Takip Et!

Haberler

Kia Koronavirüs’ün Araç Tasarımlarını Değiştireceğine İnanıyor

Ahmet Burak Bilgiç

Published

on

Kia’nın yeni tasarım şefi Karim Habib, koronavirüs pandemisinin Güney Koreli otomobil üreticisinin arabaları geleceğe tasarlama şeklini etkileyeceğini öne sürdü.
Kia virüsün patlak vermesinden bu yana, birçok otomobil üreticisi ve tasarımcısı, araçların kesinlikle sürülebileceği mikrop ve virüslerle başa çıkmanın yollarını düşünüyor. Habib, gelecekte iç yüzeyler için yeni malzemelerin kullanılabileceğine ve halihazırda endüstriyel tasarımcıların bakır gibi virüslere dayanıklı malzemeleri düşündüklerine inanıyor.

Habib, otomobil dergisine verdiği demeçte, “Halkın ruhunun gelecekte nasıl olacağını gerçekten anlamak için psikologlar ve antropologlarla görüşeceğiz” dedi. “Daha önce bahsettiğimiz şeyler var: iç mekanlarımızda anti-viral kaplamalar olabilir mi? Yüzeyleri sterilize etmek için sıcaklık veya ultraviyole ışık kullanabilir misiniz? Bunlar çok yakında düşünmemiz gereken şeyler. Evet, Covid-19 gelecekte otomobillerimizi tasarlama şeklimizi çok etkileyecek. ”

Habib, koronavirüsün Kia da dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisinin, modern tüketicilerin seyahat taleplerine uyum sağlamayı amaçlayan ortak ulaşım ve hareketlilik hizmetlerini benimseme planlarını etkileyebileceğini de sözlerine ekledi.

Habib, “Salgın yaşam şeklimizi değiştirdi,” dedi. “Sadece son birkaç ay içinde değil, aynı zamanda gelecekte yaşama şeklimiz… Son birkaç yıldır ortak bir ekonomi, paylaşılan hareketlilik ve toplu taşıma hakkında konuşuyoruz. Sosyal uzaklıklar nedeniyle bunun nasıl geliştiğini görmek zorundayız. Bu yeni gereksinimlerin davranış üzerinde uzun vadeli bir etkisi olacaktır. Bu arabalar için ne anlama geliyor? Bence beklemek ve görmek zorundayız… ”

Koronavirüsten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmacağa benziyor 😓.

İlginizi Çekebilir: 2021 Seat Ateca için ilk resmi teaser yayınlandı!

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: burak@dijitaltekerlek.com

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dört Tekerlek

Ford Mustang Mach-E, Porsche Macan ile kıyaslandı

Avatar

Published

on

Uzun zamandır beklenen Ford Mustang Mach-E, son aylarda, özellikle de otomobilin tamamen elektrikli güç kaynağı ve daha önce herhangi bir Mustang gibi görünmeyen dış tasarımı üzerinde değişiklikler yapan Ford hayranları arasında, tartışmaları karıştırıyor (Ford’un 2028 yılına kadar tamamen elektrikli bir Mustang serisini duyurmasına rağmen). Ford’un yapacakları şöyle, Mustang Mach-E Ford’un cesur bir hamlesi ve şu anda onunla rekabet edebilecek çok az model var. Elektrikli SUV için rakibi olmayan Ford, karşılaştırmalar yapmak için olası rakiplerine bakmaya karar verdi. Kaslı arabalar ve kamyonlar sayesinde artık Ford’un nereye baktığını biliyoruz.

Ford’un geliştirme ekibinin Başkanı Mark Kaufman’a göre Ford, yeni aracını Porsche Macan ile karşılaştırdı. Mustang Mach-E, gelişimin ilk günlerinde, Tesla Model Y gibi birçok rekabetçi EV piyasaya sürülmedi. “Kıyaslamamızla daha yaratıcı olmak zorundaydık. Porsche Macan, benzer boyut, spor mirası ve marka primi göz önüne alındığında bizim için ilginçti.” açıklamasını da yaptı.

Ford, segmentindeki en iyi sürüş otomobillerinden biri olarak kabul edilen bir otomobil olan Macan ile çıtayı kesinlikle yüksek tuttu. Bu şekilde Mach-E‘nin gerçek bir sürücü arabası olmayı hedefleyeceğini açıkça belirtti.

Bu haber aynı zamanda Mustang Mach-E’yi adaşı Mustang’dan daha da uzaklaştırıyor ve Ford’un performanslarını geleneksel iki kapılı bir spor coupe gibi davranmaya yönelik hiçbir niyeti olmadığını gösteriyor. Mustang Mach-E hızlı bir araç olmayı vaat ediyor ve standart menzilli (75.7 kWh) bir batarya veya genişletilmiş menzilli (98.8 kWh) bir ünite ile sunulacak. Elektrikli güç aktarma ünitesi 480 beygir güç ve 634 tork üretecek ve bu da sadece 3.5 saniyelik 0-100 sprint süresine neden olacak. Bu hızlanma ile Macan Turbo‘nun en iyi 4.3 saniyesini yok edecek. Mustang Mach-E, yılın ilerleyen zamanları geldiğinde Macan’dan biraz daha düşük fiyata sahip olacak.

En güncel ford haberleri için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Ford haberleri için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Haberler

Yeni Audi e-tron GT’nin çıkış yapacağı zaman belli oldu

Avatar

Published

on

Audi E-TRON GT nihayet 9 Şubat’ta piyasaya sürülecek. Muhtemelen elektrikli sedan için son tanıtım olan otomobil üreticisinin tasarım Başkanı Marc Lichte, makinenin dalgalı şeklini yaratmayı tartışıyor.

“E-Tron GT bir gran turismo. Lichte, bu terim başlangıçta uzun mesafeli yarışlar için uygun olan spor otomobilleri ifade ediyordu” dedi. “GT modelleri, daha fazla konfor ve daha geniş bir iç mekan sunmaları nedeniyle saf spor otomobillerden farklıdır. Tamamen elektrikli bir gran turismo olarak, E-TRON GT, bu dengeleme eylemini, performansı saf çıktıya indirgemekle değil, aynı zamanda verimliliğe özel bir yaratıcı önem atfederek yeniden yorumluyor.”

Lichte’ye göre, e-Tron GT‘yi şekillendirirken düşük hava direnci önemli bir hedefti, çünkü Lichte’ye göre bbu işlemler daha iyi bir menzile dönüşüyor. Yaklaşan sedanın pürüzsüz şeklinin Audi için yeni bir tasarım dilinin bir parçası olduğunu ve markanın gelecekteki EV’leri için başlangıç noktası olduğunu söylüyor.

“Sürdürülebilirlik ilk fikirle başlar ve tasarım yoluyla ifade edilir. Böylece E-TRON GT, elektrik hareketliliği sırasında lüks anlayışımızı karakterize edecek bir fikri zorluyor” dedi.

Elektrikli güç aktarma organının görünümü, fiziksel olarak daha büyük bir buz aracıyla eşit hacimde geniş bir iç mekana izin verir. Lichte, kabini sürücü odaklı bir düzen ile “heykel” olarak tanımlar. Sürdürülebilirlik için, iç mekanda çok sayıda geri dönüştürülmüş malzeme kullanıyor ve Audi bu modelinde deri döşeme sunmuyor.

Daha fazla performans arayan müşteriler için Audi, e-TRON GT’nin RS varyantı da sunulacak.. Üretime yakın bir versiyonun test edilmesi, 2.88 saniyede 0’dan 60 mil (saatte 100 kilometre), 6.86 saniyede 100 mil (161 kph) ve 10.94 saniyede çeyrek mil vurabileceğini göstermektedir.

9 şubat’taki ilk çıkışından sonra, yılın ikinci yarısında ABD’de satışa çıkacak ve ardından Avrupa’ya geçecek. Ülkemize ne zaman geleceği henüz belli değil.

Audi hakkında ki diğer haberlerimize ulaşmak için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni nesil Toyota Prius modelinin detayları belli oluyor!

Avatar

Published

on

Mevcut dördüncü nesil Toyota Prius, 2016 yılına dayanıyor ve 2019 için bir makyaj çalışması gördü. Şimdi 20 yaşındaki isim, ilk ana akım hibrid araç olarak yeni bir rekor kırdı, ancak bugün hibrit araçlar özel bir şey değil. Artık ana otomobil üreticilerinin kataloglarının bir parçasıdırlar ve hızlı bir şekilde plug-in hibrit ve akü elektriği ile değiştirilirler. Bu bilgilerin ardından şu soru ortaya çıkıyor: beşinci nesil Prius’a ihtiyaç var mı? Öyle görünüyor.

Japonya’nın Mag-x gazetesi, Japon otomobil üreticisinin yeni nesil Prius’u geliştirdiğini iddia ediyor. Şu anda belirli bir lansman tarihi açıklanmadı ve bu yeni Prius’un ne kadar süredir üzerinde çalışıldığını da bilmiyoruz.

Bu bilgilerle birlikte rapor, yeni Prius’un TNGA-C platformunda üretilmeye devam edeceğini, ancak çeşitli şekillerde güncellenmesini belirtiyor. Genel olarak, beşinci nesil Prius’un hem tasarım hem de performas tarafında daha agresif olması bekleniyor. Şimdiye kadar Prius çekici görünümlü bir araç olmamıştı, ama bu yapılan iyileştirmeler ile değişebilir.

Yeni Prius güç aktarma ünitesini kabul edecek mi?

Ancak asıl soru, bir sonraki Prius’un tamamen elektrikli bir güç aktarma ünitesini kabul edip etmeyeceğidir. Yeni Toyota Prius, bir PHEV güç aktarma ünitesi ile gelecektir ancak bu sadece bir seçenek olacaktır.

Prius’u Toyota ailesi ile alakalı tutmak için bunu yapmak mantıklı olacaktır. Bugün Prius zaten aynı platformu ve hibrit sistemi kullanan Corolla Hybrid ile marka içi rekabette karşı karşıya. Toyota’nın bunu açıkça kabul etmesi şüpheli, ancak Corolla Hybrid sadece daha iyi bir araç. Ayrıca son zamanlarda Toyota’nın 2019 Tokyo Motor Show’da gösterilen radikal görünümlü Toyota LQ electric konsepti ile tasarım açısından ne düşündüğüne dair bir bakış yakalamış olabiliriz.

Cesur tasarımının yanı sıra, LQ ayrıca 4’üncü seviye otonom sürüş teknolojisi ve otomatik vale park fonksiyonu ile donatıldı. Toyota’nın yeni Prius planlarıyla devam ettiğini varsayarsak, muhtemelen bu yıl yolda bazı prototipler görmeye başlayacağız.

Güncel Toyota araçları hakkındaki haberlere ulaşmak için sitemizi takibe almayı unutmayın. İncelemek için hemen tıklayın.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları