Takip Et!

Çok Tekerlek

Mercedes G63 AMG 6×6 satışa çıktı!

Avatar

/

Mercedes G63 AMG 6x6

Mercedes G63 AMG 6×6 modelinin birkaç tane olduğu biliniyor. Geçmişte yapılan araştırmalar bu devasa modelin 100 ile 160 arasında örneğinin olduğunu ortaya çıkardı. İthalat sürecinden geçirebileceğinizi düşünüyorsanız bu dev Mercedes G63 AMG 6×6 modeli Almanya’da bir bayide satışa hazır durumda.

5.8 metre uzunluğundaki bu dev kamyon Avusturya’daki G-Class fabrikasında üretildi. G63 ile aynı 5.5 litelik ikiz turbo V8 motoru ile 536 beygir güç ve 760 Nm tork üretiyor. Bu güç hem yolda hem de arazide oldukça iddialı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Mercedes G63 AMG 6x6
Mercedes G63 AMG 6×6

Mercedes G63 AMG 6×6 modelinde güç altı tekerleğe 30:40:30 oranında bölünerek dağıtılıyor. Aynı zamanda Unimog gibi yerden yüksekliğini arttırmak ve düşük torkla yüksek güç almak için portal akslara da sahip.

Boyutu ve dört tonluk ağırlığı dikkate alınınca G63 AMG 6×6 modelinin maksimum hızı ve 0-100 km/s hızlanması oldukça iyi. Saatte 160 km/s hıza ulaşabilen dev kamyon 7.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Mercedes G63 AMG 6x6
Mercedes G63 AMG 6×6

İç mekan G63 AMG’de halen güncelliğini korusa da bu 6×6 modelinde beyaz metalik dış cepheye kahverengi deri iç döşemeyi tercih etmişler.

Mercedes G63 AMG 6×6 için talep her ne kadar fazla da olsa yeni Mercedes-AMG G63 modellerinde altı tekerlek görmek artık hayalden ibaret olacak.

Almanya’da 859.000 Eoro’dan satışa sunulan bu kamyonun ülkemize getirilmesi durumunda kabaca hesap yapacak olursak 20.250.000 TL gibi bir fiyat etiketi ile karşılaşıyoruz.

İlginizi Çekebilir: İşte hiç görmediğiniz ultra nadir Mercedes G-Serisi

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Tekerlek

Dedikodu var! Tesla bu sene 2500 Semi elektrikli kamyon üretecek!

Avatar

Published

on

Yakında çıkacak olan Tesla Semi elektrikli kamyon hakkında çok ilginç bir söylenti seti bugün Tesla’nın sıkı takipcisi ve yatırımcı Sawyer Merritt tarafından yayınlandı.

Tweetlere göre, Model S / X / 3 / Y arabaları ile zaten uğraşan Tesla’nın tedarikçilerinden biri Q4 2020’de Semi ile ilgili “şeyler” üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

Semi’nin gövdesi California, Fremont’daki Tesla Fabrikasında üretilecek, ancak son montajın Nevada’daki Tesla Gigafactory’de (başlangıçta) veya Teksas’taki Tesla Giga Austin‘de (tamamlandıktan sonra) yapılması bekleniyor.

İlginç olan ise Tesla’nın zorlu yol haritası

RC (Release Candidate) serisi Mayıs 2021‘de, pilot seri üretimine ise Temmuz 2021‘de başlanacağı söyleniyor. Seri üretim Ağustos 2021‘de başlayacak. (gündüz kabin versiyonu)
Ağustos 2021 sonuna kadar yaklaşık 350 araç üretilecek. Ardından üretim oranı kademeli olarak 2021’in sonunda haftada 100’e, 2022’nin sonunda ise haftada 500’e çıkacak. Bu arada şirket, yataklı kabin versiyonunu tanıtmış olacak.

Tesla Semi öngörülen yıllık üretim hacmi

2021: 2.500
2022: 10.000
2023: 25.000 (burada Semi’nin Avrupa versiyonu diziye katılacak)
2024: 25.000
Görüldüğü üzere, söylentiye göre üretim hacminin 2023-2024 yılında 25.000’de sabitlenmesi bekleniyor.

Umarız ki doğrudur!

Bu sayıların hiçbirini doğrulayamıyoruz tabii ki sadece öngörüler. Ancak en azından tartışmamız ve ilişkilendirmemiz gereken bazı veri noktalarımız var. Elbette, 2021’de 2.500 birimlik ilk dönüm noktası oldukça güçlü olacaktır çünkü henüz ABD’de hiç kimse bu kadar yüksek sayıda herhangi bir türde elektrikli kamyon üretmedi.

Tesla Semi lansman öncesinde görüntülendi

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Tesla Semi lansman öncesinde görüntülendi

Avatar

Published

on

Otomobil üreticisi, Tesla Semi kamyonunu 2017’de piyasaya sürerken elektrikli kamyonun 2019’da satışa sunulacağını söyledi. Birkaç gecikmeden sonra Tesla, “2020’nin sonlarında düşük hacimli üretimden bahsetti. Ancak zaman çizelgesi daha sonra 2021’e itildi.

Musk, yine bir projeyi daha ertelemiş oldu

Geçen yaz CEO Elon Musk, bir e-postada çalışanlara, zaman çizelgesini güncellemeden “Tesla Semi’yi seri üretime getirmenin zamanının geldiğini” söyledi. CEO daha sonra Tesla Semi’nin Austin’deki Gigafactory Texas’ta üretileceğini söyledi. Son zamanlarda, Tesla’nın Gigafactory Nevada’da Tesla Semi’nin bir miktar üretimine sahip olmak için hazırlandığına dair göstergeler de gördük.

Tesla’nın geçen haftaki kazanç raporunda Musk, Tesla Semi’nin üretime hazır olduğunu belirtmişti. Ancak otomobil üreticisinin Tesla 4680 pil hücresi üretimini artırana kadar hacimli üretime ulaşamayacağını söyledi. Otomobil üreticisi orijinal olarak Tesla Semi’nin 80.000 lb’lik sınıf 8 kamyon olan üretim versiyonlarının olduğunu söyledi. Kapasiteler, sırasıyla 150.000 $ ve 180.000 $ için 300 mil ve 500 mil menzil seçeneklerine sahip olacaktır. Ancak Musk, test sırasında bu aralığı genişletme fırsatları bulduklarını söyledi.

Yeni Tesla Semi Prototipi

Son 3 yılda Tesla Semi’nin yalnızca iki prototipini gördük. Ancak şimdi Tesla yeni bir tane üretti. Prototip, Twitter kullanıcısı The Kilowatts tarafından Sacramento’da taşınırken görüldü. Yeni araç, orijinal iki prototipe çok benziyor, ancak bazı ufak tasarım yenilemeleri görüyoruz. Bir beta prototip veya hatta bir sürüm adayı bile olabileceğini öngörüyoruz.

Yeni Tesla Semi hakkında detaylar ortaya çıktı

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Dünyanın en hızlı kara aracı Bloodhound LSR satışta

Altay Can Erkoç

Published

on

Bloodhound kara hız rekoru projesinin sahibi lan Warhurst pandemi kaynaklı çekilen finansal problemleri sonucu modeli bir kez daha satılığa çıkardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Warhurst 2018 yılında Bloodhound projesinin sorunlarını geçici olarak çözmeyi başarmış ve jet yakıtı ile araca yeni bir hedef koymuştu. Araç 2019 yılında Afrika’da yapılan testlerde ilk defa 965 km/saat gibi bir değere ulaşmayı başarmıştı. Covid-19 sebebiyle başlayan pandemi dönemi aracın geliştirilmesi adına oldukça büyük bir engel oluşturdu.

Warhurst’ün holding şirketi Grafton LSR, pandemi sebebiyle oluşan finansal problemler ile birlikte projeden ayrılma kararı ile birlikte modeli satışa sundu.

Warhurst, TG’ye “Birisinin son dakikada girip ödülü alması için doğru zaman,” dedi. “Yapılan onca şeyden ve ona harcanan onca paradan sonra, sadece son bir miktar finansman var ve o kadar, rekor sizde.” açıklamasında bulundu.

Araba, Kasım 2019’da Hakskeen Pan’da sadece Rolls-Royce EJ200 jet motorunu kullanarak katıldığı testlerde kendini kanıtladı. 8 milyon sterlinlik bütçeye ihtiyaç duyan bir sonraki adım, arabayı ek Nammo roket motoruyla çalıştırdıktan sonra rekoru 1997’de Thrust SSC’nin (ses bariyerini geçen ilk araba) elde ettiği 1227 km/s değerinin bir adım ilerisine taşımak kalıyor.

Warhurst Bloodhound ne düşünüyor ?

Projeden ayrılan Warhurst, Autocar’a şu açıklamalarda bulundu:

“Buradaki zorluk, Bloodhound’un yanında olanların kontrolünü satın almak için iki yıl önce yaptığım şeyi yapacak birini bulmak. Bu sadece sponsor olmaktan farklı.

“İstediğim kadar yatırım yaptım – aslında amaçladığımdan biraz daha fazla. Buradaki fikir, bir şeyin işe yarayacağını kanıtlamak, ardından bizi yolculuğun son bölümüne götürecek sponsorluk almaktı, ancak bu olmadı Covid hayatı çok zorlaştırdı.

“İnsanlar paranın boşa gidip gitmediğini soruyor. Sanmıyorum. Bazı şeyler yaptık. İnsanları istihdam ettik. Ve bu insanlar ve işletmeler vergi ödedi, bu yüzden ülke için iyi oldu.”

“Geri adım atmak sinir bozucu, çünkü bir sonraki kısım en son teknoloji. Uzay aracını yörüngeye yerleştirmek için kullandıkları roket teknolojisinin aynısını kullandığımız yerde en iyi pil teknolojisini ve en iyi elektrik motorlarını kullandığımız yer burası.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları