Takip Et!

Elektrikli Araçlar

Güney Kore elektrikli araçlara indirim getiriyor

Altay Can Erkoç

/

/ 252 defa okundu

Güney Kore hükümeti elektrikli araçların kullanımını arttırmak için 2025 yılına kadar modellerin fiyatlarını düşürme kararı aldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Koreli müşteriler için güzel haber. Hükümet tarafından alınan karar ile birlikte 2025 yılına kadar elektrikli modellerin fiyatlarını gözle görülür bir şekilde indirmeyi planlamakta. Ayrıca alınan kararlar içerisinde müşterilerin elektrikli akü kiralama uygulaması da yer almakta. Bu sayede ilk satın alma maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi beklenmekte.

Hükümet önümüzdeki dört yıl içerisinde elektrikli araçların maliyetini yaklaşık 10 milyon wan düşürmeyi planlamakta. Bu hedefe özellikle Koreli otomobil üreticilerinin sağlayacağı, tedarik zincirlerinin geliştirilmesi etkinliği oldukça katkı sağlaması planlanmakta.

Ülke Hyundai Motor Grubu tarafından oldukça yaygın kullanılan verimli E-GMP platformunu verimli bir şekilde kullanmayı planlamakta. Ardından platform tarafını güçlendirip üreticilerin kendi pillerini geliştirmeleri ön görülmekte.

Yukarda bahsettiğimiz E-GMP platformunun bu yıldan itibaren Hyundai ve Kia elektrikli modelleri için kullanılması beklenmekte. Bu sayede yerli pil malzemesi geliştirme olanaklarının arttırılması planlanmakta.

Bildiğimiz üzere pil masrafları elektrikli araçların en büyük masraf kalemini oluşturmakta. Bu kalemin zayıflatılması ile hükümetin hedefine ulaşmasının kolaylaşması beklenmekte.

Aslında ülke hali hazırda pil tarafında oldukça güçlü fakat tedarik kısımlarında yapılabilecek iyileştirmeler büyük miktarda tasarrufa olanak sağlayacak gibi görünmekte.

Bu hedefler sadece otomobilleri kapsamamakta. Otomobiller ile birlikte toplu taşıma ve dağıtım aracı olarak kullanılan araçlar için de benzer gelişmeler beklenmekte.

Güney Kore hükümeti vergi avantajları ve sübvansiyonları

Evrensel olan ve yerli olarak üretilen platformlara ek olarak; ülke pil kiralama programı isimli bir program geliştirmeyi hedeflemekte.

Ayrıca hükümet yeşil araçlar için vergi tarafında yer alan avantajları genişletmeyi düşünmekte.

Bu konuda ülkemiz tarafına baktığımızda ise günlerde gelen aşağıdaki Tweet üzerinden ulaşabileceğiniz veriler şeklinde elektrikli araçlara ek vergi getirilmişti.

Güney Kore şarj altyapısı nasıl ?

Hükümet dört yıl içerisinde yollara yaklaşık 3 milyondan daha fazla şarj istasyonu eklemeyi planlamakta. Çünkü hedefler doğrultusunda kullanıcılara yetmesi için yeni istasyon ihtiyacı mevcut olacak. Ülkenin bu konudaki net hedefi şarj cihazı-elektrikli araç oranını en az yüzde elli oranına çıkarmak.

Ayrıca en az 123 yüksek hızlı şarj istasyonu da kurulmak istenmekte. Bu sayede sürücülerin ortalama yirmi dakikalık şarj ile 300 kilometre yol almaları sağlanması hedeflenmekte.

Sonuç olarak Güney Kore hükümeti yollardaki elektrikli araç sayısının; 2025 yılına kadar 2.83 milyon seviyelerine çıkartmayı hedeflemekte.

“Tesla Model 3 ve Model Y Artık Daha Uygun ” başlıklı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Yeni Audi Elektrikli SUV modeli görücüye çıktı

Audi Elektrikli SUV konsept modelini Şangay Otomobil Fuarında görücüye çıkarttı.

Altay Can Erkoç

Published

on

Audi Elektrikli SUV modelini konsept olarak Şangay Otomobil Fuarında tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Audi tarafı Şangay Otomobil Fuarında tanıttığı A7L ve A6 E-Tron Sportback modellerinin gölgesinde kalan elektrikli SUV modeli konsept olarak tanıtılmakta. Bununla birlikte marka küresel pazar için Audi E-Tron SUV modelini hazırlamakta.

Marka daha önce Q4 E-Tron ve Q4 Sportback E-Tron modellerinde kullandığı MEB platformuna; yeni elektrikli SUV modelinin de sahip olması beklenmekte.

Modele şimdilik yalnızca dış tasarımını bizlerle paylaşmakta. Bununla birlikte modelin tasarımında güncel tasarım dili yakalanmakta. Ayrıca modelin sahip olduğu far tasarımı Audi tarafına yakışır düzeyde.

Audi Elektrikli SUV teknik özellikleri belli mi ?

Modelin 302 beygir güce ve 310 Nm tork değerine sahip olması beklenmekte. Bununla birlikte model bu güce çift elektrikli motor ile ulaşabileceği düşünülmekte. Modelin çekiş sisteminin dört çeker olması da çok yüksek ihtimal. Bu sayede model 6.6 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine sahip.

Volkswagen ID.6 modelinin sahip olduğu 58 kWh ve 77 kWh değerinde pilleri hatırlayacak olursak. Benzer boyutlara sahip olan Audi modelinde yakın seçeneklere sahip olması beklenebilir. Elbette modelin menzili de Volkswagen ID.6 modelinin sahip olduğu 588 kilometrelik değere yakın bir değer olacaktır.

“2022 BMW M3 ve M4, dört tekerlekten çekişli xDrive seçeneklerine sahip” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Mercedes-Benz EQT konsepti ile yepyeni bir sınıfa giriyor

Mercedes tarafı hafif ticari segmentine yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

Altay Can Erkoç

Published

on

Mercedes-Benz EQT ile birlikte küçük hafif ticari segmentine giriş yapmaya hazırlanmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes tarafı konsept EQT’nin Dünya Lansmanı’nı 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 12.00’de gerçekleştirmeyi planlamakta. Bu etkinlik ile marka küçük hafif ticari segmenti için gelecek planları hakkında bilgi vermeye hazırlanmakta.

Konsept olarak tanıtılması planlanan olan modelin Yeni T-Serisi’nin öncüsü olması beklenmekte. Bununla birlikte Mercedes-Benz’in “Önce Elektrik” stratejisi ile tasarlanan konsept EQT modeli tamamen elektrikli olacak.

Efsanevi profesyonel kaykaycı Tony Hawk tarafından modelin detayları paylaşılırken dikkatleri lansman öncesinde toplamayı başarmakta. Ayrıca Daimler Baş Tasarım Sorumlusu Gorden Wagener ve Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar Başkanı Marcus Breitschwerdt, Concept EQT’nin modelin özelliklerini ve küçük hafif ticari segmentindeki elektrikli geleceğe dair merak edilen bir çok konuya da bu lansman ile değinmeyi hedeflemekte.

Mercedes-Benz EQT modeli ile T-Serisi benzer mi ?

Etkinlikte tanıtılacak olan Concept EQT modeli yakında yollara kavuşacak olan Yeni T-Serisi’nin elektrikli versiyonuna dair detayların ön gösterimi olacak. Bununla birlikte marka V-Serisi’nde elde edilen deneyimi kompakt formata aktarmayı amaçlamakta. Ayrıca küçük ticari segmentine de yeni bir kalite düzeyi gelmekte.

Konsept EQT geniş ve değişken olan iç mekanı, çekici tasarımı ile birlikte Mercedes-Benz tarafının ayırt edici olan yüksek standartlarını kullanıcısına sunmayı hedeflemekte.

Son olarak Mercedes-Benz EQT modeli; küçük hafif ticari segmentinde yeni bir bütünsel tasarımı yaratmakta. Bu model ile marka segment içerisinde yer alan ürün havuzunu da genişletmekte.

“Audi A7 L Sedan modeli tanıtıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Elektrikli 2022 Genesis G80 modeli resmi olarak duyuruldu

Genesis tarafı elektrikli G80 modeli ile birlikte dikkatleri toplamayı başardı.

Altay Can Erkoç

Published

on

Genesis EV çağına 2022 Genesis G80 modeli ile giriş yapıyor. Model ile ilgili detayların tamamına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Genesis markası G80 modelinin tamamen elektrikli bir uyarlaması ile birlikte resmi olarak EV alanına giriş yapmakta. Bununla birlikte marka modeli Şangay Otomobil Fuarında resmi olarak tanıttı.

2022 Genesis G80 teknik özellikleri

Genesis bilindiği gibi Hyundai tarafının lüks otomobil ürettiği bölümü. Bununla birlikte marka modellerine bir çok güzel özelliği eklemekte. Modelde yer alan kontrol edilebilen çekiş sistemi özelliği bu özelliklerden sadece bir tanesi. Bu özellik sayesinde model önden, arkadan veya dört tekerlekten çekiş arasında otomatik olarak geçiş yapabilmekte. Bu da elbette hem önde hem de arkada elektrik motoru olduğu anlamına gelmekte. İkinci motor gerektiği zamanlarda kapatılarak verimliliği arttırması ile birlikte; çekiş sistemini de arkaya taşıyabilmekte.

Model dört tekerlekten çekiş sistemi devrede iken 365 beygir güce ve 700 Nm tork değerine sahip. Bununla birlikte bu değerler modele oldukça yeterli görünmekte. Testlere göre modelin 0-100 km/s hızlanma süresi 4.9 saniye.

Hyundai Ioniq 5 ve Kia EV6 gibi özel EV’lere çok benzeyen Elektrikli G80 modeli V2L isimli bir teknolojiye de sahip. Bu teknoloji sayesinde model çift yönlü şarj olabilmekte. Şarj konusundan bahsetmişken model 350 kW değerine kadar hızlı şarjı desteklemekte. Ayrıca model sadece 22 dakika gibi bir sürede yüzde 10 ila 80 arasında bir şarj seviyesine ulaşabilmekte.

Menzil tarafına geldiğimiz vakit ise bizleri modelin NEDC’de yaptığı 500 kilometre üzerindeki veriler beklemekte. Fakat WLTP ve EPA tarafında bu değerin değişebileceği ihtimalini de unutmamak gerek. Eğer tahmin yapmak gerekirse eğer modelin 19″ boyutunda çok kollu jantlar ile 427 kilometre seviyesinde bir menzile ulaşması muhtemel. Ayrıca model sahi olduğu çatı itibari ile birlikte verimliliğini de arttırmakta.

Modelin tasarımı nasıl ?

Modelin tasarımına geldiğimiz vakit bizleri oldukça lüks bir tasarım beklemekte. Araç oldukça zarif bir tasarıma sahip. Fakat iç tarafta model normal olan modele oldukça çok benzemekte.

Ön tarafa baktığımız vakit modelin farları ve ızgara görünümlü detayları gerçekten oldukça güzel görünmekte. Bununla birlikte ön tampondan başlayıp aracı çevreleyen krom çita detayı modele oldukça güzel bir hava katmakta.

Arka tarafa baktığımız vakit ördek kuyruğuna benzeyen bagaj tasarımı ile model mutlaka ek bir yere basma kuvvetine sahip. Ayrıca modelin arka tasarım çizgisi de aracın bütünüyle oldukça uyumlu görünmekte.

Genel olarak model tasarım anlamında güncel tasarım dilini yakalamış görünmekte. Bu tasarımın çok kollu jantlar ile de tamamlanmış olması bir diğer güzel haber.

Son olarak diğer E-GMP araçların piyasaya sürülme vakitlerini göz önüne aldığımız vakit elektrikli 2022 Genesis G80 modelinin bu yıl içerisinde satışa sunulması beklenmekte.

“2021 Mercedes-Benz EQB resmi olarak tanıtıldı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları