Takip Et!

İki Tekerlek

Buell Motorcycles 1190RX ile 12 yıl aradan sonra bizlerle

Altay Can Erkoç

/

/ 245 defa okundu

Bir zamanlar Amerika’nın superbike isimli segmente girişi niteliğini taşıyan Buell Motorcycles geri döndü. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Marka 2024 yılına kadar en az 10 modeli piyasaya sürmeyi planlamakta. 12 yıllık durgunluğu da bu sayede markanın sona ermiş olması belirtilmekte. Markanın geçmişine bakacak olursak; 1983 yılında kurulan marka 1990’lı yıllarda Harley Davidson markasının bir parçası olmuştu. Ardından marka 2009 yılında birden kapanma kararı almıştı.

Harley-Davidson tarafının kendi yarattığı Buell Motorcycles kapandıktan sonra kurulan Erik Buell Motorcycles (EBR) tarafından tekrar satın alındı. O zamanlar Buell’in odak noktası olarak hız belirtilmekteydi. Grand Rapids, Michigan tesisinde 1190 platformu ile modellerin üretimine tekrardan başlanması kararı alınmakta. Bununla birlikte ürün yelpazesinde 1190RX, 1190SX ve 1190HCR adlı bir arazi modeli mevcut.


Buell Motorcycles 1190RX teknik özellikler

Model 185 beygir güce, 147 Nm tork değerine sahip.Motosiklet yakıt olmadan ise 190 kilogram ağırlığında. Motosiklet yakıt olmadan ise. Kilogram ağırlığında. Bu rakamlar göz önüne alındığı vakit ağırlık güç oranını güzel görünmekte.

Fren sistemi tarafında ise 8 pistonlu kaliperler ile birlikte 15.2″ boyutunda ön rotorlara sahip. Ayrıca seçenekler içerisinde karbon fiber kaplama ve geleneksel renkleri seçme şansına sahipler.

1190RX modeli pist, 1190SX modeli ise aynı motora sahip olduğu halde daha çok cadde odaklı bir model. Arazi modelinin ise 2023 yılında seriye katılması beklenmekte. Bununla birlikte Buell sadece superbike içerisinde yer almayacağını da göstermekte. Ayrıca gelecek planlar içerisinde diğer segmentler içinde modeller çıkaracağını belirtmekte.

” Harley-Davidson ve elektrikli motosikletlerin geleceği ” başlıklı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberler

Honda X-AVD ve NC750X modelleri Türkiye’de

Honda yenilenen iki motosikletini Türkiye pazarına sunuyor.

Altay Can Erkoç

Published

on

Yenilenen Honda X-AVD ve NC750X modelleri Türkiye’de satışa sunulmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Honda tarafı hem şehiriçi hemde şehir dışı kullanımı konusunda; oldukça başarılı olan iki modeli yenilenmiş hali ile satışa sunmakta.

Honda X ADV

Türkiye motosiklet pazarında 6 yıldır liderliği elinde bulunduran Honda; sevilen ve yenilenen X-AVD ve NC750X Euro5 uyumlu, güçlenen motorları ile dikkat çekmekte. X-ADV modeli motosikletlerin SUV’si olarak nitelendirilmekte. Bu nedenle oldukça çok tercih edilmekte.

Honda X-ADV modeli yenilenen yeni multimedya ve bağlanabilirlik sistemi gibi yeniliklere de sahip. Ayrıca yenilik tarafında NC750X modeli bizlere; hafifletilen yapısı ile yakıt tasarrufu ve kullanım kolaylığı seviyesini daha iyi bir şekilde sunmakta.

Her koşula uyumlu yüksek performanslı model Honda X-ADV

Model hem asfaltta hemde asfalt dışında yüksek performansı oldukça iyi sunabilmekte. Model ağırlık, tasarım ve kullanım kolaylığı başlıkları altında kapsamlı yeniliklere sahip.

X-ADV modeli daha yüksek devirli güçlü motoru, yeniden ayarlanan vites oranları, elektronik gaz kelebeği, dört farklı sürüş modu ve geliştirilen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü gibi özellikleri ile sürüş keyfini de oldukça iyileştirmekte.

Honda X-ADV teknik özellikleri

Honda X-ADV elektronik gaz kelebeği (TBW) eklenmesi ve egzoz sistemindeki iyileştirmeler sayesinde 7.000 d/d ile daha yüksek devirli yeni motor daha yüksek güç üretebilmekte. Bununla birlikte modelin maksimum gücü 6.759 d/d’da 43.1 kW güç ve 4.750 d/d’da 69 Nm tork üreten X-ADV Euro5 emisyonlarını karşılamakta. Ayrıca model 27.8 km/lt yakıt tüketmekte. Model 13.2 litrelik yakıt deposu ile 366 kilometre yol alabilmekte.

Honda X-AVD daha kısa oranlı ilk üç viteste daha çevik bir sürüş sağlarken; dört ile altıncı vites arasında dingin ve yakıt tasarruflu bir sürüş deneyimi yaşamakta. Bununla birlikte standart, yağmur, toprak ve spor olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunan Elektronik Gaz Kelebeği’de (TBW) kişisel sürüş modu da yer almakta.

Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) 3 farklı müdahale seviyesi sunarken; otomatik ve manuel sürüş modu bulunan Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) ise her bir sürüş tipine uyum sağlayarak vitesi ayarlayabilmekte. Bununla birlikte geçişlerde güç kesintisine izin vermeyen çift kavramalı şanzıman, hızlı ve sarsıntısız vites geçişleri ile hem performansa hemde konforuna katkı sağlamakta.

Honda X-AVD yeni iskeleti ile birlikte 3 kilogram hafifleyen ve 236 kilogram boş ağırlığa sahip. Ayrıca model 22 litrelik saklama alanına sahip.

Model gümüş, siyah ve gri olmak üzere farklı renk seçenekleriyle 149 bin TL fiyatıyla Nisan ayından itibaren satışa sunulması planlanmakta.

Honda NC750X teknik özellikleri

Honda NC750X

Honda’nın en sevilen çok yönlü modellerinden birisi olan NC750X; daha yüksek devirli ve güçlü bir motora sahip. Ayrıca yeniden ayarlanan vites oranları, Elektronik Gaz Kelebeği (TBW), üç farklı sürüş modu ve geliştirilen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) gibi özelliklere sahip. Bununla birlikte model 6 kilogram hafiflemesiyle yakıt verimliliğini bir adım öteye taşımakta.

Model tasarımını keskin granajlar ile tamamlamakta. Ayrıca cam granaj yol rüzgarı ve hava koşullarına karşı kullanıcılara ek koruma sağlamakta.

Başarılı satış grafiğiyle dikkatleri çeken NC750X modeli çok yönlü kullanım konforu, sürüş rahatlığı ve pratik kullanım başlıkları altında geliştirmelere sahip. NC750X’in EURO5 uyumlu motoru 600 d/d daha yüksek devir çevirmekte. Bununla birlikte model 2kW daha fazla güç üretebilmekte.

Modelde yer alan sürüş modlarına ek olarak; Honda Seçilebilir Tork Kontrolü, elektronik gaz kelebeği ve çift kavramalı şanzıman da bulunmakta.

Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) Honda motosiklerine özgü bir teknoloji ile hayatı kolaylaştırmaya devam etmekte.

Yenilenen ekran LED aydınlatma birimleri ve LCD ekran ile benzersiz bir deneyim sunabilmekte.

Elektronik Gaz Kelebeği’nin (TBW) eklenmesi ve egzoz sistemindeki iyileştirmeler sayesinde; yeni motor 6.750 d/d’da, 43.1 kW güç ve 4.750 d/d’da 69 Nm tork üretebilmekte. Bununla birlikte güç artışı sayesinde; kısa oranlı birinci, ikinci ve üçüncü vitesler hem ilk kalkış anında hızlanma, hem de ara hızlanma süresini iyileştirmekte. NC750X’in Euro5 emisyonlarını karşılayan motoru, 28.3 km/lt yakıt tüketmekte. Ayrıca model 14.1 litrelik yakıt deposu ile 400 kilometre menzile sahip.

Honda NC750X tasarımı

Model yeniden tasarlanan iskeleti; yeniden tasarlanan hava filtresi kutusu ve yeri değiştirilen akü sayesinde saklama bölmesi için daha fazla alan sunabilmekte. Bununla birlikte model şasi tarafında tasarruf önlemleri ile 1.2 kilogram ağırlık avantajı elde edilirken; NC’ye özgü bir diğer özellik 23 litrelik saklama alanı.

Model boş olarak 214 kilogram ve 60 mm daha alçak.

Son olarak Yeni Honda NC750X; , Kırmızı, Beyaz ve Mavi olmak üzere dört renk seçeneğine sahip. İki farklı şanzıman tipiyle 95.400 TL’den başlayan fiyatıyla Nisan ayından itibaren Honda bayilerinde satışa sunulmakta.

“Mercedes SLR McLaren, bilgisayar ortamında hayal edildi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Elektrikli Araçlar

Lime yeni otomatik şanzımana sahip elektrikli bisikleti tanıttı

Altay Can Erkoç

Published

on

Dünya çapında paylaşılan elektrikli araçlar konusunda lider olan Lime, son modelinin tanıtımını gercekleştirmekte. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Lime tarafı tanıtmakta olduğu elektrikli bisiklet modelinden 50 milyon dolarlık bir satış hedeflemekte.

Yeni 4.nesil Lime elektrikli bisiklet; ortak kiralama filosuna en son katılan elektrikli iki tekerlekli araç. Yeni e-bisiklet duyurusu, Lime’ın şirketin kiralanabilir elektrikli araç yelpazesine yeni bir araç ekleme planlarını paylaşmasından bir ay sonra geldi. Lime’ın yeni e-bisiklet modelleri; hem pratik, hem daha basit, hemde daha işlevsel olması adına bir dizi özellik ile birlikte gelmekte.

Ana yükseltmelere baktığımız vakit şüphesiz dikkatleri değiştirilebilen pil çekmekte. Ayrıca marka, yeni değiştirilebilen pil sistemini; “mikro mobilite endüstrisi için oyunun kurallarını değiştiren bir unsur” olarak ifade ediyor.

Şirket, değiştirilebilen pillerin araçların şarj edilmesini ve konumlandırılması konusunda kolaylık sunabileceğine inanmakta.

Paylaşılan modelde belki de e-bisiklet endüstrisi adına ilk olduğu düşünülen bir diğer şeyde; modelde sürücülerin ihtiyaç duyduğu giriş sayısını azaltan otomatik iki vitesli bir şanzımana sahip olacak olması.

Markanın yeni modelinde tüm bu yeniliklere rağmen; daha güçlü olan elektrik motoru, sürücülerin sürüş sırasında GPS yönlerini görebilmeleri adına; telefon tutucu ve telefonların kontrolü için gidon bir ekran mevcut.

Lime CEO’su Wayne Ting model ile ilgili ne düşünmekte?

“Lime platformunu, beş milin altındaki herhangi bir yolculuğa hizmet edecek şekilde inşa ederken, e-bisikletler, ayrıca orta uzunlukta yolculuklar için mükemmel bir seçenek olarak bulmacanın önemli bir parçası. Bu nedenle, birinci sınıf e-bisikletimizi yükseltmek ve onu dünya çapında daha fazla şehre getirmek için önemli yatırımlar yapıyoruz ve sürücülere otomobili geride bırakmanın yeni ve heyecan verici bir yolunu sunuyoruz. Paylaşılan mikro mobilite, şehirlerin tekrar güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamada önemli bir rol oynuyor, bu nedenle bunu e-bisikletleri açık havada ikiye katlamak için kritik bir an olarak görüyoruz, sosyal olarak uzak bir ulaşım seçeneği. “

Ayrıca marka, e-bisiklet ayak izini genişletmek adına; yeni nesil elektrikli bisiklet sunumu için yeni modellere 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurmakta.Ayrıca marka, e-bisiklet ayak izini genişletmek adına; yeni nesil elektrikli bisiklet sunumu için yeni modellere 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurmakta.

Şirket konu ile alakalı şu cümleleri kullanmakta; “Donanım yükseltmelerine ve genişletmeye yönelik 50 milyon dolarlık yatırım; Lime 2020’de ilk çeyrek kârlılık dönemine ulaşmasının bir sonucudur. Yatırım, Lime’ın kalite, daha uzun ömürlü donanım, dünya çapında operasyonlarını iyileştirme ve inşa etmeye odaklanmasıyla mümkün hale geldi. Güvenilir, sorumlu ve güvenli mikro mobilite hizmetini sağlamak için hizmet verdiği şehirler ve topluluklarla yakın ilişkiler. “

“Harley-Davidson ve elektrikli motosikletlerin geleceği”

Okumaya Devam Et

Gelecek

Honda, ucuna drone yerleştirilmiş elektrikli motorsikletin patentini aldı!

Avatar

Published

on

Garip bir haberle karşı karşıyayız; Honda görünüşe göre bir elektrikli motosikletin kuyruğuna mini bir drone yerleştirmek istiyor.

Patentteki biraz belirsiz kullanım durumu çok fazla ayrıntıya girmiyor.

Cycle World tarafından ortaya çıkarılan patentteki şemalara ve açıklamaya dayanarak, küçük drone, arka kuyruk kutusuna monte edilmiş bir quadcopter. Kuyruk kutusu kullanılmadığı taktirde raf işlevi sunabilir ama normalde kapalı olacak gibi. Ancak etkinleştirildiğinde, kuyruk kutusu açılacak ve otonom droneun motosikletin önünden uçmasına izin verecek gibi görünüyor.

Hatta görünüşe göre drone, motosikletçinin yalnızca bisikletini kullanmaya odaklanmasına izin vererek, kendi başına gezinme ve motosiklete dönme yeteneğine sahip olacak. Ancak her ikisini aynı anda çalıştırmanın zor ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. Neyse ki, Honda’nın muhtemelen henüz var olmayan sihirli drone teknolojisi bu operatör sorununu çözüyor gibi görünüyor.

Honda’nın açıklaması, hayal gücünü zorluyor

İlk olarak Honda, drone’nun elektrikli motosiklet için değiştirilebilir pilleri ileri geri taşımak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Bugünün teknolojisi düşünüldüğünde bu zor bir iş olacak. Zero FXS elektrikli motosiklet, iki değiştirilebilir 3,6 kWh pil ile yapılandırılabilir. Ancak her biri yaklaşık 19 kg ağırlığında.

Öte yandan Honda, bir trafik keşif uçağı için biraz daha gerçekçi bir kullanım durumu öneriyor.

Bu muhtemelen mantıklıdır; Önünüzdeki trafiği tespit etmek ve önlemek için gökyüzünde kendi kişisel gözünü kim hayal etmemiş?

Sorun şu ki, patentte tasvir edilen elektrikli motosiklet açıkça bir spor motosikleti ve diyagramlarda görülen gibi hiçbir drone, hızlı seyahat ederken böyle bir bisiklete ayak uyduramayabilir.

Bunun yerine, trafik tespit dronunun muhtemelen fırlatılması ve dinlenme sırasında alınması gerekecek. Bu durumda, drone, daha çok “bu trafik sıkışıklığından ne zaman çıkacağım?” tıkanıklığın ne kadar ileride biteceğini potansiyel olarak tespit edebilecek bir cihaz konumuna gelecek.

Drone için son kullanım durumu, bisiklet için potansiyel bir artırılmış soğutma sistemidir. Görünüşe göre drone, rotorlarını sıcak motor ve bataryadan geçen havayı emmek için kullanabilecek.

Bu da, hareketsiz haldeyken bazen aşırı ısınabilen hava soğutmalı ICE motosikletlerin aksine hareketsizken fazladan ısı üretmeyen elektrikli motosikletler için biraz saçma bir sistem gibi görünüyor. Elektrikli motosikletlerdeki piller ve motorlar, yalnızca bisiklet hareket halindeyken atık ısı üretir, bu aynı zamanda pasif hava soğutmanın pasif işini yaptığı zaman olarak da biliniyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları