Takip Et!

Dört Tekerlek

Bugatti Divo teslimatı başladı!

/

Bugatti Divo

İki yıllık geliştirme sürecinin ardından Bugatti Divo hiper otomobilinin ilk teslimatları başladı. Chiron ile aynı motoru ve platformu paylaşan Bugatti Divo fiyatı ve teknik özellikleri neler? İşte tüm detayları.

Bugatti Divo tasarım detayları

Bugatti Divo

Bugatti, Divo’yu tasarlarken sıfırdan işe başlamamış aslında. Chiron’un üzerinde geliştirmeler yapmışlar ve 2019 Bugatti Divo ortaya çıkmış. Daha abartılı bir tasarım ve agresif duruşu ile Chiron’dan daha çekici duran Divo, markanın klasiklerini de üzerinde taşıyor.

Fransız üreticinin yaptığı açıklamaya göre Divo modeli tasarlanırken en çok dikkat ettikleri unsur, insanlara ilk bakışta bu bir Bugatti dedirtebilmek. Bunun için meşhur Bugatti ön ızgarası ve yanlardaki devasa hava girişleri otomobildeki yerini almış. C şeklindeki ön farlar da Divo’yu diğer Bugatti modellerinden ayıran en büyük tasarım detayı diyebiliriz.

Chiron’a kıyasla yüzde 23 daha geniş bir rüzgarlığa sahip olan Divo’nun arka difüzörü de yeniden tasarlanmış.

Bugatti Divo iç tasarımı

Bugatti Divo iç tasarımı

Divo’nun iç mekanına göz attığımız zaman alacantara ağırlıklı bir kabin ile karşılaşıyoruz. Deriye kıyasla daha hafif olan alacantaranın iç mekanda olması şaşırtıcı değil. Ayrıca bazı ses yalıtım malzemelerinin, saklama alanlarının ve daha sade bir ses sisteminin kullanılması Divo’yu Chiron’a göre 35 kg daha hafif hale getirmiş. 35 kilogramlık ağırlığa iç mekandaki eksiltmeler dışında jantlar da büyük katkı sağlamış. İç kolları oyuk olan jantlar, Divo’nun 6 kilogram hafiflemesine yardımcı olmuş.

Bugatti Divo teknik özellikleri

Bugatti Divo

Bugatti, yeni hiper otomobilini tanıtırken sadece teknik detaylar vermekle kalmıyor, karşılaştırmalar da yapıyor. Chiron’a kıyasla daha gelişmiş motor ve fren soğuma sistemine sahip olan Divo, yine Chiron’a kıyasla 90 kg daha fazla yere basma kuvvetine sahip. Daha çok pist otomobili olarak tasarlanan Divo, Nardo pistinde yapılan sürüşlerde Chiron’dan 8 saniye daha kısa sürede pisti tamamlamış.

Divo, Chiron ile aynı güç değerlerine sahip. 1500 beygir güç ve 1600 Nm tork üreten motoru ile maksimum hızı 380 km/s hızda sabitlenmiş. Chiron’un maksimum hızı 420 km/s olduğunu göz önüne alırsak, yapılan bu limitleme işlemi markanın güvenlik için attığı bir adım olarak görülebilir. Bugatti Divo 0-100 km/s hızlanması da 2.4 saniye olarak açıklandı. Ayrıca bu devasa hiper otomobil 100 kilometrede 22.5 litre benzin tüketiyor.

İlgili Haber: Bugatti Veyron Tarihçesi

Bugatti Divo fiyatı

8.0 litrelik dört turbolu W16 motoruna sahip Bugatti Divo fiyatı 5.9 milyon dolar olarak açıklandı. Güncel kurla 43 milyon TL olan Divo, sadece 40 adet üretildi.

[smartslider3 slider=7]

galeriyi görüntüleyemiyorsanız lütfen buradan orjinal sürüme geçin

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :)E-posta: burak@dijitaltekerlek.com

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

2022 Maserati Grecale SUV modeli görüntülendi

Maserati tarafının ikinci SUV modeli olan 2022 Maserati Grecale modeli kamuflajlı olarak görüntülendi.

Published

on

Maserati tarafının ikinci SUV modeli olan 2022 Maserati Grecale SUV modeli piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Maserati tarafında Porsche Macan modeline rakip olarak görülen Grecale modeli kameralara bir kez daha yakalandı. Bununla birlikte bu görüntüler modelin şimdiye kadarki en net görüntüleri.

Modelin boyutlarına baktığımız vakit direkt olarak dikkatleri direkt; aynı temellere sahip olan Alfa Romeo Stelvio modelinin boyutlarına benzer olan boyutu çekiyor. Bununla birlikte görsellerde ağır kamuflaj ve tasarımın net olarak görünmesini engelleyen parça nedeniyle modelin tasarımı ile ilgili yorum yapmak pek mümkün değil. Ayrıca modelin üzerinde Levante etkisi temel anlamda fark edilebiliyor.

Grecale ismi “Akdeniz’in şiddetli kuzeydoğu rüzgarı” temelinden geliyor. Bununla birlikte model Maserati tarafının geçen sene başlattığı cesur canlanma planının önemli bir parçasını oluşturuyor.

Porsche Macan rakibi olarak görülen model; İtalya Cassino’daki FCA tesisisnde Alfa Romeo Stelvio ile aynı üretim hattında üretilecek. Bununla birlikte Maserati tesis için yaklaşık 800 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

2022 Maserati Grecale teknik özellikleri

Modelin teknik açıdan da Stelvio modeline benzemesi bekleniyor. Bununla birlikte modelin 2022 senesine kadar tamamen elektrikli bir versiyonunun sunulması da planlar arasında. Modelin Alfa Romeo tarafında kullanılan ve hafif hibrit içeren 2.0 litrelik motorları kullanması bir hayli muhtemel.

Maserati Küresel Planlama Patronu Francesco Tonon model ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Sınıfının en iyisi tasarım ve özelliklere sahip olacak. Maserati, ancak aynı zamanda sınıfının en iyisi performans ve yol tutuşu sunacak.”

Son olarak markanın planları SUV modellerinin satışlarının toplam satışların %70’ini oluşturması yönünde. Bu nedenle 2022 Maserati Grecale modeli marka için oldukça önemli bir yere sahip.

“Yeni 2021 Lexus NX resmi olarak tanıtıldı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni nesil Mercedes-Benz C-Serisi Cabriolet görüntülendi

Yeni nesil Mercedes-Benz C-serisi Cabriolet modeli ilk kez kameralara yakalandı.

Published

on

Yeni nesil Mercedes-Benz C-serisi Cabriolet modeli kamuflajlı olarak ilk kez görüntülendi. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Mercedes tarafının yılın başında C-Serisi sedan ve vagon modelini tanıtmasının ardından gözler coupe ve cabrio modellerine dikilmişti. Bununla birlikte C-Serisi cabrio modeli ilk kez kameralara yakalandı.

Mercedes-Benz C-Serisi Cabriolet tasarımı

Modelin tasarımına baktığımız vakit; ham ışıklar ve ayrıntılı kamuflaj kaplamaları nedeniyle model halen geliştirilme aşamasında yer alıyor. Bununla birlikte modelin eski nesilde olduğu gibi yumuşak bir tavana sahip olma ihtimali bir hayli yüksek.

Modele baktığımız vakit CSerisinin genel tasarım hatlarının, havalandırma detaylarının ve sahip olduğu stilin ışığında yeni bir cabrio modeli güncel Mercedes tasarım diline sahip olacaktır.

Yandan bakıldığı vakit; aracın uzunluğu arka yaşam alanının daha geniş olabileceğine işaret ediyor. Bununla birlikte modelin arka kısmında yer alan cam oldukça geriye uzanmakta. Ayrıca bu cam uzunluğu da modeli daha uzun gösteriyor.

Modelin yeni C-Serisinin tanıtımından uzun süre sonra görmek bir hayli güzel. Çünkü modelin çıkmayacağını düşünen bir kesim bile oluşmuştu. Aslına bakarsak; Mercedes-Benz C-Serisi Cabriolet model, ile birlikte coupe modelinin de tasarımını büyük ölçüde görmüş olacağız. Bununla birlikte yeni Mercedes-Benz C-Serisi coupe modelinin de çok yakın bir zamanda görüntülenmesine şaşırmayız.

Son olarak modelin ne zaman çıkacağı veya teknik detayları ile ilgili; herhangi bir bilgi mevcut değil.

“2022 Maserati GranTurismo prototipi tanıtıldı” başlıklı yazımızın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Land Rover Defender, hidrojen denemelerine başlıyor

Jaguar Land Rover tarafı hidrojen testlerine Defender modeli ile başlıyor.

Published

on

Jaguar Land Rover tarafı bu yıl içerisinde hidrojen ile çalışan; Land Rover Defender prototipi ile yeni yakıt hücreli güç aktarma teknolojisinin testlerine başlayacak. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Jaguar Land Rover tarafı 2039 yılına kadar sıfır emisyon hedefine yönelik her geçen gün yeni bir adım atıyor. Bununla birlikte JLR tedarik zincirlerinde, üretim ve ürünlerinde net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi amaçlayan Reimagine stratejisinin bir parçası olarak hidrojen ile çalışan Defender prototipinin testlerine başlıyor.

Reimagine stratejisinin püf noktası, pilli elektrikli araçların geniş çapta piyasaya sürülmesine dayanıyor. Fakat firma şirketin yeniden keşfine bir dipnot olarak hidrojenli modelleri de stratejiye dahil etti. Bununla birlikte marka Şubat ayında hidrojen yakıt hücresi prototip araçlarının yıl içinde teste başlayacağını açıkladı.

Hidrojenli Land Rover Defender

Artık ilk hidrojen prototipinin yeni Defender’a dayandığını biliyoruz. Defender FCEV olarak isimlendirilen güç aktarma organı; bir yakıt hücresi grubuna, elektrikli tahrik ünitelerine, büyük bir pile ve hidrojeni depolamak adına yüksek basınçlı tankı bünyesinde barındırıyor.

Şimdilik model prototip olmaya devam ediyor. Fakat potansiyel olarak yakın gelecekte; markanın arazi aracının hidrojenle çalışan bir versiyonunun mevcudiyetine işaret etmesi dahi oldukça güzel.

Henüz modelin performansı veya menzili hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil. Bununla birlikte modelin herhangi bir görüntüsü de kameralara yakalanmış değil. Prototip ile birlikte marka hidrojen gücünün yakıt tüketimini ve arazideki performansını değerlendirecek.

Son olarak Jaguar Land Rover Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Başkanı Ralph Clague konu ile ilgili şu cümleleri kullanmakta;

“Hidrojenin, tüm ulaşım endüstrisinde gelecekteki güç aktarma sistemi karışımında oynayacağı bir rolü olduğunu biliyoruz ve akülü elektrikli araçların yanı sıra, başka bir sıfır egzoz borusu emisyonu çözümü sunuyor. Jaguar Land Rover’ın birinci sınıf araç serisinin özel yetenekleri ve gereksinimleri.”

“2022 Volkswagen T7 Multivan PHEV sistemine kavuşuyor” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları