Takip Et!

Genel

İlginç El Freni Tasarımları

Ahmet Burak Bilgiç

Published

on

Bugün sizlerle tasarımcıların araçlar için vazgeçilmez olan el freni ile ilgili değişik biraz da çılgınca fikirlerini inceleyeceğiz.

Yasalar , otomobillerin park freni veya acil durum freni olarak adlandırılan bir tür el frenine sahip olmasını ve genellikle bir aracın orta konsolunda bulunan basit, manuel olarak çalıştırılan bir tutamağın olmasını gerektirir. Kolu yukarı çekmek, arka frenleri etkinleştiren ve böylece arka tekerlekleri yerinde tutan bir kablo kullanır.

Son günlerde teknolojinin de gelişmesiyle daha fazla elektronik el freni görüyoruz, ancak yenilikçi ya da zeki ya da sadece çılgınca olsun diye, basit bir el freni konseptini farklı bir şey için birleştiren çok sayıda tasarımcı var.

Bu yazımızda, olağandışı el frenlerine sahip bazı belirli araçlara bir göz atıyor ve aklımıza şu soruyu getiriyoruz “Bu tasarımcılar ne yaşıyor?“😅. Bazısı çok şimdi kullanılana göre daha kolay bazısı daha zor olan el frenlerine bi göz atalım👀.

1-Ayak Freni

Bu tasarım daha çok Amerikalıları ilgilendiren bir tasarım, çünkü ABD’li araçlarda ayakla çalışan park frenleri onlarca yıldır yaygın. Burada bir Toyota Sienna’da görüldüğü gibi, ayak frenlerinin çoğu basitçe yerine bastırılır, daha sonra ayrı bir kolla veya fren koluna ikinci kez basılarak serbest bırakılır.

2-Kolay Kavranabilir Fren(İsim Bulamadık 😅)

Otomobil üreticisinin temel kolu daha çok küreğe benzer veya hayvan pençesi gibi bir şeyle değiştirdiğini görüyoruz. Citroen C4 Aircross’tan bu avuç içi dostu fren, orta konsoldaki geleneksel konuma monte edilmiştir, ancak freni serbest bırakmak için büyük kolun altında bir düğme bulunur.

3-Direksiyon Kolu El Freni

Karşınızda Tesla’nın elektronik el freni. Konsol veya ön paneldeki bir düğme veya küçük bir kol yerine, direksiyonun arkasına monte edilen vites seçici anahtarının bir parçası. Türkiye’de araçlarda böyle bir el freni olsa nasıl olur diye düşünmeden edemiyoruz 🙄.

4-Koltuk Kenarı El Freni

Orta konsol yerine kapıya yakın el freni yerleştirmek nadirdir. Belki de en iyi Porsche 944 veya Jaguar XJS’de (resimdeki araç), daha temiz bir orta konsol sunar, ancak kol takılıyken araçtan çıkmak isteyen sürücüler için sorunlu olabilir 😁.

5-Kendini Uçakta Hissettiren Fren 😂

Uçak tasarım temalarını arabalarla karıştırmak kesinlikle yeni değil ve kim direksiyonun arkasında bir savaş pilotu gibi hissetmek istemezki? Birkaç araç, bir jet uçağının gaz kelebeği kadranını taklit eden ilginç el frenleri sundu; 1980’lerde Pontiac Sunbird bununla meşhurdu. İlk nesil Ford S-Max minivan, bu temayı yıllar sonra devam ettiriyor.

6- Çek-Bırak El Freni

Elektronik ve teknolojiden uzak araçlarda kullanılan çek-bırak el freni aslında bir zevk meselesi denebilir 😅. Şahsen keşke şu an kullandığım arabamda olsun demeden edemiyorum. Burada görmüş olduğumuz araç Toyota Hillux.

İlginizi Çekebilir: Mercedes-Maybach S650 Night Edition sınırlı sayıda üretilecek!

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: burak@dijitaltekerlek.com

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Nissan GT-R modellerinin hikayesi

Altay Can Erkoç

Published

on

Nissan markasının geçmişine ve en çok dikkat çeken modelleri olan Nissan GT-R modellerinin tarihsel sürecine gelin birlikte göze atalım.

Nissan markasının geçmişi

Günümüzde değeri milyar dolar seviyelerinde olan Nissan markası 1910 yılında Kenjiro Den, Meitaro Takeuchi ve Rokuro Aoyama isimleri tarafından kurulan Kaishinsha Motorcar Works şirketi bugün ki Nissan markasının temellerini oluşturuyor diyebiliriz. Şirket ilk aracını 1914 yılında DAT ismiyle üretmiştir. 1925 yılında isim değişikliğine giderek DAT Motorcar Co. İsmini almıştır. 1926 yılında Jitsuyo Jidosha company ile birleşerek Osaka merkezli DAT Manufacturing Co. Ltd. şirketinin temelleri atılmıştır.1932 yılına kadar ürettikleri otomobiller bu çatı altında geliştirilmiştir. 1931 yılına geldiğimizde ise DAT’ın oğlu anlamına gelen ilk DATSON modeli üretilir. 1933 yılına geldiğimiz vakit ise şirket Jidosha-Seizo co. adını alır ve Yokohama’ya taşınır. 1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketleri birleşerek Ni-san adını alır. 1 Haziran 1934’te şirketin adı Nissan Motor Co. Ltd. olur.

Nis san Dürüst samuray demektir ve görevi, verilen emaneti ve görevi canının son noktasına kadar korumak ve güvenliği sağlamadan can vermemektir. Bu sebeple Nissan – Made in Japan olan modeller daha uzun ömürlü motor ve şase yapısına sahiptir.

Nissan GT-R C10 (Hakosuka)

Nissan ve Prince şirketlerinin birleşmesi sonucunda 1968 yılında C10 kodu ile üçüncü nesil Skyline satışa sunuldu. S57 modelinde G-15 motor kullanılan aracın ek olarak 1.8 litrelik G-18 motor seçeneği de mevcuttu. Sedan ve station wagon modelleri mevcut olan C10 kodlu Skyline için 1970 tarihinde coupe versiyonu da satışa sunuldu.

İlk Skyline GT-R ise bu nesil ile birlikte 1969 yılında tanıtıldı. Araçta 2.0 litrelik 160 beygir gücündeki S20 kodlu 6 silindirli motora sahipti. Bu modeli GT-R tutkunları Hakosuka olarak tanımlarlardı.

Nissan GT-R C110

Dördüncü nesil Skyline olan C110 modeli 1972 ve 1977 yılları arasında satışa sunuldu. 2000GT-R modeli 1973 yılında çıkan Petrol Krizi sebebiyle yalnızca 197 adet satabildi ve bu kriz 1989 yılına kadar yeni bir GT-R modelinin tanıtılmasını engelledi

Nissan GT-R R32

1989 tarihinde R32 Skyline tanıtıldı. Skyline ilk kez yalnızca coupe ve sedan modeli ile sunuldu. Geliştirilmiş silindir kafaları, ECCS (Elektronik Konsantre Kontrol Sistemi)  enjeksiyon sistemine sahip RB-serisi sıralı 6 silindire sahip motoru ile birlikte 1.8 L 4 silindirli GXİ modeli de piyasaya sunuldu. Birçok modelinde HICAS adı verilen 4 tekerlekten yönlendirme sistemine sahipti. 2.5 L GTS-25 modeli Japonya’nın ilk beş ileri  otomatik şanzımana sahip modellerinden birisi oldu.

Son GT-R üretimin üzerinden 16 yıl geçtikten sonra GT-R R32 nesli ile tekrar yollara döndü. Araçta 2.6 L hacminde çift turbosarjlı RB26DETT motoru 320 beygir gücüne sahipti. Fakat o zamanlarda meşhur olan centilmenlik anlaşması sebebiyle 280 beygir ile sınırlandırılmıştı. Üretimi 1994 yılına kadar devam etti. Ayrıca araç 1990 yılında Avustralya Binek Otomobiller Şampiyonası’nda Ford Sierra Cosworth’ un  hakimiyetini kırarak Godzilla lakabını almıştır.

Modeller:

 • GT-R – 2.6 L RB26DETT twin-turbo  I6 (280 hp, 368 N m) 4WD ; ayrıca NISMO, N1, V-Spec, and V-Spec II modelleri.
 • NISMO S-Tune

Nissan GT-R R33

R33 GT-R 1995 yılında tanıtıldı. Araçta eski nesil ile aynı olan RB26DETT motoru bulunmaktaydı. Fakat bazı geliştirmeler ile birlikte turbo kompresörü, turbo borusu ve intercoolerde yapılan değişiklikler ile torku arttırılmıştı. Brembo frenlere HICAS ve ATTESA-ETS dört tekerlekten çekiş sistemine sahipti. Skyline’nin 40. yıl dönümü için Autech tarafından sınırlı sayıda sedan olarak da üretildi. 1996 yılında ise Nismo tarafından 400 beygir gücünde NISMO 400R modeli üretildi. Araç 6 ileri Getrag şanzımanına sahipti.

Modeller:

 • HR33 GTS – 2.0 L RB20E SOHC I6, 130 PS (96 kW, 172 N m)
 • ER33 GTS-25 – 2.5 L RB25DE DOHC I6, 190 PS (140 kW, 231 N m)
 • ENR33 GTS-4 – 2.5 L RB25DE DOHC I6, 190 PS (140 kW, 231 N m) 4WD
 • ECR33 GTS-25t (GTS-t) – 2.5 L RB25DET DOHC turbo I6, 250 PS (184 kW, 294 N m)
 • ECR33 P.Ride 280 Type MR – 2.8L RB28DET DOHC turbo I6, 300 PS

Nissan GT-R R34

R34 GT-R modeli 1999 yılında revize şasi ve teknolojik diğer güncellemeleri ile satışa sunuldu. O tarihlerde en dikkat çeken daha önce hiçbir Skyline’da bulunmayan özelliği ise ön panel üzerinde yer alan turbo basıncı,  yağ sıcaklığı, su sıcaklığı, G-force gibi diğer birçok şeyi ölçebilen ve bilgisini gösterebilen bilgisayarı olmuştur. Aracın en büyük rakibi dönemdeki Toyota Supra ve Honda NSX modelleriydi. R34 GT-R 2002 tarihine kadar üretimini devam ettirip 2007 yılında yerini Nissan GT-R modeline bıraktı.

Modeller:

 • GT-R – 2.6 L RB26DETT  twin turbo I6, 332 PS (244 kW, 392 Nm)
 • GT-R V·spec – Ek aero parçalar, fren havalandırma kanalları, difüzör, -ALSD.
 • GT-R V·spec II – V·spec’e ek olarak NACA kanallı karbon fiber kaput.
 • GT-R V·spec II N1 – V·spec II’ye ek olarak yenilenmiş N1 motor, klima, müzik çalar ve arka sileceği bulunmayan, basit iç döşeme. (sadece 45 adet üretildi)
 • GT-R M·spec – Deri iç döşeme, “Ripple Control” amortisörlü daha hafif süspansiyonlar, ısıtmalı koltuklar.
 • GT-R V·spec II Nür – V·spec II’e ek olarak N1 motor ve 300 km/h hız göstergesi. (sadece 750 adet üretildi)
 • GT-R M·spec Nür – M·spec’e ek olarak N1 motor ve 300 km/h hız göstergesi. (sadece 253 adet üretildi)
 • GT-R NISMO S-tune – M·spec’e ek olarak değiştirilmiş motor bloğu bileşenleri.
 • GT-R NISMO R-tune – Değişik tarzda M·spec.
 • GT-R NISMO Z-tune – 2.8 L RB28DETT Z2 twin turbo I6, 500 PS (368 kW, 540 Nm) Z1 ve Z2 (sadece 19 adet üretildi)

Nissan GT-R

R35 GT-R modelinin görünüşü ilk olarak 2007 yılında Tokyo Motor Show Fuarında gösterildi. Hemen ardından Japon pazarına 6 aralık 2007 tarihinde giriş yaptı. ABD’ye 7 Temmuz 2008’de, Kanada’da yine 2008 Temmuz ayı içinde ve üçüncü tüketici pazarı olarak Avrupa’da Mart 2009 tarihinde satışa sunuldu.

Eski nesillerdeki gibi dört çeker çekiş sistemine sahip olan model eski modelleri gibi maalesef bir Skyline değil. Bu yüzden eski GT-R modelleri ile olan ortak noktası oldukça azalmıştır. Motor olarak V6 VR38DETT motorunu kullanan model şasi kodunun “CBA-R35” olmasından dolayı “R35 GT-R” olarak adlandırılmıştır. İlk çıktığı zaman 530 beygir gücüne sahip olan modelin günümüze kadar aldığı değişiklikler ile birlikte üretimi hala devam etmektedir.

700 beygirlik Honda Civic, Nissan GT-R’ı aşağıladı!

Okumaya Devam Et

Genel

BMW R18 ile Yeni BMW Izgara tasarımı

Altay Can Erkoç

Published

on

BMW markasının son modellerde tercih ettiği oldukça büyük tartışma yaratan, herkes tarafından farklı yorumlanan yeni büyük ızgara tasarımı R18 model motosikleti üzerinde. Detaylarına gelin birlikte göz atalım.

Kingston Custom tarafından gerçekleştirilen tasarım gerçekten oldukça dikkat çekiyor. Konseptin arkasındaki isim Dirk Oehlerking tasarımın görsellerde göründüğü kadar cesur görünmediği bu makyajın gözle daha az cesur göründüğünü belirtiyor.

“BMW R18 o kadar mükemmel ki teknolojiyi olduğu gibi bıraktım. Çerçeve yüzde 100 orijinal ve o kadar karmaşık ki burada hiçbir şey değiştirilmemeli. “

Yani temelde yapılan işlem, büyük, böbrek ızgaralı bir maske gibi aşırı derecede ayrıntılı bir özel kaporta üzerine yama yapmak. Tasarımın çıktığı vakte nazaran tasarım “klasik art deco tarzına dayanıyor” deniliyor.

Kaporta altında sevilen ve performans olarak da oldukça başarılı olan R18 modeli üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamış.

BMW R18 teknik özellikleri

R18 modeli iki silindirli, 1.8 litrelik hava soğutmalı boxer motoruna sahip olmaya devam ediyor. 91 beygir gücünde olan motorun tork değeri ise 150 Nm üzerinde seyrediyor.

Süspansiyon tarafına çift döngülü çelik borulu şasi ile birlikte BMW Motorrad’ın uzun süredir devam eden bu tipteki şasi geleneği devam ediyor.

Model ergonomik açıdan da gerçekten oldukça başarılı. “Ortaya monteli ayak dayama” adı verilen rahat pozisyon sunan ayak dayamalara sahip olan model sürücüsüne konforlu bir sürüş deneyimi sunabiliyor.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

2021 Renault Megane RS bizlerle

Altay Can Erkoç

Published

on

Yıllardır üretimine devam edilen Megane RS modelinin yeni 2021 Renault Megane RS modeli bizlerle. Normal Megane modelinin güçlü versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz modele gelin birlikte göz atalım.

Güncellenen Renault Megane RS modelinde göze çarpan yenilikler yeni far tasarımları, yenilenmiş olan 9.3 inçlik bilgi eğlence sistemi ve göstergelerin değişimi ilk olarak göze çapıyor. Model mekanik anlamda ise herhangi bir değişikliğe uğramadı.

2021 Renault Megane RS teknik özellikleri

Renault bu spor modelde 1.8 litrelik turbosarjlı, 4 silindirli, 300 beygir gücünde ve DTC şanzıman ile 420 Nm tork değerine ulaşabilen bir motor kullanıyor. Aktif spor egzoza sahip araç 19 inçlik jantlar ile kombin edilmiş durumda.

Modelin 0-100 km/s süresi ise 5.7 saniye. Ayrıca aracın dört çeker çekiş sistemine sahip olduğunu da belirtmek gerek.

Fren tarafında ise modelin çift materyalli ön fren disklerine sahip olması sayesinde araç 1.8 kilogram daha hafifletilmiş. Bu frenleri ise Brembo marka kaliper kapakları ile birleştirilmiş.

Kullanma fırsatı olan sürücüler tarafından belirtilen yorumların ortak noktası ise yeni Megane RS modelinin ergonomik olarak var olan bazı eksiklikler ile birlikte sürüş pozisyonu konusunda kusursuz olmadığı.

Sürüş tarafında ise Megane RS modelinin gergin karakteri hala devam ediyor.

Efsane Renault 5 Elektrikli olarak tekrardan bizlerle

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları