Takip Et!

Haberler

Arabaların ömrünü kısaltan kötü bakım alışkanlıkları

Ahmet Burak Bilgiç

/

/ 1148 defa okundu

Yağ ışığı yanarken araç sürmek

Bakım’lı güvenli bir şekilde göz ardı edebileceğiniz bazı uyarı ışıkları vardır; kırmızı yağ ışığı bunlardan biri değildir. Motor çalışırken açılırsa mümkün olan en kısa sürede durun ve aracı kapatın. Yağı kontrol edin ve gerektiği gibi doldurun. Hatalı bir gönderme ünitesi ışığı tetikleyebilirken, üzerinde bir motor işareti olmazdı.

Yakıtın bitmesi

Benzin veya dizelin bitmesi, enkazın(tortuların) yakıt dağıtım sistemine girmesine izin vererek arabanıza zarar verebilir. En iyi ihtimalle, değiştirebileceğiniz birkaç yakıt filtreniz olacaktır. En kötü ihtimalle yakıt, enjeksiyon sisteminizi parçalaması için bir tamirciye ödeme yapmanız gerekecek. Çeyrek deponuz kaldığında genellikle doldurmanız akıllıca olur.

Arabayı her zaman örtü altında tutmak

Ara sıra arabanızı örtü altında tutmanın yanlış bir tarafı yoktur, ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin. Hapsedilen nemi örter, bu nedenle arabanızı her zaman nemli bir garaja park etmeye benzer. Arabanız daha eskiyse, yapay olarak nemli bir ortamda tutmak pas sorunlarına neden olabilir (veya hızlandırabilir).

Bakımı yok saymak

Her arabanın temel bakıma ihtiyacı vardır, ancak aralıklar modelden modele değişir. Örneğin yağı, çeşitli kayışları ve fren sıvısını ne zaman değiştirmeniz gerektiğini öğrenmek için kullanıcı kılavuzunuza bakın ve zamanında bitirin. Bakım aralıkları, oyun sahası önerileri değildir; bunları kaçırmak da arabanızın kalan değerini etkileyecektir.

Sızıntıları görmezden gelmek

Bölgesini bir veya daha fazla sıvısıyla işaretlemediğinden emin olmak için arabanızın altına bakmayı unutmayın. Bir sızıntı tespit ederseniz, neyin sızdığını ve nereden geldiğini belirleyin ve mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesini sağlayın. Yağ ve soğutma sıvısı en yaygın sızıntılardır; fren hidroliği en tehlikelidir. Araç bakım süresini geçirmeden yaptırın.

Bir arabanın çok uzun süre çalışmadan park halinde kalması

Arabalar düzenli olarak sürülmek üzere tasarlanmıştır ve birinin aylarca (veya daha kötüsü, yıllarca) park halinde kalmasına izin vermek pahalı hasarlara neden olabilir. Contalar zamanla kurur, bu da motorunuzun bir parçasıysa sızıntılara neden olur ve kapı veya pencerelerinizin etrafındaysa su girmesine neden olur. Güneş, gösterge paneli ve döşeme gibi iç kısımlara zarar veriyor. Ve aşırı durumlarda, motor tutukluk yapabilir.

Yanlış yağ kullanmak

Motora yağ eklemeden önce kullanıcı el kitabını okuyun. Satın aldığınız marka çok önemli olmasa da, döktüğünüz yağın 10W40 gibi doğru viskoziteye sahip olduğundan emin olun. Yanlış yağ kullanmak motorunuzu erken yıpratır. Ayrıca, ihtiyacınız olan yağ türünün araç kullandığınız yerin sıcaklığına bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. Son olarak, arabanızın sentetik yağa ihtiyacı varsa onu da kullanın.

Yağmur ve fırtına sırasında pencereleri açık bırakmak

Birkaç istisna dışında, otomobilin iç mekanları ile su birbirine karışmaz. Yağmur ve fırtına sırasında pencerelerinizi veya açılır tavanı açık bırakmak döşemeye, halıya, çeşitli süs parçalarına ve pencere düğmeleri gibi çok sayıda elektrikli parçaya zarar verir. Gökyüzü karardığında her şeyin kapalı olduğunu iki kez kontrol edin.

Çok fazla değişiklik yapmak

Satış sonrası, sürücülerin arabalarını değiştirmek için satın alabilecekleri parçalarla doludur, ancak çizgiyi nerede çizeceklerini bilmek önemlidir. Yükseltilmiş bir ses sisteminin takılması muhtemelen aracınızın satış değerini bozmazken, daha kalıcı değişiklikler (kapı kollarını değiştirmek etmek gibi) onu bir kabus haline getirebilir.

Serinin devamı için dijitaltekerlek.com‘u takip edin.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: burak@dijitaltekerlek.com

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Geely Xingyue L yeni amiral gemisi olarak tanıtıldı

Geely tarafı amiral gemisi olan SUV modelini resmi olarak duyurdu.

Altay Can Erkoç

Published

on

Geely Xinyue L modeli markanın yeni amiral gemisi SUV modeli olarak tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizide göz atalım.

Şangay Otomobil Fuarı tüm markalar için olduğu gibi Volvo markasının sahibi Çin markası Geely içinde bir hayli önemli. Bununla birlikte marka yeni amiral gemisi SUV modelini fuar süresi içerisinde tanıtmakta.

Modele marka tarafından “zaman ve mekanda hızlanan” ismi verilmekte. Bununla birlikte marka kendi felsefeleri doğrultusunda oldukça büyük bir SUV modeli tasarladıklarını da belirtmekteler.

Geely Desing Başkan Yardımcısı Guy Burgoyne model ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta; “2020’de, yeni tasarım dili ve bir fikri gerçeğe dönüştürme tutkusuyla süper premium ve rafine bir SUV konsepti tasarladık,”  “Bugün, bu süper premium konsept Xingyue L haline geldi.”

Modelin tasarımı nasıl ?

Modelin tasarımına bakıldığında elbette güncel tasarım detaylarından olan keskin tasarım detayları mevcut. Bununla birlikte model genel olarak Audi Q8 modeline benzetilmekte. Ayrıca modelin jantlarının da Volkswagen tarafına benzediği bir başka düşünce.

Dışardan oldukça cüsseli olan modelin elbette teknoloji tarafı da oldukça kuvvetli. Bununla birlikte model ikinci seviye otonom sürüş yeteneklerine sahip. Ayrıca modelin insansız bir vale sistemi ile gelmesi beklenmekte. Fakat bazı detaylar seyrek kalabiliyor. Model Xingyue L modeli uygun noktaları 200 metrelik alan içerisinde kendisi bulup park edilebilmekte.

Marka modelde 12 ultrasonik radarın, 5 milimetre dalga radarına, 4 adet yüksek çözünürlüklü çevre görüş kamerasına, 1 adet monoküler kameraya, 1 araç kamerasına, 1 iç kamera ve 24 çevresel sensör kullanmakta.

Geely Xingyue L teknik özellikleri

Model motor tarafında Volvo ve Geely işbirliği ile geliştirilen 215 beygir gücünde 2.0 litrelik motora sahip. Bununla birlikte alıcılar aynı motorun 235 beygirlik daha güçlü versiyonunu alma şansına da sahipler. Ayrıca modelde bu güç değerlerini BorgWarner’ın altıncı nesil dört tekerlekten çekiş sistemini kullanılmakta.

Son olarak modelin önümüzdeki hafta Çin pazarına sunulması beklenmekte. Markanın model ile ilgili önemli hedeflerinden birisi de; küresel pazarın tamamında modeli satışa sunmak.

“Lexus ES makyajı Şangay Otomobil Fuarı’nda duyuruldu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen ID.4, Yılın otomobili ödülünü kazandı

Volkswagen tarafının elektrikli modeli ID.4 Yılın Otomobili Ödülünü kazanmakta.

Altay Can Erkoç

Published

on

Volkswagen tarafının elektrikli modeli Volkswagen ID.4 modeli yılın ödülünü kazandı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Audi A6 modeli 2005 yılında bu ödülü ilk kazanan modeldi. O zamandan beri ödül her geçen sene kapsamını genişleterek daha önemli bir hal kazanmakta. 2021 yılı için bu ödülü Volkswagen ID.4 modeli kazanmakta.

Ödül için üç finaliste baktığımız vakit, diğer iki model; Honda E ve Toyota Yaris.

Volkswagen tarafının oldukça başarılı modeli olan ID.4 modeli her geçen gün dünya genelindeki bayilere dağıtılmakta. Bununla birlikte model sahip olduğu geniş, rahat, yetkin olmasıyla birlikte model kullanıcıları kendine çekmekte. Ayrıca model 201 beygir güce ve 402 kilometre değerinde menzile sahip.

Diğer kazanan modeller hangileri ?

Diğer World Car Award kazananlarına geldiğimiz vakit; World Luxury Car ödülünü Mercedes-Benz S-Class modeli kapmakta. Bununla birlikte model sahip olduğu lüks ve teknolojik özellikleri sayesinde ödülü sonuna kadar haketmekte.

World Urban Car kategorisinde kazanana baktığımız vakit; Honda e modeli ödülü kapmakta. Ayrıca tasarım tarafında Land Rover Defender tarafı ödülü kazanmakta.

Daha önce ödüller için elektrikli ve hibrit araçlar için farklı kategoriler bulunmakta. Fakat bu ayrım 2020 yılı içerisinde kaldırıldı. Bununla birlikte önümüzdeki sene tamamen elektrikli modellere özel bir kategori oluşturulması planlanmakta.

Ödüllerin dağıtımı 94 küresel jüri üyelerinin kararları sonucu gerçekleşmekte. Ayrıca modellerin ödüllere layık olabilmesi için Mayıs ayından diğer Mayısa kadar en az yedi yıl boyunca yedi kıtanın en az ikisinde satılması şartı mevcut.

“Yeni Volkswagen ID.5 Coupe-SUV yolda görüntülendi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Opel Manta GSe ElektroMOD fragmanı ile bizlerle

Altay Can Erkoç

Published

on

Opel Manta GSe ElektroMOD yeni teaser görüntüleri paylaşılmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Opel tarafı burundaki ekrana “Pixel-Vizor” ismini vermekte. Bununla birlikte ekranda bulunan farlar arasında yüzen bir Manta ışınının bir animasyonu mevcut.

Opel Global Marka Tasarım Müdürü Pierre-Olivier Garcia konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;  “Manta GSe ile, büyük Opel geleneğinden çok arzu edilen sürdürülebilir bir geleceğe bir köprü inşa ediyoruz. Zeitgeist ve modernin bu karışımı kesinlikle büyüleyici,

Opel Manta GSe ElektroMOD modeli neyin mümkün olduğunu göstermek adına tek seferlik bir program. Bununla birlikte şirketin müşteriler için daha fazlasına sahip olup olmadığı bilinmemekte. Ayrıca bir elektrik motoru için orijinal dört silindirli motoru devre dışı bırakmanın ötesinde teknik özellikler henüz mevcut değil.

Opel, 2024 yılına kadar tüm serisini elektriklendirmeyi planlamakta. Manta GSe ElektroMOD, markanın bu revizyonunu abartmanın bir yolu olarak görülmekte.

İlk nesil Manta’nın en üst versiyonu GT / E ismine sahipti. 1974 yılında model 103 beygir güce ve 153 Nm tork değerine sahipti. Bununla birlikte bu güce 1.9 litrelik dört silindirli bir motor sayesinde ulaşmakta.

Son olarak bu model yanlara ve arka güverteye siyah bir kaput ve şerit ekleyerek aracın görünümünü süslemekte. Ayrıca modelin arka tarafında lambalar arasında bulunan panelin rengi de siyah renge sahipti.

“Elektrikli 2022 Genesis G80 modeli resmi olarak duyuruldu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları