Takip Et!

Gelecek

Honda, ucuna drone yerleştirilmiş elektrikli motorsikletin patentini aldı!

/

Garip bir haberle karşı karşıyayız; Honda görünüşe göre bir elektrikli motosikletin kuyruğuna mini bir drone yerleştirmek istiyor.

Patentteki biraz belirsiz kullanım durumu çok fazla ayrıntıya girmiyor.

Cycle World tarafından ortaya çıkarılan patentteki şemalara ve açıklamaya dayanarak, küçük drone, arka kuyruk kutusuna monte edilmiş bir quadcopter. Kuyruk kutusu kullanılmadığı taktirde raf işlevi sunabilir ama normalde kapalı olacak gibi. Ancak etkinleştirildiğinde, kuyruk kutusu açılacak ve otonom droneun motosikletin önünden uçmasına izin verecek gibi görünüyor.

Hatta görünüşe göre drone, motosikletçinin yalnızca bisikletini kullanmaya odaklanmasına izin vererek, kendi başına gezinme ve motosiklete dönme yeteneğine sahip olacak. Ancak her ikisini aynı anda çalıştırmanın zor ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Neyse ki, Honda’nın muhtemelen henüz var olmayan sihirli drone teknolojisi bu operatör sorununu çözüyor gibi görünüyor.

Honda’nın açıklaması, hayal gücünü zorluyor

İlk olarak Honda, drone’nun elektrikli motosiklet için değiştirilebilir pilleri ileri geri taşımak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Bugünün teknolojisi düşünüldüğünde bu zor bir iş olacak. Zero FXS elektrikli motosiklet, iki değiştirilebilir 3,6 kWh pil ile yapılandırılabilir. Ancak her biri yaklaşık 19 kg ağırlığında.

Öte yandan Honda, bir trafik keşif uçağı için biraz daha gerçekçi bir kullanım durumu öneriyor.

Bu muhtemelen mantıklıdır; Önünüzdeki trafiği tespit etmek ve önlemek için gökyüzünde kendi kişisel gözünü kim hayal etmemiş?

Sorun şu ki, patentte tasvir edilen elektrikli motosiklet açıkça bir spor motosikleti ve diyagramlarda görülen gibi hiçbir drone, hızlı seyahat ederken böyle bir bisiklete ayak uyduramayabilir.

Bunun yerine, trafik tespit dronunun muhtemelen fırlatılması ve dinlenme sırasında alınması gerekecek. Bu durumda, drone, daha çok “bu trafik sıkışıklığından ne zaman çıkacağım?” tıkanıklığın ne kadar ileride biteceğini potansiyel olarak tespit edebilecek bir cihaz konumuna gelecek.

Drone için son kullanım durumu, bisiklet için potansiyel bir artırılmış soğutma sistemidir. Görünüşe göre drone, rotorlarını sıcak motor ve bataryadan geçen havayı emmek için kullanabilecek.

Bu da, hareketsiz haldeyken bazen aşırı ısınabilen hava soğutmalı ICE motosikletlerin aksine hareketsizken fazladan ısı üretmeyen elektrikli motosikletler için biraz saçma bir sistem gibi görünüyor. Elektrikli motosikletlerdeki piller ve motorlar, yalnızca bisiklet hareket halindeyken atık ısı üretir, bu aynı zamanda pasif hava soğutmanın pasif işini yaptığı zaman olarak da biliniyor.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Yeni 2022 Mercedes EQS SUV hafif kamuflajla yakalandı

Mercedes’in gelecek yıl görücüye çıkacağını duyurduğu EQS SUV modeli, daha az kamuflajla karşımızda.

Published

on

Mercedes, BMW X7 ve Range Rover gibi lüks SUV‘lar için tamamen elektrikli bir alternatif olan yeni EQS SUV modelini gelecek yıl tanıtacak. Tanıtım öncesi ise otomobilin casus görüntüleri ortaya çıktı. Ayrıca lüks SUV’nin Maybach versiyonu da yolda.

Mercedes EQS sedan modeline birçok açıdan benzeyen SUV modeli, muhtemelen aerodinamik verimlilik açısından kapılar ve kaputta minimum kırışıklıklar ile çok temiz bir yüzeye sahip olacak.

2022 Mercedes EQS SUV tasarımı

Lüks otomobilin ön kısmına göz attığımızda, EQS SUV modeli sedan ile aynı siyah ızgarayı ve C şekilli tampon girişlerinin yer aldığını görebiliyoruz. Farları da benzer bir üçgen şekle sahip ancak otomobilin daha şişkin stiline uyacak şekilde büyütülmüş durumda.

Sedan modelinde olduğu gibi Mercedes EQS SUV’da da ileri kabin stili olacak. Diğer modellerin şasisinde yer kaplayan motor ve şanzıman bulunmadığından, markanın mühendisleri içeride daha fazla yer açmak için ön camın pozisyonunu ön tekerleklere doğru tasarlamış.

Mercedes EQS SUV’un arka kısmı, GLS modeli ile karşılaştırıldığında biraz daha sıra dışı görünecek. Uzatılmış ön kabin tasarımı, otomobilin profilden görünümünü daha çok bir arazi aracı gibi görünmesini sağlıyor. Böylelikle bu durum, arka koltuktaki yolcular için biraz daha fazla diz mesafesi sağlıyor ve bagaj alanını en üst düzeye çıkarılmasını sağlıyor.

Mercedes’in tasarım şefi Gordon Wagener geçtiğimiz günlerde EQS ve tanıtımı yaklaşan EQE SUV’nin tasarım detayları hakkında açıklamalarda bulundu. Wagener açıklamasında, “Her iki model de tarif ettiğim gibi benzer hatlara sahip olacak fakat farklı görünecekler. Daha sorunsuz, daha entegre, daha aerodinamik, daha fütürist görünümlü olacaklar, bu nedenle yeni SUV türleri karşımızda olacak.” ifadelerini kullandı.

2022 Mercedes EQS SUV teknik özellikleri

Mercedes, EQS SUV ile ilgili herhangi bir teknik ayrıntıyı henüz doğrulamadı. Ancak bu modelin de sedan ile aynı EVA2 temelli teknik özelliklere sahip olmasını bekliyoruz. Bu sebeple otomobilde, benzer bir pil takımı ve elektrik motoru ile sunulacağı tahmin ediliyor.

EQS sedan modeli, 90kWh veya 107,8kWh pil paketi ile satışa çıkacak. Daha büyük pil paketi olan model maksimum 769 kilometre menzil sunuyor. SUV modelinin daha az aerodinamik olan şekli sebebiyle bu rakamda farklılık olabileceğini bekliyoruz. Fakat lüks SUV’nin en az 643 kilometrelik bir menzil elde edebilmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra Mercedes, 751 beygir güce sahip olacak AMG rozetli bir performans elektrikli güç aktarma organı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yapılacak olan sistem ilk olarak EQS sedanında görünecek. Ancak aynı EVA temellerine dayandığı takdirde EQS SUV modeline de kolayca nakledilebilir. Mercedes, GLS’nin 603 beygirlik bir AMG 63 versiyonunu çoktan ürettiğinden, EQS SUV’nin yüksek performanslı bir versiyonu için de çalışmalar yapılabilir.

“Mercedes-Benz EQS modeli arka tekerlekten yönlendirmeyi abonelik olarak sunacak” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Audi Sky Sphere heyecanlandırmaya devam ediyor

Audi Sky Sphere konsepti paylaşılan video ile birlikte dikkatleri topladı.

Published

on

Audi tarafı 11 Ağustos’taki resmi lansmanından önce yeni Audi Sky Sphere konseptini tanıttı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Sky Sphere, Alman otomobil üreticisinin elektrikli ve otonom geleceğine ışık tutan Sphere konsept otomobil üçlüsünün bir parçası. Bununla birlikte marka modeli 2021 Münih Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan Grand Sphere ve Urban Sphere SUV modeli ile birlikte dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Markanın tasarım patronu Marc Lichte ve başkan yardımcısıs Henrik Wenders; modelin lansman tarihini kısa bir video ile birlikte duyurdu.

Audi Sky Sphere tasarımı

Konsept modele baktığımız vakit bizleri; uzun bir motor kaputu, kısa çıkıntılar ve geniş bir arka kısım bekliyor. Bununla birlikte marka bu tasarımının yanında alçak ve şık bir görünüme sahip olacak. Lichte ve Wenders modelin, Horch 853A modelinden ilham aldığını söylüyor.

Geleceğe uzanan tasarım olarak nitelendirilen modelin tasarımında mevcut Audi modellerine benzer ızgara tasarımının yer verilmesi de dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca modelin siluetine baktığımızda da; modelin üstü açılır bir araba olacağı da doğrulanıyor. Konsept takip eden yol kullanıcılarına animasyonlar gösteriyor gibi görünen farklı bir pikselli arka ışık çubuğuna da sahip olacak.

Lichte model ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Otonom sürüş, ilerici lüksün zirvesidir. Bu konsept bir yandan gerçek bir spor otomobil ve sadece birkaç saniyede otonom bir salona dönüşebiliyor.”

Model markanın yaklaşan üç Sphere konseptinden ikincisi. Bununla birlikte modelin güç aktarma organları tarafında RS e-tron GT modelinde gördüğümüz iki elektrik motora ve 85kWh değerinde bir bataryaya sahip olması yüksek ihtimal. Bu sayede modelin 637 beygir güce ulaşması da muhtemel.

Son olarak belirtmek gerekir ki; Audi Sky Sphere modeli yalnızca konsept. Bu Sphere konsepti ile birlikte marka gelecekte bizleri bekleyen tasarımlara birazda olsa ışık tutmayı hedefliyor.

“BMW M3 CS modeli özel M farlar ile geliyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Lamborghini tarafı gelecek planlarını detaylandırıyor

Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann geleceği hedefliyor.

Published

on

Lamborghini CEO’su Aventador modelinin yerine geçen Sian modeli plug-in hibrit güç aktarma organına sahip olacağını açıkladı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

2023 yılında piyasaya sürülecek olan Aventador modelinin halefi olarak görülen Sian modeli; 12 silindirli motora sahip olacak. Bununla birlikte modelin plug-in hibrit güç aktarma organları ile kullanıcılara sunulması planlanıyor.. Ayrıca modelin tamamen yeni olan elektrikli güç aktarma organı ile birlikte satışa sunulması bekleniyor.

Modelin marka içerisinde ilk elektrikli üretim arabası ünvanına sahip; Sian FKP 37 ile aynı düzeyde olması beklenmekte. Hatırlatmak gerekir ki Sian FKB 37 819 beygir gücünde bir otomobil.

Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann röportajı

Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann yaptığı röportaj ile birlikte merak edilen bir çok soruya şu şekilde cevaplar verdi;

Sürücüler bir PHEV süper otomobilindeki ekstra ağırlığı fark edecek mi?

“Ağırlık hakkında konuşursak, güç-ağırlık oranı hakkında konuşmamız gerekir ve bu kilit unsurdur. Kurulum, frenler, aerodinamik – birlikte çalışması gereken birçok öğe ile ilgili. En önemlilerinden biri güç-ağırlık oranı ve eğer bu daha büyükse, o zaman otomobilin davranışının uyarlanması gerekiyor ve bunun çok yumuşak ve olumlu bir şekilde çalışacağından eminiz.”

Bu bir devrin sonu mu?

“Çağlarda konuşmazdım. Otomotiv sektöründe evrimsel bir süreçten geçtik ve şimdi devrim sizde. Daha önce sahip olduklarımızdan çok farklı. Adaptasyon kabiliyetine sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. Değişmemiz gerekiyor ve bu yarının başarısı için çok önemli bir şey. Eskisinden daha iyi performans göstermelisin. Bu, Lamborghini’deki işimizin kurallarından biridir. Her nesil bir öncekinden daha iyi olmak zorundadır. CO2 emisyonları açısından bu önemli bir değişiklik, ancak bunun işe yarayacağına inanıyoruz. Aventador’u takip edecek olan plug-in hybrid otomobil, V12 motora sahip olacak ve böylece ses ve tarih canlı kalacak.”

Lamborghini’nin V12’sinin elektrikli hale gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Buna bağlı çok fazla duygu var. Ayrıca çok kişisel bir sebep var: Bu [Aventador] 2011’de en başından beri çektiğim ilk arabaydı. Aracı geliştirmeye 2007 yılında başladık, bu yüzden Aventador ile çok özel bir ilişkim var. Şimdiye kadar ürettiğimiz en başarılı V12 otomobili ve birçok inanılmaz versiyonu olan bir otomobil. Evet, bırakmak zor ama bence Ultimae türünün son örneği. Bu çok özel bir şey. Sınırlı olduğu için müşterilerimiz bundan memnun kalacak.”

Aventador ile yakından ilgili olacak mı?

“Aventador’dan önceki tüm V12 arabaları, toplamda, bağımsız bir model olarak Aventador’dan daha az sattı. Aventador’un başarı öyküsü, takip için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, çünkü sağlam bir müşteri tabanımız, gelecek olanı dört gözle bekleyen hevesli sahiplerimiz var ve bu çok olumlu bir sürpriz olacak. ”

Elektrikli bir Lamborghini nasıl hala Lamborghini olacak?

“Zaman değişir. Yeni nesiller devreye giriyor. Markayı iki tür otomobile ayırmamız gerekiyor: Huracan ve Aventador gibi süper spor otomobiller için içten yanmalı motorları mümkün olduğu kadar uzun süre canlı tutmak ve günlük sürücüde kullanmak istiyoruz. Öte yandan, Urus ve yeni dördüncü model ile olağanüstü bir iş çıkarmalıyız – tıpkı Huracán ve Aventador’a alışkın olanlar için ilk bakışta Lamborghini olmayan Urus’ta yaptığımız gibi. Ancak her zaman süper spor arabalara odaklanmıyoruz. GT arabalarımız vardı, Espada gibi 2+2 arabalarımız ve LM002’miz vardı. Dolayısıyla şirket olarak biz de birçok farklı şey yaptık.”

Urus, tamamen elektrikli olan ilk araçlardan biri mi olacak?

“İlk adım hibridizasyon. Ardından, sentetik yakıtların içten yanmalı motorlarla çalışmaya devam etme fırsatı verip vermediğini göreceğiz çünkü bu, tahrik tipiyle ilgili değil: ürettiğiniz emisyonlarla ilgili. Ama öte yandan, bu on yılın ikinci yarısı için ilk tam elektrikli otomobil olacak dördüncü bir model öngörüyoruz ve burada Urus ile aynı olmayacak, ama en azından bir gövde stiline bakıyoruz. 2+2, yani günlük kullanılan bir araba.”

“Land Rover Defender satışları her geçen gün artıyor”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları