Takip Et!

Dört Tekerlek

Porsche, sentetik yakıt fabrikasının temelini attı

Porsche emisyon sorunları ile baş etmek adına sentetik yakıt fabrikasının temellerini attı.

/

Porsche, 2022 yılından itibaren yanmalı motorlu otomobilleri için sentetik yakıt üreteceği fabrikanın temellerini; Güney Amerika ülkesi Şili’de attı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Alman otomobil üreticisi, gelecek sene kendi sentetik yakıtı denemelerine başlamayı hedefliyor. Bununla birlikte bu yakıt modifiye edilmemiş yanmalı motorlar ile uyumlu olacak. İlk olarak, gelecek sene Porsche’nin Mobil 1 Supercup yarış arabalarında yapılacak ilk gezi ile; motor sporları uygulamaları sınırlı olacak.

Porsche Spor Otomobil Ürün Patronu Frank Walliser, bu yılın başlarında şu açıklamalarda bulunmuştu;

“Güney Amerika’daki ortaklarımızla birlikte yoldayız. Elbette, 2022’de ilk denemeler için çok, çok küçük hacimli olacak.”

“Bu, büyük yatırımların olduğu uzun bir yol, ancak bunun ulaşım sektörünün CO2 etkisini azaltmaya yönelik küresel çabamızın önemli bir parçası olduğuna eminiz.”

Bu yolda Porsche tarafının ortakları kim?

Marka geçtiğimiz sene endüstriyel ölçekte sentetik yakıtların veya e-yakıtların ticari üretimi için bir tesis geliştirme hedefiyle enerji firmaları; Siemens Energy, AME ve Enel ve Şili petrol şirketi ENAP ile ortaklıklar kurduğunu duyurdu. Bununla birlikte Haru Oni ismi verilen ilk aşama; rüzgar enerjisi yardımıyla sentetik yakıt üretmek adına güney Şili’nin oldukça iyi rüzgar koşullarını kullanacak.

Tesisin 2022 yılında faaliyete girmesi planlanıyor. Bununla birlikte fabrika 2024 yılına kadar 55 milyon litre sentetik yakıt üretimi planlanıyor. Bu miktarın 2026 yılına kadar ise yaklaşık on katına çıkması hedefleniyor.

Marka tarafından gelen açıklamalar ne yönde?

Porsche CEO’su Oliver Blume proje ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Avantajları yatar. uygulama kolaylığı açısından; e-yakıtlar içten yanmalı motorlarda ve plug-in hibritlerde kullanılabilir ve mevcut dolum istasyonları ağından faydalanabilir.”

Walliser ise konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Bu sentetik yakıtların ardındaki genel fikir, E10 ve E20’de gördüklerimizin aksine motorda gerekli bir değişikliğin olmamasıdır; bu yüzden gerçekten herkes onu kullanabilir ve biz normal pompa yakıtı özellikleriyle test ediyoruz.”

“Performans üzerinde hiçbir etkisi yok – bazı atlar daha fazla, bu yüzden doğru yönde gidiyor – ancak emisyonlar çok daha iyi; daha az parçacık, daha az NOx görüyoruz – bu doğru yönde gidiyor.”

 “Sentetik yakıtlar, bugünün yakıtlarının 30 ila 40 arasında olduğu, yaklaşık 8-10 bileşene sahiptir. Yapay, sentetik bir yakıt olduğu için yan ürününüz yoktur, bu nedenle çok daha temizdir. Motor için ise her şey olumludur. 

“Tam ölçekte, CO2 etkisinde yaklaşık %85’lik bir azalma bekliyoruz. Yakıt taşımamız gereken yerden tekerleğe düşünürseniz, küresel bir tedarik zincirimiz var, bunun etrafında her şey – tüm dünyada verimliliğe sahipsiniz. Tüm süreç. İyi bir tekerleğe göre, elektrikli bir araba ile aynı seviyede.”

Porsche, Panamera ve Cayenne’in hibrit versiyonlarının yanı sıra tamamen elektrikli Taycan ailesi ile elektrifikasyona yatırıma devam ederken; mevcut filosunun emisyonlarını azaltmak için sentetik yakıtlar kullanılabilir. Yani bu tarz yatırımlar ile birlikte Porsche; markanın uzun yıllardır çektiği emisyon sorununu kökten çözmeyi hedefliyor.

“Toyota Autoshow, Çevreci Teknolojilere ve Mobilite’ye odaklanıyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

2022 BMW M4 yeni bir agresif versiyona kavuşuyor

2022 BMW M4 modelinin yeni bir agresif versiyonu test edilirken görüntülendi.

Published

on

BMW, 2022 BMW M4 modelinin M4 CS veya M4 CSL olarak adlandırabileceği yeni bir agresif modelin testlerine devam ediyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Henüz ismi net olarak bilinmeyen versiyon, M5 CS modeline benzer bir yükseltme yelpazesi ile markanın ürün gamına eklenecek. Bununla birlikte model test aşamasında kamuflajlı olarak kameralara yakalandı.

2022 BMW M4 tasarımı

Modelin tasarımına genel anlamda baktığımız vakit dikkatleri ilk olarak; daha geniş bir ön ayırıcı, daha karmaşık bir arka difüzör ve alt yan etekler çekiyor. Bununla birlikte modelin arka kısmında yer alan spoyler, M5 CS modelindeki spoylere oldukça benziyor. Beklentiler motor kaputunun karbon fiber takviyeli plastik bir kaput ile değiştirilmesi yönünde. Ayrıca performans için modelin tavanında da daha hafif bir malzemenin kullanılması bekleniyor.

Alman otomobil üreticisi 2017 yılında hem M4 CS hem de M4 CSL isim plakaları için ticari marka başvurularını yapmıştı. Bununla birlikte marka performans kupasına dayalı yeni GT3 yarışçısı ile; bu makineyi homologe etmek adına da daha sert bir yol otomobiline ihtiyaç duyabilirdi.

İç yaşam alanı nasıl olacak?

Modelin iç yaşam alanı ile ilgili herhangi bir görüntü henüz mevcut değil. Bununla birlikte modelin yeni M4 modeline benzer bir iç yaşam alanına sahip olması bekleniyor. Yani modelde Alcantara direksiyon simidi, karbon fiber koltuklar ve BMW’nin M Bölümü’nün imza renkleri olan kırmızı ve mavi çizgili detaylar kullanıcılara sunulacak.

2022 BMW M4 teknik özellikleri

Elbette modelin aldığı yükseltmeler yalnızca kozmetikten ibaret olmayacak. Görsellere baktığımız vakit modelin sürüş yüksekliğinin standart M4 modeline göre daha düşük olduğunu da görebiliyoruz. Bu değişikliğin daha sert amortisörler ile desteklenmesi de oldukça yüksek ihtimal. Ayrıca test edilen otomobilde standart M4 modelinden daha büyük kaliperlere sahip fren sistemi mevcut.

Süspansiyon ve fren sisteminde yapılan geliştirmelerin yanı sıra marka; karbon fiber paneller, hafif pencereler ve daha zarif alaşımlar gibi öğelerle modeli hafifletmeyi amaçlıyor.

Güç konusunda ise modelin 503 beygirden, 530 beygire yükselmesi bekleniyor. Yani yüksek ihtimalle çift turbo şarjlı 3.0 litrelik sıralı altı silindirli motor daha verimli bir hale getiriliyor. Bu performans artışı da M5 CS modeline benzer bir iyileştirme olarak dikkatleri çekiyor.

“Lucid Air Dream Edition, 836 kilometrelik bir menzile sahip!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

TOGG, “togg.com” alan adı davasını maalesef kaybetti

TOGG, internet sitesinin alan adı için açtığı davayı kaybetti.

Published

on

İlk etapta alınmayan “togg.com” alan adını almak isteyen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu açtığı davayı kaybetti. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Yerli otomobil üretiminin hazırlıklarına tam gaz devam eden TOGG; Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne açtığı davayı kaybetti. Davanın içeriği yerli otomobilin internet sayfasının alan adı üzerine. Hali hazırda “togg.com” alan adı başka birine ait vaziyette. Bununla birlikte alan adının sahibi bu alan adını satmak istemediğini bildirdi. Bu gelişme ile yerli otomobilin internet sitesinin alan adı yüksek ihtimalle değişecek.

Alan adı The Office of George Gloud isimli bir şirkete ait. Bu alan adının şirketi oldukça güzel bir şekilde yansıttığı için, şirket alan adından vazgeçmek istemiyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında açılan davayı inceleyen Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü , TOGG’un alan adını “haksız bir şekilde ele geçirmeye çalıştığını” ifade etti. Ayrıca davanın kötü bir niyetle açıldığına karar verdi.

Halihazırda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun itiraz hakkı bulunmakta. Fakat herhangi bir itiraz ile birlikte olumlu bir sonuç çıkması oldukça zor görünüyor. Yabancı IT firmasının alan adı haklarını da satmak istememesi durumu daha karmaşık bir hale getiriyor.

Son olarak herhangi bir itirazın yapılıp yapılmadığı ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Fakat oldukça önemli olan alan adının en olumlu senaryo ile sonuca kavuşmasını umuyoruz.

“2022 Citroen C5 Aircross Black Edition tanıtıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Lucid Air Dream Edition, 836 kilometrelik bir menzile sahip!

Lucid Air Dream Edition modeli sahip olduğu menzil ile birlikte, Tesla tarafını geride bırakıyor.

Published

on

Lucid Motors tarafından resmi olarak tanıtılan, Lucid Air Dream Edition menzili ile dikkatleri çekmeyi başardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Air Dream Edition sahip olduğu 836 kilometrelik menzili ile birlikte; Tesla Model S’in uzun menzilli versiyonundan 185 kilometre daha fazla yol alabiliyor. Bununla birlikte en menzilli EV modeli olma unvanını Tesla tarafının elinden de alıyor.

Lucid Air Dream Edition teknik özellikleri

Model 836 kilometre menzili 19″ boyutunda jantlar ile sunabiliyor. Bununla birlikte model ile 21″ boyutundaki jantlar tercih edildiği vakit; menzili 774 kilometre seviyesine düşüyor. Dream Edition serisi ile model 993 beygir gücünde. Modelin Tesla Model S Plaid modeline rakip olan Dream Edition Performance serisi ise 1111 beygir güce sahip. Performance varyantı ile birlikte modelin 0-100 km/s hızlanma süresi yalnızca 2.5 saniye. Model versiyona bağlı olarak tek ve çift motorlu kurulum seçenekleriyle sunulmakta. Ayrıca pil paket tarafında 113kWh’lik büyük bir lityum-iyon pil paketi bizleri bekliyor.

Performance serisi ile birlikte modelin menzil değerleri; 19″ boyutundaki jantlar ile 758 kilometre, 21″ boyutundaki jantlar ile ise 725 kilometre seviyesinde. Bununla birlikte model 20 dakikalık şarj ile 482 kilometre menzili kullanıcısına sunabiliyor. Ayrıca modelde çift yönlü şarj desteği de mevcut.

Lucid Motors yeni modelini 800 beygir ve tekerlek boyutuna bağlı olarak; 754 kilometre ila 830 kilometre menzil ile Grand Touring olarak da kullanıcılara sunuyor. Modelin sahip olduğu altı farklı varyantın tamamı artık EPA’nın en uzun menzilli elektrikli araçlar listesinin en başında yer alıyor. Ayrıca modelin 900V+ elektrik mimarisi üzerine de inşa edildiğini belirtmek gerek.

Son olarak 169.000 Dolarlık Dream Edition varyantının rezervasyonu uzun bir süre için müsait değil. Fakat 139.000 Dolar seviyesinde olan Grand Touring modeli sipariş etmek için uygun. Lucid Motors, 620 beygirlik Touring modeli için 95.000 Dolar, 480 beygirlik Pure için ise 77.400 Dolar değer biçmekte.

“Yeni Citroen C3 modelinin gösterimi yapıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları