Takip Et!

Çok Tekerlek

Biyoyakıt tarafında, Boeing’in hedefleri

Altay Can Erkoç

/

/ 357 defa okundu

Boeing dün yaptığı açıklama ile birlikte 2030 yılına kadar %100 biyoyakıt ve sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanarak uçabilecek olan ticari uçaklarının teslimatlarına başlayacağını duyurdu. Detaylara haberimizde gelin birlikte göz atalım.

Uçaklarda biyoyakıt ve sürdürülebilir olarak kullanılabilecek yakıtlarla güç sağlamak için Boeng’ in motor üreticileriyle çalışması ve uçak sistemlerini değiştirmesi ve küresel olarak belirlenen güvenlik sertifikasını alması gerekecek.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin hedeflediği karbon emisyon oranlarına baktığımız zaamn 2050 yılına kadar emisyon oranının 2005 yılı seviyelerinin yarısına indirme gibi bir hedefi var. Boeing’in biyoyakıt hedefi ise 2030 yılı. Çünkü jet tipi uçaklar için destek yaklaşık 20 sene daha hizmette kalacaktır.

Air Transport Action Group tarafından açıklanan verilere göre ticari uçuşlar tüm karbondioksit emisyonlarının yaklaşık %2′ sini oluşturuyor. Tüm nakliye emisyonlarının ise %12’ sini oluşturmakta. Bu emisyonların yaklaşık %80 gibi yüksek oranı 1500 kilometre üzerinde ki uçuşlarda gerçekleşiyor.

Boeing markası daha önce %100 biyoyakıt kullanarak uçmayı başardı. Bu başarı Mayıs 2018’de, FedEx Corp 777 kargo uçağında %100 biyoyakıt kullanılarak uçağın Seattle’ dan Memphis’e dünyanın ilk ticari uçuşu olarak kayıtlara geçti.

Günümüzde geleneksel jet yakıtı ve biyoyakıtların karışım oranlarına verilen izin seviyesi 50/50 düzeyinde. Mevcut olan yakıt spesifikasyonları kapsamında verilen bu değerlerin mutlaka biyoyakıt avantajı tarafında ayarlanması gerekiyor.

Biyoyakıt nedir?

FlightGlobal raporlarına göre:

Biyoyakıtlar, tarım ve ormancılık artıkları, tavuk donyağı ve yemekil yağlar gibi biyobazlı hammaddelerden üretilir.

Son zamanlarda düşünülen ve ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre de, biyoyakıt üretimi amacıyla yetiştirilecek olan mahsuller için var olan bitki örtüsünün tahribatı belki de emisyonlardan çok daha büyük zararlara yol açabilir. Bu da yanlış kullanılması halinde sürdürülebilir olmayacağı kapısına çıkıyor diyebiliriz.

Boeing’in sürdürülebilirlik stratejisi direktörü Sean Newsum şirketin zaman çizelgesi hakkında şunları belirtti:

2030’larda ve 2040’larda, sürdürülebilir yakıt kullanımını hızlandırdığımızda ve hacimler büyüdüğünde, küresel filodaki uçakların küresel sürdürülebilir yakıt kullanımını engellemediğinden emin olmak istiyoruz.

İlerledikçe ilerlemeyi paylaşacağız. Şu anda belirtmeye hazır olduğumuz belirli adımların veya zaman çizelgelerinin hiçbirine sahip değiliz.”

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Çok Tekerlek

Renault Trucks Yeni T ve T High modelleri bizlerle

Renault Trucks yeni modellerini Euro Truck Simulator 2 ile tanıtmakta.

Altay Can Erkoç

Published

on

Renault Trucks tarafında çıkan Yeni T ve T High modelleri ETS 2 ile bizlerle buluşmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Renault Trucks, Yeni T ve T High modellerini, Euro Truck Simulator 2 oyunu ile tanıtmakta. Bununla birlikte bugünden itibaren; Renault T ve T High 2021’in kabininde oturabilir ve kabinin detaylarına önceden kavuşma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca Euro Truck Simulator sayesinde şehirlerarası yollarda veya uluslararası otoyollarda kamyonun konforunu deneyimleme şansına sahipsiniz.

Bu deneyim için tek yapmanız gereken dünya genelinde 9 milyondan fazla oyuncu kitlesine sahip olan Euro Truck Simulator 2 oyununa giriş yapmak. Ardından deneyimlerinizi #renaulttrucksevolution etiketi ile bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu akşam Orta Avrupa Saati ile 18:00’da (ülkemize göre 19:00) SCS Software şirketi, Twitch hesaplarında canlı olarak Renault Trucks T 2021 test sürüsünü ve markanın tasarım direktörü Paul Daintree ile canlı bir buluşma gerçekleştirmeyi planlamakta.

Renault Trucks uluslararası tasarım yarışması düzenliyor

Marka, Euro Truck Simulator 2 içerisinde bir tasarım yarışması da düzenlemekte. Bununla birlikte oyuncular, oyunun özelleştirme seçenekleri ile yeni modelleri tasarlamaya davet edilmekteler.

Yarışmanın ödülü ise; markanın tasarım ekibinin seçeceği en iyi tasarımın birkaç hafta içerisinde gerçek bir kamyon üzerinde sergilenmesi.

Son olarak Euro Truck Simulator 2 oyununa buradan ulaşma imkanına sahipsiniz.

“2022 Toyota GR 86, resmi olarak tanıtıldı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Dedikodu var! Tesla bu sene 2500 Semi elektrikli kamyon üretecek!

Avatar

Published

on

Yakında çıkacak olan Tesla Semi elektrikli kamyon hakkında çok ilginç bir söylenti seti bugün Tesla’nın sıkı takipcisi ve yatırımcı Sawyer Merritt tarafından yayınlandı.

Tweetlere göre, Model S / X / 3 / Y arabaları ile zaten uğraşan Tesla’nın tedarikçilerinden biri Q4 2020’de Semi ile ilgili “şeyler” üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

Semi’nin gövdesi California, Fremont’daki Tesla Fabrikasında üretilecek, ancak son montajın Nevada’daki Tesla Gigafactory’de (başlangıçta) veya Teksas’taki Tesla Giga Austin‘de (tamamlandıktan sonra) yapılması bekleniyor.

İlginç olan ise Tesla’nın zorlu yol haritası

RC (Release Candidate) serisi Mayıs 2021‘de, pilot seri üretimine ise Temmuz 2021‘de başlanacağı söyleniyor. Seri üretim Ağustos 2021‘de başlayacak. (gündüz kabin versiyonu)
Ağustos 2021 sonuna kadar yaklaşık 350 araç üretilecek. Ardından üretim oranı kademeli olarak 2021’in sonunda haftada 100’e, 2022’nin sonunda ise haftada 500’e çıkacak. Bu arada şirket, yataklı kabin versiyonunu tanıtmış olacak.

Tesla Semi öngörülen yıllık üretim hacmi

2021: 2.500
2022: 10.000
2023: 25.000 (burada Semi’nin Avrupa versiyonu diziye katılacak)
2024: 25.000
Görüldüğü üzere, söylentiye göre üretim hacminin 2023-2024 yılında 25.000’de sabitlenmesi bekleniyor.

Umarız ki doğrudur!

Bu sayıların hiçbirini doğrulayamıyoruz tabii ki sadece öngörüler. Ancak en azından tartışmamız ve ilişkilendirmemiz gereken bazı veri noktalarımız var. Elbette, 2021’de 2.500 birimlik ilk dönüm noktası oldukça güçlü olacaktır çünkü henüz ABD’de hiç kimse bu kadar yüksek sayıda herhangi bir türde elektrikli kamyon üretmedi.

Tesla Semi lansman öncesinde görüntülendi

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Tesla Semi lansman öncesinde görüntülendi

Avatar

Published

on

Otomobil üreticisi, Tesla Semi kamyonunu 2017’de piyasaya sürerken elektrikli kamyonun 2019’da satışa sunulacağını söyledi. Birkaç gecikmeden sonra Tesla, “2020’nin sonlarında düşük hacimli üretimden bahsetti. Ancak zaman çizelgesi daha sonra 2021’e itildi.

Musk, yine bir projeyi daha ertelemiş oldu

Geçen yaz CEO Elon Musk, bir e-postada çalışanlara, zaman çizelgesini güncellemeden “Tesla Semi’yi seri üretime getirmenin zamanının geldiğini” söyledi. CEO daha sonra Tesla Semi’nin Austin’deki Gigafactory Texas’ta üretileceğini söyledi. Son zamanlarda, Tesla’nın Gigafactory Nevada’da Tesla Semi’nin bir miktar üretimine sahip olmak için hazırlandığına dair göstergeler de gördük.

Tesla’nın geçen haftaki kazanç raporunda Musk, Tesla Semi’nin üretime hazır olduğunu belirtmişti. Ancak otomobil üreticisinin Tesla 4680 pil hücresi üretimini artırana kadar hacimli üretime ulaşamayacağını söyledi. Otomobil üreticisi orijinal olarak Tesla Semi’nin 80.000 lb’lik sınıf 8 kamyon olan üretim versiyonlarının olduğunu söyledi. Kapasiteler, sırasıyla 150.000 $ ve 180.000 $ için 300 mil ve 500 mil menzil seçeneklerine sahip olacaktır. Ancak Musk, test sırasında bu aralığı genişletme fırsatları bulduklarını söyledi.

Yeni Tesla Semi Prototipi

Son 3 yılda Tesla Semi’nin yalnızca iki prototipini gördük. Ancak şimdi Tesla yeni bir tane üretti. Prototip, Twitter kullanıcısı The Kilowatts tarafından Sacramento’da taşınırken görüldü. Yeni araç, orijinal iki prototipe çok benziyor, ancak bazı ufak tasarım yenilemeleri görüyoruz. Bir beta prototip veya hatta bir sürüm adayı bile olabileceğini öngörüyoruz.

Yeni Tesla Semi hakkında detaylar ortaya çıktı

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları