Takip Et!

Gelecek

Honda, ucuna drone yerleştirilmiş elektrikli motorsikletin patentini aldı!

Avatar

/

/ 310 defa okundu

Garip bir haberle karşı karşıyayız; Honda görünüşe göre bir elektrikli motosikletin kuyruğuna mini bir drone yerleştirmek istiyor.

Patentteki biraz belirsiz kullanım durumu çok fazla ayrıntıya girmiyor.

Cycle World tarafından ortaya çıkarılan patentteki şemalara ve açıklamaya dayanarak, küçük drone, arka kuyruk kutusuna monte edilmiş bir quadcopter. Kuyruk kutusu kullanılmadığı taktirde raf işlevi sunabilir ama normalde kapalı olacak gibi. Ancak etkinleştirildiğinde, kuyruk kutusu açılacak ve otonom droneun motosikletin önünden uçmasına izin verecek gibi görünüyor.

Hatta görünüşe göre drone, motosikletçinin yalnızca bisikletini kullanmaya odaklanmasına izin vererek, kendi başına gezinme ve motosiklete dönme yeteneğine sahip olacak. Ancak her ikisini aynı anda çalıştırmanın zor ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Neyse ki, Honda’nın muhtemelen henüz var olmayan sihirli drone teknolojisi bu operatör sorununu çözüyor gibi görünüyor.

Honda’nın açıklaması, hayal gücünü zorluyor

İlk olarak Honda, drone’nun elektrikli motosiklet için değiştirilebilir pilleri ileri geri taşımak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Bugünün teknolojisi düşünüldüğünde bu zor bir iş olacak. Zero FXS elektrikli motosiklet, iki değiştirilebilir 3,6 kWh pil ile yapılandırılabilir. Ancak her biri yaklaşık 19 kg ağırlığında.

Öte yandan Honda, bir trafik keşif uçağı için biraz daha gerçekçi bir kullanım durumu öneriyor.

Bu muhtemelen mantıklıdır; Önünüzdeki trafiği tespit etmek ve önlemek için gökyüzünde kendi kişisel gözünü kim hayal etmemiş?

Sorun şu ki, patentte tasvir edilen elektrikli motosiklet açıkça bir spor motosikleti ve diyagramlarda görülen gibi hiçbir drone, hızlı seyahat ederken böyle bir bisiklete ayak uyduramayabilir.

Bunun yerine, trafik tespit dronunun muhtemelen fırlatılması ve dinlenme sırasında alınması gerekecek. Bu durumda, drone, daha çok “bu trafik sıkışıklığından ne zaman çıkacağım?” tıkanıklığın ne kadar ileride biteceğini potansiyel olarak tespit edebilecek bir cihaz konumuna gelecek.

Drone için son kullanım durumu, bisiklet için potansiyel bir artırılmış soğutma sistemidir. Görünüşe göre drone, rotorlarını sıcak motor ve bataryadan geçen havayı emmek için kullanabilecek.

Bu da, hareketsiz haldeyken bazen aşırı ısınabilen hava soğutmalı ICE motosikletlerin aksine hareketsizken fazladan ısı üretmeyen elektrikli motosikletler için biraz saçma bir sistem gibi görünüyor. Elektrikli motosikletlerdeki piller ve motorlar, yalnızca bisiklet hareket halindeyken atık ısı üretir, bu aynı zamanda pasif hava soğutmanın pasif işini yaptığı zaman olarak da biliniyor.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

2022 Mercedes-Benz EQS SUV ilk kez görüntülendi

2022 Mercedes-Benz EQS SUV modeli kamuflajlı bir şekilde ilk kez görüntülendi.

Altay Can Erkoç

Published

on

Mercedes tarafında EQS modelinin tanıtılmasının ardından merakla beklenen 2022 Mercedes-Benz EQS SUV modeli ilk kez görüntülendi. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Alman otomobil üreticisinin amiral gemisi elektrikli SUV modeli olan EQS SUV modeli ilk kez görüntülendi. Bununla birlikte modelin Tesla Model X modeline rakip olacak şekilde 2022 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Sedan model gibi EQS SUV modeli de ön kabin stiline sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte şasi tarafında şanzıman ve motorun bulunmaması modelin; GLS modeline göre daha geniş bir yaşam alanına sahip olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

2022 Mercedes-Benz EQS SUV tasarımı

Ön tarafa baktığımız vakit tam genişlikte olan gündüz farı ile birlikte EQS sedan modelinde bulunan aynı siyah ızgaranın SUV modelde de bulunması bekleniyor. Bununla birlikte SUV modelin farları sedan model ile oldukça benzer bir tasarıma sahip. Fakat aracın tasarımı genel anlamda tasarıma bağlı kalınarak büyütülmüş görünüyor

GLS gibi geleneksel SUV ile karşılaştırıldığı vakit model arka tarafta sıra dışı bir tasarıma sahip. Bununla birlikte modelin daha geniş tasarımı; arka yaşam alanına daha fazla bacak boşluğu ve bagaj alanı olarak geri dönmesi bekleniyor.

Sızan görsellere baktığımız vakit modelin iç tarafında bizleri; 55,5″ boyutunda EQS sedan modeli ile aynı Hyperscreen bilgi-eğlence sistemi görülüyor. Bununla birlikte sistem 12.3″ boyutunda dijital gösterge paneline, 17,7″ boyutunda dokunmatik ekrana sahip. Ayrıca modelde 12.3″ boyutunda üçüncü yolcu içinde bir ekran olması bekleniyor.

Teknik özellikleri belli mi?

Modelin markanın 3.seviye otonom sürüş teknolojisini kullanması bekleniyor. Bu da modelin diğer rakipleri ile rekabeti konusunda oldukça önemli bir detay.

Son olarak 2022 Mercedes-Benz EQS SUV modelinin teknik açıdan EQS sedan modeli ile benzer bir batarya paketi ve elektrikli motor yelpazesine sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte model platform tarafında EVA isimli yepyeni bir özel elektrikli modeller için kullanılan platforma sahip.

“Ferrari 488 Pista üzücü bir kazaya karıştı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen saatlik otonom sürüş hizmeti ile geliyor

Volkswagen tarafı saatlik olarak otonom sürüşü hizmeti sunmayı planlıyor.

Altay Can Erkoç

Published

on

Volkswagen, BMW, Tesla ve diğer markaların ardından abonelik servisi trenine katılmayı planlıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Volkswagen Başkanı Klaus Zellmer sunulması düşünülen hizmetin hem lojistik hem de finansal olarak nasıl çalışacağını duyurdu. Bununla birlikte marka hizmeti internete bağlı modeller ile birlikte sunmayı hedefliyor.

Zellmer bu hizmet ile birlikte insanların ID.4 modeli gibi modeller ile oldukça kolay bir şekilde bu hizmete ulaştırmayı hedefliyor. Bununla birlikte otomobil üreticilerinin ana hedefi üretimi basitleştirip modele bir çok şeyi basit bir şekilde eklemek.

Volkswagen başkanı konu ile ilgili ne düşünüyor?

Zellmer konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Bir araba alırsanız ve o sırada otonom bir sürüş moduna ihtiyacınız olduğuna ikna olmadıysanız, ancak o zaman buna sahip olmak isteyeceğinize karar verirseniz, onu açabiliriz, ancak daha sonra kapatabiliriz.”

 “İleriye dönük olarak, geleceği, birkaç yıl boyunca tek bir arabaya sahip olmayı taahhüt etmeden, ihtiyaç duyduğunuzda mobiliteye erişme olarak görüyoruz.”

Zellmer şirketin bu teknolojiyi geliştirme aşamasında 4.seviye otonom sürüş teknolojisini kullandığını söylüyor. Ayrıca böyle bir sistemin kurulumunun beş haneli fiyat etiketine sahip olduğunu söylemekte.

Zellmer;  “Bunu kim ödeyecek? Kitle pazarı için değil. Şimdi onu kurduğumuz davayı alın ve uzaktan açıp kapatın,”

“Maliyet modellememiz, Seviye 4 otonom sürüş modu için saatte 7 € ücret alırsak, bu karlı bir iş durumu olduğunu söylüyor.”

Son olarak belirtmek gerekiyor ki insanlar halihazırda bir çok teknolojiyi abonelik şeklinde temin ediyor. Bununla birlikte insanların otonom sürüş için aynı şeyi düşünüp düşünmeyeceği büyük bir muamma.

“2021 Volkswagen Polo GTI resmi lansmana hazırlanıyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Porsche Macan EV iddialı hedefler ile geliyor

Porsche tarafı Macan EV modeli ilk kez görüntülendi.

Altay Can Erkoç

Published

on

Yeni Porsche Macan EV, 2023 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Tamamen elektrikli Porsche Macan modeli sonunda çizimler haricinde görüntülendi. Bununla birlikte marka yeni nesil Macan testlerine başladı.

Yeni Porsche Macan EV teknik özellikleri nasıl olacak?

Model platform tarafında Premium Platform Electric (PPE) platformuna sahip. Bununla birlikte Macan EV ilk kez Porsche genel merkezinin dışına çıkıyor. Şirket model ile birlikte kendi segmenti içerisinde ne sportif modeli yaratmanın peşinde.

Modelin teknik açıdan Porsche Taycan modeli ile aynı 800V / 350kW şarj kapasitesine sahip olması beklenmekte. Ayrıca modelin menzilinin de Taycan modeli ile teknik açıdan yakın değerlere sahip olması bekleniyor. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki modelin sahip olduğu ekstra alan göz önüne alındığı vakit; modelin uzun menzilli versiyonlara sahip olması beklentiler arasında.

Porsche İcra Kurulu Ar-Ge üyesi Michael Steiner; “Gerçek yaşam ortamında testler şimdi başlıyor – geliştirme sürecindeki en önemli dönüm noktalarından biri,” diyor. “Tamamen elektrikli Macan 2023’te piyasaya sürüldüğünde, çeşitli koşullarda dünya çapında yaklaşık üç milyon test kilometresi kat etmiş olacak. Prototipler, sanal bir alanda sürülen sayısız test kilometresinden elde edilen deneyimi bir araya getirebiliyor. “

Modelin tasarımına bakacak olursak bizleri Taycan modelini anımsatan LED farlar bekliyor. Bununla birlikte modelin tavan çizgisinin oldukça dik göründüğünü de belirtmek gerek. Ayrıca Porsche tarafından testlerde kullanılan araçlara bakıldığı vakit; bir çift sahte egzoz ucu bizleri bekliyor.

Model ile ilgili ayrıntılı bilgi henüz oldukça az. Fakat modelin çıkmasından önce model illaki daha detaylı olarak görüntülenecektir.

Son olarak Yeni Porsche Macan EV modelinin 2023 yılında Porsche bayilerinde satışa sunulması planlanıyor. Bu model ile marka Taycan tarafında elde ettiği başarıya benzer bir başarı hedefliyor.

“Ferrari Testarossa, tamamen elektrikli ve 21.yüzyıl ikonu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları