Takip Et!

İki Tekerlek

Buell Motorcycles 1190RX ile 12 yıl aradan sonra bizlerle

/

Bir zamanlar Amerika’nın superbike isimli segmente girişi niteliğini taşıyan Buell Motorcycles geri döndü. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Marka 2024 yılına kadar en az 10 modeli piyasaya sürmeyi planlamakta. 12 yıllık durgunluğu da bu sayede markanın sona ermiş olması belirtilmekte. Markanın geçmişine bakacak olursak; 1983 yılında kurulan marka 1990’lı yıllarda Harley Davidson markasının bir parçası olmuştu. Ardından marka 2009 yılında birden kapanma kararı almıştı.

Harley-Davidson tarafının kendi yarattığı Buell Motorcycles kapandıktan sonra kurulan Erik Buell Motorcycles (EBR) tarafından tekrar satın alındı. O zamanlar Buell’in odak noktası olarak hız belirtilmekteydi. Grand Rapids, Michigan tesisinde 1190 platformu ile modellerin üretimine tekrardan başlanması kararı alınmakta. Bununla birlikte ürün yelpazesinde 1190RX, 1190SX ve 1190HCR adlı bir arazi modeli mevcut.


Buell Motorcycles 1190RX teknik özellikler

Model 185 beygir güce, 147 Nm tork değerine sahip.Motosiklet yakıt olmadan ise 190 kilogram ağırlığında. Motosiklet yakıt olmadan ise. Kilogram ağırlığında. Bu rakamlar göz önüne alındığı vakit ağırlık güç oranını güzel görünmekte.

Fren sistemi tarafında ise 8 pistonlu kaliperler ile birlikte 15.2″ boyutunda ön rotorlara sahip. Ayrıca seçenekler içerisinde karbon fiber kaplama ve geleneksel renkleri seçme şansına sahipler.

1190RX modeli pist, 1190SX modeli ise aynı motora sahip olduğu halde daha çok cadde odaklı bir model. Arazi modelinin ise 2023 yılında seriye katılması beklenmekte. Bununla birlikte Buell sadece superbike içerisinde yer almayacağını da göstermekte. Ayrıca gelecek planlar içerisinde diğer segmentler içinde modeller çıkaracağını belirtmekte.

” Harley-Davidson ve elektrikli motosikletlerin geleceği ” başlıklı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Elektrikli Araçlar

Yeni BMW CE 04 e-scooter modeli tanıtıldı

Yeni BMW CE 04 elektrikli scooter modeli resmi olarak tanıtıldı.

Published

on

BMW tarafından tanıtılan yeni BMW CE 04 modeli dikkatleri toplamayı başardı. Modelin detaylarına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Model 2017 yılında tanıtılan bir konseptin üretim versiyonu olarak geçiyor. Bununla birlikte model temel olarak e-scooter olarak sunuluyor. Modele baktığımız vakit; diğer elektrikli scooter modellerinden biraz farklı olan dış tasarımı bizleri bekliyor. Bu farklı dış tasarım, BMW tarafının tarihinde motosikletlere yakışır vaziyette görünüyor.

Yeni BMW CE 04 teknik özellikleri

BMW CE 04 modeli bünyesinde 8.9 kWh değerinde bir pil paketi ile birlikte sunuluyor. Bu pil sayesinde model kullanıcısına 130 kilometre menzil sunabiliyor. Bununla birlikte model azami hız değeri tarafında 130 km/s hızı kullanıcısına sağlayabiliyor. Modelin 0-50 km/s hızlanma süresi ise 2.6 saniye. Bu değer ile birlikte model şehir içi kullanımda seriliğini koruyabiliyor. Ayrıca model ile birlikte sunulan 7 kW değerindeki hızlı şarj cihazı ile model, 1 saat 40 dakika gibi bir süre de sıfırdan tam doluma ulaşabiliyor.

Modelde denge ve çekiş kontrolü için çeşitli sürüş modları ile birlikte ABS fren sistemi de mevcut. Bununla birlikte modelde yer alan 10.25″ boyutundaki ekran ile birçok özelliğe erişebiliyorsunuz. Modelin saklama alanı tarafında da oldukça kullanışlı olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Kaskınız ve telefonunuz için özel bölmeler motorda mevcut.

Son olarak modelin güzel tasarımıyla birlikte dikkatleri çekeceği kesin. Fakat ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ile ilgili herhangi bir bilgi henüz mevcut değil.

“Peugeot Le Mans Hypercar sonunda ortaya çıktı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Taşıt alımlarında kredi vadesi kısaldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklama ile birlikte taşıt kredi vade süreleri kısaldı.

Published

on

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan basın açıklaması ile birlikte; taşıt alımlarında kredi vadesi yeniden düzenleniyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamanın detaylarına baktığımız vakit; vade sürelerinin kısaldığını görüyoruz. Bununla birlikte taşıt piyasasının bu açıklama ile nasıl etkileneceği merak konusu.

Taşıt alımlarında yeni kredi vade süreleri nasıl?

Öncelikle modellerin değerleri ile birlikte kredi vade süreleri kısaldı. Bununla birlikte 120.000 Türk Lirası ve altında fatura değerine sahip olan modeller için; kredilerin vade süresi 60 aydan 48 aya indirildi.

Fatura değerinin 120.000 Türk Lirası ve 300.000 Türk lirası aralığında olan taşıtlar için; kredi vade süresi 48 aydan 36 aya indirildi.

300.000 Türk lirası ve 750.000 Türk Lirası arasında fatura değerine sahip olan modeller için; kredi vade süresi 36 aydan 24 aya indirildi.

750.000 Türk Lirası ila 1.500.000 Türk lirası arasındaki taşıt kredilerinde ise vade süresi; 24 aydan 12 aya indirildi.

Bu kredi vade süresi düzenlemeleri ile birlikte pazarın olumsuz etkilenme ihtimali mevcut. Fakat bir diğer düşünce de yapılma ihtimali olan bir ÖTV düzenlemesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği.

Kredi faiz oranı değişmemiş olsa dahi, kısalan vade nedeniyle aylık taksit ödemelerinde yüzde 25 ila yüzde 100 arasında artış gerçekleşiyor. Ayrıca örnek vermek gerekirse; en çok talep gören, 120.000 Türk Lirası altı krediler için vade süresinin 60 aydan 48 ay indirilmesi ile aylık ödenecek taksit miktarı yüzde 25 artmakta. Bununla birlikte bu oran 150.000 Türk Lirası değerinde bir kredi için ise yüzde 33.

Kredi tutarı da değişiyor

BDDK kararı ile birlikte bankaların taşıt alımları için vereceği kredinin tutarı da yeniden belirlendi. Bununla birlikte 120.000 Türk Lirası ila 300.000 Türk Lirası arasında fatura değerine sahip olan modeller için; en fazla yüzde 30 oranında kredi kullanılabilecek.

300.000 Türk Lirası ile 750.000 Türk Lirası arasındaki taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı; fatura bedelinin yüzde 30’unu aşamayacak.

750.000 Türk Lirası ile 1.500.000 Türk Lirası arasındaki taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı; fatura bedelinin yüzde 20’si kadar.

Son olarak 1.500.000 Türk Lirası üzerinde fatura bedeline sahip olan araçlar için herhangi bir kredi verilmeyecek.

Okumaya Devam Et

Haberler

Honda X-AVD ve NC750X modelleri Türkiye’de

Honda yenilenen iki motosikletini Türkiye pazarına sunuyor.

Published

on

Yenilenen Honda X-AVD ve NC750X modelleri Türkiye’de satışa sunulmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Honda tarafı hem şehiriçi hemde şehir dışı kullanımı konusunda; oldukça başarılı olan iki modeli yenilenmiş hali ile satışa sunmakta.

Honda X ADV

Türkiye motosiklet pazarında 6 yıldır liderliği elinde bulunduran Honda; sevilen ve yenilenen X-AVD ve NC750X Euro5 uyumlu, güçlenen motorları ile dikkat çekmekte. X-ADV modeli motosikletlerin SUV’si olarak nitelendirilmekte. Bu nedenle oldukça çok tercih edilmekte.

Honda X-ADV modeli yenilenen yeni multimedya ve bağlanabilirlik sistemi gibi yeniliklere de sahip. Ayrıca yenilik tarafında NC750X modeli bizlere; hafifletilen yapısı ile yakıt tasarrufu ve kullanım kolaylığı seviyesini daha iyi bir şekilde sunmakta.

Her koşula uyumlu yüksek performanslı model Honda X-ADV

Model hem asfaltta hemde asfalt dışında yüksek performansı oldukça iyi sunabilmekte. Model ağırlık, tasarım ve kullanım kolaylığı başlıkları altında kapsamlı yeniliklere sahip.

X-ADV modeli daha yüksek devirli güçlü motoru, yeniden ayarlanan vites oranları, elektronik gaz kelebeği, dört farklı sürüş modu ve geliştirilen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü gibi özellikleri ile sürüş keyfini de oldukça iyileştirmekte.

Honda X-ADV teknik özellikleri

Honda X-ADV elektronik gaz kelebeği (TBW) eklenmesi ve egzoz sistemindeki iyileştirmeler sayesinde 7.000 d/d ile daha yüksek devirli yeni motor daha yüksek güç üretebilmekte. Bununla birlikte modelin maksimum gücü 6.759 d/d’da 43.1 kW güç ve 4.750 d/d’da 69 Nm tork üreten X-ADV Euro5 emisyonlarını karşılamakta. Ayrıca model 27.8 km/lt yakıt tüketmekte. Model 13.2 litrelik yakıt deposu ile 366 kilometre yol alabilmekte.

Honda X-AVD daha kısa oranlı ilk üç viteste daha çevik bir sürüş sağlarken; dört ile altıncı vites arasında dingin ve yakıt tasarruflu bir sürüş deneyimi yaşamakta. Bununla birlikte standart, yağmur, toprak ve spor olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunan Elektronik Gaz Kelebeği’de (TBW) kişisel sürüş modu da yer almakta.

Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) 3 farklı müdahale seviyesi sunarken; otomatik ve manuel sürüş modu bulunan Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) ise her bir sürüş tipine uyum sağlayarak vitesi ayarlayabilmekte. Bununla birlikte geçişlerde güç kesintisine izin vermeyen çift kavramalı şanzıman, hızlı ve sarsıntısız vites geçişleri ile hem performansa hemde konforuna katkı sağlamakta.

Honda X-AVD yeni iskeleti ile birlikte 3 kilogram hafifleyen ve 236 kilogram boş ağırlığa sahip. Ayrıca model 22 litrelik saklama alanına sahip.

Model gümüş, siyah ve gri olmak üzere farklı renk seçenekleriyle 149 bin TL fiyatıyla Nisan ayından itibaren satışa sunulması planlanmakta.

Honda NC750X teknik özellikleri

Honda NC750X

Honda’nın en sevilen çok yönlü modellerinden birisi olan NC750X; daha yüksek devirli ve güçlü bir motora sahip. Ayrıca yeniden ayarlanan vites oranları, Elektronik Gaz Kelebeği (TBW), üç farklı sürüş modu ve geliştirilen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) gibi özelliklere sahip. Bununla birlikte model 6 kilogram hafiflemesiyle yakıt verimliliğini bir adım öteye taşımakta.

Model tasarımını keskin granajlar ile tamamlamakta. Ayrıca cam granaj yol rüzgarı ve hava koşullarına karşı kullanıcılara ek koruma sağlamakta.

Başarılı satış grafiğiyle dikkatleri çeken NC750X modeli çok yönlü kullanım konforu, sürüş rahatlığı ve pratik kullanım başlıkları altında geliştirmelere sahip. NC750X’in EURO5 uyumlu motoru 600 d/d daha yüksek devir çevirmekte. Bununla birlikte model 2kW daha fazla güç üretebilmekte.

Modelde yer alan sürüş modlarına ek olarak; Honda Seçilebilir Tork Kontrolü, elektronik gaz kelebeği ve çift kavramalı şanzıman da bulunmakta.

Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) Honda motosiklerine özgü bir teknoloji ile hayatı kolaylaştırmaya devam etmekte.

Yenilenen ekran LED aydınlatma birimleri ve LCD ekran ile benzersiz bir deneyim sunabilmekte.

Elektronik Gaz Kelebeği’nin (TBW) eklenmesi ve egzoz sistemindeki iyileştirmeler sayesinde; yeni motor 6.750 d/d’da, 43.1 kW güç ve 4.750 d/d’da 69 Nm tork üretebilmekte. Bununla birlikte güç artışı sayesinde; kısa oranlı birinci, ikinci ve üçüncü vitesler hem ilk kalkış anında hızlanma, hem de ara hızlanma süresini iyileştirmekte. NC750X’in Euro5 emisyonlarını karşılayan motoru, 28.3 km/lt yakıt tüketmekte. Ayrıca model 14.1 litrelik yakıt deposu ile 400 kilometre menzile sahip.

Honda NC750X tasarımı

Model yeniden tasarlanan iskeleti; yeniden tasarlanan hava filtresi kutusu ve yeri değiştirilen akü sayesinde saklama bölmesi için daha fazla alan sunabilmekte. Bununla birlikte model şasi tarafında tasarruf önlemleri ile 1.2 kilogram ağırlık avantajı elde edilirken; NC’ye özgü bir diğer özellik 23 litrelik saklama alanı.

Model boş olarak 214 kilogram ve 60 mm daha alçak.

Son olarak Yeni Honda NC750X; , Kırmızı, Beyaz ve Mavi olmak üzere dört renk seçeneğine sahip. İki farklı şanzıman tipiyle 95.400 TL’den başlayan fiyatıyla Nisan ayından itibaren Honda bayilerinde satışa sunulmakta.

“Mercedes SLR McLaren, bilgisayar ortamında hayal edildi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları