Takip Et!

Marka Hikayeleri

Volkswagen Başarı Hikayesi: Das Auto🥇

/

Her geçen gün kızışan otomobil dünyasında elektrikli araç yarışına katılmaya çalışan, başı skandallarla dertte olan üstüne üstlük bir de kötü dönemden geçiyor derken büyümeyi başaran marka desek aklınıza ilk kim geliiiirdi?🤓 Tabii ki VolkswagenBir dönem kendi reklamlarında “Bir Volkswagen sadece bir Volkswagen ile değiştirilir.” iddiasıyla otomobil dünyasında rakibinin olmadığını belirten, “Think Small” sloganıyla otomobillere yeni bir boyut kazandırmasıyla nâm salan bu markanın başarı hikayesini sizlerle paylaşacağız😉…

Dijital Tekerlek | Twitter

“Das Auto” HİKAYESİ NASIL BAŞLADI?

Otomobil dünyasındaki yarışa rakiplerine göre biraz geç başlayan Volkswagen 1937 yılında Almanya’nın Wolfsburg şehrinde kuruldu. Önceleri kasaba olan bu yerleşim yeri, Volkswagen’ın burada fabrika açmasıyla dev bir şehire dönüştü. Şehrin nüfusunun büyük bir kısmı Volkswagen ya da Volkswagen’ın bir şirketinde çalışıyor . Hatta Wolfsburg’a ülkemizden birçok insan iş umuduyla gidip oraya yerleşip yeni bir düzen bile kurdu. Kimin kurduğuna gelirsek eğer Nasyonal Sosyalist Alman Partisi tarafından kuruldu. Kelime anlamı olarak halkın arabası anlamına gelen Volkswagen Adolf Hitler’in Alman halkını otomobil sahibi yapmak için yaptığı en geniş kapsamlı proje olarak kabul ediliyor.

Adolf Hitler Beetle

TEKNOLOJİSİYLE HEP ÖNDE💯

Kurulduğu dönemin savaş zamanına denk gelmesiyle üretim hayatına füze ve kara araçları ile başladı. O zamanlar gelişmiş teknolojisiyle öne çıkan “Teknolojiyi biz üretiriz onlar uygular.” sloganıyla rakip tanımayan Volkswagen’ın bu görüşünün altınında boş olmadığını size söyleyelim. İlk hava soğutmalı motoru üretmesiyle içi dolu slogan yaptığını bir kez daha görmekteyiz🤭😉… Bu motorun neden üretildiğini sorarsanız eğer Rusya cephesinde başarısızlık getiren su soğutmalı motor diyebiliriz.

FARKLI PAZARLAMA STRATEJİLERİ🚛➡🚗

Reklamlarıyla açık ara fark yaratan bir marka olan Volkswagen, Beetle isimli küçük otomobiliyle insanları büyüledi🌀. Amerika’da “Amerikan Rüyası” olarak tasvir edilen refah döneminin sona ermesiyle insanlar büyük ev, büyük araba, mutlu aileler gibi hayallerin yerine daha minimalist bir yaklaşımı benimsemeye başladı. O dönemlerde kocaman arabalar için evlerini ipotek eden ailelere karşı gençler için bir şeyler yapmak isteyen Volkswagen “Beetle” ya da bizim değimimizce Kaplumabağa olan aracı piyasaya sürdü😍. “Think Small” adlı reklamıyla Kuzey Amerikayı kendine hayran bıraktı. Bu kampanyayla birlikte gençliğin bir sembolü olarak gösterildi💪🏻. Bu dönemde kendini hayran bıraktığı bir kısımda Hippiler oldu. Volkswagen’ın T1-T2 panelvanlarını çıkarmasıyla Hippiler Amerika’yı dolaşmaya başlıyor. Uzun bir süre bu araçlarla dolaşan Hippiler’i tanıyan Amerikan halkı bu panelvanlar için Hippie Bus kavramını kullanıyor🤙🏻.

Hippie Bus

BİR DİĞER BAŞARI: OTOMOBİLLERİN DUYGULARINA GÖRE İSİM BULMAK🤔

Etrafımızdaki otomobillere baktığımızda çoğunun isminin bir anlam ifade etmediğini görüyoruz. Volkswagen’ın arabalarıyla kurduğu duygusal bağ markanın isimlerine de yansımış. Duygularının olduğu iddia edilen bu otomobillerin farklı farklı isim kökenleri bulunmakta. Örnek vermek gerekirse Jetta isimli otomobil jet rüzgarları adlı doğa olayından etkilenerek konulmuş. Ayrıca otomobilin sert hatlara sahip olması, insanların gözünde sert bir duruşa neden olacak ki bu isim otomobile çok yakışmış. Bir başka örnek ise Passat. Bu otomobilin ismi Almancada Alize rüzgarları olarak çevriliyor. Otomobilin yumuşak hatları insanda sıcak bir yaz gününün hayalini kurduruyor olması nedeniyle sahip olmak arzusu yaratıyor💫✨.

Volkswagen Jetta
vw-passat-2019-dijitaltekerlek
Volkswagen Passat

BÜYÜK SKANDAL❗❗❗

Bu zamana kadar başarıdan başarıya koşan şirket 2015 yılında bir skandal haberiyle karşımıza çıktı. Dieselgate yani Volkswagen Emisyon Skandalı olarak bahsedilen skandal, Volkswagen markalı otomobillerde bir yazılım hilesi olduğunu ortaya koydu. ABD’de temiz bir çevre için ortaya çıkarılan politikalar ve insanların çevre için bilinçlenmesiyle bazı kesimler tarafından temiz ulaşım tercih edilmeye başlandı. Amerika pazarını kaybetmek istemeyen Volkswagen bu bilince ayak uydurmak amacıyla Diesel araçlarında bir yeniliğe giderek daha az kirlettiği konusunda yeni bir yöntem geliştirdiklerini duyurdu. Çoğu insan bunun çevre için faydalı olacağını düşündüğünden Diesel otomobillerinden vazgeçmedi. Fakat 2015’te markanın diesel motorlu araçlarının yazılımında bir hile olduğu ortaya çıktı. Araçlar test ortamına girdiğinde markanın dediği gibi bir uygulamanın olmadığı görüldü. ABD başkanı Richard Nixon istifa etti. Volkswagen ABD temsilcisi Michael Horn herkesten özür dileyerek 15 milyar ödemeyi kabul etti. Tüm bu kötü giden koşullara rağmen marka büyümeye devam etti😮. Hatta dünya üzerinde en çok satan otomobil markası olmayı bile başardı👏🏻. Bu nasıl oluyor derseniz marka, tasarımındaki etkileyicik ve teknolojisindeki gelişmişlik ile insanların kalplerini fethediyor🤜🏻🤛🏻.

BlueMotion

BAŞARININ SIRRI: TEKNOLOJİ 💻

İlk kez hava soğutmalı motor teknolojisiyle başarısından söz ettirdi. Sonralarında çıkardığı ve bütün dünyada gelmiş geçmiş en çok satılan otomobiller ilk 2 sırada yarışan Golf modelinde segmentindeki araçlar arasında ilk kez kilitlenmeye karşı fren sistemini yani ABS’yi kullanıcılara sundu. Kendine has motorları ve vitesleri ile Volkswagen diğer markalardan hemen ayrılıyor. TDI , turbo beslemeli dizel motor türü olarak kullanıcılarını gücü ve dayanıklılığı ile mutlu ediyor🤙🏻. TSI ile çift şarjlı destek sağlayan motor oldukça küçük motorlardan bile yüksek verim alınmasını sağlıyor. DSG çift kavramalı şanzımanı ile vitesler arasında en çok beğenilen vites türüdür. Bluemotion ile araçların ağırlığı ve yazılımında değişim yaparak daha az yakıt ve karbon salınımı yapması sağlanıyor. Tüm bunların yanı sıra başarısına ek olarak iyi niyet garantisi adı altında Volkswagen markalı araçlara teknik serviste ücretsiz değişim yapmaktadır🤩.

Volkswagen Alt Markalar

VOLKSWAGEN GRUBA DAHİL OLANLAR💯

Volkswagen bünyesine baktığımızda Porsche, Bugatti, Bentley, Audi, Lamborghini gibi hız konusunda usta olan devleri görüyoruz. Son zamanlarda SEAT ve Skoda gibi markalarında eklenmesiyle zirveye oynayan Volkswagen’ın belkide önemli sırlarından biri bu olabilir diyebilir miyiz? Son eklenen Seat ve Skoda marka araçlarda otomobil hatları aynı kalırken motor konusunda bir devrim yaşandı. Bu markalara geliştirme işlemi yapmasıyla kârına kâr katan Volkswagen liderliği devam ettirecek gibi gözüküyor🤓…

Dijital Tekerlek | Instagram

Almanların gelişmiş teknolojisi ve tasarımıyla fark yaratan Volkswagen’ı sizler için tanıttık. Diğer marka hikayesinde tekrar görüşmek dileğiyle👋🏻…

Görsel Kaynak 1 2

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Yeni Renault 5, 2024 lansmanından önce fuarda yerini aldı

Yeni Renault 5 modeli Münih otomobil fuarında canlı olarak ilk kez gösterildi.

Published

on

Yeni Renault 5 elektrikli hatchback otomobili 2024 yılında piyasaya sürülmeye hazırlanırken Münih otomobil fuarında ilk kez görücüye çıktı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Fransız otomobil üreticisinin yeniden elektrikli olarak canlandırdığı efsane “5” modeli; “Renaulution” planları içerisinde Megane E-Tech modelinin ardından kendisine yer buluyor. Bununla birlikte model Renault Grubu’nun küçük elektrikli otomobiller için kullandığı CMF-BEV platformu üzerine inşa ediliyor.

Renault Patronu Luca de Meo; yeni CMF-BEV platformu ve yenilenen pil teknolojisinin kullanılması halinde; 5 modelini mevcut bir Zoe modeline göre yaklaşık olarak %33 oranında daha ucuza satabileceğini belirtti. Yani 27.505 Sterlin başlangıç fiyatına sahip olan Zoe modeline göre; 5 modelinin 18.500 Sterlinlik bir başlangıç fiyat etiketine sahip olması hedefleniyor.

Renault, yeni 5’in güç aktarma teknolojisi ile birlikte NCM pil paketlerini kullandığını özellikle belirtti. Bu pil paketleri sayesinde modelin 400 kilometrelik bir menzile sahip olması planlanıyor. Bununla birlikte 2030 yılına kadar kWh başına düşen maliyetin 58 Sterlin seviyesine düşürmeyi hedeflediklerini doğruladı.

Yeni Renault 5 detayları

Yeni elektrikli 5 modeli, markanın 2025 yılına kadar piyasaya süreceği; yedi tam elektrikli araç da dahil olmak üzere 14 yeni modelden birisi olacak. Ayrıca Renault 4 Supermini’nin 4ever isimli bir versiyonu da bu 14 model içerisinde yer alacak.

Elektrikli 5 konsepti ilk olarak; Luca de Meo tarafından bu yılın başlarında açıklanan “Renaulution” stratejik planları ile birlikte tanıtıldı. Bununla birlikte Renault, 2025 yılına kadar satışlarının %30’unu elektrikli araçların oluşturmasını hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 5 ve Megane E-Tech modellerinde beklentiler oldukça yüksek.

Renault 5 modelinin tasarımına göz attığımız vakit eskiden olduğu gibi küçük ve şirin bir otomobil olarak tasarlanmış görünüyor. Bu tasarımı güncel olan keskin köşeler ile birleştiren Renault markası gerçekten eski modeli adeta geleceğe taşımış gibi görünüyor. Özellikle belirtilen yan ızgaradaki “5” rakamı, kaput hava girişi gibi detaylar otomobilin kimliğinin daha kolay anlaşılmasını sağlıyor.

Şehir otomobili olarak tanımlanan model, şirketin halihazırda satmaya devam ettiği; kompakt elektrikli hatchback Zoe modelinin yerini alması bekleniyor.

Renault 5’in tarihi

Orijinal model 1972 yılında ilk kez piyasaya sürüldü. Bununla birlikte model Renault 4 ile Citroen 2CV modeli arasındaki büyük boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı. Mühendislere satın alma yelpazesinde ihtiyaçları direk olarak karşılayabilen, küçük bir otomobil geliştirmek adına bir çok brifing verildi.

Modelin nihai tasarımı ise Michel Boue’nun orijinal eskiz çizimlerine oldukça yakın bir şekilde karar verildi. Bununla birlikte model iki farklı motor seçeneğiyle önden çekişli olarak kullanıcılara sunuldu.

Model, 1980 yılından itibaren dünyanın en çok satan otomobillerinden birisi olmayı başardı. Bununla birlikte marka 1976 yılında dünyanın ilk gerçek performanslı hatchback modeli olarak görülen Renault 5 Alpine modelini üretti.

Alpine varyantını ise 1980 yılında sürücünün arkasındaki yolcu bölmesinin ortasına monte edilen turbo şarjlı bir motor yerleştirilen klasik bir ralli homologasyonunun özel ürünü olan efsanevi R5 Turbo varyantı takip etti.

Supercinq olarak bilinen ikinci nesil 5 ise; 1984 yılında revize edilen tasarımı ile birlikte piyasaya sürüldü. Ayrıca bu model yepyeni bir platformun üzerine inşa edildi. Supercinq varyantı ise 1996 yılına kadar satılmaya devam etse de; 1990 yılında piyasaya sürülen Clio modelinin gölgesinde kalarak üretimine ara verildi.

“Otonom Volkswagen ID.Buzz prototipi Münih’te tanıtıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

2021 Mercedes-AMG SL Nurburgring’de görüntülendi

2021 Mercedes-AMG SL modeli lansman tarihi yaklaşırken Nurburgring’de görüntüleri ve Mercedes SL modelinin tarihsel gelişimi bizlerle.

Published

on

Yeni 2021 Mercedes-AMG SL modelinin lansman tarihi yaklaşırken model kamuflajlı olarak Nurburging’de görüntülendi. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes tarafı modelin AMG bayrağı altında satılacağını doğruladı. Bununla birlikte AMG E63 spor sedan modeli ile aynı 4MATIC+ sistemini kullanarak ilk kez dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunacak.

Modelin görsellerine baktığımız vakit bizleri Mercedes-AMG GT ile aynı “Panamerica” radyatör ızgarası ve kare egzoz uçları bekliyor. Bununla birlikte modelin 2+2 şeklinde olan oturma düzeni korunacak. Ayrıca model hardtop yerine sahip olduğu kumaş tavan ile birlikte ağırlıktan tasarruf edebiliyor.

Daimler AG’nin baş tasarım sorumlusu Gorden Wagner model ile ilgili şu cümleleri kullanıyor; ” Her SL, on yılının aynasıdır. 50’leri düşünürseniz ve o dönemdeki güzellik idealini düşünürseniz, bu zenginlikti. Sonra altmışlara geçersiniz, modeller zayıfladı, etekleri kısaldı ve Pagoda’ya baktığınızda bu süper hafif bir araba ve yine zamanın zevkini temsil ediyor. “

2021 Mercedes-AMG SL teknik özellikleri

Mercedes tarafı modelin en güçlü AMG motorları ile satmayı planlıyor. Ayrıca serinin muhtemelen SL 43 etiketli model ile 3.0 litrelik benzinli motor ile başlaması planlanıyor. Bununla birlikte modelin AMG E63 modelinde kullanılan 604 beygirlik, çift turboşarjlı, 4.0 litrelik V8 motor seçeneğine de sahip olması bekleniyor.

Mercedes SL ailesinin tarihi gelişimi

W198 (1954-63)

Modele baktığımızda dikkatleri şüphesiz ikonik olan Martı Kanadı çekiyor. Bununla birlikte model dört silindirli 190 SL versiyonu ile oldukça iyi bir alternatifti.

W113 (1963-1971)

“Pagoda” olarak isimlendirilen model çıkarılabilir bir hard-top ile satışa sunuldu. Bununla birlikte 230,250 ve 280 modellerinin tamamı altı silindirli motorlarla sunuldu.

R107 (1971-1989)

Bir roadster’ın yanı sıra model marka adına 1981 yılına kadar üretilen dört koltuklu SLC coupe versiyonuna sahipti. Bununla birlikte bu nesil ilk V8 motora sahip SL idi.

R129 (1989-2001)

V12 motor seçeneği ile sunulan nesil modeli doksanlı yıllarda temsil etti. Ayrıca modelin AMG versiyonları da mevcut idi.

R230 (2001-2011)

İlk kez SLK tarafında görülen katlanır tavanın yanı sıra model; inanılmaz gövde kontrolü ve yüksek teknolojili yardımcılara sahipti.

R231 (2012-2020)

En son nesil SL modeline baktığımız vakit de tamamen alüminyum olan gövde bizleri bekliyordu. Model R230 modelinin yoğun bir şekilde güncellenmiş haliydi.

“2022 Mercedes-Benz EQS SUV ilk kez görüntülendi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen Golf GTI sekizinci nesline ilk bakış

Volkswagen Golf GTI modellerinin gelişimi ve MK8 GTI modeline ilk bakış.

Published

on

Sekizince nesil Volkswagen Golf GTI modeline ve geçmiş GTI modellerinin tasarımlarına detaylı olarak gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Volkswagen Golf GTI modeli her zaman segmenti için baz alınan bir model olmuştur. Bununla birlikte model her yeni nesli ile birlikte segmentini yeniden şekillendirmiştir.

Volkswagen Golf modelinin sekizinci neslinin ardından gözler GTI versiyonuna dikildi. Bununla birlikte Volkswagen Golf GTI modelinin 45 yıllık varoluşu özel bir sürümle kutluyor. Model her neslinde biraz daha gelişse dahi her zaman aynı stil ilkelerine bağlı kalmaya devam etti.

Nesilden nesile Volkswagen Golf GTI

Modelin en başına Mark 1 Golf GTI modeline baktığımızda; 1976 yılında Avrupa’da tanıtıldı. Bununla birlikte model o zamandan beri her neslin tonunu belirledi. İlk modelin ızgarası kırmızı bir rujla çerçevelenmişti. Bu kırmızı vurgusu modelin ön tarafında her zaman bulundu.

MK2 Golf GTI modeline baktığımızda ise bizleri ilk nesle göre daha şişkin bir tasarım bekliyor. Bununla birlikte model büyüyerek daha rahat bir model halini aldı.

MK3 Golf GTI modeli ise tasarım açısından önceki nesle göre daha yumuşak bir tasarıma sahip. Ayrıca model akıllara kazınan ikiz far tasarımına da sahipti.

Ardından gelen MK4 tasarımı eskisine göre daha mütevazi görünümle tanıtıldı. Ayrıca model sahip olduğu daha fazla renk seçeneği ile birlikte oldukça dikkat çekmeyi başarmıştı.

MK5 modeline baktığımızda ise serinin en büyüğü ve en ağır GTI modeli bizleri bekliyordu. Ardından gelen performans ve kalite iyileştirmeleri ile birlikte model eski nesline selam durur vaziyetteydi.

MK6 modeline geldiğimizde ise gözlemler modelin kalitesinin düştüğünü düşünmekteydi. Bununla birlikte model ön ayırıcıya sahip ilk GTI modeli oldu.

Yeni Golf GTI Dış Tasarım Başkanı Marco Pavone MK7 GTI modelini şu şekilde tanımlıyor;  “yaratıcı meyve sularımın bir tasarımcı olarak akmasına izin verilen ilk GTI olduğunu söylüyor. Benim için, en iyisi olmaya devam ediyor. ikonik bir kalite – hiçbir GTI bu kadar şık olmamıştı. “

Merakla beklenen MK8 GTI modeline geldiğimiz vakit ise bizleri özel farlar ve “ışık yeni kromdu” fikri bekliyor. Pavone model ile ilgili olarak; “Bu Golf GTI, modern çağın bir simgesi haline geldi” “Ancak, bu nitelikleri her zamankinden daha ilerici ve dijital bir şekilde bünyesinde barındırıyor.” cümlelerini kullanıyor. Bununla birlikte yeni modelde kırmızı ruj detayı ve bal peteği ızgarası gibi karakteristik detayların olması bekleniyor.

Son olarak her GTI modeli tamamen orijinaline kadar referans aldı. Fakat Volkswagen tarafı gelecekte GTI modeli gelmeyeceğini düşünüyorsanız yakın zamanda tanıtılan ID.4 GTX modelini hatırlayın.

“2021 Volkswagen Polo GTI resmi lansmana hazırlanıyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları