Takip Et!

Marka Hikayeleri

Volkswagen Başarı Hikayesi: Das Auto🥇

Kemal Toktaş

/

/ 2697 defa okundu

Her geçen gün kızışan otomobil dünyasında elektrikli araç yarışına katılmaya çalışan, başı skandallarla dertte olan üstüne üstlük bir de kötü dönemden geçiyor derken büyümeyi başaran marka desek aklınıza ilk kim geliiiirdi?🤓 Tabii ki VolkswagenBir dönem kendi reklamlarında “Bir Volkswagen sadece bir Volkswagen ile değiştirilir.” iddiasıyla otomobil dünyasında rakibinin olmadığını belirten, “Think Small” sloganıyla otomobillere yeni bir boyut kazandırmasıyla nâm salan bu markanın başarı hikayesini sizlerle paylaşacağız😉…

Dijital Tekerlek | Twitter

“Das Auto” HİKAYESİ NASIL BAŞLADI?

Otomobil dünyasındaki yarışa rakiplerine göre biraz geç başlayan Volkswagen 1937 yılında Almanya’nın Wolfsburg şehrinde kuruldu. Önceleri kasaba olan bu yerleşim yeri, Volkswagen’ın burada fabrika açmasıyla dev bir şehire dönüştü. Şehrin nüfusunun büyük bir kısmı Volkswagen ya da Volkswagen’ın bir şirketinde çalışıyor . Hatta Wolfsburg’a ülkemizden birçok insan iş umuduyla gidip oraya yerleşip yeni bir düzen bile kurdu. Kimin kurduğuna gelirsek eğer Nasyonal Sosyalist Alman Partisi tarafından kuruldu. Kelime anlamı olarak halkın arabası anlamına gelen Volkswagen Adolf Hitler’in Alman halkını otomobil sahibi yapmak için yaptığı en geniş kapsamlı proje olarak kabul ediliyor.

Adolf Hitler Beetle

TEKNOLOJİSİYLE HEP ÖNDE💯

Kurulduğu dönemin savaş zamanına denk gelmesiyle üretim hayatına füze ve kara araçları ile başladı. O zamanlar gelişmiş teknolojisiyle öne çıkan “Teknolojiyi biz üretiriz onlar uygular.” sloganıyla rakip tanımayan Volkswagen’ın bu görüşünün altınında boş olmadığını size söyleyelim. İlk hava soğutmalı motoru üretmesiyle içi dolu slogan yaptığını bir kez daha görmekteyiz🤭😉… Bu motorun neden üretildiğini sorarsanız eğer Rusya cephesinde başarısızlık getiren su soğutmalı motor diyebiliriz.

FARKLI PAZARLAMA STRATEJİLERİ🚛➡🚗

Reklamlarıyla açık ara fark yaratan bir marka olan Volkswagen, Beetle isimli küçük otomobiliyle insanları büyüledi🌀. Amerika’da “Amerikan Rüyası” olarak tasvir edilen refah döneminin sona ermesiyle insanlar büyük ev, büyük araba, mutlu aileler gibi hayallerin yerine daha minimalist bir yaklaşımı benimsemeye başladı. O dönemlerde kocaman arabalar için evlerini ipotek eden ailelere karşı gençler için bir şeyler yapmak isteyen Volkswagen “Beetle” ya da bizim değimimizce Kaplumabağa olan aracı piyasaya sürdü😍. “Think Small” adlı reklamıyla Kuzey Amerikayı kendine hayran bıraktı. Bu kampanyayla birlikte gençliğin bir sembolü olarak gösterildi💪🏻. Bu dönemde kendini hayran bıraktığı bir kısımda Hippiler oldu. Volkswagen’ın T1-T2 panelvanlarını çıkarmasıyla Hippiler Amerika’yı dolaşmaya başlıyor. Uzun bir süre bu araçlarla dolaşan Hippiler’i tanıyan Amerikan halkı bu panelvanlar için Hippie Bus kavramını kullanıyor🤙🏻.

Hippie Bus

BİR DİĞER BAŞARI: OTOMOBİLLERİN DUYGULARINA GÖRE İSİM BULMAK🤔

Etrafımızdaki otomobillere baktığımızda çoğunun isminin bir anlam ifade etmediğini görüyoruz. Volkswagen’ın arabalarıyla kurduğu duygusal bağ markanın isimlerine de yansımış. Duygularının olduğu iddia edilen bu otomobillerin farklı farklı isim kökenleri bulunmakta. Örnek vermek gerekirse Jetta isimli otomobil jet rüzgarları adlı doğa olayından etkilenerek konulmuş. Ayrıca otomobilin sert hatlara sahip olması, insanların gözünde sert bir duruşa neden olacak ki bu isim otomobile çok yakışmış. Bir başka örnek ise Passat. Bu otomobilin ismi Almancada Alize rüzgarları olarak çevriliyor. Otomobilin yumuşak hatları insanda sıcak bir yaz gününün hayalini kurduruyor olması nedeniyle sahip olmak arzusu yaratıyor💫✨.

Volkswagen Jetta
vw-passat-2019-dijitaltekerlek
Volkswagen Passat

BÜYÜK SKANDAL❗❗❗

Bu zamana kadar başarıdan başarıya koşan şirket 2015 yılında bir skandal haberiyle karşımıza çıktı. Dieselgate yani Volkswagen Emisyon Skandalı olarak bahsedilen skandal, Volkswagen markalı otomobillerde bir yazılım hilesi olduğunu ortaya koydu. ABD’de temiz bir çevre için ortaya çıkarılan politikalar ve insanların çevre için bilinçlenmesiyle bazı kesimler tarafından temiz ulaşım tercih edilmeye başlandı. Amerika pazarını kaybetmek istemeyen Volkswagen bu bilince ayak uydurmak amacıyla Diesel araçlarında bir yeniliğe giderek daha az kirlettiği konusunda yeni bir yöntem geliştirdiklerini duyurdu. Çoğu insan bunun çevre için faydalı olacağını düşündüğünden Diesel otomobillerinden vazgeçmedi. Fakat 2015’te markanın diesel motorlu araçlarının yazılımında bir hile olduğu ortaya çıktı. Araçlar test ortamına girdiğinde markanın dediği gibi bir uygulamanın olmadığı görüldü. ABD başkanı Richard Nixon istifa etti. Volkswagen ABD temsilcisi Michael Horn herkesten özür dileyerek 15 milyar ödemeyi kabul etti. Tüm bu kötü giden koşullara rağmen marka büyümeye devam etti😮. Hatta dünya üzerinde en çok satan otomobil markası olmayı bile başardı👏🏻. Bu nasıl oluyor derseniz marka, tasarımındaki etkileyicik ve teknolojisindeki gelişmişlik ile insanların kalplerini fethediyor🤜🏻🤛🏻.

BlueMotion

BAŞARININ SIRRI: TEKNOLOJİ 💻

İlk kez hava soğutmalı motor teknolojisiyle başarısından söz ettirdi. Sonralarında çıkardığı ve bütün dünyada gelmiş geçmiş en çok satılan otomobiller ilk 2 sırada yarışan Golf modelinde segmentindeki araçlar arasında ilk kez kilitlenmeye karşı fren sistemini yani ABS’yi kullanıcılara sundu. Kendine has motorları ve vitesleri ile Volkswagen diğer markalardan hemen ayrılıyor. TDI , turbo beslemeli dizel motor türü olarak kullanıcılarını gücü ve dayanıklılığı ile mutlu ediyor🤙🏻. TSI ile çift şarjlı destek sağlayan motor oldukça küçük motorlardan bile yüksek verim alınmasını sağlıyor. DSG çift kavramalı şanzımanı ile vitesler arasında en çok beğenilen vites türüdür. Bluemotion ile araçların ağırlığı ve yazılımında değişim yaparak daha az yakıt ve karbon salınımı yapması sağlanıyor. Tüm bunların yanı sıra başarısına ek olarak iyi niyet garantisi adı altında Volkswagen markalı araçlara teknik serviste ücretsiz değişim yapmaktadır🤩.

Volkswagen Alt Markalar

VOLKSWAGEN GRUBA DAHİL OLANLAR💯

Volkswagen bünyesine baktığımızda Porsche, Bugatti, Bentley, Audi, Lamborghini gibi hız konusunda usta olan devleri görüyoruz. Son zamanlarda SEAT ve Skoda gibi markalarında eklenmesiyle zirveye oynayan Volkswagen’ın belkide önemli sırlarından biri bu olabilir diyebilir miyiz? Son eklenen Seat ve Skoda marka araçlarda otomobil hatları aynı kalırken motor konusunda bir devrim yaşandı. Bu markalara geliştirme işlemi yapmasıyla kârına kâr katan Volkswagen liderliği devam ettirecek gibi gözüküyor🤓…

Dijital Tekerlek | Instagram

Almanların gelişmiş teknolojisi ve tasarımıyla fark yaratan Volkswagen’ı sizler için tanıttık. Diğer marka hikayesinde tekrar görüşmek dileğiyle👋🏻…

Görsel Kaynak 1 2

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Volkswagen Golf GTI sekizinci nesline ilk bakış

Volkswagen Golf GTI modellerinin gelişimi ve MK8 GTI modeline ilk bakış.

Altay Can Erkoç

Published

on

Sekizince nesil Volkswagen Golf GTI modeline ve geçmiş GTI modellerinin tasarımlarına detaylı olarak gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Volkswagen Golf GTI modeli her zaman segmenti için baz alınan bir model olmuştur. Bununla birlikte model her yeni nesli ile birlikte segmentini yeniden şekillendirmiştir.

Volkswagen Golf modelinin sekizinci neslinin ardından gözler GTI versiyonuna dikildi. Bununla birlikte Volkswagen Golf GTI modelinin 45 yıllık varoluşu özel bir sürümle kutluyor. Model her neslinde biraz daha gelişse dahi her zaman aynı stil ilkelerine bağlı kalmaya devam etti.

Nesilden nesile Volkswagen Golf GTI

Modelin en başına Mark 1 Golf GTI modeline baktığımızda; 1976 yılında Avrupa’da tanıtıldı. Bununla birlikte model o zamandan beri her neslin tonunu belirledi. İlk modelin ızgarası kırmızı bir rujla çerçevelenmişti. Bu kırmızı vurgusu modelin ön tarafında her zaman bulundu.

MK2 Golf GTI modeline baktığımızda ise bizleri ilk nesle göre daha şişkin bir tasarım bekliyor. Bununla birlikte model büyüyerek daha rahat bir model halini aldı.

MK3 Golf GTI modeli ise tasarım açısından önceki nesle göre daha yumuşak bir tasarıma sahip. Ayrıca model akıllara kazınan ikiz far tasarımına da sahipti.

Ardından gelen MK4 tasarımı eskisine göre daha mütevazi görünümle tanıtıldı. Ayrıca model sahip olduğu daha fazla renk seçeneği ile birlikte oldukça dikkat çekmeyi başarmıştı.

MK5 modeline baktığımızda ise serinin en büyüğü ve en ağır GTI modeli bizleri bekliyordu. Ardından gelen performans ve kalite iyileştirmeleri ile birlikte model eski nesline selam durur vaziyetteydi.

MK6 modeline geldiğimizde ise gözlemler modelin kalitesinin düştüğünü düşünmekteydi. Bununla birlikte model ön ayırıcıya sahip ilk GTI modeli oldu.

Yeni Golf GTI Dış Tasarım Başkanı Marco Pavone MK7 GTI modelini şu şekilde tanımlıyor;  “yaratıcı meyve sularımın bir tasarımcı olarak akmasına izin verilen ilk GTI olduğunu söylüyor. Benim için, en iyisi olmaya devam ediyor. ikonik bir kalite – hiçbir GTI bu kadar şık olmamıştı. “

Merakla beklenen MK8 GTI modeline geldiğimiz vakit ise bizleri özel farlar ve “ışık yeni kromdu” fikri bekliyor. Pavone model ile ilgili olarak; “Bu Golf GTI, modern çağın bir simgesi haline geldi” “Ancak, bu nitelikleri her zamankinden daha ilerici ve dijital bir şekilde bünyesinde barındırıyor.” cümlelerini kullanıyor. Bununla birlikte yeni modelde kırmızı ruj detayı ve bal peteği ızgarası gibi karakteristik detayların olması bekleniyor.

Son olarak her GTI modeli tamamen orijinaline kadar referans aldı. Fakat Volkswagen tarafı gelecekte GTI modeli gelmeyeceğini düşünüyorsanız yakın zamanda tanıtılan ID.4 GTX modelini hatırlayın.

“2021 Volkswagen Polo GTI resmi lansmana hazırlanıyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Genel

Nissan GT-R modellerinin hikayesi

Altay Can Erkoç

Published

on

Nissan markasının geçmişine ve en çok dikkat çeken modelleri olan Nissan GT-R modellerinin tarihsel sürecine gelin birlikte göze atalım.

Nissan markasının geçmişi

Günümüzde değeri milyar dolar seviyelerinde olan Nissan markası 1910 yılında Kenjiro Den, Meitaro Takeuchi ve Rokuro Aoyama isimleri tarafından kurulan Kaishinsha Motorcar Works şirketi bugün ki Nissan markasının temellerini oluşturuyor diyebiliriz. Şirket ilk aracını 1914 yılında DAT ismiyle üretmiştir. 1925 yılında isim değişikliğine giderek DAT Motorcar Co. İsmini almıştır. 1926 yılında Jitsuyo Jidosha company ile birleşerek Osaka merkezli DAT Manufacturing Co. Ltd. şirketinin temelleri atılmıştır.1932 yılına kadar ürettikleri otomobiller bu çatı altında geliştirilmiştir. 1931 yılına geldiğimizde ise DAT’ın oğlu anlamına gelen ilk DATSON modeli üretilir. 1933 yılına geldiğimiz vakit ise şirket Jidosha-Seizo co. adını alır ve Yokohama’ya taşınır. 1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketleri birleşerek Ni-san adını alır. 1 Haziran 1934’te şirketin adı Nissan Motor Co. Ltd. olur.

Nis san Dürüst samuray demektir ve görevi, verilen emaneti ve görevi canının son noktasına kadar korumak ve güvenliği sağlamadan can vermemektir. Bu sebeple Nissan – Made in Japan olan modeller daha uzun ömürlü motor ve şase yapısına sahiptir.

Nissan GT-R C10 (Hakosuka)

Nissan ve Prince şirketlerinin birleşmesi sonucunda 1968 yılında C10 kodu ile üçüncü nesil Skyline satışa sunuldu. S57 modelinde G-15 motor kullanılan aracın ek olarak 1.8 litrelik G-18 motor seçeneği de mevcuttu. Sedan ve station wagon modelleri mevcut olan C10 kodlu Skyline için 1970 tarihinde coupe versiyonu da satışa sunuldu.

İlk Skyline GT-R ise bu nesil ile birlikte 1969 yılında tanıtıldı. Araçta 2.0 litrelik 160 beygir gücündeki S20 kodlu 6 silindirli motora sahipti. Bu modeli GT-R tutkunları Hakosuka olarak tanımlarlardı.

Nissan GT-R C110

Dördüncü nesil Skyline olan C110 modeli 1972 ve 1977 yılları arasında satışa sunuldu. 2000GT-R modeli 1973 yılında çıkan Petrol Krizi sebebiyle yalnızca 197 adet satabildi ve bu kriz 1989 yılına kadar yeni bir GT-R modelinin tanıtılmasını engelledi

Nissan GT-R R32

1989 tarihinde R32 Skyline tanıtıldı. Skyline ilk kez yalnızca coupe ve sedan modeli ile sunuldu. Geliştirilmiş silindir kafaları, ECCS (Elektronik Konsantre Kontrol Sistemi)  enjeksiyon sistemine sahip RB-serisi sıralı 6 silindire sahip motoru ile birlikte 1.8 L 4 silindirli GXİ modeli de piyasaya sunuldu. Birçok modelinde HICAS adı verilen 4 tekerlekten yönlendirme sistemine sahipti. 2.5 L GTS-25 modeli Japonya’nın ilk beş ileri  otomatik şanzımana sahip modellerinden birisi oldu.

Son GT-R üretimin üzerinden 16 yıl geçtikten sonra GT-R R32 nesli ile tekrar yollara döndü. Araçta 2.6 L hacminde çift turbosarjlı RB26DETT motoru 320 beygir gücüne sahipti. Fakat o zamanlarda meşhur olan centilmenlik anlaşması sebebiyle 280 beygir ile sınırlandırılmıştı. Üretimi 1994 yılına kadar devam etti. Ayrıca araç 1990 yılında Avustralya Binek Otomobiller Şampiyonası’nda Ford Sierra Cosworth’ un  hakimiyetini kırarak Godzilla lakabını almıştır.

Modeller:

 • GT-R – 2.6 L RB26DETT twin-turbo  I6 (280 hp, 368 N m) 4WD ; ayrıca NISMO, N1, V-Spec, and V-Spec II modelleri.
 • NISMO S-Tune

Nissan GT-R R33

R33 GT-R 1995 yılında tanıtıldı. Araçta eski nesil ile aynı olan RB26DETT motoru bulunmaktaydı. Fakat bazı geliştirmeler ile birlikte turbo kompresörü, turbo borusu ve intercoolerde yapılan değişiklikler ile torku arttırılmıştı. Brembo frenlere HICAS ve ATTESA-ETS dört tekerlekten çekiş sistemine sahipti. Skyline’nin 40. yıl dönümü için Autech tarafından sınırlı sayıda sedan olarak da üretildi. 1996 yılında ise Nismo tarafından 400 beygir gücünde NISMO 400R modeli üretildi. Araç 6 ileri Getrag şanzımanına sahipti.

Modeller:

 • HR33 GTS – 2.0 L RB20E SOHC I6, 130 PS (96 kW, 172 N m)
 • ER33 GTS-25 – 2.5 L RB25DE DOHC I6, 190 PS (140 kW, 231 N m)
 • ENR33 GTS-4 – 2.5 L RB25DE DOHC I6, 190 PS (140 kW, 231 N m) 4WD
 • ECR33 GTS-25t (GTS-t) – 2.5 L RB25DET DOHC turbo I6, 250 PS (184 kW, 294 N m)
 • ECR33 P.Ride 280 Type MR – 2.8L RB28DET DOHC turbo I6, 300 PS

Nissan GT-R R34

R34 GT-R modeli 1999 yılında revize şasi ve teknolojik diğer güncellemeleri ile satışa sunuldu. O tarihlerde en dikkat çeken daha önce hiçbir Skyline’da bulunmayan özelliği ise ön panel üzerinde yer alan turbo basıncı,  yağ sıcaklığı, su sıcaklığı, G-force gibi diğer birçok şeyi ölçebilen ve bilgisini gösterebilen bilgisayarı olmuştur. Aracın en büyük rakibi dönemdeki Toyota Supra ve Honda NSX modelleriydi. R34 GT-R 2002 tarihine kadar üretimini devam ettirip 2007 yılında yerini Nissan GT-R modeline bıraktı.

Modeller:

 • GT-R – 2.6 L RB26DETT  twin turbo I6, 332 PS (244 kW, 392 Nm)
 • GT-R V·spec – Ek aero parçalar, fren havalandırma kanalları, difüzör, -ALSD.
 • GT-R V·spec II – V·spec’e ek olarak NACA kanallı karbon fiber kaput.
 • GT-R V·spec II N1 – V·spec II’ye ek olarak yenilenmiş N1 motor, klima, müzik çalar ve arka sileceği bulunmayan, basit iç döşeme. (sadece 45 adet üretildi)
 • GT-R M·spec – Deri iç döşeme, “Ripple Control” amortisörlü daha hafif süspansiyonlar, ısıtmalı koltuklar.
 • GT-R V·spec II Nür – V·spec II’e ek olarak N1 motor ve 300 km/h hız göstergesi. (sadece 750 adet üretildi)
 • GT-R M·spec Nür – M·spec’e ek olarak N1 motor ve 300 km/h hız göstergesi. (sadece 253 adet üretildi)
 • GT-R NISMO S-tune – M·spec’e ek olarak değiştirilmiş motor bloğu bileşenleri.
 • GT-R NISMO R-tune – Değişik tarzda M·spec.
 • GT-R NISMO Z-tune – 2.8 L RB28DETT Z2 twin turbo I6, 500 PS (368 kW, 540 Nm) Z1 ve Z2 (sadece 19 adet üretildi)

Nissan GT-R

R35 GT-R modelinin görünüşü ilk olarak 2007 yılında Tokyo Motor Show Fuarında gösterildi. Hemen ardından Japon pazarına 6 aralık 2007 tarihinde giriş yaptı. ABD’ye 7 Temmuz 2008’de, Kanada’da yine 2008 Temmuz ayı içinde ve üçüncü tüketici pazarı olarak Avrupa’da Mart 2009 tarihinde satışa sunuldu.

Eski nesillerdeki gibi dört çeker çekiş sistemine sahip olan model eski modelleri gibi maalesef bir Skyline değil. Bu yüzden eski GT-R modelleri ile olan ortak noktası oldukça azalmıştır. Motor olarak V6 VR38DETT motorunu kullanan model şasi kodunun “CBA-R35” olmasından dolayı “R35 GT-R” olarak adlandırılmıştır. İlk çıktığı zaman 530 beygir gücüne sahip olan modelin günümüze kadar aldığı değişiklikler ile birlikte üretimi hala devam etmektedir.

700 beygirlik Honda Civic, Nissan GT-R’ı aşağıladı!

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

2021 Volkswagen Golf için geri sayım başladı

Altay Can Erkoç

Published

on

2021 Volkswagen Golf modeli yani yeni MK8 Golf modelinin satışa sunulmasına sayılı günler kaldı. Bununla birlikte Golf modelinin geçmişine göz atacağımız yazımıza gelin birlikte göz atalım.

Volkswagen Golf modeli pazara sunulduğu günden bu yana her zaman dikkat çeken ve ulaşılabilen bir model olmayı başarmakta. Bu sayede modelin oldukça başarılı satış rakamları mevcut.

Geçtiğimiz yıl yeni tasarımı ile bizleri heyecanlandıran modelin; yeni tasarımını ülkemizde yollarda görmemize sayılı günler kaldı.

Modelin geçmişine baktığımızda model gerçekten dünya çapında başarılı bir hikayeye sahip. Volkswagen tarafı modelin üretimine 1974 yılının Mart ayında Wolfsburg’da başlamakta. Bununla birlikte aynı yıl içerisinde Mayıs ayında model satışa sunulabildi. Model Volkswagen tarafının çok sevilen ve ikonikleşen Beetle’ın selefi olarak görülmekteydi. Belirtmek gerekir ki Beetle modeli arkadan itişli ve arkada yer alan bir motora sahipti. Fakat Golf modeli ise önden çekişli ve motoru ön kısımda yer almaktaydı. Bununla birlikte bu motor su soğutmalı motor akımının önemli bir parçasıydı. Ayrıca model günümüzde çok tercih edilen kompakt hatchback segmentinin yaratıcısı olarak görülmekte.

Efsanevi Volkswagen Beetle modelinin varisi olmak ?

Golf modelinin geliştirilmesinde büyük katkısı olan Giorgetto Giugiaro ismini en başta belirtmek gerekir. Çünkü modelin başarısı model ile ilgili olan o günkü beklentileri fazlasıyla aşmayı başarmış görünmekte.

İlk olarak üretilen Volkswagen Golf MK I modeli o tarihe kadar üretilen en başarılı otomobil olma özelliğine sahip. Ayrıca model 21.5 milyondan fazla üretim adeti ile ikonikleşen Beetle modelinin başarı hikayesini devam ettirmesi beklenmekteydi. Modelin tasarımı, geniş iç hacmi, modern ve güvenli sürüş konsepti sayesinde marka 1976 yılının Ekim ayında Golf modelinin üretiminde 1 milyon sayısına ulaşabildi. Bu sayede model Beetle modelinin bayrağını taşıyabileceğini kanıtlamaktaydı.

Tasarım tarafında akıllara gelen İtalyan işçiliği elbette Golf modelinde de mevcut idi. Bununla birlikte model Giorgetto Giugiaro imzasına sahipti. Modelin tasarım tarafında köşeli dış tasarım ile birlikte o zamana kadar görevi otomobilde çatıyı desteklemek olan C-sütunları, Golf ile birlikte adeta bir tasarım konsepti haline gelmişti.

Zamana ait olmayan tasarımlar

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff Golf’ü şöyle tanımlamakta; “Dünya üzerinde, tasarımı nesilden nesile sistematik olarak ilerleyen çok az otomobil vardır. Bir ikon ve otomotiv sektörünün Onur Listesi’nde yer alan bir model. Modern ama moda olmayan bir otomobil.”

İlk nesil Golf modeli teknolojik anlamda da elbette tüm otomotiv trendlerini yansımasıydı. Bu sayede modelin bazı özellikleri öne çıkmaktaydı. Özellikle geniş iç hacmi, üstün güvenlik önlemleri, pratik kullanımı ve öne eğimli ön gövdesi sayesinde sürücü için görüş açısı oldukça başarılı idi. Halen geçerli olan bu özellikler Golf modelinin tasarımının bir zamana ait olmadığını kanıtlamakta.

1976 yılında Golf GTI modelinin pazara sunulması ile segmentin dinamikleşmesine sebep oldu. Belki de bu hamle hot-hatch modelleri için bir dönüm noktasıydı. Haliyle kısa bir süre içerisinde kompakt spor konsepti ile birlikte anılabilecek bir model yaratma şansını elde etti.

1979 yılına geldiğimizde ise dünyanın en çok satılan abriolet modeli olma özelliğini taşımakta olan Golf Cabriolet modelinin lansmanı ile beraber; “Golf Klasse” olarak bilinen bu segmente yepyeni bir hava getirdi.

Golf 1 modeli dünya genelinde 7 milyon adet satış rakamı ile beraber Beetle modelinin varisi olmaya değer bir otomobil olduğunu kanıtladı.

Efsanenin yolculuğu Volkswagen Türkiye, sekizinci nesil 2021 Volkswagen Golf modelinin Türkiye içerisinde satışa sunulmasına sayılı günler kala, efsanevi modelin 47 yıllık hikayesine özel bir film serisini Golf severler ile buluşturmakta. Volkswagen Türkiye tarafından yayınlanan birinci bölümü hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Volkswagen Başarı Hikayesi: Das Auto🥇” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları