Takip Et!

Elektrikli Araçlar

Lime yeni otomatik şanzımana sahip elektrikli bisikleti tanıttı

Altay Can Erkoç

/

/ 416 defa okundu

Dünya çapında paylaşılan elektrikli araçlar konusunda lider olan Lime, son modelinin tanıtımını gercekleştirmekte. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Lime tarafı tanıtmakta olduğu elektrikli bisiklet modelinden 50 milyon dolarlık bir satış hedeflemekte.

Yeni 4.nesil Lime elektrikli bisiklet; ortak kiralama filosuna en son katılan elektrikli iki tekerlekli araç. Yeni e-bisiklet duyurusu, Lime’ın şirketin kiralanabilir elektrikli araç yelpazesine yeni bir araç ekleme planlarını paylaşmasından bir ay sonra geldi. Lime’ın yeni e-bisiklet modelleri; hem pratik, hem daha basit, hemde daha işlevsel olması adına bir dizi özellik ile birlikte gelmekte.

Ana yükseltmelere baktığımız vakit şüphesiz dikkatleri değiştirilebilen pil çekmekte. Ayrıca marka, yeni değiştirilebilen pil sistemini; “mikro mobilite endüstrisi için oyunun kurallarını değiştiren bir unsur” olarak ifade ediyor.

Şirket, değiştirilebilen pillerin araçların şarj edilmesini ve konumlandırılması konusunda kolaylık sunabileceğine inanmakta.

Paylaşılan modelde belki de e-bisiklet endüstrisi adına ilk olduğu düşünülen bir diğer şeyde; modelde sürücülerin ihtiyaç duyduğu giriş sayısını azaltan otomatik iki vitesli bir şanzımana sahip olacak olması.

Markanın yeni modelinde tüm bu yeniliklere rağmen; daha güçlü olan elektrik motoru, sürücülerin sürüş sırasında GPS yönlerini görebilmeleri adına; telefon tutucu ve telefonların kontrolü için gidon bir ekran mevcut.

Lime CEO’su Wayne Ting model ile ilgili ne düşünmekte?

“Lime platformunu, beş milin altındaki herhangi bir yolculuğa hizmet edecek şekilde inşa ederken, e-bisikletler, ayrıca orta uzunlukta yolculuklar için mükemmel bir seçenek olarak bulmacanın önemli bir parçası. Bu nedenle, birinci sınıf e-bisikletimizi yükseltmek ve onu dünya çapında daha fazla şehre getirmek için önemli yatırımlar yapıyoruz ve sürücülere otomobili geride bırakmanın yeni ve heyecan verici bir yolunu sunuyoruz. Paylaşılan mikro mobilite, şehirlerin tekrar güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamada önemli bir rol oynuyor, bu nedenle bunu e-bisikletleri açık havada ikiye katlamak için kritik bir an olarak görüyoruz, sosyal olarak uzak bir ulaşım seçeneği. “

Ayrıca marka, e-bisiklet ayak izini genişletmek adına; yeni nesil elektrikli bisiklet sunumu için yeni modellere 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurmakta.Ayrıca marka, e-bisiklet ayak izini genişletmek adına; yeni nesil elektrikli bisiklet sunumu için yeni modellere 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurmakta.

Şirket konu ile alakalı şu cümleleri kullanmakta; “Donanım yükseltmelerine ve genişletmeye yönelik 50 milyon dolarlık yatırım; Lime 2020’de ilk çeyrek kârlılık dönemine ulaşmasının bir sonucudur. Yatırım, Lime’ın kalite, daha uzun ömürlü donanım, dünya çapında operasyonlarını iyileştirme ve inşa etmeye odaklanmasıyla mümkün hale geldi. Güvenilir, sorumlu ve güvenli mikro mobilite hizmetini sağlamak için hizmet verdiği şehirler ve topluluklarla yakın ilişkiler. “

“Harley-Davidson ve elektrikli motosikletlerin geleceği”

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

2022 Mercedes-Benz EQS SUV ilk kez görüntülendi

2022 Mercedes-Benz EQS SUV modeli kamuflajlı bir şekilde ilk kez görüntülendi.

Altay Can Erkoç

Published

on

Mercedes tarafında EQS modelinin tanıtılmasının ardından merakla beklenen 2022 Mercedes-Benz EQS SUV modeli ilk kez görüntülendi. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Alman otomobil üreticisinin amiral gemisi elektrikli SUV modeli olan EQS SUV modeli ilk kez görüntülendi. Bununla birlikte modelin Tesla Model X modeline rakip olacak şekilde 2022 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Sedan model gibi EQS SUV modeli de ön kabin stiline sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte şasi tarafında şanzıman ve motorun bulunmaması modelin; GLS modeline göre daha geniş bir yaşam alanına sahip olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

2022 Mercedes-Benz EQS SUV tasarımı

Ön tarafa baktığımız vakit tam genişlikte olan gündüz farı ile birlikte EQS sedan modelinde bulunan aynı siyah ızgaranın SUV modelde de bulunması bekleniyor. Bununla birlikte SUV modelin farları sedan model ile oldukça benzer bir tasarıma sahip. Fakat aracın tasarımı genel anlamda tasarıma bağlı kalınarak büyütülmüş görünüyor

GLS gibi geleneksel SUV ile karşılaştırıldığı vakit model arka tarafta sıra dışı bir tasarıma sahip. Bununla birlikte modelin daha geniş tasarımı; arka yaşam alanına daha fazla bacak boşluğu ve bagaj alanı olarak geri dönmesi bekleniyor.

Sızan görsellere baktığımız vakit modelin iç tarafında bizleri; 55,5″ boyutunda EQS sedan modeli ile aynı Hyperscreen bilgi-eğlence sistemi görülüyor. Bununla birlikte sistem 12.3″ boyutunda dijital gösterge paneline, 17,7″ boyutunda dokunmatik ekrana sahip. Ayrıca modelde 12.3″ boyutunda üçüncü yolcu içinde bir ekran olması bekleniyor.

Teknik özellikleri belli mi?

Modelin markanın 3.seviye otonom sürüş teknolojisini kullanması bekleniyor. Bu da modelin diğer rakipleri ile rekabeti konusunda oldukça önemli bir detay.

Son olarak 2022 Mercedes-Benz EQS SUV modelinin teknik açıdan EQS sedan modeli ile benzer bir batarya paketi ve elektrikli motor yelpazesine sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte model platform tarafında EVA isimli yepyeni bir özel elektrikli modeller için kullanılan platforma sahip.

“Ferrari 488 Pista üzücü bir kazaya karıştı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen saatlik otonom sürüş hizmeti ile geliyor

Volkswagen tarafı saatlik olarak otonom sürüşü hizmeti sunmayı planlıyor.

Altay Can Erkoç

Published

on

Volkswagen, BMW, Tesla ve diğer markaların ardından abonelik servisi trenine katılmayı planlıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Volkswagen Başkanı Klaus Zellmer sunulması düşünülen hizmetin hem lojistik hem de finansal olarak nasıl çalışacağını duyurdu. Bununla birlikte marka hizmeti internete bağlı modeller ile birlikte sunmayı hedefliyor.

Zellmer bu hizmet ile birlikte insanların ID.4 modeli gibi modeller ile oldukça kolay bir şekilde bu hizmete ulaştırmayı hedefliyor. Bununla birlikte otomobil üreticilerinin ana hedefi üretimi basitleştirip modele bir çok şeyi basit bir şekilde eklemek.

Volkswagen başkanı konu ile ilgili ne düşünüyor?

Zellmer konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Bir araba alırsanız ve o sırada otonom bir sürüş moduna ihtiyacınız olduğuna ikna olmadıysanız, ancak o zaman buna sahip olmak isteyeceğinize karar verirseniz, onu açabiliriz, ancak daha sonra kapatabiliriz.”

 “İleriye dönük olarak, geleceği, birkaç yıl boyunca tek bir arabaya sahip olmayı taahhüt etmeden, ihtiyaç duyduğunuzda mobiliteye erişme olarak görüyoruz.”

Zellmer şirketin bu teknolojiyi geliştirme aşamasında 4.seviye otonom sürüş teknolojisini kullandığını söylüyor. Ayrıca böyle bir sistemin kurulumunun beş haneli fiyat etiketine sahip olduğunu söylemekte.

Zellmer;  “Bunu kim ödeyecek? Kitle pazarı için değil. Şimdi onu kurduğumuz davayı alın ve uzaktan açıp kapatın,”

“Maliyet modellememiz, Seviye 4 otonom sürüş modu için saatte 7 € ücret alırsak, bu karlı bir iş durumu olduğunu söylüyor.”

Son olarak belirtmek gerekiyor ki insanlar halihazırda bir çok teknolojiyi abonelik şeklinde temin ediyor. Bununla birlikte insanların otonom sürüş için aynı şeyi düşünüp düşünmeyeceği büyük bir muamma.

“2021 Volkswagen Polo GTI resmi lansmana hazırlanıyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Porsche Macan EV iddialı hedefler ile geliyor

Porsche tarafı Macan EV modeli ilk kez görüntülendi.

Altay Can Erkoç

Published

on

Yeni Porsche Macan EV, 2023 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Tamamen elektrikli Porsche Macan modeli sonunda çizimler haricinde görüntülendi. Bununla birlikte marka yeni nesil Macan testlerine başladı.

Yeni Porsche Macan EV teknik özellikleri nasıl olacak?

Model platform tarafında Premium Platform Electric (PPE) platformuna sahip. Bununla birlikte Macan EV ilk kez Porsche genel merkezinin dışına çıkıyor. Şirket model ile birlikte kendi segmenti içerisinde ne sportif modeli yaratmanın peşinde.

Modelin teknik açıdan Porsche Taycan modeli ile aynı 800V / 350kW şarj kapasitesine sahip olması beklenmekte. Ayrıca modelin menzilinin de Taycan modeli ile teknik açıdan yakın değerlere sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki modelin sahip olduğu ekstra alan göz önüne alındığı vakit; modelin uzun menzilli versiyonlara sahip olması beklentiler arasında.

Porsche İcra Kurulu Ar-Ge üyesi Michael Steiner; “Gerçek yaşam ortamında testler şimdi başlıyor – geliştirme sürecindeki en önemli dönüm noktalarından biri,” diyor. “Tamamen elektrikli Macan 2023’te piyasaya sürüldüğünde, çeşitli koşullarda dünya çapında yaklaşık üç milyon test kilometresi kat etmiş olacak. Prototipler, sanal bir alanda sürülen sayısız test kilometresinden elde edilen deneyimi bir araya getirebiliyor. “

Modelin tasarımına bakacak olursak bizleri Taycan modelini anımsatan LED farlar bekliyor. Bununla birlikte modelin tavan çizgisinin oldukça dik göründüğünü de belirtmek gerek. Ayrıca Porsche tarafından testlerde kullanılan araçlara bakıldığı vakit; bir çift sahte egzoz ucu bizleri bekliyor.

Model ile ilgili ayrıntılı bilgi henüz oldukça az. Fakat modelin çıkmasından önce model illaki daha detaylı olarak görüntülenecektir.

Son olarak Yeni Porsche Macan EV modelinin 2023 yılında Porsche bayilerinde satışa sunulması planlanıyor. Bu model ile marka Taycan tarafında elde ettiği başarıya benzer bir başarı hedefliyor.

“Ferrari Testarossa, tamamen elektrikli ve 21.yüzyıl ikonu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları