Takip Et!

Motor Sporları

Formula 1 2019’da, Dört Büyük Ekip Neler Yaptı

/

2019 yılındaki Formula 1 sezonu başlamadan önce teknik kurallarda bazı değişiklikler olmuştu. Bu gerçekleştirilen değişikliklerin takımların performanslarındaki dengeleri de değiştirmesi bekleniyordu. İlk sezondaki test aşamaları esnasında gerçekleşmesi beklenen bu değişiklikler ikinci sezonda Mercedes ekibinde görüldü. Sezonun bitmesine yakın son birkaç yarış kala şampiyonluktaki yerini netleştiren Mercedes, bunun yanında da bazı sorunlarını çözmesi gerekiyor. Ferrari ise sonradan bir ilerleme çabasına girmiş olsa da iş işten geçmiş durumdaydı. Ferrari’nin bu ilerleme çabasını gören Mercedes çalışmalarını daha sıklaştırarak daha iyi performanslar sergilemeyi başardı. Ferrari’de ise durumlar daha kötüye gitti. Çünkü hem pilot hem de pit ekibinde bazı kararsızlıklar yaşadı. Tabi ki bir takımın iyi olup olmaması tek bir yarış sonucunda anlaşılmayabilir. Aksine sezon boyunca süren 21 yarışlık etaplarda her araç her yola tam anlamıyla uyum sağlayamaz sürekli değişkenlik gösterebilir.

Mercedes

Formula 1 yarışlarındaki bütün ekiplerden hangi ekip olursa olsun iki sezonda da altışar şampiyonluk kazanabiliyorsa o ekibi koşulsuz şartsız tebrik etmek gerekir. Mercedes ekibi, bu kadar art arda gelen başarıya rağmen hiçbir zaman ekip içerisinde çözünme yaşamadan başarısını devam ettirebiliyor.

Sezon performansı ortalaması % 100.179
Pole pozisyonu 10 (48%)
İlk çizgi 8 (% 38, Abu Dhabi dahil)
Yarış galibiyeti 15 (71%)
Yarışta duble 9 (% 43)
Puan 739 (% 80) 2018 655 (% 72)
Podyum 32 (% 76)
Hızlı tur 9 (% 43)

Ferrari

Geride bıraktığımız sezon itibari ile Ferrari birçok konuda pişmanlık yaşadı. Ekip daha iyi bir yere gelebilecek durumda iken gerek ekip pilotlarının yaşadığı talihsizlikler gerekse ekip içerisinde yanlış alınan kararlar doğrultusun da kötü bir sezonu geçirdi. Mercedes gibi özverili bir ekip karşısında galibiyet kazanmak istiyorsanız bundan daha iyisini yapmak zorundasınız aslında sezon öncesinde yapılan test aşamalarında Ferrari’nin performansı gayet iyi durumdaydı. Fakat sezon içerisindeki gerçekleşen müsabakalar gösteriyor ki bu durum pek de istikrar sağlamadı.

Season performansı ortalaması % 100.328
Pole pozisyonu 9 (% 43)
İlk çizgi 4 (% 19)
Yarış galibiyeti 3 (% 14)
Yarışta duble 1 (% 5)
Puan 504 (% 54) 2018 571 (% 63)
Podyum 19 (% 45)
Hızlı tur 6 (% 29)

Red Bull

Renault marka olan motorundan Honda motoruna geçiş yaparak uyum sürecine giren Red Bull beklenilenin aksine çok iyi bir sezon geçirdi. Bu duruma motor sağlayıcıları ile hiçbir sıkıntı yaşamamasının da katlıları bulundu tabi. Hem motorunu kullandığı Honda hem de Red Bull parelel bir şekilde yükselişlerine devam ettiler. Eğer şampiyonluğa oynuyorsanız böyle bir uyum şart ve Red Bull ise bu kaideyi tamamen yerine getirmiş görünüyor.

Sezon performans ortalaması % 100.652
Pole pozisyonu 2 (% 9)
İlk çizgi 0
Yarış galibiyeti 3 (% 14)
Yarışta duble 0
Puan 417 (% 45) 2018 419 (% 46)
Podyum 9 (% 21)
Hızlı tur 5 (% 24)

Renault

Geçtiğimiz sezon Renault için kötü bir sezon oldu. Çünkü orta sınıf ekipleri geride bırakabilme şansı varken aksine takım daha da alt sıralara düştü. Ekibin iyi niyet göstergesi olarak Daniel Ricciardo’yu kiraladı fakat bu durum Renault ekibine pek de iyi bir getiri sağlamadı. Ekibin iki pilotu da rekabetçi bir yapıya sahipti. Fakat kullandıkları araçlar pilotların yapmak istediklerini yapmaları için onlara yeterli gelmedi. Kullanılan araçlar düzlük bölümlerde çok hızlı ve iyiydi fakat bu durum ekibin güçlü bir motora sahibiz düşüncesine girmesine neden oldu. Bu çıkarım ise oldukça yanlıştı ve pahalıya patladı. Çünkü araç düzlükte iyi ama tur zamanlaması olarak gerekli performansı ortaya koyamadı.

Sezon performans ortalaması % 101.769
En iyi start pozisyonu 4 (x1)
En iyi yarış sonucu 4 (x1)
Puan 91 (% 10)  2018 122 (% 13)
Podyum 0
Hızlı tur 0

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: [email protected]

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dört Tekerlek

Yeni Skoda FABIA RS Rally2 tanıtıldı!

Yeni Skoda FABIA RS Rally2 resmi olarak duyuruldu.

Published

on

Dördüncü nesil FABIA üzerine yapılan yeni araç, efsanevi RS ismini kullanarak Yeni Skoda FABIA RS Rally2 adını aldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

ŠKODA’nın sportif yol otomobillerine gönderme de yapan FABIA RS Rally2, aynı zamanda tarihi bir model olan ŠKODA 130 RS’den de ilham alıyor. Yeni araç, dört kez Monte Carlo Rallisi de dahil olmak üzere toplamda 1700’ün üzerinde galibiyet ve altı dünya şampiyonluğu alan FABIA Rally2 evo’nun izinden gidiyor. ŠKODA Motorsport’un FABIA RS Rally2’de tercih ettiği Mamba Yeşili gövde boyası da, markanın sportif modelleriyle olan bağlantısını işaret ediyor.

Yeni Skoda FABIA RS Rally2 teknik özellikleri

ŠKODA Motorsport, önceki nesil araçtan 450 adedin üzerinde müşteri takımlarına satarak Rally2 kategorisinde yüzde 30’un üzerinde bir pazar payı elde etmişti. Dördüncü nesil FABIA üzerine yapılan FABIA RS Rally2, yönetmelikler çerçevesinde 1.6 litrelik turbo benzinli motora, beş ileri sıralı vites kutusuna ve dört çeker sürüşe sahip.

ŠKODA Motorsport sadece performansı değil aynı zamanda güvenliği de ön plana aldı. MQB-A0 platformu üzerine yapılan araçta özellikle yandan çarpma konusundaki güvenlik önlemleri artırıldı. Altı kat karbon fiber ve Kevlar ise, araç içerisindekileri keskin objelerden korumak için kullanıldı.

FABIA RS Rally2’nin geliştirme çalışmalarına ŠKODA Motorsport mühendisleri, teknisyenleri ve mekanikleriyle birlikte Andreas Mikkelsen, Jan Kopecký, Kris Meeke ve Emil Lindholm gibi pilotlar katıldı. Farklı koşullarda test edilen yeni ralli aracı, gerçek yarışlarda karşılaşacakları tüm zorluklara karşı sınandı. Test kapsamında Finlandiya’nın dondurucu soğuğundan, İspanya’nın hızlı ve akıcı asfaltlarından Fontjoncouse’nin aşırı derece zorlu toprak yollarından geçildi. Böylece müşteri takımlarının dünyanın her yerinde ve her şartta güvenilir bir şekilde mücadele edebilmesi garanti altına alındı.

Son olarak yeni aracın aerodinamilerine de büyük önem verildi. ŠKODA’nın ana hedefi, aracın aerodinamik verimliliğini korurken, aynı zamanda daha fazla yere basma gücü üretmekti. Tamamen yeni arka kanat ve araç üzerinde daha temiz hava akışıyla FABIA RS Rally2’nin aerodinamik performansı artırıldı. Ayrıca daha uzun aks aralığı ve daha büyük ölçülerle de kusursuz bir sürüş dengesi elde edildi.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

2023 Mercedes-AMG One resmi olarak tanıtıldı!

Merakla beklenen Formula 1 motorlu otomobil Mercedes-AMG One bizlerle.

Published

on

Formula 1 motoruna sahip olan Mercedes-AMG One, 1048 beygirlik gücüyle duyuruldu. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes-AMG başkanı Phillip Schiemer tarafından;

“Mercedes-AMG One ile sınırları zorlamaktan fazlasını başardık. Modern bir Formula 1 güç aktarma organını yolda günlük kullanıma uygun hale getirmenin muazzam teknik zorlukları, şüphesiz bizi sınırlarımızı zorladı”

Mercedes-AMG yönetim kurulu tarafından ise model;
“Birçoğu geliştirme sürecinde projenin uygulanmasının imkansız olduğunu düşünmüş olabilir. Ancak Affalterbach ve Büyük Britanya’daki ekipler asla pes etmediler ve kendilerine inandılar. Tüm katılımcılara büyük saygı duyuyorum ve bununla gurur duyuyorum.” ifadeleri ile tanımlandı.

2023 Mercedes-AMG One teknik özellikleri

AMG One modelinin en can alıcı noktası beklide sahip olduğu motoru, bununla birlikte model yasal olarak kullanımı serbest olan Formula 1 motoruna sahip. 1.6 litre hacminde olan bu motor elektrik destekli tek bir turboşarj kullanarak 11.000 devir çevirebiliyor. Model sahip olduğu dört elektrikli motor ile beraber 1049 beygir güç üretirken; gücünü yola AMG 4Matic+ dört tekerlekten çekiş sistemi ile aktarabiliyor. Hibrit kurulum pil tarafında 8,4 kWh’lık bataryası ile destekleniyor. Ayrıca otomobil 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşabiliyor.

Şanzıman tarafında özel olarak geliştirilen yeni yedi vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzıman kullanılıyor. Bununla birlikte modelin 0-200 km/s hızlanma süresi ise 7 saniye sürüyor. Saf elektrikli güç ile 18 kilometre menzile sahip olan model, yalnızca 1695 kilogram ağırlığında.

Süspansiyon ve gövde

Monokok şasi ve sahip olduğu süspansiyon sistemi ile üstün performansı amaçlayan One, önde ve arkada beş kollu ayarlanabilir payandaya sahip. Bu desteklerin hareket yönünün tersine monte edilmesi ile beraber gövde yuvarlanmasının önlenmesi için geleneksel stabilizatöre olan ihtiyaç ortadan kaldırılabiliyor. Sürüş modları konusunda Comfort, Sport ve Sport+ modlarına sahip olan model, çekiş sistemi sayesinde oldukça çeşitli sürüş deneyimi sunabiliyor.

Mercedes-AMG One tasarımı

Aerodinamik tasarım detaylarını ilk bakışta fark etmek oldukça kolay. Ancak Mercedes tarafından otomobilin basma kuvvetine ilişkin herhangi bir açıklama henüz gelmedi. Aktif aero bileşenleriyle beraber sürüş modları desteklenebilirken bu basma kuvvetinin değişken olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte ön difüzörde aktif rüzgarlıklar, ön tekerlek davlumbazlarında havalandırma yuvaları ve arka kanat detayı ile beraber yol tutuşundaki optimizasyon çalışmaları tasarım tarafında direkt olarak fark edilebiliyor. Ayrıca Track modu altında geçen Race Plus ve Strat2 modları ile beraber basma kuvveti normal otoyol moduna göre beş kat daha fazla olabiliyor. DRS ismindeki Formula 1 severlerin oldukça yakından tanıdığı mod ile beraber ise en yüksek hıza ulaşmak için otomobilin sürüş dinamikleri ayarlanabiliyor.

Dış yaşam alanında AMG One, isteğe bağlı Michelin Pilot Sport Cup 2 M01 lastiklerle sarılan magnezyum jantlar bizleri bekliyor. Bununla birlikte hiper otomobiller için özel olarak tasarlanan fren sistemi tarafında 15.6″ boyutunda karbon seramik disk frenleri tutan altı pistonlu kaliperler kullanılıyor.

İç yaşam alanı

Formula 1 deneyiminin iç yaşam alanında da devam ettiğini söylememiz mümkün. Bununla birlikte modelde kullanılan koltuklar tamamen sürüş odaklı. Sürücü otomobile ilişkin bütün detayları iç yaşam alanında 2 adet bulunan 10″ boyutundaki dijital ekranlar vasıtasıyla takip edebiliyor. Ayrıca 2023 Mercedes-AMG One, Formula 1 tarzındaki direksiyon simidi ile bu tasarım tamamlanıyor. Karbon fiber detaylar ile harmanlanan klima kontrolleri ve hoparlör ızgaraları bizleri bekliyor.

“2022 yılında Avrupa’da en çok satan otomobiller”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Porche 718 Cayman GT4 ePerformance değişime hazır!

Elektrikli Porche 718 Cayman GT4 ePerformance pistlerin tozunu attırıyor.

Published

on

Porsche Mission R konsepti ile geleceğe ışık tutan Porsche tarafında, Porche 718 Cayman GT4 ePerformance tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Pist odaklı üretilen elektrikli yarış otomobili 718 Cayman GT4 ePerformance, markanın tamamen elektrikli motor sporlarındaki geleceğine ışık tutuyor. Bununla birlikte mevcut Cayman modelinin dönüşümü sonucunda geliştirilen model, içten yanmalı motora veda ediyor.

Porche 718 Cayman GT4 ePerformance teknik özellikleri

Geçtiğimiz yıl IAA Mobility Münih fuarında tanıtılan Porsche Mission R konseptinde gördüğümüz güç aktarma organlarına sahip olan model; 986 beygir güç üretebiliyor. Model, 30 dakikalık bir pist deneyimi için ise sabit 603 beygir güç sağlayabiliyor. Yapılan testler ile beraber ulaşılan sonuçlar, 911 GT3 Cup modeline benzer verileri bizlere gösteriyor. Bununla birlikte çift motorlu bir kuruluma sahip olan model, 900 volt teknolojisine sahip. Model bu teknoloji ile beraber yalnızca 15 dakika gibi sürede yüzde 15 seviyesinden, yüzde 80 seviyesine şarj edilebiliyor.

Gövde yapısında kullanılan doğal elyaf kompozitleri ile çevre dostu bir otomobil olduğunu gösteren model, sürdürülebilirlik noktasında da oldukça kıymetli. Geri dönüştürülen karbon fiber malzemelerinde kullanımı ile beraber Porsche; yarış otomobilinde dahi çevreyi önemsediğini kamuoyuna gösterebiliyor.

Üretime üç yıl sonra girmesi beklenen modelin tanıtımının önümüzdeki ay yapılması planlanıyor. Bununla beraber yapılacak tanıtımın ardından modelin Goodwood içerisinde ziyaretçilere açılması bekleniyor.

Son olarak Porsche tarafının elektrifikasyon adımlarında oldukça kıymetli bir yere sahip olan Porche 718 Cayman GT4 ePerformance, 718 ailesinin geleceğe uzanan bir kolu olarak görülebilir.

“Özel versiyon Ferrari SP48 Unica gösterildi”

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar