Takip Et!

Elektrikli Araçlar

Super Soco, retro esintili yeni elektrikli motosikleti tanıttı!

Avatar

/

/ 276 defa okundu

Super Soco, TC Wanderer olarak bilinen retro ve vintage dediğimiz nostalji esintili elektrikli motosikletinin tanıtımını gösteren yeni bir video yayınladı. Super Soco TC platformu, yıllarca ana şirket VMoto’nun retro tarzı düşük maliyetli elektrikli motosikleti olarak hizmet verdi. Görünüşe göre Super Soco, yeni TC Wanderer’ın yakında çıkacak olan klasik temayı ikiye katlamayı planlıyor.

Hem dış hem iç olarak rakipleri zorlayacak

Kısa tanıtım videosunda, güncellenmiş bir koltuk ve alt çubuklar görülüyor. Arka göbek motoru, önceki sekiz kollu tasarımın yerini alan yeni bir ünite ile değiştirildi. Ancak henüz potansiyel güç derecelendirme güncellemeleri hakkında herhangi bir rakamımız yok. Ancak en ilginç olan şey, bisikletin ekranında görülebilecek şeydir.

Analog hız ölçer oldukça şık, ancak sağdaki LCD penceresine baktığımızda TC model çizgisinin kalan menzili gösterdiği yer burası ve videoda 198 km’yi gösteriyor. Batarya ayrıca %100 şarj olduğunu bildiriyor. Bu nedenle TC Wanderer’ın tam şarjla maksimum 198 km menzile sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu, şu anda çift pil yapılandırmasında maksimum 126 km veya tek pil yapılandırmasında 71 km menzil sunan standart Super Soco TC ile karşılaştırıldığında %50’nin üzerinde büyük bir artış demek oluyor. Menzil artışı, TC Wanderer’ın adına da çok iyi uyacaktır. Henüz bir gezi bisikleti olmayabilir, ancak %50 daha fazla menzil ile çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Teknik olarak epey güncellenmiş olarak karşımıza çıkıyor

TC Wanderer’da büyük bir hız artışı görmeyi beklemiyoruz. Standart TC, azaltılmış düzenleme ve lisanslama gereksinimlerine hak kazanmak için Avrupa’nın çoğunda sadece 45 km/s ile sınırlandırılmış. TC Wanderer, 90 km/s hıza kadar okuyan bir hız göstergesine sahip. Aancak zaten sahip olduğumuz mevcut TC de öyle. TS muhtemelen en az 75 km/s hıza ulaşacak gibi göründüğü için, daha yüksek hızda sürüş bunu ciddi şekilde kesse bile, TC Wanderer’da da bir hız artışı için umut var.

Super Soco’nun TC Wanderer’ı nasıl fiyatlandırmaya karar verdiğini görmek de ilginç olacak. Mevcut Super Soco TC, Avrupa’da yaklaşık 4.000 dolarlık bir fiyat taşıyor. Ve bu da onu piyasadaki daha uygun fiyatlı düşük güçlü elektrikli motosikletlerden biri yapıyor. Şimdi aynı fiyatlara piyasaya çıkan daha yüksek güçlü elektrikli motosikletler için yeni seçeneklerle, Super Soco, sektörde fiyat lideri statüsü için savaşmak için üstünde baskı hissetmesi çok normal. İyi şanslar diliyoruz.

BMW konsept motosikletleri oldukça göz alıcı! Ancak hiç rahat değil

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Yeni Audi Elektrikli SUV modeli görücüye çıktı

Audi Elektrikli SUV konsept modelini Şangay Otomobil Fuarında görücüye çıkarttı.

Altay Can Erkoç

Published

on

Audi Elektrikli SUV modelini konsept olarak Şangay Otomobil Fuarında tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Audi tarafı Şangay Otomobil Fuarında tanıttığı A7L ve A6 E-Tron Sportback modellerinin gölgesinde kalan elektrikli SUV modeli konsept olarak tanıtılmakta. Bununla birlikte marka küresel pazar için Audi E-Tron SUV modelini hazırlamakta.

Marka daha önce Q4 E-Tron ve Q4 Sportback E-Tron modellerinde kullandığı MEB platformuna; yeni elektrikli SUV modelinin de sahip olması beklenmekte.

Modele şimdilik yalnızca dış tasarımını bizlerle paylaşmakta. Bununla birlikte modelin tasarımında güncel tasarım dili yakalanmakta. Ayrıca modelin sahip olduğu far tasarımı Audi tarafına yakışır düzeyde.

Audi Elektrikli SUV teknik özellikleri belli mi ?

Modelin 302 beygir güce ve 310 Nm tork değerine sahip olması beklenmekte. Bununla birlikte model bu güce çift elektrikli motor ile ulaşabileceği düşünülmekte. Modelin çekiş sisteminin dört çeker olması da çok yüksek ihtimal. Bu sayede model 6.6 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine sahip.

Volkswagen ID.6 modelinin sahip olduğu 58 kWh ve 77 kWh değerinde pilleri hatırlayacak olursak. Benzer boyutlara sahip olan Audi modelinde yakın seçeneklere sahip olması beklenebilir. Elbette modelin menzili de Volkswagen ID.6 modelinin sahip olduğu 588 kilometrelik değere yakın bir değer olacaktır.

“2022 BMW M3 ve M4, dört tekerlekten çekişli xDrive seçeneklerine sahip” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Mercedes-Benz EQT konsepti ile yepyeni bir sınıfa giriyor

Mercedes tarafı hafif ticari segmentine yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Altay Can Erkoç

Published

on

Mercedes-Benz EQT ile birlikte küçük hafif ticari segmentine giriş yapmaya hazırlanmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes tarafı konsept EQT’nin Dünya Lansmanı’nı 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 12.00’de gerçekleştirmeyi planlamakta. Bu etkinlik ile marka küçük hafif ticari segmenti için gelecek planları hakkında bilgi vermeye hazırlanmakta.

Konsept olarak tanıtılması planlanan olan modelin Yeni T-Serisi’nin öncüsü olması beklenmekte. Bununla birlikte Mercedes-Benz’in “Önce Elektrik” stratejisi ile tasarlanan konsept EQT modeli tamamen elektrikli olacak.

Efsanevi profesyonel kaykaycı Tony Hawk tarafından modelin detayları paylaşılırken dikkatleri lansman öncesinde toplamayı başarmakta. Ayrıca Daimler Baş Tasarım Sorumlusu Gorden Wagener ve Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar Başkanı Marcus Breitschwerdt, Concept EQT’nin modelin özelliklerini ve küçük hafif ticari segmentindeki elektrikli geleceğe dair merak edilen bir çok konuya da bu lansman ile değinmeyi hedeflemekte.

Mercedes-Benz EQT modeli ile T-Serisi benzer mi ?

Etkinlikte tanıtılacak olan Concept EQT modeli yakında yollara kavuşacak olan Yeni T-Serisi’nin elektrikli versiyonuna dair detayların ön gösterimi olacak. Bununla birlikte marka V-Serisi’nde elde edilen deneyimi kompakt formata aktarmayı amaçlamakta. Ayrıca küçük ticari segmentine de yeni bir kalite düzeyi gelmekte.

Konsept EQT geniş ve değişken olan iç mekanı, çekici tasarımı ile birlikte Mercedes-Benz tarafının ayırt edici olan yüksek standartlarını kullanıcısına sunmayı hedeflemekte.

Son olarak Mercedes-Benz EQT modeli; küçük hafif ticari segmentinde yeni bir bütünsel tasarımı yaratmakta. Bu model ile marka segment içerisinde yer alan ürün havuzunu da genişletmekte.

“Audi A7 L Sedan modeli tanıtıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Elektrikli 2022 Genesis G80 modeli resmi olarak duyuruldu

Genesis tarafı elektrikli G80 modeli ile birlikte dikkatleri toplamayı başardı.

Altay Can Erkoç

Published

on

Genesis EV çağına 2022 Genesis G80 modeli ile giriş yapıyor. Model ile ilgili detayların tamamına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Genesis markası G80 modelinin tamamen elektrikli bir uyarlaması ile birlikte resmi olarak EV alanına giriş yapmakta. Bununla birlikte marka modeli Şangay Otomobil Fuarında resmi olarak tanıttı.

2022 Genesis G80 teknik özellikleri

Genesis bilindiği gibi Hyundai tarafının lüks otomobil ürettiği bölümü. Bununla birlikte marka modellerine bir çok güzel özelliği eklemekte. Modelde yer alan kontrol edilebilen çekiş sistemi özelliği bu özelliklerden sadece bir tanesi. Bu özellik sayesinde model önden, arkadan veya dört tekerlekten çekiş arasında otomatik olarak geçiş yapabilmekte. Bu da elbette hem önde hem de arkada elektrik motoru olduğu anlamına gelmekte. İkinci motor gerektiği zamanlarda kapatılarak verimliliği arttırması ile birlikte; çekiş sistemini de arkaya taşıyabilmekte.

Model dört tekerlekten çekiş sistemi devrede iken 365 beygir güce ve 700 Nm tork değerine sahip. Bununla birlikte bu değerler modele oldukça yeterli görünmekte. Testlere göre modelin 0-100 km/s hızlanma süresi 4.9 saniye.

Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 gibi özel EV’lere çok benzeyen Elektrikli G80 modeli V2L isimli bir teknolojiye de sahip. Bu teknoloji sayesinde model çift yönlü şarj olabilmekte. Şarj konusundan bahsetmişken model 350 kW değerine kadar hızlı şarjı desteklemekte. Ayrıca model sadece 22 dakika gibi bir sürede yüzde 10 ila 80 arasında bir şarj seviyesine ulaşabilmekte.

Menzil tarafına geldiğimiz vakit ise bizleri modelin NEDC’de yaptığı 500 kilometre üzerindeki veriler beklemekte. Fakat WLTP ve EPA tarafında bu değerin değişebileceği ihtimalini de unutmamak gerek. Eğer tahmin yapmak gerekirse eğer modelin 19″ boyutunda çok kollu jantlar ile 427 kilometre seviyesinde bir menzile ulaşması muhtemel. Ayrıca model sahi olduğu çatı itibari ile birlikte verimliliğini de arttırmakta.

Modelin tasarımı nasıl ?

Modelin tasarımına geldiğimiz vakit bizleri oldukça lüks bir tasarım beklemekte. Araç oldukça zarif bir tasarıma sahip. Fakat iç tarafta model normal olan modele oldukça çok benzemekte.

Ön tarafa baktığımız vakit modelin farları ve ızgara görünümlü detayları gerçekten oldukça güzel görünmekte. Bununla birlikte ön tampondan başlayıp aracı çevreleyen krom çita detayı modele oldukça güzel bir hava katmakta.

Arka tarafa baktığımız vakit ördek kuyruğuna benzeyen bagaj tasarımı ile model mutlaka ek bir yere basma kuvvetine sahip. Ayrıca modelin arka tasarım çizgisi de aracın bütünüyle oldukça uyumlu görünmekte.

Genel olarak model tasarım anlamında güncel tasarım dilini yakalamış görünmekte. Bu tasarımın çok kollu jantlar ile de tamamlanmış olması bir diğer güzel haber.

Son olarak diğer E-GMP araçların piyasaya sürülme vakitlerini göz önüne aldığımız vakit elektrikli 2022 Genesis G80 modelinin bu yıl içerisinde satışa sunulması beklenmekte.

“2021 Mercedes-Benz EQB resmi olarak tanıtıldı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları