Takip Et!

Elektrikli Araçlar

BMW, iki elektrikli bisiklet ile tam mobilite yolunda!

BMW yeni elektrikli bisiklet modelleri Motorrad Vision AMBY ve BMW I Vision AMBY’yi tanıttı.

/

BMW, bu hafta gerçekleşen Münih Otomobil Fuarı’nda iki yeni elektrikli bisiklet modelini tanıttı.

BMW iX ve diğer elektrikli araçlarına ek olarak, bu hafta Münih Otomobil Fuarı’na her türlü iki ve dört tekerlekli taşımacılığı sağlayabilecek araçları da getiren Almanya merkezli şirket, elektrikli Concept CE 02 motosikletini ortaya çıkardıktan sonra, BMW Motorrad Vision AMBY ve BMW I Vision AMBY adı verilen yeni elektrikli bisiklet modellerini tanıttı.

AMBY (Adaptive mobility), uyarlanabilir mobilite anlamına gelir ve bu kavram, şirketin “iki tekerlek üzerinde uyarlanabilir kentsel mobilite temel fikrinin yorumu”dur. Açık olmak gerekirse, bunlar şehir içi ulaşımda kullanılan Lime scooter‘lar gibi kiralama seçenekleri değil. Bunların özel olarak satın alınması ve ödenmesi amaçlanmıştır.

Her ikisinin de üç hızı vardır, ancak Motorrad Vision AMBY döner gazlı bir motosiklet gibi giderken i Vision AMBY’nin pedal çevrilmesi gerekir.

Yeni BMW elektrikli bisikletler ve özellikleri

Her iki EV bisikletin de üç hız seviyesi vardır. Bisiklet yolları için en yavaş hız saatte 15 mil kadardır. İkinci seviye, şehir içi yollar için 28 mil/saat‘e kadar ayarlanmış. Çok şeritli yollarda ve şehir dışındayken en yüksek seyir hızı olan 37 mil/saat, kullanıcıları motorlu veya motorsuz bir pedallı bisikletle uçuyormuş gibi hissettiriyor.

BMW, bu yüksek hızlarda seyahat edebilmek için kask, sigorta plakaları ve ilgili sürücü belgesinin gerekli olduğunu belirtiyor. Bu modlar, daha yüksek hızların kilidini açmak için coğrafi sınırlama teknolojisini kullanan akıllı telefon uygulamanızda saklanır.

Bu hızlarda elektrikli bisikletleri düzenleyen herhangi bir yasa bulunmasa da BMW, “Adaptif mobilite (AMBY) araçlarının arkasındaki vizyon, bu tür bir kurulumu mümkün kılacak yasaların çıkarılmasıdır. Bu şekilde, BMW Group, devam edeceğini gösteriyor. Gelecekte büyük şehirlerde mobilite seçenekleri sunmaya dahil olmak ve yenilikçi çözümler sunmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Yeni BMW elektrikli bisikletler ve tasarımları

BMW Motorrad Vision AMBY

Yeni BMW Motorrad Vision AMBY ince görünümüyle dikkat çekiyor. Hem önde bulunan 26 inç tekerleklerde hem de daha yuvarlak bir profile sahip 24 inç arka tekerlekte kalın basamaklara sahip. Enerji depolama ve tahrik ünitesi çerçevenin ortasına otururken tipik bir oturma yüksekliği 32 inç‘tir. Büyük bir ön çatal, ön görünümü genişletirken, ortada küçük bir U şeklinde far bulunur.

BMW I Vision AMBY

i Vision AMBY’ye geçtiğimizde, BMW’ye göre daha fazla güç ve dayanıklılık izlenimi veren, ortalama bisikletinizden daha büyük bir çerçeveye sahip olan bir tasarım bizleri karşılıyor. Üst çerçeve borusu, dört heykel alüminyum profilden yapılmıştır. Depolama veya sırt çantası için alana ve telefonunuzu mıknatıslar kullanarak tutan bir akıllı telefon entegrasyon pedine sahiptir. 27.5 inç jantları bulunan elektrikli bisikletin arka tekerleği ve pil, daha kolay taşıma için çıkarılabilir.

BMW’nin yeni elektrikli bisikletlerini sürmek için bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Bir uygulama bir anahtarın yerini alır ve otomobillerinde olduğu gibi konum, şarj durumu ve diğer bilgileri gösterebilir. Uygulama ayrıca hız sınırlayıcılar için konumlarınızı takip eder. Motorrad bisikleti 68 millik bir menzile sahipken, i Vision bisikleti üç hızın en yavaşında 186 mil menzile sahiptir.

Şu an için net bir fiyatlandırma bulunmayan elektrikli bisikletlerle ilgili daha fazla detayın önümüzdeki süreçte gelmesi bekleniyor.

“Yeni Nissan GT-R özel renkleriyle geldi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elektrikli Araçlar

Tesla ile Hertz arasında 100.000 sipariş anlaşması yapıldı

Tesla, araç kiralama şirketi Hertz ile tarihi bir anlaşma yaptı.

Published

on

Tesla, araç kiralama şirketi Hertz ile tarihi bir anlaşma yaptı.

Bir yıldan fazla bir süre önce, araç kiralama şirketi Hertz, Covid’in zorunlu olarak kapattığı kapatmalar gibi bir dizi ekonomik faktör nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Geçen Kasım ayına kadar şirket, mali yıkımdan kurtulmak için daha büyük çabaların bir parçası olarak yeni bir abonelik planı duyurdu. Bu çabalar meyvesini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Hertz, Model 3 olmak üzere 100.000 Tesla siparişi verdiğini duyurdu.

Tesla ve Hertz arasında milyar dolarlık anlaşma

Tahmini 4,4 milyar dolarlık anlaşma, bu arabaların 2022’nin sonuna kadar kiralama şirketine teslim edilmesini gerektiriyor. Duyuruyu takiben Tesla’nın hisseleri %12,6 artarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Dünya çapında en çok satan elektrikli otomobil olan Model 3 sedan’ın üreticisi, Haziran 2010’daki ilk çıkışından bu yana 11 yıldan biraz fazla bir süre alarak şu anda bu noktaya ulaşan en hızlı ikinci şirket oldu.

Musk’ın serveti de şirketin hisse senedi fiyatlarındaki son tırmanışla birlikte fırladı. Milyarder kurucu ortak, Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos‘un 193 milyar dolarının önünde, yaklaşık 252 milyar dolarlık net servetiyle şu anda dünyanın en zengin insanı. Musk, Bloomberg verilerine göre yaklaşık %17 hisse ile Tesla’nın en büyük hissedarı konumunda.

Model 3 kiralayan Hertz müşterileri, Tesla’nın ABD ve Avrupa’da bulunan 3.000 süper şarj istasyonuna tam erişime sahip olacak.

Hertz geçici CEO’su Mark Fields, “Elektrikli araçlar artık ana akım ve artan küresel talep ve ilgiyi görmeye başladık. Yeni Hertz, Kuzey Amerika’daki en büyük EV kiralama filosundan başlayarak ve EV filomuzu büyütme ve dünya çapındaki eğlence ve iş müşterileri için en iyi kiralama ve şarj deneyimini sağlama taahhüdüyle başlayarak bir mobilite şirketi olarak öncülük edecek.” ifadelerini kullandı. Tesla’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi ancak bunun bugüne kadarki en büyük sipariş olduğunu onaylayabiliriz. Hertz şimdi EV segmentine girerken, rakip araba kiralama şirketlerinin de aynı şeyi yapması an meselesi.

Hertz’in Model 3 müşterileri, EV olmayan kiracılara kıyasla “birinci sınıf ve farklı bir kiralama deneyimine” sahip olacak. EV’ler konusunda kendilerini eğitmeye yardımcı olacak dijitalleştirilmiş rehberliğe ve yakın gelecekte Hertz mobil uygulaması aracılığıyla daha hızlı bir EV rezervasyon sürecine erişebilecekler. Şirket, küresel ayaklarının yüzde 20’sinden fazlasını EV’lerden oluşmasını hedefliyor.

“Toyota MR2, Porsche yardımıyla yeniden doğacak” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Audi Q6 E-Tron ilk kez kameralara yakalandı

Published

on

Yeni casus fotoğraflar, 2023 Audi Q6 E-Tron modelinin tam gövde kamuflajı giymeye devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, crossover’ın stilinin bu yılın başlarında Q4 E-Tron‘da tanıtılan tasarım dilinden uzaklaşacağından şüpheliyiz. Bu yeni fotoğraflar, yeni modele daha yakından bakmamızı sağlıyor ancak birkaç yeni ayrıntı buluyoruz.

Audi EV, temelleri çok özel olmayacak olsa da benzersiz bir tasarıma sahip olacak. Platform aynı zamanda tamamen elektrikli Porsche Macan‘ı da destekleyeceğinden, Audi ve Porsche tarafından ortaklaşa geliştirilen Premium Platform Electric (PPE) mimarisini kullanacak. Test döngüsüne bağlı olarak, Q6’nın muhtemelen izleyeceği temel konfigürasyon olarak tek motorlu, arkadan çekişli bir düzen ile yaklaşık 500 kilometre (310 mil) menzil sunabilir. Çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir versiyon ise isteğe bağlı olacak. Peki yeni elektrikli Audi modelinin teknik özellikleri nasıl olacak?

Yeni Audi Q6 E-Tron teknik özellikleri

KKD platformu, Q6’nın 350 kilovat hızlı şarj ile uyumlu 800 voltluk bir elektrik sistemi sunmasına izin verebilir. Audi, Q6’ya her biri arka çamurlukta birer tane olmak üzere bir çift şarj portu sunabilir gibi görünüyor. Yüksek performanslı RS varyantı yaklaşık 590 beygir (439 kW) güç sağlayabilir. Bununla birlikte, beygir gücü ve tork rakamları ise hala bilinmiyor. Müşteriler, değişen aralıklarda birkaç farklı çıktının mevcut olmasını beklemelidir.

Audi Q6 E-Tron modelleri önümüzdeki yıl şirketin Ingolstadt montaj hatlarından çıkmaya başlayacak ve muhtemelen ABD’ye 2023 modeli olarak gelecek. Kutulu Q6 tek varyant olmayacak ancak daha şık bir Sportback gövde stilinin 2023’te piyasaya çıkması ve crossover’ın kutu orantılarına sportif bir görünüm kazandırması bekleniyor. Audi, on yılın ortasına kadar 20 adet tamamen elektrikli model sunmayı planlıyor ve o zamana kadar serisinin çoğunluğu da hibritlerden oluşuyor.

Yeni Audi Q6 E-Tron tasarımı

Prototip hala yoğun bir şekilde kamufle ediliyor ancak Q6 e-tron, Q4 e-tron kardeşinin daha büyük bir versiyonuna benziyor. Son görüşümüzden bu yana üretim farları takıldı, ancak arka lambalar hala geçici. Ön tampondaki agresif hava girişleri, çarpıcı A6 e-tron konseptinden alınmış gibi görünüyor.

Audi’nin yeni elektrikli modeliyle ilgili daha fazla ayrıntıya ise önümüzdeki süreçte ulaşacağız.

“Alfa Romeo, beş yeni model sözü verdi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Hyundai Ioniq 6 modeli bilgisayar ortamında kamuflajından kurtuluyor

Hyundai Ioniq 6 modeli, beklentileri ve hedefleri ile bizlerle.

Published

on

Hyundai tarafının merakla beklenen Hyundai Ioniq 6 modeli bilgisayar ortamında kamuflajdan kurtuluyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Ürün gamı içerisinde Ioniq 5 modelinin üzerinde yer alması planlanan model; direkt olarak Tesla Model 3 ve BMW i4 gibi modellere rakip olmayı hedefliyor. Bununla birlikte geliştirilen E-GMP platformu ile modelin segmenti içerisindeki güçlü bir konuma sahip olması bekleniyor.

Hyundai Ioniq 6 teknik özellikleri

Hyundai Grubunun, 800 voltluk E-GMP platformu üzerine inşa edilen modelin; Kia EV6 modelinde gördüğümüz 77.4kWh değerindeki pil paketine sahip olması bekleniyor. Ayrıca bu bataryası ile modelin 480 kilometreden fazla bir sürüş menziline sahip olması planlanıyor.

Modelin çift elektrikli motor kurulumu ile 300 beygirlik bir güce sahip olması beklenirken; dört tekerlekten çekiş sistemi ile gücün yola aktarılması oldukça yüksek ihtimal. Ayrıca modelin daha küçük olan 58kWh değerine bir batarya ile sunularak başlangıç fiyatının düşük tutulması da beklentiler arasında yer alıyor.

Başlangıç fiyatının ise 40.000 Sterlin seviyesinin altında olması günümüzdeki fiyatlara göre oldukça makul görünüyor.

Test aşamasında kamuflajı ile görüntülenen model; Prophecy konsept otomobiline nazaran daha uzun bir motor kaputuna, daha büyük ön ve arka çıkıntılara sahip olması dikkatleri çekiyor. Bununla birlikte iç tarafta Ioniq 5 modelinde gördüğümüze benzeyen bir çift ekranlı bilgi-eğlence sistemi kullanıcılara sunulacak. Ayrıca modelin ön konsoldan orta kısma doğru uzanan bir geleneksel kol dayanağına sahip olması bekleniyor.

“2022 Mercedes-AMG EQE kameralara yakalandı”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları