Takip Et!

Dört Tekerlek

2021 Volkswagen Polo, 24 Eylül tarihinde satışa sunuluyor!

2021 Volkswagen Polo Türkiye’de satışa sunulmaya hazır.

/

Tamamen yenilenen 2021 Volkswagen Polo, 24 Eylül tarihi itibariyle Volkswagen showroomlarında yerini alıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

İlk olarak 1975 yılında pazara sunulan, 20 milyondan fazla satış adedine ulaşmayı başaran; Volkswagen markasının en başarılı modellerinden Polo, yenilenen dijital ve teknolojik versiyonuyla birlikte dikkatleri çekmeyi başardı. Bununla birlikte yeni nesli ile model, önceki nesilleri gibi sınıfında belirleyici olmayı hedefliyor.

Yeni Polo, Impression, Life ve Style olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ve 2 farklı motor seçeneğiyle pazara; 218.000 Türk lirasından başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.

2021 Volkswagen Polo tasarımı

Teknik tarafta bizleri gelişmiş modüler platform yönetimi (MQB) bekliyor. Bununla birlikte model Golf, Tiguan ve Passat gibi büyük modellerin aksine Polo; kompakt Volkswagen modelleri için özel olarak iyileştirilen MQB A0 platformu üzerine inşa ediliyor. Bu platform ile model, orantılı dış tasarımının yanı sıra pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Ayrıca kullanılan platform ile optimum iç hacim, 351 litrelik bagaj hacmi, sağlam ve dayanıklı gövde, gelişmiş sürüş dinamikleri ve güvenlik unsurları kullanıcılara sunuluyor.

Ön radyatör ızgarası ve standart olarak sunulan LED farlar, modelin yeni “yüzü”nü oluşturuyor. Style donanım seviyesinde dahi standart olarak sunulan IQ. LIGHT – LED Matrix farlarında dikkatleri çektiğini belirtmek gerek. IQ. LIGHT – LED şeridin uzun olan üst kısmı, Polo tarafında ilk kez gördüğümüz radyatör ızgarasındaki dekoratif LED ön şerit ile birleşiyor.

Arka tarafa baktığımız vakit bizleri; standart olarak sunulan LED arka farlar bekliyor. Bununla birlikte bu far tasarımı ile modelde, artık bagaj kapağına entegre edilen ikinci bir bölüm de yer alıyor. Yenilenen arka far tasarımı ile modelin arka kısmı daha keskin bir görünüme kavuşuyor. Bu görünüm ile ise model daha yüksek bir kalite duygusunu kullanıcılara aktarabiliyor.

2021 Volkswagen Polo Boyutları

Yeni Polo; 4074 milimetre uzunluğa, 1751 milimetre genişliğe ve 1451 milimetre yüksekliğe sahip. Bununla birlikte yeniden tasarlanan tamponları ile güçlü ve sportif bir görünüme kavuşan modelin aks mesafesi de 2552 milimetre. Aracın genişliği bir önceki nesle göre aynı kalsa dahi; süspansiyon geometrisinde yapılan değişiklik ile model 10 milimetre alçalıyor. Tamamen yenilenen ve daha keskin hatlara kavuşan tamponlar ile 21 milimetre daha uzun bir hale geliyor. Ayrıca modele yandan bakıldığında ise; tavan spoylerine doğru akan uzun ve zarif bir tavan çizgisi bizleri bekliyor.

İkonik Polo modelleriyle ortak olarak modelin; C sütununda entegre edilen yan camlar ve uzun yan camlar mevcut. Ayrıca hassas kesimli C sütunu, öne doğru akan tasarımı ile modele ikonik Polo dinamizmini kazandırıyor.

Renk ve Jant seçenekleri

Model Ascot gri, Duman gri, Mercan Kırmızı ve lansman rengi olan Menekşe morunda dahil olduğu; 4’ü yeni olan 8 farklı renk seçeneğiyle kullanıcılara sunuluyor. Bununla birlikte model 14″ ila 17″ boyutu arasında değişen kişiselleştirilebilir jant seçeneklerine de sahip.

2021 Volkswagen Polo donanım seviyeleri

Daha önce; Trendline, Comfortline ve Highline versiyonları ile sunulan Polo; artık yeniden isimlendirilen donanım seçenekleriyle kullanıcılara sunuluyor. Bununla birlikte yeni seçenekler Impression versiyonuyla başlarken; Life ve Style paketleri bu donanım seviyesini takip ediyor.

Impression

LED farlar, LED stop lambaları, yeni direksiyon simidi ve dijital gösterge paneli gibi segmenti içerisinde oldukça iddialı olan özellikler Impression baz donanım paketinde standart olarak sunuluyor. 10,25 inç boyutundaki yüksek çözünürlüklü ekrana sahip yeni nesil dijital gösterge paneli “Active Info Display”, 6.5 inç ekrana sahip Bilgi ve Eğlence sistemi, elektrikli ayarlanabilen ve ısıtılabilen yan aynalar gibi teknolojik detayların yanı sıra; sürücü, yolcu hava yastıkları, perde hava yastıkları ve yorgunluk tespit sistemi baz donanımda standart olarak sunulan özellikler arasında yer alıyor.

Life

Life donanım paketinde standart olarak; 8″ boyutunda bir ekrana sahip Bilgi ve Eğlence sistemi, kablosuz şarj özelliği, App-Connect, yolcu bölümünde fazladan bir USB girişi, deri döşemeli direksiyon ve vites topuzu, direksiyon üzerinde DSG vites kumandaları, geri görüş kamerası, Hız sabitleyici “Cruise Control”, ön ve arka Park Sensörleri ve çift bölgeli tam otomatik klima “Climatronic” sunuluyor. Bununla birlikte Life donanım paketi ile modelin koltuk döşemelerinde, Alüminyum Siyahı olarak adlandırılan; iç tasarımı tamamlayan yüksek kaliteli kumaşlar kullanıcılara sunuluyor.

Style

Artık modelin premium donanım paketi, “Highline” yerine; “Style” olarak isimlendiriliyor. Style donanım paketi ile birlikte, modelde birçok teknolojik ve güvenlik ekipmanı kullanıcılara sunuluyor. Yeni Golf, Passat ve Tiguan modellerinde gördüğümüz IQ.LIGHT LED matrix farlar bu donanım paketinde standart olarak sunuluyor. Style donanım paketi ile birlikte modelin dış tasarımına; krom çıta detayları, uzatılan LED aydınlatmalar, LED sis farları ve 16″ boyutunda Palermo alüminyum alaşımlı jantlar ekleniyor. Bununla birlikte Style donanım paketinde standart olarak sunulan; “Keyless Access” anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, ambiyans aydınlatma gibi teknolojik detaylarda dikkatleri çekiyor. 9,2 inç genişliğindeki Discover Pro Navigasyon sistemiyle; entegre Bilgi ve Eğlence sistemi opsiyonel olarak satın alınabiliyor. Ayrıca, Kablosuz App-Connect özelliği de Discover Pro sistemiyle birlikte opsiyonel olarak alınabiliyor.

Gelişmiş teknolojik detaylar

Yeni Polo; “Keyless Access” anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, kablosuz şarj özelliği, ambiyans aydınlatması, kişiselleştirilebilen 10,25 inç boyutundaki yüksek çözünürlüklü ekrana sahip “Active Info Display” dijital gösterge paneli ve 6,5 inçten  isteğe bağlı olarak 9,2 inç boyutuna kadar sunulabilen yeni nesil bilgi-eğlence sistemine sahip. Bununla birlikte model çok daha dijital ve teknolojik bir hale geliyor. Life ve Style donanım seviyelerinde standart olarak sunulan, çift bölgeli tam otomatik klima; “Climatronic” sistemi ayarları, “touch button” ve “touch slider” detayları ile kontrol edilebiliyor.

Yeni Polo ile birlikte kullanıcılar; yolculukları çok daha güvenli ve konforlu hale getiren Yarı Otonom Sürüş asistanı “Travel Assist” ilk defa ve isteğe bağlı olarak satın alabiliyor. Sistem dur kalk trafikten 210 km/s hıza kadar, çok fonksiyonlu sürüş destek sistemi kameralarını ve gelişmiş mesafe sensörlerini kullanarak hem başka araçlarla güvenli takip mesafesini koruyabiliyor, hem de aracın şeritte kalmasına yardımcı oluyor.

Sürücü tarafından ayarlanan hız limitini geçmesini engelleyen ve sürücünün önünde seyreden araçla arasındaki mesafeyi koruyan Adaptif Hız Sabitleyici, yan aynada bulunan LED ikaz lambaları aracılığıyla sürücüyü kör noktadaki araçlara karşı uyaran “Kör Nokta Uyarı Sitemi”,  park alanının yeteri kadar geniş olup olmadığını hareket halindeyken belirleyen ve otomatik olarak park edilmesini sağlayan Park asistanı “Park Assist” gibi birçok yeni sürüş destek sistemi özellikleri de modelde opsiyon olarak olarak tercih edilebiliyor.

Yeni 2021 Volkswagen Polo teknik özellikleri

Yeni 2021 Volkswagen Polo ülkemizde yüksek teknolojili ve 3 silindirli iki farklı motor seçeneğiyle satışa sunuluyor: 1.0 MPI 80 PS ve 1.0 TSI 95 PS.

Sadece Impression donanım seviyesiyle satışa sunulan 1.0 MPI motor seçeneği; 80 beygir güce, 93Nm tork değerine sahip. Bununla birlikte motor 5 ileri manuel vitesli bir şanzıman ile gücünü yola aktarabiliyor.

Turboşarjlı direkt enjeksiyonlu 1.0 TSI motor seçeneği ise; 95 beygir güce, 175Nm tork değerine sahip. Bununla birlikte verimli olduğu kadar çevikte olan bu motor, Life donanım paketiyle 5 ileri manuel şanzımanla sunulurken; alternatif olarak 7 ileri DSG ile Life ve Style donanım paketleriyle kombine edilebiliyor.

[foogallery id=”27223″]

“Tekerlekli Sohbetler: Saim Aşçı”

Dört Tekerlek

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL resmi olarak tanıtıldı!

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL modeli yıllar sonra 2+2’lik oturma düzeni ile tanıtıldı.

Published

on

Büyük bir merakla beklenen 2022 Mercedes-AMG SL ikonik spor otomobilinin resmi tanıtımı gerçekleştirildi. Modelin detaylarına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

AMG departmanı tarafından Affalterbach’ta geliştirilen yeni SL modeli yıllardır süre gelen ikonik duruşu ile kullanıcılara sunuluyor.  “AMG’nin spor otomobillerini ve sürüş dinamiklerini Mercedes’in konforu ve lüks çekiciliğiyle birleştiriyor” cümlesiyle Philipp Schiemer tarafından açıklanan model; yeni nesil Mercedes teknolojileri ile kullanıcılara sunuluyor.

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL teknik özellikleri

Platform tarafında gizleri yeni nesil AMG GT modellerinde gördüğümüz, MSA platformunun; SL modeli için iyileştirilmiş bir versiyonu bekliyor. Bununla birlikte modelin genel çerçevesi alüminyum, çelik, magnezyum ve fiber kompozitlerden oluşan bir malzemeye dayanıyor. Bu sayede modelin burulma sertliği önceki nesle göre yüzde 18 oranında daha yüksek.

MSA platformunun birden fazla güç aktarma sistemi konfigürasyonu ve elektrifikasyonu destekleyebildiği herkes tarafından biliniyor. Fakat marka, SL modeli için şimdilik iki farklı V8 modeli onaylıyor. Uzun vadede ise E-Performance plug-in hibrit modelin kullanıcılara sunulması hedefleniyor.

Güç aktarma organları

Motor tarafında bizleri iki farklı versiyon ile sunulan turboşarjlı 4.0 litrelik benzinli bir V8 motor bekliyor. Bununla birlikte motorun ürettiği güç yola her iki versiyonda da dokuz vitesli otomatik şanzıman ile 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemine sahip.

Serinin SL 55 4MATIC versiyonu 469 beygir güce, 700Nm tork değerine sahip. Bu değerler sayesinde modelin 0-100 km/s saniye hızlanma süresi 3.9 saniye seviyesinde. Modelin azami hızı ise 294 km/s.

Serisinin diğer versiyonu SL 63 4MATIC tarafında ise bizleri; 577 beygirlik güç ile 800Nm tork değeri bekliyor. Bu değerler ile modelin 0-100 km/s hızlanma süresi 3.6 saniye seviyesine düşüyor. Ayrıca modelin azami hızı bu versiyon ile 313 km/s değerine yükseliyor.

Güçlü SL 63 versiyonu ile otomatik adaptif süspansiyon sistemi ile aynı şekilde otomatik olarak; gevşeyip sertleşebilen aktif motor takozları standart olarak kullanıcılara sunuluyor. SL 55 modelinde ise bu özellik opsiyon listesinde mevcut. Ayrıca her iki versiyonda da S-Serisinde gördüğümüz dört tekerleğin dönebilme özelliği mevcut.

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL tasarımı

Tasarım tarafında bizleri katlanır kumaştan yapılan bir tavan bekliyor. Bununla birlikte modelin 2+2’lik bir oturma düzenine sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat arka kısmın uzun yolculuklarda ne kadar rahat olduğu her roadster modelde olduğu gibi; tartışmaya açık bir konu.

Genel olarak oldukça güncel bir tasarıma sahip olan modelin retro detay bekleyen kullanıcıları üzdüğünü belirtmek gerekiyor. Diğer Mercedes modellerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip olan model; oldukça modern çizgilere sahip. Arka tarafa doğru eğimli olan arka uç havayı oldukça güzel bir şekilde otomobilden atabiliyor. Ayrıca bu aerodinamik tasarım entegre olan spoyler ile destekleniyor.

Dört egzoz çıkışına sahip modelin hem ön farlarında hem de arka stoplarında LED ışıklar bizleri bekliyor. Yani modelde Mercedes Digital Light matrix LED far teknolojisi mevcut.

Jant tarafına baktığımızda ise; 19″ ila 21″ boyutları arasında değişen jant seçenekleri kullanıcılara sunuluyor.

İç yaşam alanı

Daha önceden yayınlanan iç tasarım 1990’lardaki R129 kodlu SL modelinden beridir ilk 2+2’lik SL tasarımı. Bununla birlikte model kullanıcılara 11.9″ boyutunda MBUX bilgi-eğlence sistemi ile sunuluyor. Dijital gösterge paneli tarafında ise; 12.3″ boyutunda olan gösterge paneli mevcut. Ayrıca bu kurulumun yeni S-Serisi ile oldukça benzer olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Son olarak tavanı kapalı bir konumdayken bagaj tarafında 213 litrelik bir kapasite bizleri bekliyor. Bununla birlikte modelin tavanı açık hale getirildiğinde bu boyut 240 litre seviyesine yükselebiliyor.

“9.350 Sterlin değerinde Hot Wheels: Mercedes 300SL!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Fiat Scudo ve Ulysse yeni motor seçenekleriyle geliyor

Fiat, 2022’de Scudo ve Ulysse modellerini geri getirerek minibüs ve MPV serisini büyütecek.

Published

on

Fiat Scudo van ve Ulysse MPV, bir süredir İngiltere’de satıştan kaldırıldı ancak İtalyan firma onları 2022’de çok sayıda konfigürasyon ve güç aktarma organıyla geri getiriyor.

Fiat Scudo ve Ulysse elektrikli motor seçeneklerine sahip olacak

Stellantis’e ait Fiat, Scudo ve Ulysse modellerini İngiltere’ye geri getirmek için Citroen Dispatch ve Peugeot Expert ile paylaşılan EMP2 platformunu kullanacak. Platform aynı zamanda Fiat’ın tek elektrikli minibüsü e-Ducato‘ya e-Scudo ve e-Ulysse adlı tamamen elektrikli modellerin eşlik etmesine de izin veriyor.

Tamamen elektrikli modeller için henüz bir performans rakamları açıklanmamış olsa da, Citroen’in e-Dispatch elektrikli minibüsü bir işaret olarak alırsak, 144 veya 205 mil maksimum menzile sahip 50 kWh veya 75 kWh pillere sahip olmasını bekliyoruz.

İçten yanmalı motorlu varyantlar hakkında da herhangi bir ayrıntı açıklanmadı ancak muhtemelen 2022 Citroen Relay‘de bulunan yeni Euro 6.3 uyumlu motoru alacaklar. Bu, 118 beygir güç ve 310 Nm tork veya 138 beygir güç ve 340 Nm tork ile 2.2 litrelik dört silindirli dizelden iki ayar durumu alacağı anlamına gelir.

Modüler EMP2 platformunda oturan yeni Scudo, üç farklı uzunlukta olacak: minibüs, combi veya cab. Fiat Ulysse MPV ayrıca altıdan dokuza kadar bir dizi oturma düzeni sunacak.

Teaser görüntüsü, Citroen Dispatch ve Peugeot Expert ile karşılaştırıldığında çok büyük bir fark göstermiyor. Yeni, daha büyük Fiat yazısı, ızgaranın merkezinde yer alıyor ve farlar, Stellantis’in bazı tasarım inceliklerine sahip görünüyor.

Benzer boyuttaki Citroen Dispatch’e bakılırsa, içten yanmalı motor versiyonu İngiltere için 23.000 £ civarında ve tamamen elektrikli e-Scudo için yaklaşık 30.000 £’dan başlayan fiyatlar bekleniyor. Ulysse MPV, Citroen Spacetourer ve Peugeot Traveller kardeşleriyle pazarı paylaşacak ve tamamen elektrikli modellerde yaklaşık 45.000 £ ‘dan başlayan fiyatlarla yaklaşık 35.000 £ ‘dan başlayan fiyatlar bekleyebiliriz.

Fiat, 2022’nin başında Scudo ve Ulysse için siparişlerin açılacağını söyledi.

“Yeni Honda Civic Hybrid, ilk kez karşımızda!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Hyundai Tucson, Bayon ve Ioniq 5 güvenlik testlerini başarıyla tamamlıyor

Hyundai modelleri güvenlik testlerini başarıyla tamamlıyor.

Published

on

Hyundai Tucson, Bayon ve Ioniq 5 modelleri Euro NCAP testlerinden beş yıldızı alıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Bağımsız araç değerlendirme kuruluşu olan Euro NCAP çarpışma testlerinde başarıya ulaşıyor. Güney Koreli otomobil üreticisinin yakın zamanda satışa sunduğu modeller, katıldıkları testlerin tamamını en yüksek skorla tamamlamayı başarıyor. Tucson ve Ioniq 5 testlerden en yüksek olan beş yıldızı kaparken; Bayon modeli ise dört yıldızı elde etmeyi başardı.

Modeller güvenlik testinde şu dört kategoride değerlendirildi;

“Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu”, “Korunmasız Yaya” ve “Güvenlik Donanımları”

Hyundai Tucson, Bayon ve Ioniq 5 güvenlik testlerinin sonuçları

Genel olarak beş yıldızlı Tucson modeli özellikle “Yetişkin Yolcu” ve “Çocuk Yolcu” testlerinde en iyi dereceyi elde etmeyi başardı. Bununla birlikte Ioniq 5 modeli “Güvenlik Donanımı” tarafında mükemmel sonuçlara ulaştı. Bayon modeli ise “Çocuk Yolcu” kategorisinde en iyi performansı gösterdi.

Smart Sense

Hyundai Smart Sense güvenlik paketi ile oldukça güvenli hale gelen modeller; aktif güvenlik ve sürüş yardımı özellikleri ile kullanıcılara sunuluyor. Bununla birlikte ön koltuktaki yolcuları daha daha güvende tutmak adına geliştirilen yedi hava yastığı sistemine ek olarak; yeni Tucson’un yükseltilen güvenlik paketi de artık; Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), Kör Nokta Görüş Monitörü (BVM), Kör Nokta Çarpışma Asistanı özelliğine sahip.

Tamamen elektrikli olan Ioniq 5 modeli Otoyol Sürüş Yardımı 2’ye sahip ilk Hyundai modeli. Bununla birlikte modelde HDA 2, navigasyon tabanlı Akıllı Sürüş Kontrolü (NSCC) ve Şerit Takip Yardımı’nı (LFA) kullanılarak Seviye 2 otonom sürüş özellikleri modelde mevcut. Tüm bu ek sürüş özellikleri ile model oldukça konforlu bir hale geliyor.

Yeni SUV modeli Bayon modeli ile Smart Sense özelliklerinin bir çoğu standart olarak sunuluyor. Daha güvenli otoyol sürüşüne ek olarak, Driver Attention Warning (DAW) yani uykulu veya dikkati dağılmış bir sürüş algılandığında sürücüyü uyaran bir sistem modelde mevcut.

“454 mil menzile sahip güneş enerjili karavan projesi”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları