Takip Et!

Elektrikli Araçlar

Pininfarina elektrikli scooter’ı piyasaya sürdü

Pininfarina – Platum işbirliği ile geliştirilen elektrikli scooter tanıtıldı.

/

Pininfarina, e-mobilite uzmanı Platum ile yeni e-scooter’ı geliştirdi. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Ferrari ve Alfa Romeo markalarının tasarım aşamasında yer alan ünlü İtalyan tasarım evi Pininfarina, ilk elektrikli scooter modelini tanıttı. Bununla birlikte Platum tarafının desteğiyle geliştirilen scooter, sehir içi ulaşım sorunlarını azaltmayı hedefliyor.

Pininfarina, işlevsellik ve güvenlik odaklı, yüksek kaliteli ve dayanıklı bileşenleri ile ergonomik bir konfor sunmayı amaçladığı scooter; 83.5 cm’lik bir platforma, alüminyumdan yapılmış bir şasiye sahip. LED farlara, hız göstergesine ve sürücü ekranına sahip olan model, 20 cm’lik lastiklere sahip. Modelin menziline baktığımızda ise 40 kilometrelik bir menzil bizleri bekliyor. Ayrıca scooter Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip.

Son olarak model Nisan ayında İtalya’da 599 Euro’luk fiyat etiketiyle satışa s. Bununla birlikte modelin diğer pazarlarda satışa sunulup sunulmayacağı ile ilgili olarak herhangi bir açıklama henüz paylaşılmadı.

“Tesla Model 3 modelinin fiyatı bir kez daha arttı!”

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Tekerlekli araçlara olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elektrikli Araçlar

Honda Striemo resmi olarak duyuruldu!

Kısa mesafeli şehir içi ulaşım problemi Honda Striemo ile çözülüyor.

Published

on

Honda, 2017 yılında başlatılan yeni iş geliştirme programı Ignition’a ait ikinci ticari girişim olan Striemo Inc.’in kurulduğunu ve ‘Honda Striemo’ adındaki tek kişilik ulaşım aracı elektrikli scooter modeli geliştirdiğini açıkladı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Farklı hız kademeleri ile orijinal bir denge destek sistemine sahip olacak olan ‘Striemo’nun 2022 yılı bitmeden Japonya’da, 2023 yılında ise Avrupa’da satışa sunulması planlanıyor. Bununla birlikte Mühendislik çalışmaları ve geliştirdiği teknolojiler ile fark yaratan Honda, geleceğin teknolojilerine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Honda’nın 2017 yılında başlatılarak toplumsal sorunları çözmeye, müşteriler ve toplum için yeni değerler yaratmaya katkıda bulunmak üzere orijinal teknolojilere, fikirlere ve tasarımlara şekil veren yeni iş geliştirme programı Ignition’a ait ikinci bir ticari girişim kurulduğu duyuruldu. Yeni kurulan Striemo Inc.’in ise ‘Striemo’ adındaki tek kişilik, üç tekerlekli bir elektrikli mikro ulaşım ürünü geliştirdiği açıklandı.

‘Striemo’, kullanıcının dengesini korumasını kolaylaştıran yapısı ile yavaş yürümekten bisiklete binme hızına kadar farklı hız kademeleri sunarak daha az düşme olasılığı ile dengeli bir sürüş sağlıyor. Ağırlık merkezi dengesinin milimetrenin onda birine göre hesaplanan hassas tasarımı ve ‘Striemo’ için geliştirilen orijinal denge destek mekanizması, tek kişilik ulaşım aracının farkını ortaya koyuyor. Yeni tek kişilik ulaşım aracı ‘Striemo’nun 2022 yılı bitmeden Japonya’da, 2023 yılında ise Avrupa’da satışa çıkması hedefleniyor.

Orijinal fikir destekçisi Honda!

Kuruluşundan bu yana orijinal teknolojilere ve fikirlere değer veren Honda, toplumsal sorunları çözmek, müşteriler ve toplum için yeni değerler yaratmak üzerine açık inovasyon vakalarını takip ediyor. Honda’nın yeni girişimler ile arasındaki iş birliğini kolaylaştırmak için tasarladığı Xcelerator adında bir açık inovasyon programı bulunuyor. Bu program, ABD’deki Silikon Vadisi merkezli Honda Innovations Inc. tarafından yönetiliyor. Honda, bu program üzerinden tüm dünyada ileri teknolojilere sahip bir dizi ticari girişimle iş birliği yapıyor. Honda, dış bilgi ile iç görüleri bir araya getirerek ve diğer şirketler ile kurumlarla birlikte hareket ederek yeni değerler yaratmaya ve toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunmaya devam ediyor.

Honda Striemo hakkında açıklamalar

Striemo’nun hayata geçirilmesine yönelik olarak konuşan yeni ticari girişim Striemo Inc.’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Yotaro Mori, “Ulaşımın eğlenceli faktörlerinden biri de keşif ve ilk karşılaşmalar. Striemo’yu daha fazla sayıda insanın bu eğlenceyi yaşaması arzusu ve herkesin ayakkabılarını giymek gibi anlık olarak dışarı çıkabileceği bir ulaşım aracı yaratma fikrinden yola çıkarak geliştirdik. Striemo, Honda’da motosiklet geliştirme konusundaki deneyimlerimden edindiğimiz ‘insan araştırmaları’ alanındaki bilgi birikimleri ile geliştirilen yeni bir ulaşım aracı. Amacımız, Striemo’yu dünyanın her yerinde insanların günlük yaşamlarında en sık kullandığı ulaşım ürünlerinden biri haline getirmek ve insanların hareket özgürlüğünün tadını çıkaracağı daha iyi bir dünya yaratmak” ifadelerini kullandı.

Honda’nın Kıdemli Genel Müdürü ve Ignition Program Başkanı Shinji Aoyama ise; “Honda’nın mücadeleci bir ruha sahip birçok ortağı bulunuyor. Yeni ticari girişimimiz olan Striemo Inc.’i Ignition programımız aracılığıyla destekleyeceğiz. Honda olarak her zaman inovasyon girişimlerini hızlandırmaya ve iş geliştirme için yeni fikirlere destek olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“Citroën Ami Türkiye’de satışa sunuldu!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Citroën Ami Türkiye’de satışa sunuldu!

Published

on

Citroen, Aralık 2021 yılı sonundan bu yana kurumsal müşterilerine satışını gerçekleştirdiği %100 elektrikli aracı Citroen Ami şimdi son tüketici ile buluşuyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

2021 Aralık ayında Türkiye yollarına kurumsal müşterilerle çıkan Citroën Ami, şimdi ise son tüketiciye ulaşıyor. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte mobilite ihtiyacına elektrikli ve kolay bir çözüm sunan Ami, online satış yoluyla 219.000 TL fiyat etiketiyle Citroën müşterileriyle buluştu.

Elektrikli özgürlük

Ami – 100% ëlectric, sıfır emisyon değerine sahip tamamen elektrikli yapısıyla tüm kent merkezilerine özgürce erişim imkânının yanı sıra sessiz ve dingin bir sürüş sağlıyor. Sürekli hareket halinde olmayı gerektiren günümüzdeki kent yaşamının gereklerine uygun bir yapı sunan Ami, yeni bir ulaşım formatı tasarlıyor sadece bugünün değil, aynı zamanda yarının da kent sorunlarına yanıt veriyor. Sürüş keyfini artırmak ve sürücülerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için her şey düşünülürken, tamamen elektrikli sürüş modu sayesinde Ami, şehir merkezinin en dar alanlarında bile özgürce erişim sağlıyor ve kullanım maliyetlerini minimuma indiriyor.

Citroen Ami teknik özellikleri

Ami -100% ëlectric, 45 km/saat’e kadar hızlara ulaşabilen, debriyajsız, yumuşak ve akıcı bir sürüşün yanısıra elektromotorun ürettiği yüksek tork değeri sayesinde ilk hareket anından itibaren yüksek çekiş gücü sunan dört tekerlekli bir bisiklet. Üstelik tamamen elektrikli güç-aktarma organıyla tamamen sessiz bir sürüşe imkan tanıyor. Şehir içinde özgürce ulaşım imkânı sunan Ami tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. Bu, çoğu çalışanın işe gidip-gelme gereksinimini karşılıyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya araç zeminine gizlenmiş durumda ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile kolaylıkla şarj edilebiliyor. 220 Volt standart prizde tam şarj için üç saat yeterli oluyor.

Citroen Ami’yi şarj etmek için yolcu kapısının içinde bulunan entegre kabloyu, standart bir prize (220 V), tıpkı bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar gibi takmak yeterli oluyor. Sadece 3 saat içinde %100 şarj olabilen Citroen Ami ile özel şarj istasyonu ihtiyacı da son buluyor.

Citroen Ami tasarımı

Modern bir tasarım ve imaja sahip olan Ami – 100% ëlectric özel kişiselleştirme çözümleriyle kullanıcısına daha özgün bir ulaşım deneyimi yaşatıyor. Yedi farklı versiyon halinde sunulan Ami zengin aksesuarlarla kişiselleştirilebiliyor.

Ami – 100% ëlectric yenilikçi “Kendin Yap” tarzında aksesuarlarla kullanıcısına aracını bizzat kişiselleştirme imkânı sunuyor. Söz konusu fonksiyonel ve dekoratif kit: merkezi bir separatör ağ, kapı cebi ağı, paspas, ön konsolun üstünde saklama bölmesi, el çantası kancası, akıllı telefon klipsi gibi öğeler içeriyor. İç mekânda kullanılan renklerle jantlarda, köşe panel çıkartmaları veya kapı üzerindeki kapsüllerde kullanılan renkler birbirini tamamlıyor. My Ami Gri, My Ami Mavi, My Ami Turuncu ve MY Ami Haki olmak üzere dört ana renk bulunuyor.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Salkım

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Salkım model ile ilgili olarak aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Citroën olarak her zaman müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmak için çalışmaya gayret gösteriyoruz. Ami modelimizi de Türkiye pazarına sunarken ne kadar doğru bir iş yaptığımızı aldığımız karşılıkla görüyoruz. Şehir içi mobilite çözümü Citroën Ami, ilk günden bu yana çok ciddi bir talep görüyor. Lansmanımızdan bu yana 400 adet kurumsal satış gerçekleştirdik. Perakendede ise hali hazırda 300’den fazla müşteri aracı almak için ön talep oluşturdu. Bu sene içerisinde tedariğe bağlı olarak parekende kanalında 500 adet civarında satış öngörüyoruz. Online kanallar üzerinden satışını gerçekleştirdiğimiz %100 elektrikli mobilite çözümümüz Ami’nin, ilk yılında önemli bir başarı elde ederek 1000 adet seviyelerinde toplam satışa ulaşmasını hedefliyoruz.”

“Kentsel ve kent çevresine yönelik tamamen elektrikli ulaşım aracı Ami sadece ulaşımı değil, hayatı her anlamda kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda müşterilerin çevrimiçi yolculuğunun bir parçasını oluşturuyor. Sadece sürüş özellikleriyle değil, hayatı her anlamda daha akıcı ve daha pratik kılmayı hedefleyen Ami – 100% ëlectric, dijital dünya üzerinden; araç paylaşımı, farklı sürelerde kiralama veya satın alma olsun çeşitli formüllerle kullanıcıların ulaşıma erişimlerini kolaylaştırıyor. O yüzden iş yapış tarzımızı da biraz değişikliğe gitmeye karara vererek, Ami’yi müşterilerimize tamamen online bir yolculuk ile sunmak için adımlarımızı attık. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlıyoruz. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen AMI satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız”

“Yeni Toyota bZ4X elektrikli dünyaya hazır!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Toyota bZ4X elektrikli dünyaya hazır!

Tamamen elektrikli SUV Toyota bZ4X elektrikli dünyaya iddialı bir giriş yapıyor.

Published

on

Toyota, tamamen yeni ilk yüzde 100 elektrikli modeli Yeni Toyota bZ4X ile sıfır emisyonlu araçlar dünyasına farklı bir bakış açısı getiriyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Toyota bZ “Beyond Zero” alt markası altında, bZ4X SUV ile başlayan bir dizi sıfır emisyonlu model sunmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte Toyota, uzun yıllara dayanan elektrikli araç geliştirme çalışmaları sayesinde yüksek verimliliğe sahip güçlü elektrik motorları üretti. Aynı zamanda enerji verimliliği yönetimiyle de menzili maksimuma çıkarmayı başardı. Ayrıca bu deneyimini bZ4X modelinde ortaya koyan Toyota, bZ4X’te önden çekişli ve dört çeker elektrik motoru seçenekleri sunuyor.

Yeni Toyota bZ4X teknik özellikleri

Önden çekişli bZ4X, hızlı tepkiler veren 150 kW elektrik motoruyla donatıldı. 204 PS güç ve 266 Nm tork üreten aracın 0-100 km/s hızlanması 7.5 saniye ve maksimum hızı 160 km/s olacak.

Dört çeker bZ4X ise, önde ve arkada 80 kW motorlarla donatıldı. Maksimum gücü 218 PS olan ve 337 Nm tork üreten dört çeker bZ4X, 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede gerçekleştiriyor. Ön ve arka motorların kullanımı ortalama güç tüketimini daha verimli hale getirecek şekilde ayarlandı. Düşük tork gereken sürüşlerde sadece öndeki motorlardan güç alıyor.

Toyota bZ4X modelinde, bir tam elektrikli SUV için pazarda ilk kez yer alan ve sınıfının lideri off-road kapasitesi sunan X-MODE özelliği yer alıyor. Yoğun kar/çamur arazi şartlarında 20 km/s hızlarının altında, daha yoğun arazi sürüşlerinde ise 10 km/s hızlarının altında Grip Control sürüş modlarına sahip. Böylece bZ4X her yol koşulunda en iyi çekişi elde edip yoluna devam edebiliyor. Sürücü direksiyona odaklanırken, araç yokuş yukarı, yokuş aşağı veya düz zeminlerde hızını ayarlayarak ilerliyor. Sürücü yokuş aşağı inerken de Yokuş İniş Destek Kontrolü’nü de kullanabiliyor. Toyota bZ4X, aynı zamanda su geçirmeyen dayanıklı bataryası ile 500 mm su geçiş derinliğine sahip.

bZ4X, Toyota’nın yeni elektrikli araç mimarisi e-TNGA üzerine yapılan ilk modeli oldu. Tamamen yeni mimari, gelecek bZ modellerinde de kullanılabilecek esneklik sunuyor. e-TNGA platformunda, batarya şasinin altına konumlandırıldı. Bu sayede daha alçak ağırlık merkezi, ideal ön/arka ağırlık dengesi ve daha yüksek gövde rijitliği elde ediliyor.

Kelebek tasarımlı direksiyon

Toyota, bZ4X modelinde yenilikçi kelebek direksiyon sistemini de sunmaya hazırlanıyor. Dünyada ilk kez bZ4X ile sunulmaya başlanacak One Motion Grip sistemi, farklı direksiyon tasarımına sahip ve daha sezgisel sürüş sağlayan elektronik bağlantılı direksiyon ile öne çıkıyor. One Motion Grip sisteminin Avrupa’da da 2023 yılı içerisinde sunulması planlanıyor. Geleneksel direksiyon simidine göre çok daha az hareketle çok daha çabuk tepkiler veren sistem, tekerleklerle direksiyon arasında mekanik bağlantı yerine elektronik bir bağlantıya sahip. Böylece en ufak hareketlere tepki veren yeni direksiyon, sürüşü daha eğlenceli ve dinamik hale getiriyor. Kilitten kilide yaklaşık 150 dereceye sahip olan direksiyon, park ederken yapılan manevraları kolaylaştırırken, U virajlardaki dönüşleri ve virajlı yollardaki sürüşleri çok daha keyifli hale getiriyor.

10 yıl veya 1 milyon kilometrelik batarya garantisi

Toyota’nın tam elektrikli SUV’u bZ4X, yüksek yoğunluğa sahip 96 hücreli lityum iyon bataryaya sahip. 71.1 kWh kapasiteli bataryanın çalışma aralığı ise -30 ve +60°C. Bununla birlikte Toyota’nın ilk su soğutmalı sistemine sahip bataryayı kullanan bZ4X, her hücrenin ideal bir şekilde soğutulmasıyla güç verimliliğini koruyor. Verimli ve etkili çalışan ısıtma pompası dahil ısıtma sistemi de, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bataryaları ideal çalışma aralığında tutuyor. Batarya konusundaki üstünlüğüne güvenen Toyota, kapsamlı bakım programlarıyla bataryanın 10 yıla veya 1 milyon kilometre sürüşe kadar en az yüzde 70 kapasiteye sahip olacağı garantisini veriyor. 1 milyon kilometrelik sürüş ise 2200 defa bataryayı sıfırdan tam dolu hale getirmek veya 10 yıl boyunca her 2 günde bir defa şarj etmeye eş değer olarak gösteriliyor.

Toyota bZ4X, 150 kW hızlı şarj sistemiyle yüzde 80 kapasiteye 60 dakika civarında ulaşılabiliyor. Bununla birlikte bZ4X’in resmi WLTP ölçümü performansı, aracın menzil konusunda iddialı olduğunu kanıtlıyor. Önden çekişli model, 7 km/kW verimlilik oranıyla 516 km’ye kadar yol alabiliyor. Dört çeker versiyon ise 6.3 km/kW verimlilik oranıyla 470 km menzile sahip.

Solar paneller ile ekstra menzil

bZ4X modelinde opsiyonel olarak sunulacak solar paneller ise, bataryayı şarj etmek veya aracın sistemlerini çalıştırmak için enerji depolayabiliyor. Güneşli günlerde yılda 1800 km menzil veya günde 140 akıllı telefon şarjına eşdeğer oranda olmak üzere 11.7 km menzil sağlayacak şekilde enerji depolayabileceği tahmin ediliyor.

Yeni Toyota bZ4X tasarımı

Toyota, içten yanmalı motora sahip olmayan ve tamamen yeni platform üzerine yapılan bZ4X modelinde, yeni bir tasarım dili kullandı. İlk bakışta kendine has tasarımını ortaya koyan bZ4X, bir SUV modelin temel özelliklerini korurken akıcı ve güçlü bir tasarım dili sunuyor. Aracın ön görünümü, tamamen akıllıca ve aşırı süslemelerden uzak olarak tasarlandı. Markayı tanımlayan yeni bir “çekiç başlı” şekli ile karakterize edilen tasarımda, ince LED farlar da bir imza niteliği taşıyor.

bZ4X’in akıcı hatları yandan bakıldığında da kendisini gösteriyor. Alçak kaput çizgisi, zarif A sütunları ve alçak gövde hattı aracın düşük ağırlık merkezine sahip olduğunu yansıtıyor. Kaslı çamurluklar ve 20 inç boyutuna kadar tercih edilebilen jantlar da, aracın SUV karakterine gönderme yapıyor. Arka bölümde de aracın genişliğini gösteren ışıklandırma grubu dikkat çekiyor.

İç yaşam alanı

Toyota bZ4X’in iç mekanı, bir salonun genişliğini ve konforunu sunacak şekilde tasarlandı. Bu his, ön panelde yumuşak, dokuma döşemelerin kullanılması, saten kaplama detaylar ve panoramik tavan opsiyonu ile daha ileriye taşınıyor. İnce ve alçağa konumlandırılan ön panel ise, görüş açısını iyileştiriyor ve ferahlık hissini artırıyor.

Versiyona göre 8 inç veya 12.3 inç dokunmatik multimedya ekranı ile sunulan bZ4X, son Toyota Smart Connect sistemini kullanıyor. Gelişmiş özellikleri ve sesli kontrol sistemiyle, aracın bilgi eğlence ekranından klimasını ve camları dahil olmak üzere birçok fonksiyona erişim sağlıyor.

Sürüş destek sistemleri

Toyota’nın tam elektriklisi bZ4X, aktif güvenlik ve sürücü asistanlarına sahip yeni nesil Toyota T-Mate sistemiyle donatılarak güvenlikten de ödün vermiyor. Yeni ve geliştirilmiş özelliklerle birlikte birçok riski azaltarak kazaların önüne geçebiliyor. Gelişmiş teknolojiler, Toyota’nın gelecek mobilitesindeki sıfır trafik kazası veya sıfır trafik yaralanması hedefi kapsamında araç içindekilerin yanı sıra diğer yol kullanıcılarını da koruyacak şekilde tasarlandı. bZ4X modeli de, kaza önlemeye yardımcı üçüncü nesil Toyota Safety Sense sistemlerini kombine ederek riski azaltıyor. Güvenlik ve asistan donanımları arasında Acil Yönlendirme Asistanı ile çalışan Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Adaptif Hız Sabitleyici, Yol İşaretleri Tanıma Asistanı gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca Güvenli Çıkış Asistanı ise, arkadan yaklaşan araç, bisiklet ve yayaları algılayarak kapının açılması sırasında araç içerisindekileri uyararak kazaların önlenmesini sağlıyor.

“2022 Dacia Duster Fiyat Listesi ve Teknik Özellikleri”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları