında olmadan zarar verebiliyoruz.

3- Fren kullanımı

Özellikle güncel elektrikli modellerde gördüğümüz; motor freni kullanımı artık bambaşka bir seviyede. Bununla birlikte vitesi düşürerek hız düşürme alışkanlığına sahip sürücüler, farkında olmadan; rulmanlara ekstra yük bindirerek şanzımanın ömrünü kısaltıyor. Bu nedenle yavaşlarken yalnızca motor frenini kullanmamak şanzımanınızın ömrünü bir hayli kısaltıyor. Ayrıca bu detayın elektrikli otomobiller için farklı çalıştığını da belirtmek gerek.

4- Garajın önemi

Bir çoğumuz garajı olduğu halde otomobillerimizi kolay çıkabileceğimiz konumlara park ediyoruz. Bununla birlikte otomobillerimiz gereksiz yere fazladan güneş ışınlarına maruz kalıyor. Fazla sıcaklık nedeniyle aracın boyasından tutunda, iç kaplamalarına kadar bir çok detay oldukça kolay bir şekilde yıpranabiliyor.

5- Dizel Partikül Filtresi

Bugün bir çok dizel otomobilde bulunan Dizel Partikül filtresinin tıkanmasını önlemek adına, otomobillerimizi bir süre doğru devir aralığında sürmemiz gerekiyor. Doğru devir aralığında kullanılan otomobillerin filtreleri daha uzun ömürlü bir hale geliyor.

6- Düzenli olarak kullanmak

Otomobillerimizi uzun süre çalıştırmamız halinde lastiklerinden tutunda aküsüne kadar bir çok aksamında problemler baş gösterebiliyor. Hatta otomobil içerisinde duran yakıt dahi bayatlayabiliyor. Bu nedenle otomobilinizi kullanmasanız dahi, düzenli aralıklarla çalıştırmak ve park alanında yapılacak ufak bir gezinti dahi aracınıza iyi gelecektir.

7- Her şeyin fazlası zarar

Düzenli olarak çalıştırılan otomobillerde dikkat edilmeyen nokta ise ilk etapta otomobilin yağının soğuk olduğu. Otomobilin yağı soğukken yapılacak kısa süreli yolculuklar otomobilinizin motorunu daha fazla aşındıracaktır. Yani motor soğuk yağ ile daha fazla aşınıyor. Ayrıca yağ soğuk olduğu sürece otomobiller daha fazla yakar.

8- Motorunuza zaman tanıyın

Modern motorlar oldukça seri bir şekilde ısınabiliyor. Bu sayede aşınma engellenirken motorun ömrü de aynı doğrultuda artıyor. Fakat eski motorlar için aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Bu nedenle otomobilinizin motoru soğukken fazla yüklenmelere karşı dikkatli olun. Çünkü motor soğukken yapılacak yüksek devirli bir sürüş, motoru ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

9- Doğru devir aralığı

Her otomobilin verimli olduğu bir devir aralığı mevcuttur. Bu devir aralığı içerisinde otomobiliniz hem daha güçlü hem de daha konforlu bir şekilde yol alabilir. Bununla birlikte doğru devir aralığında otomobillerin enjeksiyon sisteminde ve silindir kapağında birikebilecek karbon birikintileri, kendi kendiliğine bir nebze de olsa temizleniyor.

10- Az yakıt ile çalıştırma

Yakıt deposunu sürekli olarak boşa yakın çalıştırmak modelin yakıt sistemini oldukça kötü etkiliyor. Bunun nedeni; yakıt nedeniyle oluşabilecek tortunun, yakıt deposunun altında birikme eğiliminde olmasıdır. Ayrıca biriken tortu ile aracınızın pompası, filtresi hatta enjektörleri dahi tıkanabilir.

Bu haftalık hepimizin bildiği fakat eyleme dönüştürmeyi unuttuğu, otomobilinizin sağlığını koruyan detayların sonunda geldik. Aynı listenin devamına önümüzdeki hafta aynı saatte ulaşabilirsiniz.

“İlk Lucid Air teslimatı önümüzdeki ay gerçekleşecek!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Taşıt alımlarında kredi vadesi kısaldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklama ile birlikte taşıt kredi vade süreleri kısaldı.

Published

on

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan basın açıklaması ile birlikte; taşıt alımlarında kredi vadesi yeniden düzenleniyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamanın detaylarına baktığımız vakit; vade sürelerinin kısaldığını görüyoruz. Bununla birlikte taşıt piyasasının bu açıklama ile nasıl etkileneceği merak konusu.

Taşıt alımlarında yeni kredi vade süreleri nasıl?

Öncelikle modellerin değerleri ile birlikte kredi vade süreleri kısaldı. Bununla birlikte 120.000 Türk Lirası ve altında fatura değerine sahip olan modeller için; kredilerin vade süresi 60 aydan 48 aya indirildi.

Fatura değerinin 120.000 Türk Lirası ve 300.000 Türk lirası aralığında olan taşıtlar için; kredi vade süresi 48 aydan 36 aya indirildi.

300.000 Türk lirası ve 750.000 Türk Lirası arasında fatura değerine sahip olan modeller için; kredi vade süresi 36 aydan 24 aya indirildi.

750.000 Türk Lirası ila 1.500.000 Türk lirası arasındaki taşıt kredilerinde ise vade süresi; 24 aydan 12 aya indirildi.

Bu kredi vade süresi düzenlemeleri ile birlikte pazarın olumsuz etkilenme ihtimali mevcut. Fakat bir diğer düşünce de yapılma ihtimali olan bir ÖTV düzenlemesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği.

Kredi faiz oranı değişmemiş olsa dahi, kısalan vade nedeniyle aylık taksit ödemelerinde yüzde 25 ila yüzde 100 arasında artış gerçekleşiyor. Ayrıca örnek vermek gerekirse; en çok talep gören, 120.000 Türk Lirası altı krediler için vade süresinin 60 aydan 48 ay indirilmesi ile aylık ödenecek taksit miktarı yüzde 25 artmakta. Bununla birlikte bu oran 150.000 Türk Lirası değerinde bir kredi için ise yüzde 33.

Kredi tutarı da değişiyor

BDDK kararı ile birlikte bankaların taşıt alımları için vereceği kredinin tutarı da yeniden belirlendi. Bununla birlikte 120.000 Türk Lirası ila 300.000 Türk Lirası arasında fatura değerine sahip olan modeller için; en fazla yüzde 30 oranında kredi kullanılabilecek.

300.000 Türk Lirası ile 750.000 Türk Lirası arasındaki taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı; fatura bedelinin yüzde 30’unu aşamayacak.

750.000 Türk Lirası ile 1.500.000 Türk Lirası arasındaki taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı; fatura bedelinin yüzde 20’si kadar.

Son olarak 1.500.000 Türk Lirası üzerinde fatura bedeline sahip olan araçlar için herhangi bir kredi verilmeyecek.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Çok Okunanlar