Takip Et!

Elektrikli Araçlar

BMW i Vision AMBY ve Motorrad Vision AMBY tanıtıldı!

BMW i Vision AMBY ve Motorrad Vision AMBY modelleri dikkatleri çekmeyi başardı.

/

Münih Otomobil Fuarında, BMW i Vision AMBY Motorrad Vision AMBY resmi olarak tanıtıldı. Modellerin detaylarına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Motorrad Vision AMBY modeline baktığımız vakit; yeni nesil bir motosiklet tasarımı bizleri bekliyor. Bununla birlikte isimlendirmede kullanılan “AMBY” terimi; bisikletin amacını mükemmel bir şekilde tanımlayan Adaptive Mobility’nin kısaltmasını ifade ediyor. BMW, modelleri tasarlarken markanın Enduro motosikletinden ilham aldığını belirtiyor. Model off-road performansını arttırmak adına model tıknaz lastikler ile birlikte kullanıcılara sunuluyor. Bu sayede hem koltuk yüksekliği hem de sabit ayak dayama yerleri normal bir motosiklet boyutlarına yükseliyor. Ayrıca modelin tipik motosiklet elemanları ile tipik bisiklet elemanlarının bir kombinasyonu gibi göründüğünü belirtmek gerek.

BMW i Vision AMBY modeline baktığımız vakit ise; egzotik bir tasarıma sahip olmakla birlikte geleneksel bir yol tasarımına benzeyen bir genel tasarım hatları bizleri bekliyor. Bisiklet genel yapısı itibariyle ince bir tasarıma sahip. Bununla birlikte modelin lastikleri de bir bisiklete göre; şehir içi kullanımda bozuk yollardan etkilenmemesi adına oldukça kalın. Ayrıca model IAA Münih fuarında açıklanan i Vision Circular modeli ile aynı şekilde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu nedenle model, markanın sürdürülebilirlik yapısının içerisinde yer alıyor.

Teknik özellikleri

Her iki modelde de çerçevenin ortasına yerleştirilen pil paketleri ve tahrik üniteleri mevcut. Bununla birlikte modellerin maksimum hızı 60 km/s seviyesinde. Fakat bu maksimum hıza ulaşmak için modelinize istenen sigortayı sağlamanız gerekiyor.

Modeller ile birlikte BMW kullanıcılara; bulunduğunuz belirli yolda doğru bir hızda gitmenizi sağlayan konumunuza bağlı olarak bisiklet yollarında 25 km/s hız ila 45 km/s hız sınırı getiriyor. Marka bu teknolojiyi “geofencing” isimli sistem ile birlikte sağlayabiliyor.

Modellerin kullanımında elektrikli sürüş yardımını almak için pedalların çevrilmesi gerekiyor. Bununla birlikte pedalları çevirirken gidonda yer alan gaz kolunu sıkarak sürüşünüz daha basit bir hale gelebiliyor. Ayrıca modeller kullanıcılara kullanılan ekran aracılığıyla hız seviyelerini de gösterebiliyor.

Motorrad Vision AMBY için herhangi bir menzil veya teknik özellik belirtilmezken; BMW i Vision AMBY tarafında bizleri 2kWh değerine bir pil paketi bekliyor. Bununla birlikte marka, modelin hızlı kullanımda 75 kilometre, yavaş kullanımda ise 300 kilometre yol alabileceğini iddia ediyor. Ayrıca Motorrad Vision AMBY modelinin menzil tarafında ağırlığı nedeniyle, BMW i Vision AMBY modelinden çok daha kısa bir menzil sunacağı düşünülüyor.

Modellerin şehir dışında uzun yollarda da kullanılabileceği için marka bir dizi güvenlik teknolojisini modellere entegre etmiş vaziyette. Bununla birlikte modellerde ABS fren sistemi, otomatik uzun farlar, fren lambaları, gündüz yanan ışıkları, lastik basıncı izleme özelliğini ve arka yakınlık sensörü mevcut. Anahtar teknolojisi tarafında ise BMW’nin akıllı telefon uygulaması devreye giriyor. Uzaklaşan kullanıcısı ile birlikte modeller otomatik olarak hareketsiz hale geliyor.

Son olarak modellere birden fazla telefon senkronize edilebiliyor. Ayrıca koltuk ayarları da belirli sürücülere göre otomatik olarak ayarlanabiliyor.

“1953 Jaguar C-Type, 68 yıl aradan sonra yeniden üretildi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Anonim

    10 Eylül 2021 at 01:10

    Koltuklar ancak bu kadar rahatsız yapılabilirmiş…

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elektrikli Araçlar

Tesla ile Hertz arasında 100.000 sipariş anlaşması yapıldı

Tesla, araç kiralama şirketi Hertz ile tarihi bir anlaşma yaptı.

Published

on

Tesla, araç kiralama şirketi Hertz ile tarihi bir anlaşma yaptı.

Bir yıldan fazla bir süre önce, araç kiralama şirketi Hertz, Covid’in zorunlu olarak kapattığı kapatmalar gibi bir dizi ekonomik faktör nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Geçen Kasım ayına kadar şirket, mali yıkımdan kurtulmak için daha büyük çabaların bir parçası olarak yeni bir abonelik planı duyurdu. Bu çabalar meyvesini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Hertz, Model 3 olmak üzere 100.000 Tesla siparişi verdiğini duyurdu.

Tesla ve Hertz arasında milyar dolarlık anlaşma

Tahmini 4,4 milyar dolarlık anlaşma, bu arabaların 2022’nin sonuna kadar kiralama şirketine teslim edilmesini gerektiriyor. Duyuruyu takiben Tesla’nın hisseleri %12,6 artarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Dünya çapında en çok satan elektrikli otomobil olan Model 3 sedan’ın üreticisi, Haziran 2010’daki ilk çıkışından bu yana 11 yıldan biraz fazla bir süre alarak şu anda bu noktaya ulaşan en hızlı ikinci şirket oldu.

Musk’ın serveti de şirketin hisse senedi fiyatlarındaki son tırmanışla birlikte fırladı. Milyarder kurucu ortak, Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos‘un 193 milyar dolarının önünde, yaklaşık 252 milyar dolarlık net servetiyle şu anda dünyanın en zengin insanı. Musk, Bloomberg verilerine göre yaklaşık %17 hisse ile Tesla’nın en büyük hissedarı konumunda.

Model 3 kiralayan Hertz müşterileri, Tesla’nın ABD ve Avrupa’da bulunan 3.000 süper şarj istasyonuna tam erişime sahip olacak.

Hertz geçici CEO’su Mark Fields, “Elektrikli araçlar artık ana akım ve artan küresel talep ve ilgiyi görmeye başladık. Yeni Hertz, Kuzey Amerika’daki en büyük EV kiralama filosundan başlayarak ve EV filomuzu büyütme ve dünya çapındaki eğlence ve iş müşterileri için en iyi kiralama ve şarj deneyimini sağlama taahhüdüyle başlayarak bir mobilite şirketi olarak öncülük edecek.” ifadelerini kullandı. Tesla’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi ancak bunun bugüne kadarki en büyük sipariş olduğunu onaylayabiliriz. Hertz şimdi EV segmentine girerken, rakip araba kiralama şirketlerinin de aynı şeyi yapması an meselesi.

Hertz’in Model 3 müşterileri, EV olmayan kiracılara kıyasla “birinci sınıf ve farklı bir kiralama deneyimine” sahip olacak. EV’ler konusunda kendilerini eğitmeye yardımcı olacak dijitalleştirilmiş rehberliğe ve yakın gelecekte Hertz mobil uygulaması aracılığıyla daha hızlı bir EV rezervasyon sürecine erişebilecekler. Şirket, küresel ayaklarının yüzde 20’sinden fazlasını EV’lerden oluşmasını hedefliyor.

“Toyota MR2, Porsche yardımıyla yeniden doğacak” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Yeni Audi Q6 E-Tron ilk kez kameralara yakalandı

Published

on

Yeni casus fotoğraflar, 2023 Audi Q6 E-Tron modelinin tam gövde kamuflajı giymeye devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, crossover’ın stilinin bu yılın başlarında Q4 E-Tron‘da tanıtılan tasarım dilinden uzaklaşacağından şüpheliyiz. Bu yeni fotoğraflar, yeni modele daha yakından bakmamızı sağlıyor ancak birkaç yeni ayrıntı buluyoruz.

Audi EV, temelleri çok özel olmayacak olsa da benzersiz bir tasarıma sahip olacak. Platform aynı zamanda tamamen elektrikli Porsche Macan‘ı da destekleyeceğinden, Audi ve Porsche tarafından ortaklaşa geliştirilen Premium Platform Electric (PPE) mimarisini kullanacak. Test döngüsüne bağlı olarak, Q6’nın muhtemelen izleyeceği temel konfigürasyon olarak tek motorlu, arkadan çekişli bir düzen ile yaklaşık 500 kilometre (310 mil) menzil sunabilir. Çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir versiyon ise isteğe bağlı olacak. Peki yeni elektrikli Audi modelinin teknik özellikleri nasıl olacak?

Yeni Audi Q6 E-Tron teknik özellikleri

KKD platformu, Q6’nın 350 kilovat hızlı şarj ile uyumlu 800 voltluk bir elektrik sistemi sunmasına izin verebilir. Audi, Q6’ya her biri arka çamurlukta birer tane olmak üzere bir çift şarj portu sunabilir gibi görünüyor. Yüksek performanslı RS varyantı yaklaşık 590 beygir (439 kW) güç sağlayabilir. Bununla birlikte, beygir gücü ve tork rakamları ise hala bilinmiyor. Müşteriler, değişen aralıklarda birkaç farklı çıktının mevcut olmasını beklemelidir.

Audi Q6 E-Tron modelleri önümüzdeki yıl şirketin Ingolstadt montaj hatlarından çıkmaya başlayacak ve muhtemelen ABD’ye 2023 modeli olarak gelecek. Kutulu Q6 tek varyant olmayacak ancak daha şık bir Sportback gövde stilinin 2023’te piyasaya çıkması ve crossover’ın kutu orantılarına sportif bir görünüm kazandırması bekleniyor. Audi, on yılın ortasına kadar 20 adet tamamen elektrikli model sunmayı planlıyor ve o zamana kadar serisinin çoğunluğu da hibritlerden oluşuyor.

Yeni Audi Q6 E-Tron tasarımı

Prototip hala yoğun bir şekilde kamufle ediliyor ancak Q6 e-tron, Q4 e-tron kardeşinin daha büyük bir versiyonuna benziyor. Son görüşümüzden bu yana üretim farları takıldı, ancak arka lambalar hala geçici. Ön tampondaki agresif hava girişleri, çarpıcı A6 e-tron konseptinden alınmış gibi görünüyor.

Audi’nin yeni elektrikli modeliyle ilgili daha fazla ayrıntıya ise önümüzdeki süreçte ulaşacağız.

“Alfa Romeo, beş yeni model sözü verdi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Hyundai Ioniq 6 modeli bilgisayar ortamında kamuflajından kurtuluyor

Hyundai Ioniq 6 modeli, beklentileri ve hedefleri ile bizlerle.

Published

on

Hyundai tarafının merakla beklenen Hyundai Ioniq 6 modeli bilgisayar ortamında kamuflajdan kurtuluyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Ürün gamı içerisinde Ioniq 5 modelinin üzerinde yer alması planlanan model; direkt olarak Tesla Model 3 ve BMW i4 gibi modellere rakip olmayı hedefliyor. Bununla birlikte geliştirilen E-GMP platformu ile modelin segmenti içerisindeki güçlü bir konuma sahip olması bekleniyor.

Hyundai Ioniq 6 teknik özellikleri

Hyundai Grubunun, 800 voltluk E-GMP platformu üzerine inşa edilen modelin; Kia EV6 modelinde gördüğümüz 77.4kWh değerindeki pil paketine sahip olması bekleniyor. Ayrıca bu bataryası ile modelin 480 kilometreden fazla bir sürüş menziline sahip olması planlanıyor.

Modelin çift elektrikli motor kurulumu ile 300 beygirlik bir güce sahip olması beklenirken; dört tekerlekten çekiş sistemi ile gücün yola aktarılması oldukça yüksek ihtimal. Ayrıca modelin daha küçük olan 58kWh değerine bir batarya ile sunularak başlangıç fiyatının düşük tutulması da beklentiler arasında yer alıyor.

Başlangıç fiyatının ise 40.000 Sterlin seviyesinin altında olması günümüzdeki fiyatlara göre oldukça makul görünüyor.

Test aşamasında kamuflajı ile görüntülenen model; Prophecy konsept otomobiline nazaran daha uzun bir motor kaputuna, daha büyük ön ve arka çıkıntılara sahip olması dikkatleri çekiyor. Bununla birlikte iç tarafta Ioniq 5 modelinde gördüğümüze benzeyen bir çift ekranlı bilgi-eğlence sistemi kullanıcılara sunulacak. Ayrıca modelin ön konsoldan orta kısma doğru uzanan bir geleneksel kol dayanağına sahip olması bekleniyor.

“2022 Mercedes-AMG EQE kameralara yakalandı”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları