Takip Et!

Dört Tekerlek

Mercedes Benz S-Serisi: Geçmişten günümüze

Altay Can Erkoç

Published

on

Mercedes-Benz S serisi daima yenilik konusunda yaptığı işlerle ön planda olmuştur. S serisinin otomobil endüstrisinde yarattığı yeniliklere birlikte göz atalım. Her S serisinde birçok yenilik olduğu için listeye yenilik konusunda daha etkili olanları seçtik.

W187 (1951-1954)

İlk S-serisi, çıktığı yıllara göre üstten eksantrikli ve 6 silindirli bir motora sahipti. Ayrıca model klasik kapı kilidine göre çok daha güçlü olan konik pimli emniyet kapı kilidine öncülük etti. Bu ekstra güç ile birlikte kaza anında kapıların patlaması gibi durumların önüne geçebildi.

W105 / W180 / W128 (1954-1959)

W105 / W180 / W128’in teknolojik anlamda gösterdiği ilerlemelerden “Turbocooling” adı verilen ısı dağıtımına yardımcı olabilen fren kampanalarına vardı. Ayrıca kendi kendini destekleyen bir gövde kabuğu tasarımına da sahipti.

W111 / W112 (1959-1965)

W111 / W112, güvenlik açısından oldukça gelişme kaydedilen alan kasalardı. Özellikle yastıklı direksiyon simidi ile birlikte “yaralanmayı azaltan iç mekan”  vardı. Ayrıca, ön ve arka çökme bölgelerine sahip bir yolcu güvenlik hücresine sahipti ve bu tarz bir teknolojinin ilk kez seri üretimde kullanıldığı işaret ediyordu. Güvenlik önlemlerine ek olarak, 1961’den itibaren 300SE modelinde disk frenler, havalı süspansiyon ve merkezi kapı kilitleme gibi birçok yenilikte eklendi.

W108 / W109 (1965-1972)

W108 / W109 kasa kodu ile üretilen araçlarda yenilikten çok değişimler gerçekleşti. Tüm modellerde arka aksta hidropnömatik dengeleme yayları vardı ve serinin en iyisi olan 300SEL 6.3 litrelik V8 motoru ile birlikte “Red Pig” olarak bilinen ünlü ikonik yarış arabası oldu.

W116 (1972-1980)

W116 kasa koduna sahip olan araç, resmi olarak ilk defa S-serisi ismini aldı. 1978  senesinden itibaren bu kasa kodlu araçlarda ABS, 1975 senesinden itibaren hız sabitleyici, kire dayanıklı arka lambalar ve yan camlar gibi teknolojik anlamda gelişmeler gösterdi. Ayrıca W116 turbosarjlı dizel motor ile sunulacak olan ilk seri üretim otomobil oldu.

W126 (1979-1991)

Birçok W111-W112 gibi, W126 içinde güvenlik konusunda gelişmeler gerçekleşti. 1981 yılından itibaren opsiyonel emniyet kemeri ve sürücü hava yastığı, 1988’den itibaren opsiyonel ön sürücü hava yastığı ve 1985 sonrası çıkan V8 araçlar için ASR hızlanma patinaj kontrolüne sahipti. Ve 1985 sonrasında opsiyonel donanım listesine ayarlanabilir direksiyon kolonu da eklendi.

W140(1991-1998)

İlk çıktığı zaman sürtünme katsayısı 0,31 gibi nispeten düşük bir değerdi. Ayrıca o zamanın en güçlü motoru olan on iki silindirli motora sahip ilk Mercedes Benz otomobili oldu. Bu nesilde çift camlı yan camlar, kapılar ve bagaj için isteğe bağlı güç kapatma, CAN tabanlı mültipleks kablolama sistemi, 1995 yılından itibaren isteğe bağlı APS navigasyon sistemi, yine isteğe bağlı dinamik Xenon farlar, LINGUATRONIC özellikli ses kontrolü ve seri üretimde ilk kez kullanılan ilk araç telefon sistemi bu araçta yer aldı. Bu olanakların hepsine ek olarak W140  ESP, park yardım sistemi ve  fren destek sistemine sahip olabiliyordu.

W220 (1998-2005)

Tartışmasız modern çağın ilk S-serisi. Otomatik silindir kapatma, 2004 senesinden itibaren elektronik kontrollü otomatik şanzıman, aktif mesafe yardımı, anahtarsız erişim ve sürüş yetkilendirme sistemi gibi birçok gelişmekte olan otomobil teknolojilerine sahipti. Ayrıca W220, S55 ve S65 ile AMG versiyonlarına  sahip ve ilk kez isteğe bağlı bir şekilde alınabilen 4 çeker sistemine sahip S-serisi oldu.

W221 (2005-2013)

Bu seri genel olarak sürücü yardımlarına odaklanan geliştirmelere sahipti. Geliştirilmiş aktif mesafe asistanı, 2006 senesinden itibaren otonom kısmı frenli, 2009 senesinden itibaren otonom acil frenleme, Aktif Gece Görüş Asistanı, Şerit koruma asistanı gibi yenilikleri kullanıcıya sunan model oldu. Ayrıca ilk hibrit versiyona sahip S-serisi olarak tarihe geçti.

W222 (2013-2020)

Bu kasada Mercedes yeniliklerden çok mühendislik olarak modeli çok sayıda adım attı. Ağırlığı ve boyutuna göre yüzde 50 daha yüksek burulma sertlik derecesine sahipti. Ayrıca alüminyum alaşımlı gövdeye sahipti. Yenilik olarak ise  Akıllı Sürüş olarak geçen bir dizi sürüş yardımcısı vardı. Bunlardan en önemlilerinden biri ise çukurları karşılaşmadan önce belirleyip şasiyi ve süspansiyonu buna göre ayarlayabilen bir sisteme sahipti.

W223 (Günümüz)

En yeni S-serisi çok sayıda ekran, yeni bir eğlence sistemi, aktif ortam aydınlatması gibi yenilikler göze çarpıyor. Ayrıca dünyanın ilk seri üretim arka koltuk hava yastığına sahip ve arka aks yönlendirme  sistemine sahiptir.

2021 Mercedes-Benz S Serisi fiyatı ve teknik özellikleri

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dört Tekerlek

Tesla Model 3 için büyük indirim

Altay Can Erkoç

Published

on

Avrupa’ da yaşayıp Tesla Model 3 sahibi olmak isteyenlere oldukça güzel bir haberimiz var. Amerikalı üretici Avrupa’ da Model 3 fiyatında indirime gitmeye karar verdi. Detayları gelin birlikte inceleyelim.

İndirimlerin ülkeler arasında değişiklik göstereceği bilinen bilgiler arasında. Reddit kaynaklı olan fiyat değişimleri şu şekilde;

Standard Range Plus RWD: 39.990 euro – 42.990 euro; sübvansiyon sonrası 33.990 euro

Uzun Menzilli AWD:  49.990 euro– 52.490 euro; sübvansiyon sonrası 43.990 euro

Uzun Menzilli Performans AWD:  54.990 euro– 58.490 euro; sübvansiyon sonrası 48.990 euro

Yeni Model 3’lerde bu fiyat indirimlerinin en yüksek görüldüğü ülkenin Fransa olduğu biliniyor.

Tesla Model 3 için neden indirim yapıldı?

Fiyat indirimlerinin kaynağı henüz net olarak bilinmiyor. Biz İndirimlerin kaynağının değişen pazarda rekabetçi olarak kalmanın gerekliliği, döviz kurlarının değişkenliği ve maliyet tasarrufları olabileceğini düşünüyoruz.

Tesla, 2019’dan Model 3 satış seviyesini koruyamamıştı ve Model Y ortaya çıkana kadar var olan ivmeyi korumak adına yaptığı hamleyi de hatırlayabiliriz.

Bazı Avrupa ülkelerinde fiyatların değişkenliği aşağıdaki tablolardan inceleyebilirsiniz.

Tesla 2020 yılı satış raporları açıklandı! 500 bin teslimat yapıldı!

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

2021 Skoda Fabia ilk defa görüntülendi

Avatar

Published

on

2021 Skoda Fabia

2015 yılından itibaren Türkiye piyasasında boy gösteren 2021 Skoda Fabia ilk defa görüntülendi! Süpermini segmentler arasında geri planda kalarak adından söz ettirmeyen model, dördüncü nesil arabasıyla beraber otomobil piyasasında rüzgarlar estirecek. Aracın üzerinde yapılan çalışmalar ilk kez görüntülendi. Bu yılın sonlarında gelmesi beklenen aracın bir kaç pozu görüntülendi.

2021 Skoda Fabia

2021 Skoda Fabia tasarım detayları

Skoda firması, dördüncü nesil 2021 Fabia modelinin lansmanını gerçekleştirmek için hazırlıklarına devam ediyor. Çekya’da görüntülenen resimleri incelediğimizde Fabia’nın değişimlerinin bir kısmını inceleme fırsatını buluyoruz. Araca baktığımızda stop takımlarının biraz daha yatay şeklinde kullanıldığını görüyoruz. Aslında bu durum bize Volkswagen grubuna dahil olmuş olan Skoda grubunun giderek Volkswagen modellerine benzediğini düşündürüyor. Ön kısmını tam manasıyla göremediğimiz aracın far takımlarının LED olacağını düşünüyoruz. Farların ayrıca Octavia’yı anımsattığını da söylersek yalan olmaz. Alaşım jantlar aracın dikkat çeken detayları arasında yer almaktadır.

Skoda Fabia’nın bazı versiyonlarında 6.5 inçlik bilgi-eğlence ekranı olması düşünülüyor. Yeni model araç olsa bile boyutunun eski Fabia ile farklı olacağını düşünmediğimiz yeni Skoda Fabia, piyasaya bomba gibi düşecek. Renault Clio, Peugeot 208 ve Opel Corsa gibi araçlarla karşı karşıya gelecek olan Skoda Fabia’nın Combi versiyonunun rakiplerine göre mükemmel olacağı kesin.

2021 Skoda Fabia

2021 Skoda Fabia çıkış tarihi

2021 Skoda Fabia çıkış tarihi henüz belli olmadı. Fabia’nın tanıtımı için fazla beklememize gerek kalmayacak gibi gözüküyor. Araçla beraber hatchback ve station wagon türlerinin de beraber tanıtılmasını bekliyoruz.

Skoda’nın üçüncü nesil Fabia’sı 2015 yılında tanıtılmıştı. Bununla beraber 2019 yılında da konuşan şirketin eski patronu, Skoda’nın başarısı artırmak için başka modeller de geliştirdiklerini açıklamıştı. Yapılan açıklamalara bakıldığında üretilen her aracın, bir önceki aracına göre daha başarılı olduğu aşikar. Yeni Skoda Fabia, çıkış yaptığı an sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

2021 Skoda Fabia

Yeni Skoda Fabia fiyatı

Skoda Fabia fiyatı ne kadar olacak? diye soruyor olabilirsiniz. Henüz Skoda, bu aracıyla ilgili herhangi bir lansman veya tanıtım gerçekleştirmedi. Hal böyle olunca da aracın hangi fiyatla satışa sunulacağı tam olarak kestirilememektedir. Yeni bilgi edindiğimiz takdirde Dijitaltekerlek.com olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

2021 Skoda Octavia fiyatı ve teknik özellikleri

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Elektrikli arabaların yakıt tüketimi nasıl?

Altay Can Erkoç

Published

on

Her geçen gün tercih edilme oranı artan elektrikli arabaların yakıt tüketimi konusundaki performansları nasıl? Firmaların elektrikli otomobil modellerine verdiği önemin son yıllarda bu kadar artma sebebi nedir? Detaylara gelin birlikte bakalım.

Her gün yeni bir elektrikli otomobil görüyoruz

Avrupa’da otomobil satmak isteyen otomobil üreticilerinin en büyük kaygılarından birisi olan CO2 salınım oranları sebebiyle her geçen sene markalar kendilerini güncellemek ve değişen kriterlere uyum sağlamak adına elbette bazı çalışmalar yapıyorlar. Belki de bu konuda yapılabilecek en kritik hamlelerden birisi olan elektrikli arabaların geliştirilmesi konusunda markaların bu denli yoğunlaşmalarının sebebi de bu. Çünkü günümüzde bazı Avrupa ülkelerinde artık dizel araçların yasaklandığı bölgeler mevcut, bu tarz bölgelerden dizel araçların çekilmesiyle açılan pazar payına markalar elektrikli modellerini entegre etmeye çalışıyorlar.

Dizel araçların benzinli araçlara göre yüksek tork değeri ve yakıt konusundaki avantajı belki de benzinli araçların bu açılan yeni pazar payına girmesini engelliyor. Tam bu noktada da güçlü ve düşük yakıt tüketimi ile elektrikli araçlar devreye giriyor. Şimdi birlikte bazı elektrikli araç modellerinin yakıt tüketimini inceleyelim.

Elektrikli arabaların yakıt tüketimi

Araç ModeliModel YılıOrtalama Yakıt
Tüketimi
Ortalama Ücret
Tarifesi
Tesla Model 3201816,9 kWh / 100 km13,45 TL
Hyundai Ioniq Electric201715,7 kWh / 100 km12,49 TL
BMW İ32014/15/1617,2 kWh / 100 km13,69 TL
Renault Twizy2015/166.3 kWh /100km5,01 TL
JAGUAR I-PACE202021,0 kWh / 100 km16,71 TL
Porsche Taycan Turbo202023.0-26.7 kWh/100 km18,3 – 21,25 TL
1 KW = 0.796 TL

Ülkemizde satışta olan modellerden oluşturduğumuz yakıt tüketimlerini gösteren tabloya göre ve 1 litre benzinin yaklaşık 9 kWh gibi bir değere eşit olduğunu düşünürsek elektrikli arabalar ciddi anlamda yakıt konusunda tasarruf etme fırsatına sunuyor. Düşük yakıt tüketimi yanında güç konusunda da gayet başarılı olan elektrikli modellerin gerçekten özellikle son zamanlarda albenisi oldukça artmış durumda. Tüm bunlara rağmen elbette elektrikli araçların dezavantajları da mevcut örneğin ülkemizde henüz çok yaygın olmadığı için ikinci el tarafında elektrikli araçların çok güçlü olduğunu söyleyemiyoruz.

Gelecekte bugüne göre çok daha fazla yere sahip olacakları kesin olan elektrikli arabaların gelişimini merakla bekliyoruz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları