Takip Et!

Çok Tekerlek

Mercedes-Benz Türk imzalı kamyonlar Avrupa yollarında

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası ihracata son gaz devam ediyor.

/

Ülkemizdeki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk ürettiği kamyonların ihracatına hız kesmeden devam ediyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes-Benz Türk Ocak – Kasım 2021 döneminde Türkiye iç pazarına 3.191 adet kamyon, 6.333 adet de çekici olmak üzere 9.524 adet kamyon satışı gerçekleştirmeyi başardı. Bununla birlikte Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen kamyonlar; Almanya, Fransa ve İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilmeye devam ediyor.

Kasım 2021’de de aralıksız olarak devam eden kamyonların ihracatı tarafında; Almanya ay bazında 623 adet kamyon ile en fazla ihracat yapılan ülke konumunda. Bununla birlikte Almanya’yı ikinci sırada 329 adetle Polonya, 234 adet ile ise İspanya takip ediyor.

Yüksek standartlarda ve yüksek kalitede üretim yapan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası; Batı ve Doğu Avrupa’da 10’dan fazla uluslararası pazara kamyon ihraç ediyor. Bununla birlikte fabrika, Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 8’ini üretiyor. Ayrıca ilk ihracatın gerçekleştiği 2001 yılından bu yana total ihracat sayısı 89.000 adedi geçti.

Anadolu’nun kalbinden tüm dünyaya

Daimler Truck AG’nin önemli kamyon üretim üslerinden biri konumunda olan ve dünya standartlarında üretim yapan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası; kurulduğu günden bu yana yatırımlarıyla kendini yenilemeye ve geliştirmeye son gaz devam ediyor. Bununla birlikte ülkemizde üretilen üretilen her 10 kamyondan 7’sinin üretimine imza atan fabrika; üretimi, istihdamı, AR-GE faaliyetleri ve ihracatı ile ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamayı sürdürüyor.

Totalde 35 yılda 500 milyon Euro’yu aşan yatırımın gerçekleştirildiği ve günümüzde 1.600’den fazla kişiye istihdam sağlayan fabrikada; kamyon üretiminin yanı sıra Ar-Ge Merkezi de bulunuyor.

Son olarak üretimin yanı sıra ürün geliştirme ve teknoloji çözümleri alanlarına da önemli yatırımların yapıldığı Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda hem istihdam artışı sağlanıyor hem de pek çok ilke imza atılarak tüm dünyaya mühendislik ihraç ediliyor.

“2022 Mazda MX-5 yeni yılı yenilikler ile karşılıyor”

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Tekerlekli araçlara olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çok Tekerlek

Mercedes-Benz Türk imzalı otobüsler Kasım ayında 15 farklı ülkeye ihraç edildi

Mercedes-Benz Türk Kasım ayında Fransa, İtalya ve Romanya başta olmak üzere 15 farklı ülkeye otobüs ihraç etmeyi başardı.

Published

on

Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk bu geçtiğimiz Kasım ayında 15 farklı ülkeye otobüs ihraç etmeyi başardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes-Benz Türk, ülkemizden ihraç edilen her 4 otobüsten 3’ünü üretiyor. Bununla birlikte Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen otobüsler dünyanın dört bir yanına ihraç edilmeye devam ediliyor. Kasım ayında da ihracat tarafında oldukça başarılı bir dönem geçiren üretici; 86 adet Fransa’ya, 43 adet İtalya’ya, 38 adet Romanya’ya olmak üzere 14’ü Avrupa ülkesi olmak üzere 15 farklı ülkeye otobüs ihraç etmeyi başardı.

Türkiye iç pazarına baktığımızda ise marka, Ocak – Kasım 2021 döneminde Türkiye iç pazarına 184 adet şehirler arası, 86 adet de şehir içi olmak üzere toplam 270 adet otobüs satışı gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası

Fabrika 1995 yılında hizmete girdi. Bununla birlikte 2005 yılında ikinci yatırım aşaması tamamlanan fabrika, dünyanın en modern otobüs fabrikalarından olma özelliğine sahip. Gerek üretilen nihai ürünün kalitesi gerekse paslanmaya karşın üstün koruma sağlayan katoforez tesisi ile fabrika; Türkiye’de otobüs üretiminde oldukça önemli bir yere sahip.

Hem kullanılan teknoloji ve sistemle hem de alınan özel önlemler ve arıtma tesisleri ile fabrika, çevre koruma açısından da oldukça örnek bir tesis.

Son olarak Avrupa ülkelerinin yanı sıra Suudi Arabistan, Katar ve Reunion gibi farklı kıtalardaki bölgelere de ihracata devam eden marka; her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

“2022 Toyota bZ4X SUV modelinin detayları açıklandı”

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Nikola tarafından açılan Tesla davası sonuçlandı!

Nikola tarafından açılan tasarıma yönelik dava, Tesla lehinde sonuçlandı.

Published

on

Nikola tarafından açılan, Tesla Semi tasarımı ile ilgili olan dava sonuçlandı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Nikola, geliştirdiği ve 2024 yılında piyasaya sürmeyi hedeflediği TWO FCEV kamyonetine benzer bir tasarıma sahip olduğunu düşündüğü; Tesla Semi kamyoneti nedeniyle Tesla tarafına dava açtı. Bununla birlikte Nikola bu dava için kendisini oldukça güçlü olarak görse dahi yargıç benzerlik kanısında aynı fikre sahip değil. Ayrıca sonuçlanan dava ile merakla beklenen sonuç kamuoyuna duyuruldu.

Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi Yargıcı James Donato kontrolünde olan dava, Tesla lehinde sonuçlandı. Bununla birlikte Nikola tarafına davanın devam etmesine yönelik ikna süresi olarak 6 Ekim tarihine kadar süre tanındı. Ancak yüksek ihtimalle davanın sonucunda herhangi bir değişiklik yaşanması kamuoyu tarafından beklenmiyor.

Yargıç James Donato konuyla ilgili olarak şu cümleleri kullandı;

“7 Temmuz 2021’de Mahkeme, taraflardan yeni eğitim planlamalarını ve inşaat duruşma tarihlerini talep etmelerini istedi. Her iki taraf da yanıt vermedi.” 

“2 Eylül 2021’de Mahkeme, yanıt verilmemesi nedeniyle talep oluşturma konusundaki diğer işlemleri iptal etti. Bu karar tarihi itibariyle, taraflardan hiçbiri Mahkeme’ye önerilen yeni duruşma tarihlerini bildirmedi.”

Son olarak her iki tarafında avukatları herhangi bir yorumda bulunmadı. Tesla tarafı yüksek ihtimalle davanın bu şekilde sonuçlanacağını biliyordu. Fakat her koşula karşı önlem almayı ihmal etmedi.

“2021 Formula 1 Türkiye Grand Prix takviminin detayları açıklandı!”

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Merdiven Altı Ekspertizler karşısında dikkatli olun!

Pilot Garage tarafından yapılan, merdiven altı ekspertiz firmalarına ilişkin değerlendirme bizlerle.

Published

on

Merdiven altı ekspertizler konusunda şikayetlerin her geçen gün artması nedeniyle; aldığımız ve sattığımız araçları ekspertiz yaptırdığınız noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili Pilot Garage tarafından yapılan değerlendirmelere gelin birlikte göz atalım.

Türkiye genelinde 300 noktada hizmet veren oto ekspertiz markası Pilot Garage; aradan geçen 1,5 yıla karşın oto ekspertiz noktalarında TSE Belgesi ve noter tasdik şartını zorunlu kılan yasanın yürürlülüğe girmemesi sebebiyle alıcı ve satıcıların merdiven altı işletmelere yöneldiğine dikkat çekti. Bununla birlikte ülkemizde toplam 10 bin adetten fazla oto ekspertiz şirketinin hizmet verdiğine dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre konuyla ilgili olarak şu cümleleri kullandı;

“Bu sayı içerisinde yaklaşık 1000 adet noktanın TSE Belgesi bulunmakta. Oto ekspertiz şirketleri artık ikinci elde güven unsurunun temelini oluşturuyor, araçların trafiğe uygunluğunu belirlemede de önemli rol üstleniyor. Yasa yürürlülüğe girdiği takdirde 3 ay veya 5 bin km garantili ekspertiz yapılması 8 yaş veya 160 bin kilometre altı otomobillerde zorunlu kılınacak, ikinci el araç satın alanlar sürprizlerle karşılaşmayacak. Tüketiciler, 150-200 TL yüzünden 100 binlerce TL zarar etmesin, TSE Belgeli kurumsal işletmelerde ısrarcı olsun.”

İkinci el otomobil alım-satım piyasasının artmasıyla birlikte büyüyen oto ekspertiz noktaları; yeni bir pazarın oluşmasına katkı sağlasa da, sorunları da beraberinde getirdi. Bununla birlikte günümüzde ülke çapında ortalama 15 kurumsal ve kurumsal bir marka altında olmayan binlerce ekspertiz şirketi mevcut.

TSE belgesine sahip şube sayısı ise yalnızca 1000 adet. Bununla birlikte TSE Belgesi bulunmayan merdiven altı işletmelerdeki kalitesiz ekipman ve eğitimsiz teknik ekip, ekspertiz ve kontrollerde yanlış tespit yaparak; ekspertiz ve kontrollerde yanlış tespit yaparak hem alıcıların hem de satıcıların gelecekte ciddi mağduriyetler yaşamasına sebep oluyor. Ayrıca kurumsallaşma kültürüne sahip olmayan bazı firmalar; satıcılarla önden anlaşma yaparak sahte rapor dahi düzenleyebiliyor.

Kurumsal işletmeler merdiven altı ekspertizler ile ilgili ne düşünüyor?

Bu konu ile ilgili görüşlerini paylaşarak güncel durumu yorumlayan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre şu açıklamalarda bulundu;

“İkinci el otomobil pazarındaki hareketlilik ve oto ekspertize olan taleple birlikte otomotivle ilgisi olmayan birçok sektörden yatırımcı, bir masa bir kasa tabiriyle merdiven altı işletmeler açmaya başladı. Optimum düzeyde yatırım maliyetini göze alamayanlar kalitesiz ekipman ve eğitimsiz teknik personel çalıştırma yoluna başvuruyor, ancak günün sonunda ağır kazalı bir araç böyle bir ekspertiz işletmesinde kazasız olarak yorumlanıyor, bu tür vakalarla maalesef her gün onlarca kez karşılaşıyoruz.”

“150-200 TL yüzünden 100 binlerce TL zarar etmeyin”

“Sadece 150-200 TL daha ucuz olduğu için iki araçtan birleştirme bir araca orijinal raporu verildiği için o aracı satın alabilirsiniz. Kaza anında direk ikiye bölünecek bu araç ölüme davetiye çıkardığı gibi, tekrar satmak istediğinizde zararınız marka ve modele göre 100 binlerce TL’yi bulacaktır. Yasa yürürlülüğe girdiğinde 3 ay veya 5 bin kilometre garantili ekspertiz raporu, sadece TSE belgeli olması koşuluyla geçerli olacak ve noter tarafından tasdik edilecek. Bu sayede 8 yaş veya 160 bin kilometre altı otomobillerde zorunlu kılınan raporla ikinci el araç satın alanlar sürprizlerle karşılaşmayacak .”

Sonuç olarak ekspertiz ve detaylı kontrol işlemlerinin sonucuna göre araç alıcılarının alım kararını verdiğini ifade eden Emre; yapılan tespitlerin trafiğe uygunluk durumu hakkında önemli ipuçları verdiğini ve aracın değerini koruduğunu aktardı.

Okumaya Devam Et

Haftanın Çok Okunanları