Takip Et!

Gelecek

Tim Cook Apple Car ile ilgili bir şeyleri açıklıyor

/

Apple’ın CEO’su Tim Cook yaklaşmakta olan otonom araba Apple Car modelini bir robotla karşılaştırmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Apple’ın, sızdırılan patent tasarımları ile; gelişmiş bir otonom elektrikli otomobil üzerinde çalıştığı artık bir sır değil. Buna karşılık Xiaomi, Huawei gibi rakiplerde kendi elektrikli arabalarını yapmayı planlamakta.

Daha öncesinde Hyundai ile bazı görüşmelerin söz konusu olduğu Apple tarafı; otonom aracı üretmeyi oldukça yüksek düzeyde istemekte. Bu nedenle markanın her açıklaması meraklıları oldukça heveslendirmekte.

New York Times için Kara Swisher’ın, Sway podcast’inin yeni bir bölümünde Apple’ın CEO’su; teknoloji devinin ilk arabasını robotla karşılaştırarak ima etmekte.

Tim Cook tarafından kullanılan cümlelere baktığımız vakit; “Bence özerkliğin kendisi temel bir teknolojidir” dedi. “Bir şekilde geri adım atarsanız, araba birçok yönden bir robottur. Otonom bir araba bir robottur. Bu nedenle otonom ile yapabileceğiniz pek çok şey var. Ve Apple’ın ne yaptığını göreceğiz.”

Ne yazık ki Tim Cook markanın kendi arabasını yapmayı mı yoksa; diğer otomobil üreticileri ile otonom sürüş yazılımı geliştirmeyi mi planladıkları bilinmemekte. Fakat diğer yorumları beklentileri arttırmakta.

“Donanımı, yazılımı ve hizmetleri entegre etmeyi ve bunların kesişme noktalarını bulmayı seviyoruz çünkü sihrin gerçekleştiği yerin orası olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Ve bunun etrafındaki birincil teknolojiye sahip olmayı seviyoruz.”

Açık bir onay olmasa da, Apple’ın entegre otonom teknolojiye sahip bir elektrikli model inşa etmek istediği ve rekabeti uçuracak sürücü yardımları ile gelmekte olduğu kesin.

Apple Car ne zaman gelecek ?

Apple’ın kod adı Project Titan olan ilk modeli 2024 yılında piyasaya sürülmesi beklenmekte. CEO tasarım ile ilgili bir ipucu vermez iken; Tesla tarafının en büyük rakibi olması toplum tarafından beklenmekte. Ayrıca Tim Cook, Tesla ile ilgili şu cümleleri kullanmakta;

“Elon ile hiç konuşmadım, ancak kurduğu şirkete büyük hayranlık ve saygı duyuyorum,” dedi. “Tesla’nın sadece liderliği kurmakla kalmayıp, elektrikli araç alanında böylesine uzun bir süre liderliği sürdürmekle inanılmaz bir iş çıkardığını düşünüyorum. Bu yüzden onlara büyük minnettarım.”

“2024 GMC Hummer EV SUV modelinin gövdesi tanıtıldı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Tekerlekli araçlara olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dört Tekerlek

AMG ve Will.I.Am paylaşılan video ile akılları karıştırdı

Mercedes-AMG tarafından paylaşılan video dikkatleri toplamayı başardı.

Published

on

AMG ve Will.I.Am ortaklığımda Mercedes AMG tarafının Instagram hesabında yapılan paylaşım ile gözler markaya çevrildi. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes-AMG tarafının elektrikli otomobiller için marka elçisi olan William James Adams Jr. ortaklığında yapılan paylaşım ile beraber GT63 SE Performance modeline dayanan detaylar gösterildi. Paylaşılan içeriği incelediğimizde ön tarafın yeni G63 modelini yansıttığını düşünmek mümkün; ancak yan çerçeveye baktığımızda modelin coupe formunu farketmek mümkün. Ayrıca bu form ile beraber modelin uzun motor kaputu ile beraber akıllara oldukça sportif bir duruşa sahip modelin yolda olduğunu söylemek mümkün.

Bu noktada beklentiler modelin; yeni nesil AMG GT Coupe, E-Serisi Coupe veya en güçlü seçenek olan AMG GT Dört Kapılı Coupe modeline dayanabileceğini söylemek mümkün. Bununla birlikte paylaşılan videonun hangi modele ait olduğu önemsenmeksizin, ön tarafta G63 modelinden ilham alınarak tasarlandığını söylemek mümkün.

Marka, AMG departmanı ve Will.I.Am ortaklığı ile yaptığı paylaşımda “Cesur ve cesur fikirler, yeniliğin kilidini açmak ve yeni nesil hayalperestleri desteklemek için birleşiyor. Yakında açıklanacak büyük bir şey için bizi izlemeye devam edin.” ifadesini kullanarak beklentileri yükseltirken; Geleceğe yönelik otomobiller tasarlamaya son gaz devam ettiğini de kamuoyuna duyuruyor.

“Mazda Vision Coupe yerine hedefler SUV pazarı”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Renault 19 Mayıs’ta hidrojen yakma teknolojisini önizleyecek

Renault 19 Mayıs’taki etkinlik ile gelecek planlarını açıklayacak.

Published

on

Yeni Renault konsepti, Paris’te yeni tasarım yaklaşımı ile beraber 19 Mayıs’ta sergilenecek. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Fransız otomobil üreticisi Renault, 19 Mayıs’ta yeni bir hidrojen güç aktarma sistemi için tasarım ve ön izleme planlarına ilişkin yeni bir konsept otomobil ortaya çıkaracak. Bununla birlikte henüz isimlendirilmeyen konsept, markanın gelecek planlarını da bünyesinde barındıracak.

Görsel açıdan Renault 5 ile benzerlik beklenirken; retro tarzdaki Renault 4ever crossover’ın gösteriminin yapılmasıda oldukça yüksek ihtimal. Ayrıca marka bu etkinlik ile döngüsel ekonomi hedeflerinide sergileyecek.

Şirket CEO’su Luca de Meo, modeli  “Bir konsept yaptığımızda, bunu gerçek arabalara dönüştürmek istiyoruz” ifadesiyle vurgulayarak; konseptin üretim modelini büyük ölçüde yansıtacağını belirtti. Bununla birlikte güç aktarma organı tarafının detayları tanıtım ile açıklanacak. Ayrıca modele ilişkin “hidrojen motoru” ifadesini kullanılması ile tüm dikkatler modele çevriliyor.

Nihai üretim otomobili, saf elektrikli bir güö aktarma organıyla da sunulabilir. Ancak De Meo, konseptin “elektrik, hidrojen… belki başka şeyler” sergileceğini belirtti. Bununla birlikte marka, konsepti Paris’teki iklim odaklı ChangeNow konferansında tanıtacak. Marka, etkinliği şirket dönüşüm stratejisinin üç ana temasını vurgulayarak sergileyecek.

“Maserati GranTurismo Folgore, CEO Tavares’in kontrolünde”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Honda 8 yıl içerisinde 30 farklı elektrikli modelini satışa sunmayı hedefliyor

Honda geleceğe yönelik planlarını resmi olarak duyurdu.

Published

on

Honda Motor Co Ltd., bugün Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlediği basın toplantısında otomobil üretimindeki elektrifikasyon sürecine yönelik yeni girişimlerini paylaştı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Honda, ‘sıfır çevresel ayak izi’ hedefi için insanların ‘hareket etme memnuniyetini ve özgürlüğünü’ artırmak amacıyla elektrifikasyon girişimine yönelik çalışmalarını geliştirdiğini duyurdu. Bununla birlikte markanın geçtiğimiz yıllarda üzerinde durduğu ‘mevcut işletmeleri sağlamlaştırma’ ve ‘yeni büyümeye hazırlanma’ yönündeki girişimleri sonucunda ürünler, işletmeler ve yeni teknolojiler alanlarında olumlu sonuçlar alındığı belirtildi. Honda, istikrarlı bir gelişme kaydederek bugün itibariyle global modeller için donanım ve opsiyon seviyesindeki toplam varyasyon sayısını 2018’deki sayının yarısından daha azına düşürüldüğünü paylaştı. markanın hedefi 2025 yılına kadar üçte bir oranında azalma kaydetmek. Marka, küresel otomobil üretimiyle ilgili maliyetlerinde de 2018’de kaydedilen maliyetlere kıyasla yüzde 10’luk bir azalma hedefiyle çalışıyor. Honda, mevcut işletmeleri sağlamlaştırarak kaynak üretme çabalarını hızlandırmaya ve bu kaynakları elektrifikasyona ve yeni büyüme hazırlığına yatırmaya devam edecek.

Motosikletler, otomobiller, güç ürünleri, dıştan takma motorlar ve uçaklar dahil olmak üzere yılda yaklaşık 30 milyon adet mobilite ürünün satışı ile dünyanın en büyük güç ünitesi üreticisi olan Honda, 2050 yılına kadar dahil olduğu tüm ürünler ve kurumsal faaliyetler için karbon nötrlüğü gerçekleştirmeyi ve karbon emisyonlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Honda ‘Pil Tedarik Stratejisi’ yatırım planları

Honda, elektrikli araç çağındaki en önemli zorluğun pillerin küresel tedariki olduğunu belirterek akü tedarik stratejisi için iki temel yaklaşımını duyurdu. Birinci olarak Honda, dış ortaklığı güçlendirerek her bölgede sıvı lityum iyon pillerin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlayacak. Kuzey Amerika: Honda, Ultium pillerini GM’den tedarik edecek. Bununla birlikte GM’den ayrı olarak Honda, pil üretimi için bir ortak girişim şirketi kurma olasılığını araştırıyor. Çin, Honda’nın CATL ile iş birliğini güçlendirirken Japonya da Envision AESC’den mini elektrikli araçlar için pil tedarik edecek. İkinci olarak ise; marka, yeni nesil pillerin bağımsız araştırma ve geliştirmesini daha da hızlandıracak. Marka, şu anda geliştirilmekte olduğu tamamen katı hal pilleri, 2024 baharında çalışır hale getirmek amacıyla yaklaşık 343 milyon dolar yatırım yaparak bir üretim hattı oluşturacak. Japon üretici, yeni nesil pillerini yeni modellere uyarlamayı hedefliyor. 2020’lerin ikinci yarısından itibaren pazara sunulacak.

Hedefler

Kuzey Amerika Honda, 2024’te GM ile ortaklaşa geliştirilmekte olduğu iki orta ve bir büyük boyutlu EV modelini tanıtacak. Çin, 2027 yılına kadar toplam 10 yeni EV modeli tanıtırken; Japonya, 2024’ün başlarında ilk olarak 1 milyon yen fiyat aralığında ticari kullanımlı bir mini EV modelini piyasaya sürecek. Bununla birlikte marka, 2026’da donanım platformu ile yazılım platformunu birleştiren bir EV platformu olan marka e: Architecture’ı benimsemeye başlayacak. GM ile yapılan ittifak sayesinde Honda, Kuzey Amerika’dan başlayarak 2027’de benzinle çalışan araçlar kadar rekabetçi olacak bir maliyet ve menzile sahip uygun fiyatlı EV’leri piyasaya sürecek. Bu girişimler aracılığıyla marka, 2030 yılına kadar ticari amaçlı mini elektrikli araçlardan amiral gemisi sınıfı modellere kadar eksiksiz bir ürün yelpazesiyle dünya çapında 30 EV modelini piyasaya sürmeyi ve yılda 2 milyondan fazla üretim yapmayı planlıyor.

Honda, elektrifikasyonda ilerleme kaydederken odağını donanım ve satış işinden kaydırarak bağlantılarını genişletmek için donanım ve yazılımı birleştirerek iş portföyünü dönüştürecek. Ayrıca, 2030 yılından sonra Honda, birleşik çözüm işini ve ayrıca yeni alanlardaki işlerini güçlendirecek. İş portföyünün böyle bir dönüşümünü gerçekleştirmek için marka, mevcut işlerini sağlamlaştırmak için çalışacak. marka, mevcut işletmeleri sağlamlaştırmaya yönelik istikrarlı çabalarının sonucunda maliyetlerini de düşürerek iş yapısını iyileştirecek. Honda’nın orta ve uzun vadede yüzde 7’den fazla satış getirisine (ROS) ulaşma hedefini bulunuyor. Honda ayrıca, net nakit dengesini de 15 milyar dolar (31 Aralık 2021’de sona eren üçüncü çeyreğin sonunda) sağlıklı bir seviyeyi de koruyor. Honda, araştırma ve geliştirme harcamaları için yaklaşık 64 milyar dolar bütçe ayıracak. Tüm Ar-Ge alanlarından Honda, elektrifikasyon ve yazılım alanlarına yaklaşık 40 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor (Ar-Ge harcamaları için yaklaşık 28 milyar dolar ve yatırımlar için yaklaşık 12 milyar dolar). Yeni teknoloji alanları ve kaynak sirkülasyonu dahil olmak üzere yeni büyümenin hazırlanması için marka, önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yapacak. Ayrıca marka, yüksek potansiyele sahip ileri teknolojilere ve iş modellerine yönelik yeni şirketlere yılda 80 milyon dolar ölçeğinde yatırım yapacak ve böylece Honda teknolojilerinin ve işletmelerinin yelpazesini genişletecek.

Honda tarafından 2 yeni spor model

Son olarak marka, karbon nötr ve elektrifikasyona yönelik çalışmalarının yanı sıra müşterilerine keyifli bir sürüş yaşatacak modeller de sunacak. “Sürüş keyfi”, elektrifikasyon çağında bile Honda modellerine aktarılarak Honda’nın evrensel spor zihniyeti ve ayırt edici özellikleri öne çıkacak. Japon otomobil üreticisi, bir uzmanlık ve bir de amiral gemisi olmak üzere iki spor modelini tanıtacak.

“Tesla Model 3 modelinin fiyatı bir kez daha arttı!”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar