Takip Et!

Motor Sporları

Formula 1 tarihinde ilkler

Altay Can Erkoç

Published

on

Formula 1 tarihine baktığımız vakit her teknolojinin bir ilki vardı. Gelin bu gelişmelerin birkaçına beraber bakalım.

İlk yarış galibi: Alfa Romeo 158

Formula 1 yarış tarihinin ne zaman başladığına dair birçok tartışma söz konusu. Tarihe baktığımız zaman ikinci dünya savaşı öncesinde de Formula 1 araçlarının varlığını görebiliyoruz. Fakat savaş sonrasında tanımlanmış kurallar ile Formula 1 daha spesifik bir motor sporu halini aldı. FIA 1950 senesinde sürücüler için resmi bir şampiyona tanıtmıştı. Bahsettiğimiz bu yıllarda yarışan Alfa Romeo 158’i takım aslında ikinci dünya savaşı öncesinde geliştirmişti. Fakat değişen bazı kurallar çerçevesinde aracın geliştirilmesine daha istikrarlı ve güçlü bir şekilde devam edilmişti. Ardından şaşırtıcı bir şekilde bugün olduğu gibi Mercedes takımının yüksek derecede baskın olduğu sezonu Alfa Romeo 158 modeli ilk galibiyet ile birlikte 6 galibiyet alarak tamamlamayı başardı.

Ortadan motorlu ilk kazanan: Cooper T43

Formula 1 tarihindeki Alfa Romeo 158, çeşitli Silver Arrow Mercedes ve ikonik Maserati 250F gibi modellerde denenmiş ve test edilmiş olan motorun ön tarafta yer alıp sürücünün motorun arkasında ve nispeten daha az güvenli olan yakıt tankı da arkada yer alıyordu.

Fakat ezberleri bozarak Cooper T43 modeli arkada motoru ile birlikte ilk kez yarış kazanan arkadan motorlu araç oldu. Bu galibiyet ile birlikte hafif ve dengeli kullanım ile yarışların üstesinden gelinebileceğini kanıtlamış oldu.

İlk kanatlar: Lotus 49

Aerodinamik olmadan Formula 1 sporunu düşünmek imkansız. İkinci dünya savaşından sonra da araçlarda düşük sürtünme gibi unsurlar göz önünde bulunduruluyordu. Formula 1 içerisinde aerodinamik verilerde, denge konusunda  ve birçok alanda önemli olan araçların arka kanadı ilk olarak Lotus 49 modelinde kullanıldı. Araç ilk yarışına 1968 yılında Monaco GP’de yarışma fırsatı buldu.

Ayrıca Lotus 49  ağırlıktan tasarruf etme gibi diğer geniş başlıklarında ele alındığı ilk model oldu.

İlk pedallı vites kutusu: Ferrari 640

Ferrari 1989 yılında Formula 1 aracı için oldukça umutsuzdu. Çığlık atan olarak nitelendirilen V12 destekli 640 modeli o kadar güven vermiyordu ki sürücüler aynı yarışı asla birlikte bitiremedi. 10 kez araçtan kaynaklı problem yüzünden yarıştan çekilen  Gerhard Berger, bu talihsizliklere rağmen üç podyum aldı. Bu podyumların birisi galibiyet idi fakat ardından gelen 2 DNF sezonu daha da kötü bir hale soktu.

Ferrari bu kötü durumu iyi değerlendirip geliştirdiği yarı otomatik flappy paddle dişli kutusunun elektriği bitmediği zaman hızlı olduğunu farketti. Bu sayede diğer takımların manuel vites kutularını hızla yakaladı ve öne geçme fırsatını elde etti.

İlk karbon şasi: McLaren MP4 / 1

McLaren MP4 / 1 hiçbir zaman dünya şampiyonluğu kazanamamış olsa dahi Hercules tarafından inşa edilen askeri sınıf düzeyindeki karbon fiber  monokok şasisi ile Formula 1 otomobil yapımında ciddi anlamda devrim yaptı diyebiliriz. MP4 / 1 rakiplerine göre daha sert, daha hafif ve daha güvenliydi.

İlk turboşarjlı motor: Renault RS01

Formula 1 tarihinde dünyaya ilk turbo sahibi F1 aracı sunan Renault firması oldu. RS01 modeli o zaman sarı çaydanlık lakabını bile aldı.

Renault muazzam turbo gecikmesini azaltmak adına çift turbolara geçiş dahi yaptı. 1979 senesinde araç ilk pol pozisyonunu elde etmeyi başardı. RS01’ler yarıştan çekilse dahi turbolu motorların geleceğini oldukça yüksek oranda etkiledi.

İlk sponsor görünümü: Gunston Takımı

Formula 1 sporunun popülerliğinin artması ile reklam anlaşmaları da başlamaya normal olarak başladı. Araçlarının görünümlerine ilk kez sponsorlarının görünmesini sağlayan takım Gunston Takımı oldu araç 1968 yılında Afrika Grand Prix’sinde kendisini gösterdi.

İlk aktif süspansiyon: Lotus 92

Kurucu Colin Chapman’ın ömrü süresi içerisinde tasarlanan son F1 aracı olan Lotus 92  8 yarışta yalnızca 1 puan elde edebilmişti. Fakat Lotus 92 modeli kullandığı son derece yenilikçi ve virajlarda  otomobilin seviyesini korumak için yaylar yerine bilgisayar kontrollü hidrolikleri kullanan ilkel aktif süspansiyon sistemi ile birlikte Formula 1’in geleceğine ışık tuttuğunu söyleyebiliriz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Motor Sporları

İstanbul Park Monaco yerine Formula 1’de !

Altay Can Erkoç

Published

on

Koronavirüs sebebiyle bir türlü netleşemeyen Formula 1 2021 takviminde bir değişiklik daha söz konusu. İstanbul Park için ortaya atılan sürpriz iddialar mevcut. Gelin bu sürpriz gelişmelere birlikte göz atalım.

Formula 1 2021 sezonunun 23 yarıştan oluşan yarış takvimi içerisinde, boş olan bir hafta için hala karar verilememişti. FIA Başkanı Jean Todt, açıklanan takvimde değişikliklerin gerçekleşebileceği konusunda bizleri uyarmıştı.

Geçtiğimiz sezon için 800 milyon Euro’dan fazla yayın geliri elde etmeyi başaran Formula 1’in organizatörü Liberty Media 2021 yılı içinde bazı yarışlar için değişikliğe gidileceğini belirtti.

Formula 1 2021 sezonunda 3 yarış iptal ediliyor

Çin ve Vietnam Grand Prix’lerinin ardından Avustralya Grand Prix’si de kasım ayına ertelenmişti. FIA Başkanının da belirttiği gibi takvimdeki değişiklikler devam edecek gibi görünüyor. 23 Mayıs’taki Monaco GP, 6 Haziran’daki Azerbaycan GP ve 13 Haziran’daki Kanada GP’ si iptal edilecek.

23 Mayıs’ta İstanbul !

İptal edilecek olan bu yarışların yerine Liberty Media, Şubat ayı içerisinde 3 yarışın yapılacağını açıklayacak. Formula1.nl tarafından yapılan habere göre 23 Mayıs tarihinde Monaco GP’ si yerine İstanbul Park’ta Türkiye Grand Prix’ i düzenlenecek.

Geçtiğimiz sezon İstanbul Park

İstanbul Park’ ta geçtiğimiz sezon izlediğimiz muhteşem yarışın ardından ve Formula 1 2020 sezonu içerisinde yapılan oylama ile 2020 sezonunun en güzel yarışı seçilmişti.

Okumaya Devam Et

Motor Sporları

Renault F1 Takımı yerine Alpine F1 Takımı sahnede

Altay Can Erkoç

Published

on

Renault F1 Takımı bugün yaptığı basın toplantısıyla birlikte yeni görünümünü kamuoyuna duyurdu. Artık takım Formula 1 içerisinde yoluna Alpine F1 Takımı olarak devam edecek.

2015 yılından beri Renault F1 Takımı olarak yoluna devam eden takım, aldığı karar ile birlikte 2021 itibariyle Alpine F1 Takımı ismiyle  Formula 1 içerisinde yer alacak. Takımın Formula 1 içerisinde yarışacağı aracın ismi ise “Alpine A521”  olacağı açıklandı.

Geçici olarak açıklanan ve 2021 içerisinde göreceğimiz aracın görüntüsünde göze direkt motor kapağının üzerinde yer alan Alpine logosu çarpıyor. Ayrıca Alpine logosu aracın ön kanadında ve burnunda da yer alıyor. Görsellerde yer alan renk düzeninin resmi araç tanıtımına kadar devam edeceği açıklanan bilgiler arasında. Takımın renkleri olan mavi, beyaz ve kırmızı renklerinin Fransa ve İngiltere bayraklarını simgeler nitelikte olduğunu da belirtmek gerek. Alpine Takımı, 2025 yılına kadar tüm faaliyetlerde kar elde etmeyi amaçlıyor.

Alpine’in yeni CEO’su Laurent Rossi yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; “Yeni Alpine girişimi, ayrı varlıklara ve mükemmellik alanlarına sahip üç markayı onları güçlendirilmiş, tam teşekküllü bir işletmeye dönüştürmek için kullanacak.” 

Dieppe’deki fabrikamızın ustalığı, Formula 1 ve Renault Sport takımlarının mühendislik ustalığı güzel Alpine adını teknolojiye dayalı, % 100 elektrikli ürün yelpazesi ile geleceğe taşıyacak.”

“Pistlerde ve yollarda, otantik ve yüksek teknolojili, yıkıcı ve tutkulu olacağız.”

Alpine tasarım direktörü Antony Villain açıklamasında “Bugün tanıtılan renk düzeni, Alpine F1 Takımı’nın yeni kimliği olacak.” İfadesini kullanmış olması ile birlikte yeni tanıtılacak aracın renk kombinasyonunda değişim oranının düşük olacağını anlayabiliyoruz. Aracın geçici renk düzeninin 1975’teki A500 F1 prototipine bir gönderme olduğu da ifade edildi.

Önümüzdeki yıl Formula 1 yarışında kullanılacak olan A521’in tanıtımı ise gelecek ay içerisinde yapılacak lansman ile birlikte Alpine’ın pilotları Fernando Alonso ve Estaban Ocon tarafından gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

Motor Sporları

2021 Formula 1 takvimi

Avatar

Published

on

2021 Formula 1 takvimi ve 2021 sürücü kadrolarını sizler için derledik. Son zamanlarda Formula 1’de neler olduğuna kısaca göz atıp güncel Formula 1 takvimi detaylarını inceleyelim.

2021 Formula 1 sezonunda neler oluyor?

 • 2020 takviminde yer alan ve pandemiden dolayı değişen yarışlar 2021 F1 takvimi için yeniden düzenlendi.
 • 2020 takviminden çıkarılan tüm takımlar 2020 F1 takvimine eklenirken Vietnam henüz takvimde yer almadı.
 • Güncel F1 takviminde biri belli olmamak üzere 23 yarış yer alıyor.
 • Suudi Arabistan, Cidde’de yapılacak cadde yarışıyla ilk defa F1 takviminde yer aldı.
 • Pandemi nedeniyle takımlar 2021 sezonunda geçen sezonun araçlarını kullanacaklar. 2021 kuralları 2022’ye ertelenirken bu sezonun test süresi üç gün oldu.
 • Brezilya GP’nin adı Sao Paulo GP olarak değiştirildi.
 • Yeni sezonda Racing Point ve Renault’un isimleri değişiyor. Racing Point’in adı Aston Martin, Renault’un adı ise Alpine olarak değişti. Aston Martin’in motor sporları tarihini burdan okuyun!

2021 Formula 1 takvimi

TarihYarışPist
21 MartAvustralya Avustralya GPMelbourne
28 MartBahreyn Bahreyn GPSakhir
11 NisanÇin Çin GPŞanghay
25 NisanBelli DeğilBelli Değil
9 Mayısispanya İspanya GPBarcelona
23 MayısMonako Monako GPMonako
6 HaziranAzerbaycan Azerbaycan GPBakü
13 HaziranKanada Kanada GPMontreal
27 HaziranFransa Fransa GPPaul Ricard
4 TemmuzAvusturya Avusturya GPSpielberg
18 TemmuzBirleşik Krallık Britanya GPSilverstone
1 AğustosMacaristan Macaristan GPBudapeşte
29 AğustosBelçika Belçika GPSpa-Francorchamps
5 EylülHollanda Hollanda GPZandvoort
12 Eylülİtalya İtalya GPMonza
26 EylülRusya Federasyonu Rusya GPSochi
3 EkimSingapur Singapur GPSingapur
10 EkimJaponya Japonya GPSuzuka
24 EkimAmerika Birleşik Devletleri ABD GPAustin
31 EkimMeksika Mexico City GPMeksika
14 KasımBrezilya Sao Paulo GPSão Paulo
28 KasımSuudi Arabistan Suudi Arabistan GPCidde
5 AralıkBirleşik Arap Emirlikleri Abu Dhabi GPAbu Dabi

2021 Formula 1 sezonunda pilot kadrolarındaki değişiklikler

 • Sergio Perez, Red Bull’da Alex Albon’un koltuğuna geçti.
 • Aston Martin Sebastian Vettel ile, Ferrari Carlos Sainz ile yarışlara çıkacak.
 • Ferrari’ye geçen Carlos Sainz’in Alpine’deki koltuğuna Fernando Alonso geçti
 • Alpine’den ayrılan Daniel Ricciardo, McLaren’da yarışacak.
 • AlphaTauri’de Daniil Kvyat koltuğunu, Formula 1’in en genç pilotu Yuki Tsunoda’ya bıraktı. Yuki Tsunoda’nın hayatına ve motorsporları geçmişine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Kevin Magnussen ve Romain Grosjean Haas ile yollarını ayırdı. İkilinin yerini Nikita Mazepin ile Mick Schumacher aldı.

2021 Formula 1 takımları ve pilot kadroları

PilotTakımKullanılan Motor
 Lewis HamiltonMercedesMercedes
 Valtteri BottasMercedesMercedes
 Charles LeclercFerrariFerrari
 Carlos SainzFerrariFerrari
 Max VerstappenRed BullHonda
 Sergio PerezRed BullHonda
ispanya Fernando AlonsoAlpineRenault
 Esteban OconAlpineRenault
 Nikita MazepinHaasFerrari
 Mick SchumacherHaasFerrari
 Daniel RicciardoMcLarenMercedes
 Lando NorrisMcLarenMercedes
 Sebastian VettelAston MartinMercedes
 Lance StrollAston MartinMercedes
 Kimi RaikkonenAlfa RomeoFerrari
 Antonio GiovinazziAlfa RomeoFerrari
Japonya Yuki TsunodaAlphaTauriHonda
 Pierre GaslyAlphaTauriHonda
 George RussellWilliamsMercedes
 Nicholas LatifiWilliamsMercedes

Yuki Tsuonada, Formula 1 2021 sezonunun en genç yüzü

Aston Martin 2021 Formula 1 takımları arasına girdi! Aston Martin’in motor sporları tarihini okuyun!

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları