Takip Et!

Haberler

Harley-Davidson ve elektrikli motosikletlerin geleceği

Altay Can Erkoç

/

/ 305 defa okundu

Harley-Davidson markasının CEO’su olan Jochen Zeitz geçtiğimiz hafta iki farklı duyuruda bulundu. Detayların tamamına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Harley Davidson şirket içerisinde elektrikli motosikletlere odaklanmak adına ayrı bir bölüm açmaktaydı. Fakat 2020 yılının 4. çeyreğinde markanın gelirlerinde yaşanan ani düşüş planları alt üst etti.

Köklü motosiklet üreticisi olan Harley-Davidson, demografik açıdan oldukça büyük bir sorunla karşı karşıya. Çünkü markayı tercih eden isimler genelde motosikletleriyle yaşlanan niteliğine sahip kullanıcılar. Elbette 30’lu yaşlarda da markayı seven tercih eden isimler mevcut. Fakat dediğimiz gibi çoğunluğu yaşça büyük kesim.

Bu problem marka için henüz çok büyük bir sorun değil fakat potansiyeli yüksek bir problem. Bu yüzden marka bu problem ile baş etmek adına önceden bazı hamleler yapmak durumunda.

Harley’in mevcut modellerine baktığımız vakit genelde modellerinin standartlaşmış modeller olduğunu görebilmekteyiz. Bu yüzden hitap ettiği pazar ister istemez küçülmekte. Marka bu sorunun farkında ve bahsettiğimiz potansiyel probleme karşı bir çözüm arama yolunda.

Son zamanlarda özellikle yeni jenerasyonun elektrikli araçlara olan ilgisi oldukça yükselişte. Bunu fark eden marka doğal olarak yıllardır tecrübesi olan motosiklet tarafını elektrikli motosiklet tarafıyla birleştirme hedefinde. Yeni nesil elektrikli motosikletlere baktığımız zaman eskisi gibi güçlü büyük motorlar ile aynı veya yakın güçlere sahip olabilmekteler. Ayrıca düşük bakım maliyeti, daha düşük işletme maliyeti gibi avantajları da mevcut.

E-motosiklerin satış rakamlarına baktığımız zaman ise halen benzinli motosikletlere yakın bile değiller. Bu yüzden pazarın gelişime açık olması ve payların yeterince dağılmamış olması yatırımları cazip hale getirmekte.

Ayrıca CO2 emisyon problemlerine sadece arabalar sahip değil. Artık dünyada bazı bölgelerde elektrikli araçların kullanılması yönünde yardımlar mevcut. Bu tarz yardımlarda modellerin daha alınabilir bir hale gelmesini sağlıyor.

Peki Harley-Davidson markasının önemli iki hamlesi ne ?

Tüm bu bilgiler ile birlikte marka geçtiğimiz hafta şirketin yeni beş yıllık stratejik planı olan The Hardwire’ın duyurusuyla birlikte iki akıllı adım atmakta. Şirket temel kruvazör motosiklet tasarımlarını ikiye katlarken elektrikli motosikletlere odaklanmak adına yeni bir ayrı bölüm açıyor.

Mali açıdan baktığımız vakit benzinli motosikletler elektrikli modellerin geliştirilmesi için geciktirici bir eylem. Fakat yeni elektrikli modelleri geliştirirken eski modellerin şirkete zaman kazandırabileceğini de unutmamak gerekir.

Marka LiveWire modeli ile elektrikli motosiklet piyasasına oldukça güzel bir giriş yapmıştı. Ayrıca bu model ile marka elektrikli motosiklet yapabileceğini de adeta kanıtlamıştı. Aslında LiveWire modeli markanın satış hedefi olan bir modelden ziyade bu kulvar da da model üretebileceğini göstermek adına bir hamleydi. Fakat model ABD içerisinde en çok satan elektrikli motosiklet olmayı başardı.

Şirket halihazırda zaten birçok elektrikli motosiklet tasarımına sahip. Şirketin elektrikli motosiklet bölümünün devreye girmesiyle birlikte bu tasarımlar üzerine olan çalışmalar yoğunlaşabilir.

Elbette herkes tarafından bu adımlar benimsenmemekte. Doğal olan da bu zaten. Fakat firma bu adımların başarısını hemen değil uzun vade de beklemekte.

Sonuç olarak Harley Davidson gibi köklü bir motosiklet üreticisinin bu denli kritik adımlar atıyor olması oldukça güzel. Gelişmeleri dört gözle bekliyoruz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Geely Xingyue L yeni amiral gemisi olarak tanıtıldı

Geely tarafı amiral gemisi olan SUV modelini resmi olarak duyurdu.

Altay Can Erkoç

Published

on

Geely Xinyue L modeli markanın yeni amiral gemisi SUV modeli olarak tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizide göz atalım.

Şangay Otomobil Fuarı tüm markalar için olduğu gibi Volvo markasının sahibi Çin markası Geely içinde bir hayli önemli. Bununla birlikte marka yeni amiral gemisi SUV modelini fuar süresi içerisinde tanıtmakta.

Modele marka tarafından “zaman ve mekanda hızlanan” ismi verilmekte. Bununla birlikte marka kendi felsefeleri doğrultusunda oldukça büyük bir SUV modeli tasarladıklarını da belirtmekteler.

Geely Desing Başkan Yardımcısı Guy Burgoyne model ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta; “2020’de, yeni tasarım dili ve bir fikri gerçeğe dönüştürme tutkusuyla süper premium ve rafine bir SUV konsepti tasarladık,”  “Bugün, bu süper premium konsept Xingyue L haline geldi.”

Modelin tasarımı nasıl ?

Modelin tasarımına bakıldığında elbette güncel tasarım detaylarından olan keskin tasarım detayları mevcut. Bununla birlikte model genel olarak Audi Q8 modeline benzetilmekte. Ayrıca modelin jantlarının da Volkswagen tarafına benzediği bir başka düşünce.

Dışardan oldukça cüsseli olan modelin elbette teknoloji tarafı da oldukça kuvvetli. Bununla birlikte model ikinci seviye otonom sürüş yeteneklerine sahip. Ayrıca modelin insansız bir vale sistemi ile gelmesi beklenmekte. Fakat bazı detaylar seyrek kalabiliyor. Model Xingyue L modeli uygun noktaları 200 metrelik alan içerisinde kendisi bulup park edilebilmekte.

Marka modelde 12 ultrasonik radarın, 5 milimetre dalga radarına, 4 adet yüksek çözünürlüklü çevre görüş kamerasına, 1 adet monoküler kameraya, 1 araç kamerasına, 1 iç kamera ve 24 çevresel sensör kullanmakta.

Geely Xingyue L teknik özellikleri

Model motor tarafında Volvo ve Geely işbirliği ile geliştirilen 215 beygir gücünde 2.0 litrelik motora sahip. Bununla birlikte alıcılar aynı motorun 235 beygirlik daha güçlü versiyonunu alma şansına da sahipler. Ayrıca modelde bu güç değerlerini BorgWarner’ın altıncı nesil dört tekerlekten çekiş sistemini kullanılmakta.

Son olarak modelin önümüzdeki hafta Çin pazarına sunulması beklenmekte. Markanın model ile ilgili önemli hedeflerinden birisi de; küresel pazarın tamamında modeli satışa sunmak.

“Lexus ES makyajı Şangay Otomobil Fuarı’nda duyuruldu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen ID.4, Yılın otomobili ödülünü kazandı

Volkswagen tarafının elektrikli modeli ID.4 Yılın Otomobili Ödülünü kazanmakta.

Altay Can Erkoç

Published

on

Volkswagen tarafının elektrikli modeli Volkswagen ID.4 modeli yılın ödülünü kazandı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Audi A6 modeli 2005 yılında bu ödülü ilk kazanan modeldi. O zamandan beri ödül her geçen sene kapsamını genişleterek daha önemli bir hal kazanmakta. 2021 yılı için bu ödülü Volkswagen ID.4 modeli kazanmakta.

Ödül için üç finaliste baktığımız vakit, diğer iki model; Honda E ve Toyota Yaris.

Volkswagen tarafının oldukça başarılı modeli olan ID.4 modeli her geçen gün dünya genelindeki bayilere dağıtılmakta. Bununla birlikte model sahip olduğu geniş, rahat, yetkin olmasıyla birlikte model kullanıcıları kendine çekmekte. Ayrıca model 201 beygir güce ve 402 kilometre değerinde menzile sahip.

Diğer kazanan modeller hangileri ?

Diğer World Car Award kazananlarına geldiğimiz vakit; World Luxury Car ödülünü Mercedes-Benz S-Class modeli kapmakta. Bununla birlikte model sahip olduğu lüks ve teknolojik özellikleri sayesinde ödülü sonuna kadar haketmekte.

World Urban Car kategorisinde kazanana baktığımız vakit; Honda e modeli ödülü kapmakta. Ayrıca tasarım tarafında Land Rover Defender tarafı ödülü kazanmakta.

Daha önce ödüller için elektrikli ve hibrit araçlar için farklı kategoriler bulunmakta. Fakat bu ayrım 2020 yılı içerisinde kaldırıldı. Bununla birlikte önümüzdeki sene tamamen elektrikli modellere özel bir kategori oluşturulması planlanmakta.

Ödüllerin dağıtımı 94 küresel jüri üyelerinin kararları sonucu gerçekleşmekte. Ayrıca modellerin ödüllere layık olabilmesi için Mayıs ayından diğer Mayısa kadar en az yedi yıl boyunca yedi kıtanın en az ikisinde satılması şartı mevcut.

“Yeni Volkswagen ID.5 Coupe-SUV yolda görüntülendi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Opel Manta GSe ElektroMOD fragmanı ile bizlerle

Altay Can Erkoç

Published

on

Opel Manta GSe ElektroMOD yeni teaser görüntüleri paylaşılmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Opel tarafı burundaki ekrana “Pixel-Vizor” ismini vermekte. Bununla birlikte ekranda bulunan farlar arasında yüzen bir Manta ışınının bir animasyonu mevcut.

Opel Global Marka Tasarım Müdürü Pierre-Olivier Garcia konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;  “Manta GSe ile, büyük Opel geleneğinden çok arzu edilen sürdürülebilir bir geleceğe bir köprü inşa ediyoruz. Zeitgeist ve modernin bu karışımı kesinlikle büyüleyici,

Opel Manta GSe ElektroMOD modeli neyin mümkün olduğunu göstermek adına tek seferlik bir program. Bununla birlikte şirketin müşteriler için daha fazlasına sahip olup olmadığı bilinmemekte. Ayrıca bir elektrik motoru için orijinal dört silindirli motoru devre dışı bırakmanın ötesinde teknik özellikler henüz mevcut değil.

Opel, 2024 yılına kadar tüm serisini elektriklendirmeyi planlamakta. Manta GSe ElektroMOD, markanın bu revizyonunu abartmanın bir yolu olarak görülmekte.

İlk nesil Manta’nın en üst versiyonu GT / E ismine sahipti. 1974 yılında model 103 beygir güce ve 153 Nm tork değerine sahipti. Bununla birlikte bu güce 1.9 litrelik dört silindirli bir motor sayesinde ulaşmakta.

Son olarak bu model yanlara ve arka güverteye siyah bir kaput ve şerit ekleyerek aracın görünümünü süslemekte. Ayrıca modelin arka tarafında lambalar arasında bulunan panelin rengi de siyah renge sahipti.

“Elektrikli 2022 Genesis G80 modeli resmi olarak duyuruldu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları