Takip Et!

Genel

Krank Mili Nedir?

Mustafa Aydemir

Published

on

Krank Mili Nedir?

Krank milinin işlevinin tam olarak ne olduğunu anlayabilmemiz için ilk olarak nasıl bir şey olduğunu ve şeklini görmemiz daha iyi olacaktır. Bu parça uzun bir metalden oluşmakta olup her beş veya on cm bir girinti ve çıkıntıları bulunmaktadır. Bu yan yana olan girinti ve çıkıntılar birbirinin tam tersi yönündedir. Bu çıkıntıların olması krank milin çeşitli parçalardan oluştuğunu akıllara getirebilir fakat tam tersi olarak krank mili tek bir yapıdan oluşmaktadır.

krank mili
Krank Mili Nedir?

Motordaki pistonların üst kısmına konumlandırılan krank mili sağladığı verim ve performansı tam olarak ortaya koyabilmesi için bu şekilde olması gerekmektedir. Krank mili pistonlara doksan derecelik açıyla sabitlenmiştir. Bu sabitlenen açıda bir derece bile sapma olması halinde krank mili görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. Çünkü o sapma mile zarar verecek ve akabinde motor ve pistonlar zarara uğrayacaktır. Bir süre sonra motorun yıpranma payı da göz önüne alınır ise krank milinde belli süre aralıklarında çeşitli sıkıntılar oluşturabilmektedir. Krank milindeki oluşabilecek bu sıkıntı aracımıza zarar vermesinin yanında yüksek fiyatta hasarlar meydana getirecektir.

Krank mili aracımızın içinde bulunan en pahalı parçalardan bir tanesidir. Bu durum olmasına rağmen krank mili hakkında bildiklerimiz kısıtlı şekildedir. Fakat krank mili olmaz ise pistonlar olmaz, pistonlar olmaz ise motor görevini yerine getiremez. Kısacası krank mili pistonlara belli bir açıyla bağlanan ve pistonların çalışıp pompalama yapmasını sağlayan bir parçadır.

Dijital Tekerlek | Facebook

Görsel Kaynaklar 1

Merhaba Sevgili Okurlar, Ben Dijital Tekerlek editörlerinden Mustafa.  Atatürk Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü mezunuyum. Burada siz değerli okurlar için merak ettiğiniz konularda dilim döndükçe sizlere içerik üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarım için birşeyler üretebildiğim için mutluyum :) E-posta: mustafayavuz@dijitaltekerlek.com

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dört Tekerlek

2021 Nissan Juke Türkiye lansmanı bugün yapıldı

Altay Can Erkoç

Published

on

Nissan markası 2021 Nissan Juke modelinin resmi olarak lansmanını 26 Ocak saat 11:00 sularında gerçekleştirdi. Lansman da yeni modelin yanı sıra Nissan’ın 2021 hedefleri de yer alıyor. Detaylara gelin birlikte göz atalım.

Son 13 yıl içerisinde Türk tüketicisine 197.000 adet SUV modeli satmayı başaran Nissan markası Juke modeliyle B segmenti SUV kategorisine iddialı bir şekilde geri dönüyor. İlk çıktığı zaman B segmentin de oldukça başarılı olan Juke, dünya üzerinde 1.5 milyon gibi bir satış adeti ile oldukça ilgi çeken bir model.

Nissan markası 2021 model yeni Juke ile birlikte her sene yükselen B-SUV segmenti içindeki pazar payını arttırmayı hedefliyor. Marka bu sene içerisinde Yeni Nissan Juke modelinden 7500 adet satmayı hedeflediğini belirtti.

Lansman içerisinde değişen müşteri profilini göz önüne aldığını belirten marka yeni Juke ile birlikte B-SUV kategorisine ilgi duyan kullanıcılara özel olarak hitap etmeyi planlıyor.

Yeni Nissan Juke modelinde neler değişti?

İç tasarıma baktığımız vakit ikonik dizayn gerçekten göze çarpıyor. Ayrıca iç hacmin ferahlığı ve bagaj hacmi konusundaki 68 litrelik artış gerçekten dikkat çekiyor. Üst donanımlarda yer alan Bose ses sistemi, sport koltuklar, ergonomik vites topuzu gerçekten oldukça güzel görünüyor.

Bilgi eğlence sistemi ise 8” dokunmatik ekran şeklinde olup oldukça kullanışlı. Ayrıca araç acil durumlar için e-CALL butonuna da sahip.

Dış tasarım da ise LED farlar ve yeni Juke imzası olan “Y” şeklindeki farlar, gizlenmiş arka kapı kolu, arka spoiler gerçekten göz alıyor.

2021 Nissan Juke teknik özellikleri

3 silindirli, benzinli 1.0 DIG-T moto tipine sahip olan modelin motor hacmi 999 cc olup tek motor seçeneği ile satışta olacak. Şanzıman tarafında 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT ıslak tip şanzıman seçeneklerine sahip. Motorun gücü 115 PS olup 200 Nm tork değerine sahip. Bu motor ile modelin yakıt tüketimi manuel şanzımanla 5,1 litre, otomatik şanzıman ile 5,2 litre gibi değerlere sahip. Emisyon seviyesi ise Euro 6d.

2021 Nissan Juke donanım paketleri ve lansman fiyatları

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Araba içerisinde yapılabilecek en tehlikeli hareketler – Bölüm 1

Altay Can Erkoç

Published

on

Önceki1 / 8

Dünya üzerinde ki araba kazalarının sebeplerine baktığımız vakit bu kazaların bir çoğunun sürücü kaynaklı hatalar sebebiyle gerçekleştiğini biliyoruz. Bu yüzden gelin birlikte bu hataları birlikte inceleyip günlük hayatımızda da bu hataları yapmamaya özen gösterelim.

Alkollü araba sürmek

Bilimsel araştırmalar dahilinde alkolün hiçbir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığını gösteriyor. Alkollü araba sürülmesinin yasak olma durumu dünyadaki birçok ülkede geçerli. Bu yüzden hem sevdikleriniz hem de diğer insanlar için alkol aldıktan sonra araç sürmeyin.

Önceki1 / 8

Okumaya Devam Et

Genel

Nissan GT-R modellerinin hikayesi

Altay Can Erkoç

Published

on

Nissan markasının geçmişine ve en çok dikkat çeken modelleri olan Nissan GT-R modellerinin tarihsel sürecine gelin birlikte göze atalım.

Nissan markasının geçmişi

Günümüzde değeri milyar dolar seviyelerinde olan Nissan markası 1910 yılında Kenjiro Den, Meitaro Takeuchi ve Rokuro Aoyama isimleri tarafından kurulan Kaishinsha Motorcar Works şirketi bugün ki Nissan markasının temellerini oluşturuyor diyebiliriz. Şirket ilk aracını 1914 yılında DAT ismiyle üretmiştir. 1925 yılında isim değişikliğine giderek DAT Motorcar Co. İsmini almıştır. 1926 yılında Jitsuyo Jidosha company ile birleşerek Osaka merkezli DAT Manufacturing Co. Ltd. şirketinin temelleri atılmıştır.1932 yılına kadar ürettikleri otomobiller bu çatı altında geliştirilmiştir. 1931 yılına geldiğimizde ise DAT’ın oğlu anlamına gelen ilk DATSON modeli üretilir. 1933 yılına geldiğimiz vakit ise şirket Jidosha-Seizo co. adını alır ve Yokohama’ya taşınır. 1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketleri birleşerek Ni-san adını alır. 1 Haziran 1934’te şirketin adı Nissan Motor Co. Ltd. olur.

Nis san Dürüst samuray demektir ve görevi, verilen emaneti ve görevi canının son noktasına kadar korumak ve güvenliği sağlamadan can vermemektir. Bu sebeple Nissan – Made in Japan olan modeller daha uzun ömürlü motor ve şase yapısına sahiptir.

Nissan GT-R C10 (Hakosuka)

Nissan ve Prince şirketlerinin birleşmesi sonucunda 1968 yılında C10 kodu ile üçüncü nesil Skyline satışa sunuldu. S57 modelinde G-15 motor kullanılan aracın ek olarak 1.8 litrelik G-18 motor seçeneği de mevcuttu. Sedan ve station wagon modelleri mevcut olan C10 kodlu Skyline için 1970 tarihinde coupe versiyonu da satışa sunuldu.

İlk Skyline GT-R ise bu nesil ile birlikte 1969 yılında tanıtıldı. Araçta 2.0 litrelik 160 beygir gücündeki S20 kodlu 6 silindirli motora sahipti. Bu modeli GT-R tutkunları Hakosuka olarak tanımlarlardı.

Nissan GT-R C110

Dördüncü nesil Skyline olan C110 modeli 1972 ve 1977 yılları arasında satışa sunuldu. 2000GT-R modeli 1973 yılında çıkan Petrol Krizi sebebiyle yalnızca 197 adet satabildi ve bu kriz 1989 yılına kadar yeni bir GT-R modelinin tanıtılmasını engelledi

Nissan GT-R R32

1989 tarihinde R32 Skyline tanıtıldı. Skyline ilk kez yalnızca coupe ve sedan modeli ile sunuldu. Geliştirilmiş silindir kafaları, ECCS (Elektronik Konsantre Kontrol Sistemi)  enjeksiyon sistemine sahip RB-serisi sıralı 6 silindire sahip motoru ile birlikte 1.8 L 4 silindirli GXİ modeli de piyasaya sunuldu. Birçok modelinde HICAS adı verilen 4 tekerlekten yönlendirme sistemine sahipti. 2.5 L GTS-25 modeli Japonya’nın ilk beş ileri  otomatik şanzımana sahip modellerinden birisi oldu.

Son GT-R üretimin üzerinden 16 yıl geçtikten sonra GT-R R32 nesli ile tekrar yollara döndü. Araçta 2.6 L hacminde çift turbosarjlı RB26DETT motoru 320 beygir gücüne sahipti. Fakat o zamanlarda meşhur olan centilmenlik anlaşması sebebiyle 280 beygir ile sınırlandırılmıştı. Üretimi 1994 yılına kadar devam etti. Ayrıca araç 1990 yılında Avustralya Binek Otomobiller Şampiyonası’nda Ford Sierra Cosworth’ un  hakimiyetini kırarak Godzilla lakabını almıştır.

Modeller:

 • GT-R – 2.6 L RB26DETT twin-turbo  I6 (280 hp, 368 N m) 4WD ; ayrıca NISMO, N1, V-Spec, and V-Spec II modelleri.
 • NISMO S-Tune

Nissan GT-R R33

R33 GT-R 1995 yılında tanıtıldı. Araçta eski nesil ile aynı olan RB26DETT motoru bulunmaktaydı. Fakat bazı geliştirmeler ile birlikte turbo kompresörü, turbo borusu ve intercoolerde yapılan değişiklikler ile torku arttırılmıştı. Brembo frenlere HICAS ve ATTESA-ETS dört tekerlekten çekiş sistemine sahipti. Skyline’nin 40. yıl dönümü için Autech tarafından sınırlı sayıda sedan olarak da üretildi. 1996 yılında ise Nismo tarafından 400 beygir gücünde NISMO 400R modeli üretildi. Araç 6 ileri Getrag şanzımanına sahipti.

Modeller:

 • HR33 GTS – 2.0 L RB20E SOHC I6, 130 PS (96 kW, 172 N m)
 • ER33 GTS-25 – 2.5 L RB25DE DOHC I6, 190 PS (140 kW, 231 N m)
 • ENR33 GTS-4 – 2.5 L RB25DE DOHC I6, 190 PS (140 kW, 231 N m) 4WD
 • ECR33 GTS-25t (GTS-t) – 2.5 L RB25DET DOHC turbo I6, 250 PS (184 kW, 294 N m)
 • ECR33 P.Ride 280 Type MR – 2.8L RB28DET DOHC turbo I6, 300 PS

Nissan GT-R R34

R34 GT-R modeli 1999 yılında revize şasi ve teknolojik diğer güncellemeleri ile satışa sunuldu. O tarihlerde en dikkat çeken daha önce hiçbir Skyline’da bulunmayan özelliği ise ön panel üzerinde yer alan turbo basıncı,  yağ sıcaklığı, su sıcaklığı, G-force gibi diğer birçok şeyi ölçebilen ve bilgisini gösterebilen bilgisayarı olmuştur. Aracın en büyük rakibi dönemdeki Toyota Supra ve Honda NSX modelleriydi. R34 GT-R 2002 tarihine kadar üretimini devam ettirip 2007 yılında yerini Nissan GT-R modeline bıraktı.

Modeller:

 • GT-R – 2.6 L RB26DETT  twin turbo I6, 332 PS (244 kW, 392 Nm)
 • GT-R V·spec – Ek aero parçalar, fren havalandırma kanalları, difüzör, -ALSD.
 • GT-R V·spec II – V·spec’e ek olarak NACA kanallı karbon fiber kaput.
 • GT-R V·spec II N1 – V·spec II’ye ek olarak yenilenmiş N1 motor, klima, müzik çalar ve arka sileceği bulunmayan, basit iç döşeme. (sadece 45 adet üretildi)
 • GT-R M·spec – Deri iç döşeme, “Ripple Control” amortisörlü daha hafif süspansiyonlar, ısıtmalı koltuklar.
 • GT-R V·spec II Nür – V·spec II’e ek olarak N1 motor ve 300 km/h hız göstergesi. (sadece 750 adet üretildi)
 • GT-R M·spec Nür – M·spec’e ek olarak N1 motor ve 300 km/h hız göstergesi. (sadece 253 adet üretildi)
 • GT-R NISMO S-tune – M·spec’e ek olarak değiştirilmiş motor bloğu bileşenleri.
 • GT-R NISMO R-tune – Değişik tarzda M·spec.
 • GT-R NISMO Z-tune – 2.8 L RB28DETT Z2 twin turbo I6, 500 PS (368 kW, 540 Nm) Z1 ve Z2 (sadece 19 adet üretildi)

Nissan GT-R

R35 GT-R modelinin görünüşü ilk olarak 2007 yılında Tokyo Motor Show Fuarında gösterildi. Hemen ardından Japon pazarına 6 aralık 2007 tarihinde giriş yaptı. ABD’ye 7 Temmuz 2008’de, Kanada’da yine 2008 Temmuz ayı içinde ve üçüncü tüketici pazarı olarak Avrupa’da Mart 2009 tarihinde satışa sunuldu.

Eski nesillerdeki gibi dört çeker çekiş sistemine sahip olan model eski modelleri gibi maalesef bir Skyline değil. Bu yüzden eski GT-R modelleri ile olan ortak noktası oldukça azalmıştır. Motor olarak V6 VR38DETT motorunu kullanan model şasi kodunun “CBA-R35” olmasından dolayı “R35 GT-R” olarak adlandırılmıştır. İlk çıktığı zaman 530 beygir gücüne sahip olan modelin günümüze kadar aldığı değişiklikler ile birlikte üretimi hala devam etmektedir.

700 beygirlik Honda Civic, Nissan GT-R’ı aşağıladı!

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları