Takip Et!

Karşılaştırmalar

AUDI A6 BMW 5 KARŞI KARŞIYA

/

Bu yıl yeni tasarım ve özellikler ile bizleri karşılayan Audi ve BMW yi sizler için bu yazıda derledik. Yeni iç tasarım ve tenolojileri ile göz dolduran modeller ile ilgili detaylar yazıda…

Audi A6

TASARIM

Tasarım konusu insandan insana değişen bir kavram olsa da her iki model de daha önceki çizgisinden devam ediyorlar. Audi de, BMW de bu modellerinde radikal bir değişime gitmemiş.

Solda Audi A6, Sağda BMW 520d

İç Tasarım

Şoför koltuğuna geçildiğinde ise BMW daha önceki tasarımlarına bağlı kaldığı anlaşılıyor. Audi tarafında ise daha modern çizgiler taşıyan yenilikçi bir tasarım ile karşılaşıyoruz.

Her iki arabanın iç tasarımı da gayet kaliteli durmakla beraber, BMW iç tasarımında bazı güzel detaylar ile karşılaşıyoruz. Vitesin yanındaki joystick ile sürüş pozisyonunuzu pek etkilemeden multimedya araçlarını kontrol edebiliyorsunuz.

Audi tarafında ise şoför koltuğunda bizi birden fazla ekranın karşılaması ile modernliğini hissettiriyor. Ekranların hepsi dokunmatik olduğu gibi ses ayarı hariç herhangi bir fonksiyon fiziksel yapılamıyor. Direksiyon tasarımı da standart arabalara nazaran daha sportif bir havaya sahip.

Araçların iç hacmi birbirine yakın olsa da Audi A6 az farkla daha geniş bir hacim sunuyor. Fakat BMW 5 serisine nazaran tavan alçak durduğu için dar bir alan hissiyatı da verebiliyor.İç tasarım açısından Audi daha modern durması ile BMW nin önün geçiyor.

Solda BMW Anahtarı, Sağda Audi Anahtarı

Anahtar Fonksiyonları

Bu noktada kendini açıkça belli eden BMW 5 serisinin anahtarı bir çok fonksiyonu kendi başına yerine getirebiliyor. Örnek vermek gerekirse; aracı park yerine girmesi veya çıkması için komuta edebiliyorsunuz.

Sadece büyüklüğü ile soru işareti yaratan BMW 5 serisi anahtarı, Audi anahtarının yanında fonksiyonelliği ile öne çıkıyor.

BMW 520d

SÜRÜŞ

Bu konuya değinirken Alman firmalarının neden otomotiv alanında başarılı olduğuna dair başka bir cevapla karşılaşıyoruz. Arabaların her ikisi de sürüş açısında birbirine çok yakın.

Sürüş keyfi açısında BMW nin iddiası ve ispatlamışlığı bilinen bir gerçektir. Test edilen modelin serisinin en güçsüz modeli olmasına rağmen hiç fena bir iş çıkarmıyor. Ve Audi A6 ya nazaran daha keyifli bir sürüş sunduğu da bir gerçek.

Standart, Eco ve Sport, Sport+ gibi modlar sunan BMW, Sport modunda dinamiklerini sonuna kadar sergiliyor. Audi de aynı şekilde Auto, Comfort, Eco ve Dynamic gibi modlar ile bizi karşılıyor. Auto modunda araç sürüş karakterinize göre kendini optimize ediyor.

BMW nin konfor açısından ise önceki yıllara göre kendini çok geliştirdiğini yalıtım ve konfor seviyesi açısından anlayabiliyorsunuz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

BMW 520i, 170hp 230 nm tork 1.6lt bir motora sahip. 0-100’ü 8.3 sn. 1.6 lt motoru maliyet açısından Audi modele nazaran vergi ve satış anlamında daha makul bir olanak sunuyor. A6 Avant 40 TDI quattro da ise 204 hp 400 nm tork 2.0 lt bir motorla geliyor. 0-100’ü ise 7.6 sn.

İki araçta ek olarak 4×4 sistemle edinilebiliyor.

Bagajlara geldiğimizde ise her iki arabada da 530 litrelik hacim ile karşılaşıyoruz.

FİYAT

Fiyat olarak serilerin modellerde karşımıza çıkan tablo ise A6 Avant 40 TDI quattro 204 hp Sport S tronic 636.410 ₺, BMW 520d xDrive Sedan M Sport ise 591.900 ₺ .

Dijital Tekerlek | Twitter

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: [email protected]

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. orkun

    4 Mart 2021 at 14:48

    peki resimlerde neden a6 nın son kasası ve bmw f10 kasa yani 2011-2016 kasası mevcut

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karşılaştırmalar

Audi Q4 Sportback ve Bmw iX3 Karşılaştırması

Bu yazımızda sizlerle birlikte henüz 2 konsept model Audi Q4 Sportback ve Bmw İX3 modellerinin karşılaştırması yapacağız.

Published

on

BMW, markanın en popüler modellerinden X3’ün tamamen elektrikli versiyonu olan iX3’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Audi’de Q4 Sportback e-tron Concept, iX3’e karşı rakip olarak benzer büyüklükte bir EV SUV olarak tanıtıldı.

İlginizi Çekebilir: BMW iX3 tanıtıldı! Elektrikli SUV rekabeti kızışacak!

Bu, heyecan verici elektrikli SUV modellerinin tasarımlarını karşılaştırmak için mükemmel bir fırsat. BMW iX3 henüz resmi olarak açıklanmadığından, bu karşılaştırmada Concept iX3’ü kullanacağız.

Öncelikle, Concept iX3’ü Q4 e-tron’dan ayırmak için farklı bir coupe benzeri tavan çizgisine sahip. Q4 Sportback e-tron Concept’ten daha geleneksel, kutu gibi bir SUV olduğunu fark edeceksiniz. Belki de bir iX4 bu Audi için mükemmel bir seçim olabilir. İlk izlenim olarak, iX3’ün sadece birkaç stil farklılığına sahip bir X3 olduğu fark ediyoruz. Sportback’in ise büyük ızgarası ve şık farları ile çok daha fütüristik tasarımı olduğunu görüyoruz. Buna karşılık iX3, normal X3’ün bire bir aynısı gibi, ancak daha yumuşak bir alt ön bölümle birlikte ortada birleştirilen benzersiz bir ızgaraya sahip olması daha hoş bir görünüm sağlamış. Yine de oldukça iyi görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Toyota Corolla Cross SUV versiyonu tanıtıldı!


Yan profile geçtiğimizde, bir kez daha, Sportback devasa tekerlekler ve çok daha sportif bir profil ile bizleri kendisine aşık ediyor😍, iX3 ise gerçekten daha karmaşık bir tekerlek tasarımına ve yan eşiklerde X3’ten ayrılmak için bazı mavi detaylara sahip.

Arka kısımda, iX3’ü hemen hemen X3 ile aynı olan ve hiçbir şekilde göze çarpmayan bir tasarım tercih etmiş. Sportback ise geniş bir entegre kanatçık ve aydınlatılan e-tron yazısı ile çok daha güzel gözüküyor.

Bize göre bu karşılaştırmanın galibi Audi Q4 Sportback e-tron. Umarız bu tasarımını üretim aşamasındaki versiyonunda da korumayı başarabilir.

Okumaya Devam Et

Karşılaştırmalar

BMW 3 ve Audi A4, Hangisi Daha Kullanışlı?

Published

on

Merhaba sevgili Dijital Tekerlek okurları, karşılaştırma köşemizin bugünkü misafirleri ülkemizde oldukça tutulan iki Alman marka BMW ve Audi cephesinin C segmentindeki güçlü silahları 3 Serisi (G20) ve A4 (B10) oluyor. Bakalım hangi otomobil diğerine üstünlük kuracak? BMW 3 ve Audi A4, hangisi daha kullanışlı?🤔

Dış Tasarım 🚘

bmw-3-serisi-dijitaltekerlek-10
BMW 3 Serisi

     BMW 3 Serisi’nin dış tasarımına baktığımızda Audi A4’e nazaran daha sert bir görüntü bizi karşılıyor. A4 ise eski modellerine kıyasla makyajlanmış bir görünüm sergiliyor. BMW, F30 kasasından farklı bir yol izleyerek 3 Serisi’ne daha maskulen bir hava vermiş. Audi’nin artık tüm modellerinde kullanmaya başladığı LED Matrix farlar, otomobilinizle yaptığınız gece yolculuğu esnasında sürüşe fazlasıyla katkı sağlıyor. BMW ise 3 Serisi’nde LaserLight adını verdiği farları ile geceleri gündüze çeviriyor. Ancak her iki aracın farlarının opsiyonel olarak alınabildiğini de söylemeden geçmeyelim. 

İç Tasarım🚗

Audi A4 İç Dizayn

     BMW tarafı 8 Serisi’nden itibaren kullanmaya başladığı yeni iç tasarımını 3’te de devam ettirmiş gözüküyor. BMW’nin yeni iç tasarım dili tersine hareket eden devir saati, havalandırma ızgaralarının ortasında bulunan klima kontrol ünitesi ve orta konsol düzeni gibi bir çok değişiklik barındırıyor. Audi’nin birkaç senedir kullandığı iç tasarımı ise ufak değişikliklere uğrayarak bugünlere kadar gelmiş oldu. Direksiyondan itibaren aracın trimlerinden devam ederek sağ aynaya kadar giden klima ızgaraları insanlar tarafından bazen hoş bazen kötü gözükmekte. 

     Araçların opsiyonel donanım sayılan özelliklerine bakarsak BMW cephesi 3 serisinin baz paketinde arka yolcular için havalandırma desteğini opsiyonel olarak sunarken Audi cephesi, her paketin içinde havalandırma desteğini standart olarak sunmakta. 

     Arkada oturan yolcular için oturma mesafelerini incelemeye başlarsak Audi’nin bu konuda BMW’ye karşın çok daha bonkör davrandığını sonuna kadar hissediyoruz. Özellikle BMW’nin sportif paketi M pakete sahip olan araçların arka kısmı yolcular için klostrofobik bir ortam oluşturuyor. 

Sürüş Hissi🚧

bmw-3-serisi-dijitaltekerlek-7
BMW 3 Serisi

     C segmentindeki her iki otomobil için de sürüş özellikleri bakımından dağlar kadar fark olmada da BMW yine, yeni, yeniden sportif sürüş karakterini yıkmadan yeni nesle aktarmış durumda. Audi ise daha çok premium kullanıcılara hitap ediyor. Araçların geyik testlerinde BMW, Audi’den daha yüksek puan alarak öne çıkıyor. Bozuk yol testlerinde yeniden BMW, Audi’ye nazaran daha yumuşak geçişler sergiliyor. 

Teknik Özellikler🛠

Audi AA4

     Her iki otomobil de 0’dan 100’e 7 saniyenin üstünde çıkıyor. BMW 7.7 saniyede 0-100 km/h yaparken Audi 0.3 saniye daha hızlı olarak 7.4 saniyede 100 km/’e ulaşıyor. İki otomobilin yakıt tüketimi arasında az da olsa bir fark var. Audi’nin 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 5.2litre iken BMW’de bu değer 6 litre olarak ölçülmüş. 

Fiyatlar 💸

BMW 3 Serisinin fiyatları 380 bin ₺’den başlayarak 440 bin ₺’ye kadar ulaşıyor. Audi A4’ün fiyatları ise 450 bin ₺’den başlayarak 500 bin ₺’ye kadar ulaşıyor.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

OGS mi HGS mi?

Published

on

İstanbul da köprüler arası geçişlerde, Anadolu da şehirlerarası geçişlerde gişeler bizi selamlıyor🛣. Geçiş yapabilmek için ödeme yapmamız gerekiyor💰. Bu ödeme şekilleri OGS ve HGS olarak iki şekilde karşımıza çıkıyor. Peki bu OGS ve HGS ne işe yarıyor❓ Bu yazımızda her iki sistemin de avantaj ve dezavantajlarını anlatacağız🙏🏻.

Herkesin yakındığı maliyetlerinin yüksek olduğu Otomatik Geçiş Sisteminden yani kısaca OGS’den başlayalım🤔. Son verilere göre bankalardan alınan OGS cihazının fiyatı 190 TL civarında👎🏻. Çoğu banka OGS’nin kaldırılacağından bahsedip müşterilerini HGS’ye yönlendiriyor. Bu sebepten ötürü gişeler OGS ve HGS olarak ikiye ayrılıyor. Genellikle fiyatı yüksek olduğu için OGS gişelerinde daha az sıra bulunuyor👌🏻. Bu da OGS’nin tercih edilebilir avantajlarından. OGS, sinyal yayan ve pil ile çalışan bir cihaz olduğundan buradaki pillerin belirli aralıklarla değişmesi gerekiyor. Bu da aksatıcı özelliklerinden👎🏻.


Hızlı Geçiş Sistemi’ne (HGS) bakacak olursak burada bizi RFID etiket prensibiyle pasif şekilde iletişim kuran bir cihaz karşılıyor👀. Ayrıca bu cihazın sürekli arabanızın camında bulunmasına da gerek yok. Arabanızın plakasından da sistem sizi tanıyabiliyor👌🏻. Bankadan etiket sınıfınıza göre 30-40 TL karşılığı bir para ödeyerek satın aldığınız etiketi hesabınıza ya da kredi kartınıza yükleme yapma telaşına düşmeden kullanabilmeniz mümkün🤩. HGS, 2012 yılında KGS’den bayrağı devralmıştı. Aynı dönem OGS’nin kaldırılacağı da konuşuluyordu🗣. OGS neden bu kadar çok seviliyor peki? Çünkü o dönemlerde bariyersiz geçişlere olanak tanınması için OGS’li araçlara %25 indirim uygulanıyordu. Bu uygulamadan sonra OGS, Türk halkının sempatisini topladı💐.

OGS mi? HGS mi? diye soracak olursanız her ikisinin de kendine göre avantajları var. İkisi bir arada kullanılsa daha mı pratik olur?! 🤭Eğer sizin için de sıkıntısı yoksa faydalı bir çözüm olabilir. Özellikle son dönemlerdeki otoyol, köprü vb. yapılması OGS ve HGS’nin geçişlerde hizmet etmiyor oluşu can sıkma noktasında😕. Bu duruma biraz pahalı ama garanti çözüm olarak HGS etiketinizin camınızda, OGS cihazınızında torpido gözünde beklemesi sizin yararınıza olacaktır👍🏻. Diğer bir önerimiz ise ucuz maliyetli olarak sadece HGS etiketi kullanarak da bu soruna çözüm bulabilirsiniz👌🏻.

Okumaya Devam Et

Haftanın Çok Okunanları