Takip Et!

Elektrikli Araçlar

Tesla, Hindistan ‘da araba üretecek!

/

Tesla Inc., Hindistan ‘da ilk kez elektrikli araçlar yapmak için bir anlaşmaya yaklaşıyor ve Çin’de üretimi başlattıktan sonra yeni bir büyüme fırsatı sunuyor.

Otomobil üreticisinin altı aydır yerel yetkililerle müzakere ettiğini ve konuya aşina olan kişiler, Bangalore banliyölerinde aktif olarak araba montajını düşündüğünü söyledi.

Ar-ge ve tesisi olabilir

Tesla, yorumlara hemen yanıt vermedi ve bakanın açıklamasını onaylamadı. Şirketin bölgedeki ofis gayrimenkulleri için durum tespiti yaptığını ve Ar-Ge tesisi kurmayı planladığını söyleyenler, konu özel olduğu için isim verilmemesini istedi.

Tesla, elektrikli araçlar ve havacılık ve uzay üretim yetenekleri için bir merkez olacak şekilde şekillendiği için Bangalore’ye odaklandığı söylenildi. Tesla, Hindistan birimini ve tescilli ofislerini Bangalore şehir merkezinde birleştirdi.

Başbakan Narendra Modi bu süre zarfında Musk’la bir araya geldi. Ve daha sonra Hindistan’ın ulaştırma bakanı Hindistan’da arazi teklif etmek üzere Musk’ı ziyaret etti.

Tesla Hindistan olayları ne zaman başladı?

Son birkaç ay içinde, Tesla’nın Hindistan’da üretim ve Ar-Ge merkezi kurmaya çalıştığına dair söylentiler var.

Yerel hükümet yetkilileri Musk ve yöneticileriyle görüşmeler sağladı. Ve geçen ay Tesla resmi olarak Hindistan’ın güney Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluru’da bir Hint şirketi kurdu.

Devletin başbakanı BS Yediyurappa, Birlik Bütçesi’nde Karnataka’ya vaat edilen faydalar listesinin bir parçası olarak, Tesla’nın Hindistan’a bir çeşit üretim çabası getirme planını doğruladı. ”Amerikan firması Tesla, Karnataka’da elektrikli otomobil üretim birimi açacak…”

Ancak, bu “üretim biriminin” aslında bir fabrika olup olmayacağı tam olarak belli değil.

Yediyurappa, daha önce Tesla’nın tweet’i silmeden önce kendi durumunda bir Ar-Ge merkezi kuracağını tweetlemişti.

Daha önce, hükümetle bildirilen görüşmeler sırasında, bir Tesla fabrikasının elektrikli arabalar ve piller üretmesi için birkaç arazi önerildiği de bilinenler arasında.

Tesla Supercharger üretimine başladı!

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: [email protected]

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dört Tekerlek

Yeni MG4 2023 yılında Türkiye’de!

Yeni MG4 Türkiye’de resmi olarak satışa sunulacak.

Published

on

MG yeni MG4 Electric modeli ile tamamen elektrikli hatchback sınıfında da ilklere imza atmaya hazırlanıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

1924 yılında İngiltere’de kurulan otomobil markası MG (Morris Garages), özel olarak geliştirilen MSP (Modüler Ölçeklenebilir Platform) platformu üzerinden yükselen MG4 Electric ile C-segmentine adım atıyor. 4.287 mm uzunluğa, 1.836 mm genişliğe ve 1.504 mm yüksekliğe sahip beş kapılı MG4, sadece tamamen elektrikli olarak dizayn edildi. MG4 Electric, şık ve sportif gövde oranlarını korurken beş kişilik bir aile için yeterli alana sahip konforlu ve ferah bir kabin sunuyor. Ayrıca 50:50 ile dengeli ağırlık dağılımı, daha iyi yol tutuşu, arkadan itiş sistemi ve  hızlı direksiyon tepkileri ile performanslı sürüşe imkan sağlıyor.

Yeni MG4 teknik özellikleri

Son derece ince batarya sistemi sayesinde, yere oldukça yakın olan MG4 Electric’te, SAIC Motor tarafından geliştirilen ince batarya paketi mevcut. Sadece 110 mm yüksekliğiyle sınıfının en ince bataryasına sahip MG4 Electric, 51 kWsa ve 64 kWsa batarya seçenekleriyle satışa sunulacak. Bu bataryalar WLTP döngüsüne göre 350 km veya 450 km elektrikli sürüş menzili sunuyor.

MG4 Electric için dört tekerlekten çekiş de dahil olmak üzere birçok farklı versiyon planlanıyor. 64 kWsa kapasiteli batarya ile 150 kW, 51 kWsa batarya ile de 125 kW iki farklı elektromotor görev yapıyor. MG4 Electric, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyeden daha kısa sürede tamamlıyor ve 160 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

MG4 Electric şu an Avrupa’da çeşitli koşullar altında 120.000 kilometrelik dayanıklılık testinden geçiyor. MG4 Electric, elektrikli MG modellere özel geliştirilen MSP (Modüler Ölçeklenebilir Platform) teknolojisi ile Avrupa’da yollara çıkan ilk MG modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. Akıllı, modüler dizayn sistemi, mimari, esneklik, alan kullanımı, güvenlik, üstün sürüş özellikleri, ağırlık tasarrufu ve gelişmiş teknolojiler açısından birçok avantaj sunuyor. 2.650 ile 3.100 mm arasında değişen dingil mesafelerine ölçeklenebilir tasarımı, hatchback ve sedanlardan SUV ve VAN’lara kadar farklı gövde tiplerinin aynı platformda tasarlanmasına olanak tanıyor. Modüler Ölçeklenebilir Platform bu nedenle MG’nin dünyadaki büyüme stratejisinde önemli bir rol oynuyor.

Batarya sistemi

MG4 modelinde kullanılan “ONE PACK” isimli yenilikçi batarya tasarımı, yatay batarya düzenlemesi ile sadece 110 mm yüksekliği mümkün kılıyor. Bu özel teknoloji sayesinde otomotiv endüstrisinin en verimli batarya hacmi elde ediliyor. Yenilenen soğutma sistemi tasarımı ile “ONE PACK” sisteminin sunuduğu en önemli üç avantaj: ultra yüksek entegrasyon, ultra uzun ömür ve sıfır termal kaçak.

Elektrikli otomobil dünyasında çığır açacak “ONE PACK” sisteminde teorik olarak 40 kWsa ile 150 kWsa arasında değişen batarya kapasitelerine kolaylıkla ulaşılabiliyor ve A0 – D sınıfı modellerin enerji gereksinimlerini karşılayarak kullanıcılara esnek ve çeşitli seçenekler sunuyor. Bu teknolojinin sunduğu en değerli özellik ise, kullanıcıların önce küçük bir batarya satın alıp, ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyarlarsa daha uzun menzil için bataryayı değiştirebilecek olmaları.

“ONE PACK” batarya tasarımı ile yeni MG4 Electric; iç mekân, ağırlık ve güvenlik açısından önemli kazanımlara olanak tanıyor. Bu özellikler sayesinde, MG4 Electric aynı dış boyutlarda daha fazla iç hacim sunuyor. Mühendislerin, araç ağırlığını önemli ölçüde azaltmayı başarması sayesinde de, verimlilik ve yol tutuş özellikleri açısından önemli kazanımlar sağlanıyor.

Geleceğe hazır

MSP (Modüler Ölçeklenebilir Platform) ve “ONE PACK” batarya sistemleri sayesinde elektrikli otomobil teknolojisinin gelişimi büyük ivme kazanacak. Çok daha hızlı şarj sürelerini mümkün kılacak bu teknoloji ayrıca gelecekte elektrikli motorların BaaS (Hizmet Olarak Batarya) batarya değiştirme sistemlerini desteklemesini sağlayacak. Entegre hizmet odaklı yapısı (SOA-Service Oriented Architecture) ile otomobiller ömürleri boyunca kablosuz (OTA-On the Air) güncellenebilecek. Platform, bunun dışında gelişmiş otonom sürüş çözümleri için gerekli olan Piksel Nokta Bulutu Kapsamlı Ortam Eşleme (PP CEM) için de özel donatıldı.

“Şehrin Yeni Maxi Scooterı KYMCO Downtown 250i Türkiye’de!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Hyundai IONIQ 6 resmi olarak tanıtıldı

Yeni Hyundai IONIQ 6 modelinin tasarım detayları açıklandı.

Published

on

Hyundai Motor Company, IONIQ markasına özel, tamamen elektrikli “Yeni Hyundai IONIQ 6” modelinin resmi fotoğraflarını yayınladı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Hyundai’nin geçtiğimiz yıl tanıttığı Prophecy EV Concept modeli baz alınarak üretilen IONIQ 6, karakteristik olarak tamamen pürüzsüz ve temiz bir tasarım felsefesiyle karşımıza çıkıyor. Hyundai tasarımcılarının Duygusal Verimlilik olarak tanımladığı bu dizayn felsefesi, koza benzeri bir iç tasarımla ilişkilendiriliyor. Elektrikli mobilitenin yeni çağı için bir siluet oluştururken ayrıca Hyundai’nin enerji verimliliği ve çevresel sorumluluğu da vurgulanmış oluyor. 

Yeni Hyundai IONIQ 6 tasarımı

IONIQ 6, enerji verimliliği ve sürdürülebilir düşünülerek hazırlanmış, benzersiz bir tasarım diline sahip. Satranç taşları gibi benzersiz bir görünümle hazırlanan tasarımda Hyundai Look dizayn stratejisi uygulanmış. Hyundai, müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyerek herkese uyan geleneksel bir tasarım yerine farklı yaşam tarzlarını da göz önünde bulundurarak ayrıştırıcı çizimler elde etmiş. Ayrıca, estetik görünüşe ek olarak, 0.21cd sürtünme katsayısı ile aerodinamik olarak da EV mobilite dönemi için yeni bir tipoloji sunuyor.

IONIQ 6, alçak burun yapısını öndeki aktif hava kanatları ve tekerlek boşluklarıyla destekliyor. İnce olarak karşımıza çıkan dijital aynalarla da devam ettirilen tasarımda elde edilen bu 0,21’lik bir ultra düşük sürtünme katsayısı, aynı zamanda markanın kendi içinde ürettiği modeller arasında da en düşük değer anlamına geliyor. IONIQ 6’nın kıskanılacak bu aerodinamik yeteneğine daha fazla katkı sağlamak adına kanatçıklı eliptik tip bir spoyler kullanılmış. Sürat teknelerindeki kuyruğu andıran yapısı ile arka tamponun her iki yanındaki diklemesine konumlandırılmış havalandırma kanalları adeta bir bütünlük oluşturarak yere basma kuvvetini artırıyor. 

Bu aerodinami gövde üzerinde olduğu kadar aracın altında da devam ediyor. Alt takım tam olarak kaplanarak daha optimize edilmiş deflektörlere ve azaltılmış tekerlek boşluğuna yer verilmiş. Bu sayede hava aracın altından ve üstünden en az sürtünme ile atılarak hem performansa hem de tüketime katkıda bulunuluyor.

İç yaşam alanı

Hyundai Motor Grubu’nun Elektrikli Global Modüler Platformu (E-GMP) ile hazırlanan IONIQ 6, yolcuların daha rahat seyahat etmeleri için optimize edilmiş diz mesafesi ve ferahlık için çeşitli genişletmelere olanak sağlıyor. Platform tamamen düz bir zemine de izin vererek daha fazla oturma alanı sunmuş oluyor. Kullanıcı odaklı iç mekan, dikkat dağınıklığını azaltmak ve güvenli bir sürüş sunmak için merkezi olarak yerleştirilmiş bir kontrol ünitesi ile donatılmış. Bu modüler ekran, 12 inçlik tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranıyla da birleşerek kokpiti tamamen sarmış oluyor. Çift renkli ortam aydınlatması da IONIQ 6’nın iç mekanının ambiyansını zirveye çıkarıyor. Kullanıcıların kendilerini rahat hissetmeleri için özel olarak geliştirilmiş 64 renk temasına da yer veren Hyundai, direksiyon simidindeki 4 noktalı etkileşimli piksel ışıklarla da sürücü ve araç arasında kolay iletişim sağlamaya yardımcı oluyor.

IONIQ 6’nın etik benzersizlik temasına uygun olarak üretilmesi, aslında günümüzün çevre dostu sosyal sorumluluk projelerine de katkı sağlıyor. Ömrünü tamamlamış lastiklerden plastik kaplamalara kadar birden fazla bio malzemeler kullanan mühendisler, böylece gövde ve boya üzerinde olduğu kadar iç mekanda da deri koltuklar, gösterge paneli, kapılar ve kol dayama gibi yerlerde sürdürülebilirlik için geri dönüştürülmüş plastikler kullanılarak çevreye karşı gerekli özeni göstermiş.

Son olarak Hyundai IONIQ 6 modelinin teknik bilgileri ve teknolojisiyle ilgili detaylar Temmuz ayında yapılacak dünya lansmanında açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Elektrikli Araçlar

Honda Striemo resmi olarak duyuruldu!

Kısa mesafeli şehir içi ulaşım problemi Honda Striemo ile çözülüyor.

Published

on

Honda, 2017 yılında başlatılan yeni iş geliştirme programı Ignition’a ait ikinci ticari girişim olan Striemo Inc.’in kurulduğunu ve ‘Honda Striemo’ adındaki tek kişilik ulaşım aracı elektrikli scooter modeli geliştirdiğini açıkladı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Farklı hız kademeleri ile orijinal bir denge destek sistemine sahip olacak olan ‘Striemo’nun 2022 yılı bitmeden Japonya’da, 2023 yılında ise Avrupa’da satışa sunulması planlanıyor. Bununla birlikte Mühendislik çalışmaları ve geliştirdiği teknolojiler ile fark yaratan Honda, geleceğin teknolojilerine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Honda’nın 2017 yılında başlatılarak toplumsal sorunları çözmeye, müşteriler ve toplum için yeni değerler yaratmaya katkıda bulunmak üzere orijinal teknolojilere, fikirlere ve tasarımlara şekil veren yeni iş geliştirme programı Ignition’a ait ikinci bir ticari girişim kurulduğu duyuruldu. Yeni kurulan Striemo Inc.’in ise ‘Striemo’ adındaki tek kişilik, üç tekerlekli bir elektrikli mikro ulaşım ürünü geliştirdiği açıklandı.

‘Striemo’, kullanıcının dengesini korumasını kolaylaştıran yapısı ile yavaş yürümekten bisiklete binme hızına kadar farklı hız kademeleri sunarak daha az düşme olasılığı ile dengeli bir sürüş sağlıyor. Ağırlık merkezi dengesinin milimetrenin onda birine göre hesaplanan hassas tasarımı ve ‘Striemo’ için geliştirilen orijinal denge destek mekanizması, tek kişilik ulaşım aracının farkını ortaya koyuyor. Yeni tek kişilik ulaşım aracı ‘Striemo’nun 2022 yılı bitmeden Japonya’da, 2023 yılında ise Avrupa’da satışa çıkması hedefleniyor.

Orijinal fikir destekçisi Honda!

Kuruluşundan bu yana orijinal teknolojilere ve fikirlere değer veren Honda, toplumsal sorunları çözmek, müşteriler ve toplum için yeni değerler yaratmak üzerine açık inovasyon vakalarını takip ediyor. Honda’nın yeni girişimler ile arasındaki iş birliğini kolaylaştırmak için tasarladığı Xcelerator adında bir açık inovasyon programı bulunuyor. Bu program, ABD’deki Silikon Vadisi merkezli Honda Innovations Inc. tarafından yönetiliyor. Honda, bu program üzerinden tüm dünyada ileri teknolojilere sahip bir dizi ticari girişimle iş birliği yapıyor. Honda, dış bilgi ile iç görüleri bir araya getirerek ve diğer şirketler ile kurumlarla birlikte hareket ederek yeni değerler yaratmaya ve toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunmaya devam ediyor.

Honda Striemo hakkında açıklamalar

Striemo’nun hayata geçirilmesine yönelik olarak konuşan yeni ticari girişim Striemo Inc.’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Yotaro Mori, “Ulaşımın eğlenceli faktörlerinden biri de keşif ve ilk karşılaşmalar. Striemo’yu daha fazla sayıda insanın bu eğlenceyi yaşaması arzusu ve herkesin ayakkabılarını giymek gibi anlık olarak dışarı çıkabileceği bir ulaşım aracı yaratma fikrinden yola çıkarak geliştirdik. Striemo, Honda’da motosiklet geliştirme konusundaki deneyimlerimden edindiğimiz ‘insan araştırmaları’ alanındaki bilgi birikimleri ile geliştirilen yeni bir ulaşım aracı. Amacımız, Striemo’yu dünyanın her yerinde insanların günlük yaşamlarında en sık kullandığı ulaşım ürünlerinden biri haline getirmek ve insanların hareket özgürlüğünün tadını çıkaracağı daha iyi bir dünya yaratmak” ifadelerini kullandı.

Honda’nın Kıdemli Genel Müdürü ve Ignition Program Başkanı Shinji Aoyama ise; “Honda’nın mücadeleci bir ruha sahip birçok ortağı bulunuyor. Yeni ticari girişimimiz olan Striemo Inc.’i Ignition programımız aracılığıyla destekleyeceğiz. Honda olarak her zaman inovasyon girişimlerini hızlandırmaya ve iş geliştirme için yeni fikirlere destek olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Citroën Ami Türkiye’de satışa sunuldu!”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar