Takip Et!

Çok Tekerlek

Dünyada tek olan Mercedes X-Serisi 6×6 dikkat çekiyor

Mercedes-Benz X-Serisi 6×6’lık versiyonu ile birlikte tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

/

Mercedes tarafında G-Serisinin ardından Mercedes X-Serisi 6×6 haliyle dikkat çekiyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes-AMG G63 modeli daha önce 6×6 olacak şekilde modifiye edilmişti. Bununla birlikte model oldukça dikkat çekmeyi başarmış ve bir çok kişi tarafından talep edilmişti. Fakat G-Serisinin fiyatı düşünüldüğünde modelin ulaşılabilirliği bir hayli zordu. Mercedes X-Serisi 6×6 modeline ulaşmak ise G63 6×6 modeline göre çok daha ucuz.

Genel olarak Mercedes-Benz tarafına bakıldığında X-Serisi genel anlamda başarılı bir model olarak görülmedi. Fakat bu başarısızlık modeli altı tekerlekli bir modele çevrilmekten alı koymadı. Araba yakın zamanda Hollandalı otomobil müzayede sitesi; Classic Youngtimers tarafından açıklanmayan bir fiyat ile satıldı.

Mercedes X-Serisi 6×6 teknik özellikleri

Model ilk olarak 3.0 litrelik turbo dizel V6 ile X 350d olarak hayata başladı. Bununla birlikte modelin yapımcıları Carlex Design’ın yardımı ile özel bir alt şasi inşa ettiler. Modele eklenen fazladan bir aks eklendi. Ardından model dört inç yükseltilerek yeni parçalarına kavuştu.

Arazi lastikleri ve geniş çamurluk kemerleri ile X-Serisi oldukça agresif bir görünüme kavuştu. Ayrıca model sahip olduğu AMG GTR ızgarası ile oldukça cesur bir harekete kalkıştı.

Son olarak modelin uzunluğunu uzatıp, fazladan bir aks eklemek modelin performansı için harikalar yaratmazdı. Fakat model şaşırtıcı şekilde motor tarafında tamamen stok kaldı. Ayrıca belirtmek gerekir ki model dış tasarımı ile birlikte nereye giderse gitsin dikkatleri üzerine çekecektir.

“Mitsubishi, Ralliart ile birlikte motor sporlarına geri dönüyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çok Tekerlek

Nikola tarafından açılan Tesla davası sonuçlandı!

Nikola tarafından açılan tasarıma yönelik dava, Tesla lehinde sonuçlandı.

Published

on

Nikola tarafından açılan, Tesla Semi tasarımı ile ilgili olan dava sonuçlandı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Nikola, geliştirdiği ve 2024 yılında piyasaya sürmeyi hedeflediği TWO FCEV kamyonetine benzer bir tasarıma sahip olduğunu düşündüğü; Tesla Semi kamyoneti nedeniyle Tesla tarafına dava açtı. Bununla birlikte Nikola bu dava için kendisini oldukça güçlü olarak görse dahi yargıç benzerlik kanısında aynı fikre sahip değil. Ayrıca sonuçlanan dava ile merakla beklenen sonuç kamuoyuna duyuruldu.

Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi Yargıcı James Donato kontrolünde olan dava, Tesla lehinde sonuçlandı. Bununla birlikte Nikola tarafına davanın devam etmesine yönelik ikna süresi olarak 6 Ekim tarihine kadar süre tanındı. Ancak yüksek ihtimalle davanın sonucunda herhangi bir değişiklik yaşanması kamuoyu tarafından beklenmiyor.

Yargıç James Donato konuyla ilgili olarak şu cümleleri kullandı;

“7 Temmuz 2021’de Mahkeme, taraflardan yeni eğitim planlamalarını ve inşaat duruşma tarihlerini talep etmelerini istedi. Her iki taraf da yanıt vermedi.” 

“2 Eylül 2021’de Mahkeme, yanıt verilmemesi nedeniyle talep oluşturma konusundaki diğer işlemleri iptal etti. Bu karar tarihi itibariyle, taraflardan hiçbiri Mahkeme’ye önerilen yeni duruşma tarihlerini bildirmedi.”

Son olarak her iki tarafında avukatları herhangi bir yorumda bulunmadı. Tesla tarafı yüksek ihtimalle davanın bu şekilde sonuçlanacağını biliyordu. Fakat her koşula karşı önlem almayı ihmal etmedi.

“2021 Formula 1 Türkiye Grand Prix takviminin detayları açıklandı!”

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Merdiven Altı Ekspertizler karşısında dikkatli olun!

Pilot Garage tarafından yapılan, merdiven altı ekspertiz firmalarına ilişkin değerlendirme bizlerle.

Published

on

Merdiven altı ekspertizler konusunda şikayetlerin her geçen gün artması nedeniyle; aldığımız ve sattığımız araçları ekspertiz yaptırdığınız noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili Pilot Garage tarafından yapılan değerlendirmelere gelin birlikte göz atalım.

Türkiye genelinde 300 noktada hizmet veren oto ekspertiz markası Pilot Garage; aradan geçen 1,5 yıla karşın oto ekspertiz noktalarında TSE Belgesi ve noter tasdik şartını zorunlu kılan yasanın yürürlülüğe girmemesi sebebiyle alıcı ve satıcıların merdiven altı işletmelere yöneldiğine dikkat çekti. Bununla birlikte ülkemizde toplam 10 bin adetten fazla oto ekspertiz şirketinin hizmet verdiğine dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre konuyla ilgili olarak şu cümleleri kullandı;

“Bu sayı içerisinde yaklaşık 1000 adet noktanın TSE Belgesi bulunmakta. Oto ekspertiz şirketleri artık ikinci elde güven unsurunun temelini oluşturuyor, araçların trafiğe uygunluğunu belirlemede de önemli rol üstleniyor. Yasa yürürlülüğe girdiği takdirde 3 ay veya 5 bin km garantili ekspertiz yapılması 8 yaş veya 160 bin kilometre altı otomobillerde zorunlu kılınacak, ikinci el araç satın alanlar sürprizlerle karşılaşmayacak. Tüketiciler, 150-200 TL yüzünden 100 binlerce TL zarar etmesin, TSE Belgeli kurumsal işletmelerde ısrarcı olsun.”

İkinci el otomobil alım-satım piyasasının artmasıyla birlikte büyüyen oto ekspertiz noktaları; yeni bir pazarın oluşmasına katkı sağlasa da, sorunları da beraberinde getirdi. Bununla birlikte günümüzde ülke çapında ortalama 15 kurumsal ve kurumsal bir marka altında olmayan binlerce ekspertiz şirketi mevcut.

TSE belgesine sahip şube sayısı ise yalnızca 1000 adet. Bununla birlikte TSE Belgesi bulunmayan merdiven altı işletmelerdeki kalitesiz ekipman ve eğitimsiz teknik ekip, ekspertiz ve kontrollerde yanlış tespit yaparak; ekspertiz ve kontrollerde yanlış tespit yaparak hem alıcıların hem de satıcıların gelecekte ciddi mağduriyetler yaşamasına sebep oluyor. Ayrıca kurumsallaşma kültürüne sahip olmayan bazı firmalar; satıcılarla önden anlaşma yaparak sahte rapor dahi düzenleyebiliyor.

Kurumsal işletmeler merdiven altı ekspertizler ile ilgili ne düşünüyor?

Bu konu ile ilgili görüşlerini paylaşarak güncel durumu yorumlayan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre şu açıklamalarda bulundu;

“İkinci el otomobil pazarındaki hareketlilik ve oto ekspertize olan taleple birlikte otomotivle ilgisi olmayan birçok sektörden yatırımcı, bir masa bir kasa tabiriyle merdiven altı işletmeler açmaya başladı. Optimum düzeyde yatırım maliyetini göze alamayanlar kalitesiz ekipman ve eğitimsiz teknik personel çalıştırma yoluna başvuruyor, ancak günün sonunda ağır kazalı bir araç böyle bir ekspertiz işletmesinde kazasız olarak yorumlanıyor, bu tür vakalarla maalesef her gün onlarca kez karşılaşıyoruz.”

“150-200 TL yüzünden 100 binlerce TL zarar etmeyin”

“Sadece 150-200 TL daha ucuz olduğu için iki araçtan birleştirme bir araca orijinal raporu verildiği için o aracı satın alabilirsiniz. Kaza anında direk ikiye bölünecek bu araç ölüme davetiye çıkardığı gibi, tekrar satmak istediğinizde zararınız marka ve modele göre 100 binlerce TL’yi bulacaktır. Yasa yürürlülüğe girdiğinde 3 ay veya 5 bin kilometre garantili ekspertiz raporu, sadece TSE belgeli olması koşuluyla geçerli olacak ve noter tarafından tasdik edilecek. Bu sayede 8 yaş veya 160 bin kilometre altı otomobillerde zorunlu kılınan raporla ikinci el araç satın alanlar sürprizlerle karşılaşmayacak .”

Sonuç olarak ekspertiz ve detaylı kontrol işlemlerinin sonucuna göre araç alıcılarının alım kararını verdiğini ifade eden Emre; yapılan tespitlerin trafiğe uygunluk durumu hakkında önemli ipuçları verdiğini ve aracın değerini koruduğunu aktardı.

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Mercedes-Benz eActros kamyonu resmi olarak tanıtıldı

Elektrikli Mercedes-Benz eActros modeli 2018 yılındaki prototip modelinin ardından resmi olarak tanıtıldı.

Published

on

Elektrikli Mercedes-Benz eActros yarı kamyon modeli resmi olarak tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Her geçen gün yenisi duyurulan elektrikli taşıtlar dikkatleri çekmeye devam ediyor. Bununla birlikte Mercedes tarafından tanıtılan eActros modeli oldukça standart bir görünüme sahip. Kamyon ilk olarak 2016 yılında IAA Ticari Araçlar fuarında tanıtıldı. Ardından 2018 yılında Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde on prototipi yollara çıkardı.

Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Mercedes-Benz Trucks’tan sorumlu Karin Radstrom model ile ilgili olarak şu cümleyi kullandı;

“İklim değişikliği söz konusu olduğunda ulaşımın sorunun bir parçası olduğunu kabul etmeliyiz. Aynı zamanda çözümün bir parçası olabiliriz ve olacağız. Yarım milyon kilometreden fazla yol kat eden eActros’umuzla başlıyoruz.”

Mercedes-Benz Trucks pazarlama, satış ve servis müdürü Andreas von Wallfeld ise model ile ilgili şu açıklamada bulundu;

“eActros’un geliştirilmesi, müşterilerimizle ortaklığa odaklandı. İnovasyon Filosu’ndan öğrendiğimiz her şey artık seri üretime dahil ediliyor. Prototiplerle karşılaştırıldığında, menzil, tahrik gücü ve güvenlik gibi çeşitli özellikler, üretimde önemli ölçüde iyileştirildi.”

Mercedes-Benz eActros teknik özellikleri

Model iki vitesli şanzıman ile birlikte iki elektrik motoruna sahip. Bununla birlikte model versiyona bağlı olarak; 105 kWh kapasiteli üç veya dört pil paketi ile birlikte geliyor. Bununla birlikte model ile sunulan maksimum pil kapasitesi 420 kWh seviyesinde. Bu büyük pil sayesinde model kullanıcısına 400 kilometre menzil sunabiliyor. Fakat model 160 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Yani normal bir 400A DC şarj istasyonunda, üç pil paketinin yüzde 20 şarj oranından yüzde 80 şarj oranına ulaşabilmesi için 1 saatten biraz daha uzun süre gerekiyor.

Mercedes, sessiz doğası ve emisyonsuz çalışabilmesi nedeniyle, normalde benzinli veya dizel modellerin giremeyeceği vakitlerde; gündüz veya gece, modelin şehir merkezlerine sessiz bir şekilde gidebileceğini belirtiyor. Ayrıca müşterilerin isteği doğrultusunda model için bir şarj altyapısı kurmanın da dahil olduğu bazı danışmanlık ve servis ürünleri bizzat marka tarafından sağlanabiliyor.

Model kullanıcılara; MirrorCam, Sideguard Assiste ve yaya algılamalı aktif fren yardımcısı gibi; bir dizi güvenlik sistemi ile birlikte sunulmaya hazırlanıyor.

Son olarak Mercedes-Benz eActros modelinin ilk olarak Avrupa’da; Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere, Danimarka, Norveç ve İsveç’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

“Ferrari F8 Tributo modeline Novitec dokunuşu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları