Takip Et!

Çok Tekerlek

Bowlus Road Chief retro lüks karavanına bir göz atın!

Avatar

/

Bowlus Road Chief

Road Chief Endless Highways adıyla Bowlus firmasının ürettiği bu karavan, otomobilinizin arkasına takılacak römork şeklinde tasarlanmış.

Lüks yat görünümlü bu karavan zaten üretici firmanın ürettiği bir karavan modeli olarak tanıtıldı. Bowlus markası hali hazırda ürettiği modelini lüks bir yata çevirmiş resmen. 8 metre uzunluğundaki bu karavan iç hacim olarak da rakiplerine kıyasla geniş bir alan ve konfor sunuyor.

İçeride kullanılan ahşap retro bir görünüm katıyor

İç mekanda kullanılan bolca ahşap, karavanın retro bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Yine içeride kullanılan mavi beyaz koltuklar da çok yer kaplamayacak şekilde karavana işlevsellik katmış diyebiliriz. Karavanın içerisinde koltukların arkasında yerleştirilen ikişer pencere de içerinin aydınlık olmasını sağlıyor. Koltukların orta kısımlarına eklenmiş masalar da katlanabilir tasarımlarıyla işlevselliğe katkıda bulunmuş.

Bowlus bu karavana sıra dışı özellikler de eklemiş. İçerisinde bulunan hava durumu takip sistemi ile kampa gitmeden veya yola çıkmadan önce bilgi alabiliyorsunuz. Bunun dışında soğutma sistemi, hızlı şarj soketleri gibi özellikler de mevcut. Ayrıca opsiyon olarak karavana güneş paneli de ekleyebilirsiniz.

Bowlus Road Chief Endless Highways ne kadar?

Road Chief Endless Highways modeli için Bowlus 225.000 dolar (1.500.000 TL) gibi bir ücret talep ediyor. Aynı modelin lüks olmayan versiyonuna sahip olabilmek için ise 185.000 dolar (1.240.000 TL) ödemeniz gerekiyor. Fiyatlara vergileri dahil etmediğimizi de belirtelim.

İlginizi Çekebilir: Ford F-550 Super Duty Muhteşem Bir Karavana Dönüştü

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Tekerlek

Dedikodu var! Tesla bu sene 2500 Semi elektrikli kamyon üretecek!

Avatar

Published

on

Yakında çıkacak olan Tesla Semi elektrikli kamyon hakkında çok ilginç bir söylenti seti bugün Tesla’nın sıkı takipcisi ve yatırımcı Sawyer Merritt tarafından yayınlandı.

Tweetlere göre, Model S / X / 3 / Y arabaları ile zaten uğraşan Tesla’nın tedarikçilerinden biri Q4 2020’de Semi ile ilgili “şeyler” üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

Semi’nin gövdesi California, Fremont’daki Tesla Fabrikasında üretilecek, ancak son montajın Nevada’daki Tesla Gigafactory’de (başlangıçta) veya Teksas’taki Tesla Giga Austin‘de (tamamlandıktan sonra) yapılması bekleniyor.

İlginç olan ise Tesla’nın zorlu yol haritası

RC (Release Candidate) serisi Mayıs 2021‘de, pilot seri üretimine ise Temmuz 2021‘de başlanacağı söyleniyor. Seri üretim Ağustos 2021‘de başlayacak. (gündüz kabin versiyonu)
Ağustos 2021 sonuna kadar yaklaşık 350 araç üretilecek. Ardından üretim oranı kademeli olarak 2021’in sonunda haftada 100’e, 2022’nin sonunda ise haftada 500’e çıkacak. Bu arada şirket, yataklı kabin versiyonunu tanıtmış olacak.

Tesla Semi öngörülen yıllık üretim hacmi

2021: 2.500
2022: 10.000
2023: 25.000 (burada Semi’nin Avrupa versiyonu diziye katılacak)
2024: 25.000
Görüldüğü üzere, söylentiye göre üretim hacminin 2023-2024 yılında 25.000’de sabitlenmesi bekleniyor.

Umarız ki doğrudur!

Bu sayıların hiçbirini doğrulayamıyoruz tabii ki sadece öngörüler. Ancak en azından tartışmamız ve ilişkilendirmemiz gereken bazı veri noktalarımız var. Elbette, 2021’de 2.500 birimlik ilk dönüm noktası oldukça güçlü olacaktır çünkü henüz ABD’de hiç kimse bu kadar yüksek sayıda herhangi bir türde elektrikli kamyon üretmedi.

Tesla Semi lansman öncesinde görüntülendi

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Tesla Semi lansman öncesinde görüntülendi

Avatar

Published

on

Otomobil üreticisi, Tesla Semi kamyonunu 2017’de piyasaya sürerken elektrikli kamyonun 2019’da satışa sunulacağını söyledi. Birkaç gecikmeden sonra Tesla, “2020’nin sonlarında düşük hacimli üretimden bahsetti. Ancak zaman çizelgesi daha sonra 2021’e itildi.

Musk, yine bir projeyi daha ertelemiş oldu

Geçen yaz CEO Elon Musk, bir e-postada çalışanlara, zaman çizelgesini güncellemeden “Tesla Semi’yi seri üretime getirmenin zamanının geldiğini” söyledi. CEO daha sonra Tesla Semi’nin Austin’deki Gigafactory Texas’ta üretileceğini söyledi. Son zamanlarda, Tesla’nın Gigafactory Nevada’da Tesla Semi’nin bir miktar üretimine sahip olmak için hazırlandığına dair göstergeler de gördük.

Tesla’nın geçen haftaki kazanç raporunda Musk, Tesla Semi’nin üretime hazır olduğunu belirtmişti. Ancak otomobil üreticisinin Tesla 4680 pil hücresi üretimini artırana kadar hacimli üretime ulaşamayacağını söyledi. Otomobil üreticisi orijinal olarak Tesla Semi’nin 80.000 lb’lik sınıf 8 kamyon olan üretim versiyonlarının olduğunu söyledi. Kapasiteler, sırasıyla 150.000 $ ve 180.000 $ için 300 mil ve 500 mil menzil seçeneklerine sahip olacaktır. Ancak Musk, test sırasında bu aralığı genişletme fırsatları bulduklarını söyledi.

Yeni Tesla Semi Prototipi

Son 3 yılda Tesla Semi’nin yalnızca iki prototipini gördük. Ancak şimdi Tesla yeni bir tane üretti. Prototip, Twitter kullanıcısı The Kilowatts tarafından Sacramento’da taşınırken görüldü. Yeni araç, orijinal iki prototipe çok benziyor, ancak bazı ufak tasarım yenilemeleri görüyoruz. Bir beta prototip veya hatta bir sürüm adayı bile olabileceğini öngörüyoruz.

Yeni Tesla Semi hakkında detaylar ortaya çıktı

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Dünyanın en hızlı kara aracı Bloodhound LSR satışta

Altay Can Erkoç

Published

on

Bloodhound kara hız rekoru projesinin sahibi lan Warhurst pandemi kaynaklı çekilen finansal problemleri sonucu modeli bir kez daha satılığa çıkardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Warhurst 2018 yılında Bloodhound projesinin sorunlarını geçici olarak çözmeyi başarmış ve jet yakıtı ile araca yeni bir hedef koymuştu. Araç 2019 yılında Afrika’da yapılan testlerde ilk defa 965 km/saat gibi bir değere ulaşmayı başarmıştı. Covid-19 sebebiyle başlayan pandemi dönemi aracın geliştirilmesi adına oldukça büyük bir engel oluşturdu.

Warhurst’ün holding şirketi Grafton LSR, pandemi sebebiyle oluşan finansal problemler ile birlikte projeden ayrılma kararı ile birlikte modeli satışa sundu.

Warhurst, TG’ye “Birisinin son dakikada girip ödülü alması için doğru zaman,” dedi. “Yapılan onca şeyden ve ona harcanan onca paradan sonra, sadece son bir miktar finansman var ve o kadar, rekor sizde.” açıklamasında bulundu.

Araba, Kasım 2019’da Hakskeen Pan’da sadece Rolls-Royce EJ200 jet motorunu kullanarak katıldığı testlerde kendini kanıtladı. 8 milyon sterlinlik bütçeye ihtiyaç duyan bir sonraki adım, arabayı ek Nammo roket motoruyla çalıştırdıktan sonra rekoru 1997’de Thrust SSC’nin (ses bariyerini geçen ilk araba) elde ettiği 1227 km/s değerinin bir adım ilerisine taşımak kalıyor.

Warhurst Bloodhound ne düşünüyor ?

Projeden ayrılan Warhurst, Autocar’a şu açıklamalarda bulundu:

“Buradaki zorluk, Bloodhound’un yanında olanların kontrolünü satın almak için iki yıl önce yaptığım şeyi yapacak birini bulmak. Bu sadece sponsor olmaktan farklı.

“İstediğim kadar yatırım yaptım – aslında amaçladığımdan biraz daha fazla. Buradaki fikir, bir şeyin işe yarayacağını kanıtlamak, ardından bizi yolculuğun son bölümüne götürecek sponsorluk almaktı, ancak bu olmadı Covid hayatı çok zorlaştırdı.

“İnsanlar paranın boşa gidip gitmediğini soruyor. Sanmıyorum. Bazı şeyler yaptık. İnsanları istihdam ettik. Ve bu insanlar ve işletmeler vergi ödedi, bu yüzden ülke için iyi oldu.”

“Geri adım atmak sinir bozucu, çünkü bir sonraki kısım en son teknoloji. Uzay aracını yörüngeye yerleştirmek için kullandıkları roket teknolojisinin aynısını kullandığımız yerde en iyi pil teknolojisini ve en iyi elektrik motorlarını kullandığımız yer burası.”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları