Takip Et!

Haberler

Arabaların ömrünü kısaltan bakım alışkanlıkları – Bölüm 2

Ahmet Burak Bilgiç

/

/ 468 defa okundu

Benzinli arabaya dizel yakıt koymak

Arabalar şaşırtıcı derecede gelişmiş hale geldi. Ancak hem benzinli hem de dizel yakıt ile çalışabilen bir araç bulunmamakta. Pahalı bir tamir ücretinde kaçınmak için yakıtlarınızı alırken dikkatli olun.

Yakıt depodan çıkmazsa düzeltme oldukça basittir. Bu nedenle yanlışlıkla dizele benzini koyarsanız veya tersi durumda motoru çalıştırmayın. Marş motorunu birkaç saniye çalıştırmak bile motora yanlış yakıtı gönderecektir. Ve silindir kapağı çıktıktan sonra onarım ücreti artacaktır.

Aracı debriyajda sürmek

Arabanızın manuel şanzımanı varsa, debriyajı erkenden kesmenin mükemmel bir yolu, ayağınızı pedala koyarak sürmektir. Vites değiştirmediğinizde ayağınızı debriyaj pedalından uzak tutun çünkü hafif bir basınç bile onu serbest bırakacaktır.

Çok fazla araç vb. çekmek

Asla aracınızın çekme kapasitesini aşmayın. Bunu yapmak, aktarma mekanizmalarına, süspansiyon parçalarına ve hatta şasiye zarar verebilir. Tüm arabalar çekebilir hatta bir Smart ForTwo bile küçük bir römork çekebilir. Ancak herhangi bir şeyi bağlamadan önce maksimum kapasiteyi (kullanıcı el kitabınızda veya çevrimiçi olarak) kontrol edin.

Soğutma sistemine sadece su koymak

Arabanızın soğutma sistemini asla sadece suyla doldurmayın. Kışın donar ve yıl boyunca paslanmaya neden olur. Arabanızın üreticisi tarafından önerilen tipte soğutma sıvısı kullanın ve gerekirse doğru miktarda suyla karıştırın.

Bu bilgileri kullanıcı el kitabında, çevrimiçi olarak veya en yakın bayiyi arayarak bulabilirsiniz.

Motor aşırı sıcakken araç sürmeyin

Motorunuz aşırı ısınmaya başlarsa mümkün olan en kısa sürede aracı durdurun. Sıcaklık göstergesi normalde bir sorun olup olmadığını size söyleyecektir. Ancak arabanızda bunun yerine bir uyarı ışığı olabilir. Hiçbir şey yanlış görünmese bile, yanan bir şey kokusu alırsanız veya motor bölmesinden duman geldiğini görürseniz kenara çekin.

Aşırı ısınmayla ilgili pek çok şehir efsanesi duyduk. Bazıları daha hızlı sürmenin motoru soğuk tutacağını iddia ederler. Bazıları da ısıtıcının çalıştırılmasının sıcaklığı kontrol altında tutacağını iddia ediyor. Bu yöntemler bazen işe yarar ancak en iyi uygulama, sorunu durdurmak, tanımlamak ve düzeltmektir.

Araç ile Derin suya girmek

Standart bir şehir otomobili ile derin suda sürmek tavsiye edilmez. Çünkü motoru bozma riski yüksektir. Piyasadaki çoğu SUV’un zorlu arazi sürüşü için donanımlı olmadığını unutmayın. Bir araç ile nehri güvenli bir şekilde geçmenin tek yolu, hava girişini yükseltmek için ona satış sonrası bir şnorkel takmaktır.

Ucuz parçaların takılması

Ucuz yedek parçalar takarak tasarruf etmek asla önerilmez. En iyi ihtimalle, uygun fiyatlı parçalar, otomobil üreticileri veya Bosch gibi tedarikçileri tarafından üretilen yüksek kaliteli birimlerden daha kısa sürede arızalanacaktır. En kötü ihtimalle, arabanızı, sizi, yolcularınızı ve çevrenizdekileri tehlikeye atacak bir yuvarlanma güvenliği tehlikesine dönüştürürler.

Bu gibi önemli bilgilerin devamı için takip etin. Arabaların ömrünü kısaltan bakım alışkanlıkları 1. bölümü okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz.

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: burak@dijitaltekerlek.com

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

Geely Xingyue L yeni amiral gemisi olarak tanıtıldı

Geely tarafı amiral gemisi olan SUV modelini resmi olarak duyurdu.

Altay Can Erkoç

Published

on

Geely Xinyue L modeli markanın yeni amiral gemisi SUV modeli olarak tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizide göz atalım.

Şangay Otomobil Fuarı tüm markalar için olduğu gibi Volvo markasının sahibi Çin markası Geely içinde bir hayli önemli. Bununla birlikte marka yeni amiral gemisi SUV modelini fuar süresi içerisinde tanıtmakta.

Modele marka tarafından “zaman ve mekanda hızlanan” ismi verilmekte. Bununla birlikte marka kendi felsefeleri doğrultusunda oldukça büyük bir SUV modeli tasarladıklarını da belirtmekteler.

Geely Desing Başkan Yardımcısı Guy Burgoyne model ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta; “2020’de, yeni tasarım dili ve bir fikri gerçeğe dönüştürme tutkusuyla süper premium ve rafine bir SUV konsepti tasarladık,”  “Bugün, bu süper premium konsept Xingyue L haline geldi.”

Modelin tasarımı nasıl ?

Modelin tasarımına bakıldığında elbette güncel tasarım detaylarından olan keskin tasarım detayları mevcut. Bununla birlikte model genel olarak Audi Q8 modeline benzetilmekte. Ayrıca modelin jantlarının da Volkswagen tarafına benzediği bir başka düşünce.

Dışardan oldukça cüsseli olan modelin elbette teknoloji tarafı da oldukça kuvvetli. Bununla birlikte model ikinci seviye otonom sürüş yeteneklerine sahip. Ayrıca modelin insansız bir vale sistemi ile gelmesi beklenmekte. Fakat bazı detaylar seyrek kalabiliyor. Model Xingyue L modeli uygun noktaları 200 metrelik alan içerisinde kendisi bulup park edilebilmekte.

Marka modelde 12 ultrasonik radarın, 5 milimetre dalga radarına, 4 adet yüksek çözünürlüklü çevre görüş kamerasına, 1 adet monoküler kameraya, 1 araç kamerasına, 1 iç kamera ve 24 çevresel sensör kullanmakta.

Geely Xingyue L teknik özellikleri

Model motor tarafında Volvo ve Geely işbirliği ile geliştirilen 215 beygir gücünde 2.0 litrelik motora sahip. Bununla birlikte alıcılar aynı motorun 235 beygirlik daha güçlü versiyonunu alma şansına da sahipler. Ayrıca modelde bu güç değerlerini BorgWarner’ın altıncı nesil dört tekerlekten çekiş sistemini kullanılmakta.

Son olarak modelin önümüzdeki hafta Çin pazarına sunulması beklenmekte. Markanın model ile ilgili önemli hedeflerinden birisi de; küresel pazarın tamamında modeli satışa sunmak.

“Lexus ES makyajı Şangay Otomobil Fuarı’nda duyuruldu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen ID.4, Yılın otomobili ödülünü kazandı

Volkswagen tarafının elektrikli modeli ID.4 Yılın Otomobili Ödülünü kazanmakta.

Altay Can Erkoç

Published

on

Volkswagen tarafının elektrikli modeli Volkswagen ID.4 modeli yılın ödülünü kazandı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Audi A6 modeli 2005 yılında bu ödülü ilk kazanan modeldi. O zamandan beri ödül her geçen sene kapsamını genişleterek daha önemli bir hal kazanmakta. 2021 yılı için bu ödülü Volkswagen ID.4 modeli kazanmakta.

Ödül için üç finaliste baktığımız vakit, diğer iki model; Honda E ve Toyota Yaris.

Volkswagen tarafının oldukça başarılı modeli olan ID.4 modeli her geçen gün dünya genelindeki bayilere dağıtılmakta. Bununla birlikte model sahip olduğu geniş, rahat, yetkin olmasıyla birlikte model kullanıcıları kendine çekmekte. Ayrıca model 201 beygir güce ve 402 kilometre değerinde menzile sahip.

Diğer kazanan modeller hangileri ?

Diğer World Car Award kazananlarına geldiğimiz vakit; World Luxury Car ödülünü Mercedes-Benz S-Class modeli kapmakta. Bununla birlikte model sahip olduğu lüks ve teknolojik özellikleri sayesinde ödülü sonuna kadar haketmekte.

World Urban Car kategorisinde kazanana baktığımız vakit; Honda e modeli ödülü kapmakta. Ayrıca tasarım tarafında Land Rover Defender tarafı ödülü kazanmakta.

Daha önce ödüller için elektrikli ve hibrit araçlar için farklı kategoriler bulunmakta. Fakat bu ayrım 2020 yılı içerisinde kaldırıldı. Bununla birlikte önümüzdeki sene tamamen elektrikli modellere özel bir kategori oluşturulması planlanmakta.

Ödüllerin dağıtımı 94 küresel jüri üyelerinin kararları sonucu gerçekleşmekte. Ayrıca modellerin ödüllere layık olabilmesi için Mayıs ayından diğer Mayısa kadar en az yedi yıl boyunca yedi kıtanın en az ikisinde satılması şartı mevcut.

“Yeni Volkswagen ID.5 Coupe-SUV yolda görüntülendi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Opel Manta GSe ElektroMOD fragmanı ile bizlerle

Altay Can Erkoç

Published

on

Opel Manta GSe ElektroMOD yeni teaser görüntüleri paylaşılmakta. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Opel tarafı burundaki ekrana “Pixel-Vizor” ismini vermekte. Bununla birlikte ekranda bulunan farlar arasında yüzen bir Manta ışınının bir animasyonu mevcut.

Opel Global Marka Tasarım Müdürü Pierre-Olivier Garcia konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;  “Manta GSe ile, büyük Opel geleneğinden çok arzu edilen sürdürülebilir bir geleceğe bir köprü inşa ediyoruz. Zeitgeist ve modernin bu karışımı kesinlikle büyüleyici,

Opel Manta GSe ElektroMOD modeli neyin mümkün olduğunu göstermek adına tek seferlik bir program. Bununla birlikte şirketin müşteriler için daha fazlasına sahip olup olmadığı bilinmemekte. Ayrıca bir elektrik motoru için orijinal dört silindirli motoru devre dışı bırakmanın ötesinde teknik özellikler henüz mevcut değil.

Opel, 2024 yılına kadar tüm serisini elektriklendirmeyi planlamakta. Manta GSe ElektroMOD, markanın bu revizyonunu abartmanın bir yolu olarak görülmekte.

İlk nesil Manta’nın en üst versiyonu GT / E ismine sahipti. 1974 yılında model 103 beygir güce ve 153 Nm tork değerine sahipti. Bununla birlikte bu güce 1.9 litrelik dört silindirli bir motor sayesinde ulaşmakta.

Son olarak bu model yanlara ve arka güverteye siyah bir kaput ve şerit ekleyerek aracın görünümünü süslemekte. Ayrıca modelin arka tarafında lambalar arasında bulunan panelin rengi de siyah renge sahipti.

“Elektrikli 2022 Genesis G80 modeli resmi olarak duyuruldu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları