Takip Et!

Dört Tekerlek

2022 Toyota Tundra yenilenmiş haliyle tanıtıldı

Toyota’nın yeni kamyoneti iki güçlü V6 seçeneği ve modern bir iç mekan ile geliyor.

/

2022 Toyota Tundra, yeni bir platform, güçlü motor seçenekleri ve yenilenmiş iç dizaynı ile karşımızda. Yeni kamyonetin tüm teknik ve tasarımsal detaylarına gelin yakından göz atalım.

2022 Toyota Tundra teknik özellikleri

Yeni bir şasiye binen ve yalnızca V6’ya özel iki motor seçeneğine sahip olan 2022 Tundra, son yıllarında yalnızca V8 gücü sunan eski kamyonet modelindeki motora veda etti. Temel motor, 389 beygir gücü ve 649 Nm tork ile çift turboşarjlı 3.5 litrelik bir V6 iken, hibritleştirilmiş i-Force Max motor, 10 vitesli otomatik şanzımana bir elektrik motoru ekliyor. Bu motor ise 437 beygir gücü ve 790 Nm tork güç üretiyor.

Düşük hızlarda, hibrit sistem yalnızca elektrikle çalışabilir, ancak benzinli motor 18 mil/saatin üzerindeki hızlarda otomatik olarak devreye girer. Sürüş Modu seçme kadranını Sport veya Sport+ olarak ayarlamak hibrit aktarma organlarının performansını en üst düzeye çıkaracaktır. Tow/Haul (daha hafif yükler için) ve Tow/Haul+ (büyük römorklar veya tekneler için) modları, motoru ve elektrik motorunu ortak tahrik görevine kilitler ve otomatik durdurma/çalıştırmayı devre dışı bırakır.

2022 Tundra 5443 kilogram‘a kadar çekebilir. Bu güçlü bir değer ve önceki versiyonun 4626 kilogramlık derecesini kolayca geride bırakan bir değer ancak GMC, Ram ve Chevrolet tarafından en iyi şekilde kullanılıyor. Olumlu tarafı, Toyota, tüm Tundra modellerinin 5125 kilogram‘dan fazla çekebileceğini, bu nedenle potansiyel alıcıların anlamlı bir puan kazanmak için herhangi bir çekici paketi ekleme konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını söylüyor. Ayrıca şirket, çekme sırasında hibrit kurulumun ekstra tork üreteceğini, şehirde ise sürüşü sessizleştireceğini ve yakıt tasarrufu sağlayacağını söylüyor.

Güçlü aktarma organları seçeneklerinin yanı sıra, eski Tundra’ya göre bir sonraki büyük yükseltme, helezon yaylı, çok bağlantılı katı akslı arka süspansiyon tasarımıdır. Toyota, sürüş konforu, düz çizgi dengesi ve genel yol tutuşunun iyileştirildiğini söylüyor. Maksimum yük kapasitesi, eski yaprak yaylı Tundra’ya göre %11’lik bir gelişme olan 879 kilogram seviyesinde bulunuyor. Ön süspansiyon hala çift salıncaklı bir tasarımdır, ancak viraj performansını iyileştirmek için yeniden tasarlandı ve yeniden ayarlandı.

Bu yükseltilmiş süspansiyon bileşenleri, artık tamamen kutulanmış bir çerçeveye bağlanmıştır. 2022 için, Tundra’nın platformunun baş mühendisi olarak görev yapan Toyota’dan Mike Sweers, ekibinin “daha önce yaptığımız birçok şeyi yeniden düşünmesi gerektiğini” söyledi.

Alıcılar ilk kez, amortisör kuvvetini yol koşullarına göre ayarlayan Toyota adaptif süspansiyonu seçebilecekler. Bu süspansiyon, “Yol tutuşunu, dengeyi ve konforu artırma” ayarlamaları yapmak için yerleşik aktüatörlere sahiptir.

2022 Toyota Tundra tasarımı

Yeni kamyonet, Tundra’nın eskisinden daha geleneksel ve kaslı görünmesini sağlayan keskin yeni bir stile sahip. Daha uzun çizgi-aks oranı ve daha kare tavan çizgisi, eski kamyonetin inatçılığının bir kısmını ortadan kaldırıyor. Kamyonet, karartma ile C şeklinde bir radyatör kabuğu aracılığıyla yere görsel olarak bağlanan devasa bir ön ızgaraya sahip. Tekerlerin üst kısmında yer alan siyah kemerler ile birlikte devasa kamyonete sportiflik katılmış.

Her 2022 Tundra, normal kabini olmayan bir Double Cab veya CrewMax olacak. CrewMax varsayılan olarak 5,5 fitlik bir kasadır ancak alıcılar Double Cab ile standart olarak gelen 6,5 fitlik kasalı modeli tercih edebilir. Bu model ayrıca 8,1 fitlik bir kasayı da kullanıcılara sunar. Her iki gövde stili de öne doğru açılan dört kapıya sahiptir.

İçeride, mevcut Tundra müşterileri, sunulan teknoloji miktarı karşısında şok olsalar da, kamyonun etkileyici görüş hatlarını ve oldukça alçak gösterge panelini takdir edeceklerinden eminler. Temel bilgi-eğlence sistemi 8,0 inç (eski Tundra’daki 7,0 inç) olarak karşımıza çıkıyor ancak daha üst düzey modeller, ön panele monte edilmiş 14,0 inç dokunmatik ekrana sahip olacak. Toyota, yeni geliştirilen bu iç mekan sisteminin önceki sistemden beş kat daha güçlü olduğunu söylüyor.

Kadranda yer alan 4.1 inçlik analog göstergeyi de unutmamak gerek. Dahası, sonunda Toyota’nın korkunç bilgi-eğlence yazılımını çok daha sezgisel ve duyarlı yeni bir teknoloji paketi lehine terk ediyor. Apple CarPlay ve Android Auto tüm modellerde standarttır ve entegre Amazon Music ve Apple Podcast‘ler ile birlikte, yol tarifi aramak veya radyoyu değiştirmek gibi sesle etkinleştirilen komutlar için “Hey Toyota” gibi bir şey söyleyerek etkinleştirilen sesle çalışan yeni bir sanal asistan sunan göze çarpan isteğe bağlı özellikler sunulacaktır.

HVAC havalandırmalarını ve bilgi-eğlence sistemini görsel olarak desteklemek için ön panelin genişliği boyunca uzanan kalın bir metal tonlu döşeme parçası ile iç tasarım, stil açısından temiz ve çekici görünüyor. Bir dizüstü bilgisayar, el çantası veya diğer günlük donanımlar için alan sağlayan derin bir orta konsol ile ön sırada hem eşyalar hem de insanlar için bolca yer var. Yan yana bardak tutucular ve dikey kablosuz şarj pedi, her şeye oturacak bir yer vererek ön sırayı düzenli tutar.

İsteğe bağlı panoramik açılır tavan sayesinde arka koltuktaki baş mesafesi eskisine göre daha az olduğu için arka koltuktaki yolcular o kadar şanslı değil – yine de diz mesafesi her yerde mükemmel görünüyor.

Her 2022 Tundra, otomobil üreticisinin en yeni aktif güvenlik ve sürücü destek sistemleri paketi olan Toyota Safety Sense 2.5 ile standart olarak gelecek. TSS 2.5, yaya ve bisikletli algılamalı otomatik acil frenleme, karşıdan gelen trafiği izleyen kavşak dönüş yardımı, kör nokta izleme, arka çapraz trafik uyarısı ve otomatik uzun farları içerir. Standart uyarlanabilir hız sabitleyici ve aktif şerit merkezleme ile Tundra, uzun bir otoyol sürüşünde, pürüzsüz ve sessiz bir sürüş sunarak oldukça konforlu olacak gibi görünüyor.

TRD Off-Road ve TRD Pro modellerinde, kamyonun yerleşik kameralarını kullanarak ön, yan veya arkadaki engelleri göstermek için bir Çoklu Arazi Monitörü bulunur. Ayrıca 360 derecelik bir tepe görünümü, kamyon kasasına bir bakış, bir aksama görünümü ve bir treylerin her iki tarafına bakmak için bölünmüş bir görünüm gösteren kameralar da vardır.

Yeni 2022 Toyota Tundra hakkında bildiğimiz çok şey var. Ancak yanıtlarını hala beklediğimiz son derece önemli ayrıntılar var. Yeni 2022 Toyota Tundra’nın ne kadara mal olacağı, ne kadar verimli olacağı ve hem yolda hem de arazide nasıl sürüleceği sadece bu sorulardan bir kaçı. Bu soruların cevaplarını ise önümüzdeki süreçte hep beraber bekleyip göreceğiz.

“2022 Toyota RAV4 Adventure resmi olarak tanıtıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dört Tekerlek

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL resmi olarak tanıtıldı!

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL modeli yıllar sonra 2+2’lik oturma düzeni ile tanıtıldı.

Published

on

Büyük bir merakla beklenen 2022 Mercedes-AMG SL ikonik spor otomobilinin resmi tanıtımı gerçekleştirildi. Modelin detaylarına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

AMG departmanı tarafından Affalterbach’ta geliştirilen yeni SL modeli yıllardır süre gelen ikonik duruşu ile kullanıcılara sunuluyor.  “AMG’nin spor otomobillerini ve sürüş dinamiklerini Mercedes’in konforu ve lüks çekiciliğiyle birleştiriyor” cümlesiyle Philipp Schiemer tarafından açıklanan model; yeni nesil Mercedes teknolojileri ile kullanıcılara sunuluyor.

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL teknik özellikleri

Platform tarafında gizleri yeni nesil AMG GT modellerinde gördüğümüz, MSA platformunun; SL modeli için iyileştirilmiş bir versiyonu bekliyor. Bununla birlikte modelin genel çerçevesi alüminyum, çelik, magnezyum ve fiber kompozitlerden oluşan bir malzemeye dayanıyor. Bu sayede modelin burulma sertliği önceki nesle göre yüzde 18 oranında daha yüksek.

MSA platformunun birden fazla güç aktarma sistemi konfigürasyonu ve elektrifikasyonu destekleyebildiği herkes tarafından biliniyor. Fakat marka, SL modeli için şimdilik iki farklı V8 modeli onaylıyor. Uzun vadede ise E-Performance plug-in hibrit modelin kullanıcılara sunulması hedefleniyor.

Güç aktarma organları

Motor tarafında bizleri iki farklı versiyon ile sunulan turboşarjlı 4.0 litrelik benzinli bir V8 motor bekliyor. Bununla birlikte motorun ürettiği güç yola her iki versiyonda da dokuz vitesli otomatik şanzıman ile 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemine sahip.

Serinin SL 55 4MATIC versiyonu 469 beygir güce, 700Nm tork değerine sahip. Bu değerler sayesinde modelin 0-100 km/s saniye hızlanma süresi 3.9 saniye seviyesinde. Modelin azami hızı ise 294 km/s.

Serisinin diğer versiyonu SL 63 4MATIC tarafında ise bizleri; 577 beygirlik güç ile 800Nm tork değeri bekliyor. Bu değerler ile modelin 0-100 km/s hızlanma süresi 3.6 saniye seviyesine düşüyor. Ayrıca modelin azami hızı bu versiyon ile 313 km/s değerine yükseliyor.

Güçlü SL 63 versiyonu ile otomatik adaptif süspansiyon sistemi ile aynı şekilde otomatik olarak; gevşeyip sertleşebilen aktif motor takozları standart olarak kullanıcılara sunuluyor. SL 55 modelinde ise bu özellik opsiyon listesinde mevcut. Ayrıca her iki versiyonda da S-Serisinde gördüğümüz dört tekerleğin dönebilme özelliği mevcut.

Yeni 2022 Mercedes-AMG SL tasarımı

Tasarım tarafında bizleri katlanır kumaştan yapılan bir tavan bekliyor. Bununla birlikte modelin 2+2’lik bir oturma düzenine sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat arka kısmın uzun yolculuklarda ne kadar rahat olduğu her roadster modelde olduğu gibi; tartışmaya açık bir konu.

Genel olarak oldukça güncel bir tasarıma sahip olan modelin retro detay bekleyen kullanıcıları üzdüğünü belirtmek gerekiyor. Diğer Mercedes modellerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip olan model; oldukça modern çizgilere sahip. Arka tarafa doğru eğimli olan arka uç havayı oldukça güzel bir şekilde otomobilden atabiliyor. Ayrıca bu aerodinamik tasarım entegre olan spoyler ile destekleniyor.

Dört egzoz çıkışına sahip modelin hem ön farlarında hem de arka stoplarında LED ışıklar bizleri bekliyor. Yani modelde Mercedes Digital Light matrix LED far teknolojisi mevcut.

Jant tarafına baktığımızda ise; 19″ ila 21″ boyutları arasında değişen jant seçenekleri kullanıcılara sunuluyor.

İç yaşam alanı

Daha önceden yayınlanan iç tasarım 1990’lardaki R129 kodlu SL modelinden beridir ilk 2+2’lik SL tasarımı. Bununla birlikte model kullanıcılara 11.9″ boyutunda MBUX bilgi-eğlence sistemi ile sunuluyor. Dijital gösterge paneli tarafında ise; 12.3″ boyutunda olan gösterge paneli mevcut. Ayrıca bu kurulumun yeni S-Serisi ile oldukça benzer olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Son olarak tavanı kapalı bir konumdayken bagaj tarafında 213 litrelik bir kapasite bizleri bekliyor. Bununla birlikte modelin tavanı açık hale getirildiğinde bu boyut 240 litre seviyesine yükselebiliyor.

“9.350 Sterlin değerinde Hot Wheels: Mercedes 300SL!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Fiat Scudo ve Ulysse yeni motor seçenekleriyle geliyor

Fiat, 2022’de Scudo ve Ulysse modellerini geri getirerek minibüs ve MPV serisini büyütecek.

Published

on

Fiat Scudo van ve Ulysse MPV, bir süredir İngiltere’de satıştan kaldırıldı ancak İtalyan firma onları 2022’de çok sayıda konfigürasyon ve güç aktarma organıyla geri getiriyor.

Fiat Scudo ve Ulysse elektrikli motor seçeneklerine sahip olacak

Stellantis’e ait Fiat, Scudo ve Ulysse modellerini İngiltere’ye geri getirmek için Citroen Dispatch ve Peugeot Expert ile paylaşılan EMP2 platformunu kullanacak. Platform aynı zamanda Fiat’ın tek elektrikli minibüsü e-Ducato‘ya e-Scudo ve e-Ulysse adlı tamamen elektrikli modellerin eşlik etmesine de izin veriyor.

Tamamen elektrikli modeller için henüz bir performans rakamları açıklanmamış olsa da, Citroen’in e-Dispatch elektrikli minibüsü bir işaret olarak alırsak, 144 veya 205 mil maksimum menzile sahip 50 kWh veya 75 kWh pillere sahip olmasını bekliyoruz.

İçten yanmalı motorlu varyantlar hakkında da herhangi bir ayrıntı açıklanmadı ancak muhtemelen 2022 Citroen Relay‘de bulunan yeni Euro 6.3 uyumlu motoru alacaklar. Bu, 118 beygir güç ve 310 Nm tork veya 138 beygir güç ve 340 Nm tork ile 2.2 litrelik dört silindirli dizelden iki ayar durumu alacağı anlamına gelir.

Modüler EMP2 platformunda oturan yeni Scudo, üç farklı uzunlukta olacak: minibüs, combi veya cab. Fiat Ulysse MPV ayrıca altıdan dokuza kadar bir dizi oturma düzeni sunacak.

Teaser görüntüsü, Citroen Dispatch ve Peugeot Expert ile karşılaştırıldığında çok büyük bir fark göstermiyor. Yeni, daha büyük Fiat yazısı, ızgaranın merkezinde yer alıyor ve farlar, Stellantis’in bazı tasarım inceliklerine sahip görünüyor.

Benzer boyuttaki Citroen Dispatch’e bakılırsa, içten yanmalı motor versiyonu İngiltere için 23.000 £ civarında ve tamamen elektrikli e-Scudo için yaklaşık 30.000 £’dan başlayan fiyatlar bekleniyor. Ulysse MPV, Citroen Spacetourer ve Peugeot Traveller kardeşleriyle pazarı paylaşacak ve tamamen elektrikli modellerde yaklaşık 45.000 £ ‘dan başlayan fiyatlarla yaklaşık 35.000 £ ‘dan başlayan fiyatlar bekleyebiliriz.

Fiat, 2022’nin başında Scudo ve Ulysse için siparişlerin açılacağını söyledi.

“Yeni Honda Civic Hybrid, ilk kez karşımızda!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Hyundai Tucson, Bayon ve Ioniq 5 güvenlik testlerini başarıyla tamamlıyor

Hyundai modelleri güvenlik testlerini başarıyla tamamlıyor.

Published

on

Hyundai Tucson, Bayon ve Ioniq 5 modelleri Euro NCAP testlerinden beş yıldızı alıyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Bağımsız araç değerlendirme kuruluşu olan Euro NCAP çarpışma testlerinde başarıya ulaşıyor. Güney Koreli otomobil üreticisinin yakın zamanda satışa sunduğu modeller, katıldıkları testlerin tamamını en yüksek skorla tamamlamayı başarıyor. Tucson ve Ioniq 5 testlerden en yüksek olan beş yıldızı kaparken; Bayon modeli ise dört yıldızı elde etmeyi başardı.

Modeller güvenlik testinde şu dört kategoride değerlendirildi;

“Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu”, “Korunmasız Yaya” ve “Güvenlik Donanımları”

Hyundai Tucson, Bayon ve Ioniq 5 güvenlik testlerinin sonuçları

Genel olarak beş yıldızlı Tucson modeli özellikle “Yetişkin Yolcu” ve “Çocuk Yolcu” testlerinde en iyi dereceyi elde etmeyi başardı. Bununla birlikte Ioniq 5 modeli “Güvenlik Donanımı” tarafında mükemmel sonuçlara ulaştı. Bayon modeli ise “Çocuk Yolcu” kategorisinde en iyi performansı gösterdi.

Smart Sense

Hyundai Smart Sense güvenlik paketi ile oldukça güvenli hale gelen modeller; aktif güvenlik ve sürüş yardımı özellikleri ile kullanıcılara sunuluyor. Bununla birlikte ön koltuktaki yolcuları daha daha güvende tutmak adına geliştirilen yedi hava yastığı sistemine ek olarak; yeni Tucson’un yükseltilen güvenlik paketi de artık; Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), Kör Nokta Görüş Monitörü (BVM), Kör Nokta Çarpışma Asistanı özelliğine sahip.

Tamamen elektrikli olan Ioniq 5 modeli Otoyol Sürüş Yardımı 2’ye sahip ilk Hyundai modeli. Bununla birlikte modelde HDA 2, navigasyon tabanlı Akıllı Sürüş Kontrolü (NSCC) ve Şerit Takip Yardımı’nı (LFA) kullanılarak Seviye 2 otonom sürüş özellikleri modelde mevcut. Tüm bu ek sürüş özellikleri ile model oldukça konforlu bir hale geliyor.

Yeni SUV modeli Bayon modeli ile Smart Sense özelliklerinin bir çoğu standart olarak sunuluyor. Daha güvenli otoyol sürüşüne ek olarak, Driver Attention Warning (DAW) yani uykulu veya dikkati dağılmış bir sürüş algılandığında sürücüyü uyaran bir sistem modelde mevcut.

“454 mil menzile sahip güneş enerjili karavan projesi”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları