Takip Et!

Haberler

OTONOM ARAÇ İSTANBUL TRAFİĞİNDE!

/

 Küresel değişimin yanı sıra otomotiv sektörü bu dönüşümün en büyük ve en önemli parçalarından biri. Örneğin bu haberimize konu olan otonom araçlar dünyada yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir pazar potansiyeline sahip.

 Sürücüsüz otomobil çalışmaları kapsamında, otonom bir araç İstanbul trafiğine çıkarıldı. TOSB (Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) İnovasyon Merkezi ve İTÜ OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) koordinasyonunda hayata geçirilen Türkiye Bağlantılı ve Otonom Araç Kümelenmesi’nin üyelerinden ADASTEC firması sürücüsüz otomobil test parkurundaki çalışmalarını başarıyla sürdürdü. 

Firma, TOSB yerleşkesinde oluşturulan sürücüsüz araç parkurunda üç aşamada testlerini yürütüyor. Dördüncü aşama ise aracın İstanbul trafiğine çıkmasıydı. İstanbul’da ‘Living Lab’ denilen trafik aşamasına gelen ADASTEC’in otonom aracı, biri Fatih Unkapanı diğeri ise Galata olmak üzere iki bölgede test çalışmalarını gerçekleştirdi.

 Parkurlarda test çalışmalarının yanında, araç üzerinde yer alan lidar cihazları sayesinde lazer teknolojisi kullanılarak haritalama çalışmasıyla parkurda yer alan yayalar, kaldırımlar, şeritler, ağaçlar ve binalar tek tek tespit edilebiliyor. Böylelikle bu yollar, test yazılımına açılabilir hale getirilerek otomotiv sektörünün geleceğine hizmet edilmesi hedefleniyor.

Testte kullanılan araç, hazır olarak satın alınması ve Türk mühendisler tarafından donatıldı. 

2019 Temmuz ayında bu araç test parkuru kurulduğundan beri sekiz firma Türkiye’de otonom araç test çalışmaları yaptı. Bu sürece İTÜ OTAM ve TOSB İnovasyon Merkezi gerekli altyapı için destek veriyor.

👉🏻 Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri Açıklandı 👈🏻

Merhabalar, 20 yaşındayım. Iktisat okuyorum. Tekerlekli haberlere hiç ilgim yokken dijital tekerleği tanımamla birlikte bu alanda ilgim oluşmaya başladı.Hep birlikte neler olduğunu göreceğiz Bizi takipte kalın, harika şeyler olacak.E-posta: [email protected]

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dört Tekerlek

Porsche PCM 6.0 işletim sistemi güncelleniyor

Porsche PCM 6.0 işletim sistemi yeni özellikleri ile kullanılabilirlik konusunda iyileşmeyi hedefliyor.

Published

on

İlk etapta 2022 çıkışlı modellerde göreceğimiz, Porsche PCM 6.0 işletim sistemi güncelleniyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Yeni Porsche 911, Taycan, Cayenne ve Panamera modelleri en yeni PCM 6.0 ile kullanıcılara sunulacak. Bununla birlikte yeni sistem sayesinde modeller mobil cihazlar ile daha güçlü bağlantılar kurabilecek. Ayrıca güncelleme revize edilen kullanıcı arayüzü ve kablosuz Android Auto işlevselliğini de modellere kazandırıyor.

Porsche PCM 6.0 güncellemeleri

Güncelleme ile sistem elektrikli modeller için şarj noktalarını daha iyi planlayabiliyor. Bununla birlikte modeller sesli kontrol özelliği ve akıllı navigasyon detayının da en yeni yazılımın parçası olduğunu belirtmek gerekiyor. Elektrikli otomobillerin sessizliğini ses ile doldurmak isteyen kullanıcıların sevineceği bir diğer özellik ise; akıllı telefon kullanmak zorunda kalmadan hizmete doğrudan bağlanabilen Spotify’ın entegrasyonu. Elbette bu entegrasyon yalnızca elektrikli modeller için değil, güncel sisteme sahip tüm modeller için geçerli.

PCM 6.0 sisteminin ilk kullanımı Taycan modelinde kullanılan temel sürüm ile başlamıştı. Alman otomobil üreticisi güncel yazılımı birkaç haftadan itibaren yeni yapılandırılan Porsche 911, Porsche Cayenne ve Porsche Panamera modellerinde kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca bu sistem ile modellerin kablosuz güncelleme desteğine kavuşulacağı belirtiliyor.

Marka tarafından en son güncelleme geçtiğimiz yaz ayında gerçekleşmişti. Bu güncelleme içerisinde; kablolu Android Auto, kablosuz Apple CarPlay ve Apple Music entegrasyonunu içeriyordu.

Porsche’nin bağlantılı bilgi-eğlence yazılım mühendisi Martin Bayer, PCM 6.0 sistemi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanmaktaydı;

“PCM 6.0 kesinlikle yeniden attığımız büyük bir adım. Görünüm ve his yeni; daha düzenli, daha sezgisel.”

“Kişiselleştirme bizim için çok önemli. Her bir Porsche müşterisi için çok özel ayarlar sunuyoruz; bu, hem menü çubuğunu hem de başlatıcıyı kendileri yapılandırma seçeneğine sahip oldukları anlamına gelir. En sık kullandıkları kontrolleri başlatıcıya sürükleyip bırakabiliyor ve çok yüksek derecede özelleştirebiliyorlar.”

Porsche Connect

Porsche Connect, kullanıcıların 300 yarış pistinden sürülen kendi turlarından sürüş verilerini kaydetmek, analiz etmek ve görüntülemek için kullanabilecekleri Porsche Track Precision adlı ücretsiz bir yarış pisti eğitimi uygulamasıyla entegre olarak kullanılabilecek. Ayrıca Porsche tarafı 718 ve 911 modelleri ile sunduğu bu uygulamayı ürün gamı içerisinde genişletme planlarına da sahip.

“Tesla tarafından kritik Türkiye hamlesi!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Tesla tarafından kritik Türkiye hamlesi!

Tesla resmi olarak Türkiye’de!

Published

on

Tesla, Türkiye’de kurduğu “Tesla Motorları Türkiye” isimli şirketle ilgili üç kritik adım attı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

En büyük merak konusu şüphesiz CEO görevini kimin üstleneceğiydi; CEO görevine Lufthansa Türkiye-Irak CEO’su olarak görev yapan Kemal Geçer getirildi. Bununla birlikte şirketin planları dahilinde Model X, Model Y, Model 3 ve Model S isimli dört modelinde bu sene Türkiye pazarında satışa sunulması bulunuyor. Ayrıca şirketin sermayesi de tek kalemde 50 milyon Türk Lirası artırıldı.

Geçmişte CEO Elon Musk tarafından yapılan Anıtkabir ziyareti ve geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapılan görüşmenin ardından büyük bir adımın atılması bekleniyordu. Bununla birlikte Tesla resmi olarak tüm modellerini ülkemizde satışa sunmasına ek olarak; Tesla Supercharger’larında kurulumuna belirlenen bölgelerde başlayacak.

CEO Kemal Geçer kimdir?

Tesla’nın Türkiye CEO’su olan Kemal Geçer 1984 doğumlu olup, 38 yaşında. Bununla birlikte Almanya doğumlu olan Geçer, Schumpeter School of Business and Economics mezunu. İş hayatında Vodafone, PricewaterhouseCoopers AG, HEINE Medizin GmbH ve Lufthansa Havayolları’nda kritik pozisyonlarda görev alan bir isim. Geçer’in 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren de Lufthansa Türkiye’de genel müdür olarak göreve başladığını da belirtmek gerekiyor. Ayrıca Kemal Geçer üç kez 40 yaş altı başarılı CEO ödülü almayı başarmıştı.

Tesla Türkiye Supercharger bölgeleri

Tesla’nın internet sitesinde yayınlanan, Türkiye için Süperşarj istasyonlarının detayları konumlarına buradan ulaşabilirsiniz. İnternet sitesinde paylaşılan illerin yanında “coming soon” (yakında) ifadesi kullanılıyor. Bununla birlikte süper şarj istasyonları için İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek (Sakarya), İzmir ve Konya’nın isimlerini görmekteyiz.

İstihdam

Elektrikli otomobil üreticisinin ülkemize resmi olarak girmesi ile elbette bir çok satış ofisi, mağaza zinciri ve şarj istasyonları kurulacak. Kurulan ve hizmete açılan yeni noktalar ile birçok kişiye de istihdam sağlanabilecek. Bununla birlikte iş ilanlarının birkaç gün içerisinde Tesla’nın internet sitesinden yayınlanmaya başlaması bekleniyor.

“Toyota Avrupa satışlarıyla rekor kırdı”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Cem Bölükbaşı sezonu Formula Regional Asya’da bugün açıyor

Cem Bölükbaşı Formula Regional Asya’da 22 Ocak Cumartesi 12:00’de boy gösterecek.

Published

on

Cem Bölükbaşı

Türkiye’nin ilk Formula 2 pilotu Cem Bölükbaşı, yoğun yarış sezonu öncesi kış antrenmanları için Formula Regional Asya Şampiyonası’nda piste çıkacak. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Espordan çıkıp Formula 2 şampiyonasında yarışacak dünyanın ilk yarış pilotu olan milli sporcumuz Cem Bölükbaşı, 2022 yarış sezonunu Formula Regional Asya’da başlatıyor. Bununla birlikte toplam 15 yarıştan oluşan şampiyona bu hafta sonu Abu Dhabi Yas Marina pistinde başlıyor.

Cem Bölükbaşı’nın geçen yıl ilk kez tam sezon yarıştığı Formula 3 Asya Şampiyonası; bu yıl Formula Regional Asya Şampiyonası adıyla gerçekleştiriliyor. 22-23 Ocak’ta Yas Marina’da başlayan ve 20 Şubat’a kadar sürecek olan seride beş hafta sonunda toplam 15 yarış gerçekleşecek. Bölükbaşı bu yıl Evans GP takımıyla yarışıyor. 

Geçen yıl katıldığı aynı seride ilk kez yarışmasına rağmen turnuvayı 9. sırada bitiren ve en iyi 2. çaylak olan Bölükbaşı, bu yıl şampiyonayı üst sıralarda tamamlayıp süper lisans puanını artırmayı hedefliyor. Bölükbaşı, 2021 başında Formula 3 Asya Şampiyonası’nda kazandığı 1 Süper Lisans puanı üzerine Euroformula Open’da 5. olarak  aldığı 5 puanla şu anda toplam 6 Süper Lisans puanına sahip.

Genç sporcu, Formula Regional Asya Şampiyonası’na ana destekçisi kripto para borsası Icrypex’in yanı sıra Kuzu Grup, Zorlu Enerji, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Rixos, Gentaş ve ajansı TEM Agency ile Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) desteğiyle çıkıyor.

Cem Bölükbaşı – Formula Regional Asya takvimi

22-23 Ocak’ta Abu Dabi Yas Marina’da başlayan seri; devam eden 3 hafta sonu boyunca Dubai Autodrome pistinde gerçekleşecek. Şampiyonun belirlendiği finaller ise 19-20 Şubat’ta Yas Marina’da tamamlanacak. 

Formula Regional Asya Şampiyonası’nda ilk hafta yarışları 21 Ocak TSİ 16.00 ve 16.25’te sıralama turlarıyla başlıyor. 22 Ocak Cumartesi seride ilk yarış TSİ 12:00’de yapılacak. 23 Ocak Pazar TSİ 11:50’de ikinci yarış, TSİ 15:35’te de son yarış gerçekleşecek. Yarışların tamamı Cem Bölükbaşı’nın YouTube kanalından takip edilebilecek.

YarışPistTarih
1Yas Marina Circuit
(Grand Prix pisti)
22-23 Ocak
2Dubai Autodrome
(Grand Prix pisti)
29-30 Ocak
3Dubai Autodrome
(Uluslararası pisti)
5-6 Şubat
4Dubai Autodrome
(Grand Prix pisti)
12-13 Şubat
5Yas Marina Circuit
(Grand Prix pisti)
19-20 Şubat

Son olarak Cem Bölükbaşı gelişmeler ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

“2022’ye Türkiye ve dünyanın yakından takip ettiği güzel haberlerle heyecanla başladık. Geçen hafta verdiğimiz Formula 2 müjdesinin ardından artık sezona başlıyoruz. Formula Region Asya Şampiyonasında bu yıl Evans GP takımı ile yarışıyorum. Geçen yıldan bildiğim bir seri. Geçen yıl en başarılı ilk 10 yarış pilotu arasında yer almış ve ilk kez çıktığım seride en iyi 2. çaylak olmuştum. Bu yıl da bolca deneyim kazanıp kendimi geliştireceğim. Bu şampiyonanın hemen ardından herkesin merakla beklediği Formula 2 maceramız da başlayacak, hayallerimin yanında olan herkese güzel haberler vermek için sabırsızlanıyorum”

“Tekerlekli Sohbetler: Berk Erner”

Okumaya Devam Et

Haftanın Çok Okunanları