Takip Et!

Dört Tekerlek

2022 Hyundai Kona Elektikli SUV yeniden tasarlandı

/

Hyundai Amerika’dan yapılan bir basın açıklaması, yenilenmiş tasarıma sahip olan 2022 Kona Electric SUV’sine bir göz attı. Otomobil üreticisine göre, bu EV’ler bu bahar aylarında ABD’de satışa sunulacak.

Kona Electric, 2019 modeli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeden önce Kore ve Avrupa’da ilk kez 2018’de piyasaya çıktı. Aslında ABD’de tamamen elektrikli bir güç aktarma organına sahip ilk Hyundai SUV’du. Ayrıca, Mt.’nin ana kampına giden ilk elektrikli otomobil. Nispeten yeni bir elektrikli otomobil olabilir, ancak küresel satışları ilk çıkışından bu yana her yıl neredeyse iki katına çıktı.

2022 Hyundai Kona nasıldı?

Petrolle çalışan 2022 Kona için, yeni model yılı için değişiklikler dış tasarımın yenilenmesiyle başlıyor. Daha cesur kaplamaya ve daha güçlü çizgilere sahip yeni bir ön ızgara var. Kaput ise ön ızgarayla daha fazla üst üste gelecek şekilde uzatılmış. LED gündüz farları eklenmiş, ızgaranın altındaki tampon ise artık ön kaplamaya bağlanıyor. Hyundai crossover’ı 1.6 inç daha uzun hale getirerek daha görsel bir ağırlık kazandırdı, koruma levhası elemanları artık alt kapı kaplamasına uyuyor. Arkada, yeni arka lambalar ve kontrast kaplamalı yeni bir ön pano var. Hyundai, alaşım jant seçeneklerini de yenilemiş oldu bu modeliyle.

2022 Kona Electric performansı neler vaad ediyor

2022 Hyundai Kona Electric için güç aktarma organı 150 kW (201 HP) motor ve 64 kWh lityum iyon pil kullanmaya devam edecek. Hyundai’nin kendi testine göre, Kona Electric, 132 şehir, 108 otoyol ve toplam 120 olmak üzere tahmini bir MPGe toplayacak. Bu, EPA’ya göre değil, Hyundai’ye göre tek bir şarjla 258 millik yani 482 km’lik bir tahmini menzil.

Hyundai USA tarafından yapılan basın açıklamasına göre, yaklaşan EV, seviye III SAE-Combo şarj portunu kullanarak yaklaşık 47 dakikada yüzde 10 ila 80 arasında şarj edebiliyor. Pil ısıtma sistemi ayrıca SEL Convenience modellerinde ve daha sonraki modellerde standart olarak geliyor. Bu sistem, soğuk havalarda aşırı uzun pil şarj aralıklarını önlemeye yardımcı olur ve pil gücü kayıplarını en aza indirebilir.

Ek olarak, Hyundai’nin akıllı algılama teknolojileri, tüm Kona Modellerinde bir dizi yeni güvenlik özelliği sunuyor;

Arka Çapraz Trafik Çarpışma Önleme Yardımı (RCCA)
Arka Yolcu Uyarısı (ROA)
Dur-kalk özellikli Akıllı Seyir Kontrolü (SCC)
Karayolu Sürüş Yardımı (HDA)
Şerit Takip Asistanı (LFA)
Güvenli Çıkış Uyarısı (SEW)

Kona Electric dış cephesi yeniden tasarlandı

Yeni Hyundai Kona Electric’te gözünüze çarpan ilk değişikliklerden biri yeni ön tasarım. Eski çukurlu ızgara, minimalist, aerodinamik pürüzsüzlük ile değiştirildi. Aşağıdaki karşılaştırma resminde görebileceğiniz gibi, gümüş kaplama, Hyundai rozetinin hemen altındaki belirgin bir yatay karakter çizgisiyle değiştirildi. Bu, Gündüz Çalışan Işıkların (DRL’ler) altında bulunuyor.

Logonun altındaki, alt çamurluk daha aerodinamik açıdan işlevsel ve sportif olacak şekilde yeniden şekillendirildi. Hyundai 2022 Kona Electric, hava akışı için optimize edilmiş yeni bir alaşım jant tasarımına oturuyor. Arka tarafta, tampon şeridi de “alt çukur kaplama elemanlarını aracın arkasına taşıyan” bir yeniden tasarım gördü. Yeni tasarlanmış LED arka farlar da 2022 modellerinde de mevcut.

2022 Kona Electric’teki yenilikler

Doğrusu, yeni Hyundai Kona Electric için 2021 modeline kıyasla rapor edilecek fazla bir şey yok. Hyundai’nin 2022 Kona Electric, her alanda 10,25 ″ ekran sunan orta konsol ve orta küme ekranlarında güncellemeler görecek. Bu, şu anda 2021 modelinde mevcut olan 7 orta dokunmatik ekran ve gösterge panelinden büyük bir yükseltme. Ek olarak, alt orta konsol depolama alanı artık kablosuz şarj alanı da içeriyor.

Kona Electric sürücüleri Blue Link Uygulamasını kullanabilecek

Hyundai’nin uygulamasıyla, 2022 Kona Electric kullanıcıları elektrikli otomobillerinden gerçek zamanlı verilere erişebilecek. Bu, sürücülere aracı çalıştırmak ve kapıları kilitlemek gibi belirli komutları yerine getirme özgürlüğü de sağlıyor.

Uygulama, evde şarj eden kullanıcılar için şarj programlarını kolayca yönetme olanağı sunuyor. Kona Electric evde bağlıyken, kullanıcılar aşağıdakileri gerçekleştirmek için uygulamayı kullanabilme imkanı sunuyor:

Şarjı başlatın veya durdurun
Haftanın gününe ve saate göre şarj programını ayarlayın
Gerçek zamanlı elektrik ve yakıt aralığı ile mevcut pil seviyesini kontrol edin
Fiş durumunu görüntüle (giriş / çıkış)
Şarj durumunu kontrol edin
Tam şarj oluncaya kadar kalan süreyi görüntüleyin

Bunların hepsi bir yana, bu, her yıl satışlarda büyümeye devam eden popüler bir elektrikli SUV için küçük ama şık bir yeniden tasarım. Şimdilik, Hyundai’nin Ioniq 5 sedan ile EV inovasyonuna daha fazla odaklandığı görülüyor. Ama önümüzdeki baharda Hyundai 2022 Kona Electric’e bir göz atmakta fayda var!

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları, mekanik, motor, elektrik ve fiziğe küçüklüğümden beri hep bir merakım olmuştur. Gerek otomobil, gerek uçak gerekse motorsiklet bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir dünyaydı. Dijital Tekerlek bütün bu ilgi alanlarımın birleştiği bir platform. Umarım sizlere en hızlı ve güncel haberleri ulaştırabilirim. Takipte kalın :) E-posta: [email protected]

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dört Tekerlek

BMW XM hibrit kurulumu ile yollara çıkmaya hazır

BMW XM resmi olarak tanıtıldı.

Published

on

BMW M1 modelinden bu yana üretilen ilk orijinal M otomobili olma unvanına sahip BMW XM, M tarihinin de ilk M HYBRID motorunu kullanacak. Modelin detaylarına gelin birlikte haberimizde göz atalım.

BMW XM teknik özellikleri

Birden fazla M otomobili ve motorunun üretimine ev sahipliği yapmış BMW Group’un Amerika’daki Spartanburg Fabrikası’nda 2023’ün ilk çeyreğinde üretimine başlanacak olan BMW XM, plug-in hybrid elektrik motoruna eşlik eden 4.4 litre hacminde, V8 silindirli, M TwinPower Turbo beslemeli içten yanmalı motora sahip. M ruhunu yansıtan yüksek devir çevirme karakteriyle fark yaratan BMW XM, M HYBRID motor teknolojisi ve 8 ileri M Steptronic şanzımanıyla 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.3 saniyede ulaşıyor. Tamamen elektrikle 82-88 km gidebilen ve 140 km/s hıza kadar emisyonsuz bir sürüş sunan BMW XM, karma olarak 1.5-1.6 lt/100 km yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor.

BMW XM kabininde sunduğu benzersiz konfor ve üstün sürüş keyfini M’e özel geliştirilmiş altyapısından alıyor. Otomobilin bulunduğu segment ötesinde bir tecrübe sunan bu teknoloji sürücülerin M Setup menüsünü kullanarak kendi sürüş karakterine göre ayar yapmasına da imkan tanıyor.

Teknik detaylar

BMW XM kompakt tasarımlı yüksek voltajlı lityum iyon batarya paketlerini gövdesinin altında taşıyor. Böylelikle yere yakın ağırlık merkezi ile BMW XM performanslı sürüş esnasında maksimum dinamizmi kullanıcısına yansıtarak BMW sürüş keyfini daha önce tecrübe edilmemiş bir seviyeye çıkarmayı başarıyor.

Ayrıca BMW XM’de şasi, direksiyon, fren sistemi, M xDrive ve enerji geri kazanım ayarlarına doğrudan erişim adına tasarlanmış M otomobillerine özel işletim konsepti yer alıyor. Direksiyonda yer alan iki farklı M düğmesi, sürücü tarafından oluşturulan sürüş profillerine doğrudan ulaşımı sağlıyor. Bu düğme sayesinde ekran içeriği ve sürücü yardım sistemleri de dilenildiği gibi konfigüre edilebiliyor.

M otomobilleri için M mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilmiş çekişi, çevikliği ve yön dengesini en üst düzeye çıkaran M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi, M Setup menüsünden seçilebilen 4WD Sand da dahil olmak üzere üç farklı modu bir arada sunuyor.

BMW XM’de standart sunulan adaptif M süspansiyonlar, elektrikli olarak kabin içinden sürüş koşuluna göre kontrol edilebilirken aktif stabilizasyonu da beraberinde getiriyor.

Sürüş destek sistemleri

BMW XM, bugüne kadar üretilen M otomobilleri arasında en geniş otomatik sürüş ve park sistemine sahip model olarak öne çıkıyor. BMW XM’de, içerisinde Geri Sürüş Asistanı ve otomobilin çevresini park alanında 3 boyutlu gösterme imkanı sunan Park Asistan Plus donanımına ek olarak; Ön Çarpışma Uyarısı, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Dur&Kalk Fonksiyonlu Aktif Cruise Kontrol gibi gelişmiş özellikleri içeren Sürüş Asistanı Professional donanımı da standart olarak sunuluyor.

50 Yıllık Geçmişe Yakışır İlk Hibrit Motor: BMW M HYBRID

Yeni geliştirilmiş 4.4 litrelik, V8 silindirli, TwinPower Turbo beslemeli içten yanmalı geleneksel motor 489 beygir güç üretirken, 8 ileri M Steptronic şanzımana monte edilmiş elektrik motoru 197 beygir güç çıkışına sahip. M tarihinde bir ilk olan M HYBRID ünite böylelikle toplamda 653 beygir ve 800 Nm’ye ulaşan bir güç çıkışı elde ediyor. Motorlar arasında akıllıca yönetilen güç etkileşimi ile tüm sürüş modlarında M departmanına layık bir performansın ortaya çıkması sağlanıyor.

İlk hareket anından itibaren hissedilen elektrik ve içten yanmalı motorun açığa çıkarttığı gücün kombinasyonu sayesinde BMW XM 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4.3 saniyede tamamlıyor. Bu esnada sekiz silindirli bir motor için nadir görülen duygusal çekiciliğe sahip enerji yüklü bir film müziği BMW XM’e eşlik ediyor.

İlk defa bir M otomobilinde kullanılan asimetrik şekilli egzozlar, elektronik olarak kontrol edilebiliyor.

2023’ün son çeyreğinde BMW XM’in ürün gamında yerini alması planlanan BMW XM LABEL RED ise bu serinin en güçlüsü olacak. BMW XM LABEL RED toplamda ürettiği 748 beygir güç ve maksimum 1000 Nm’ye varan tork değeriyle SAV segmentindeki dengeleri değiştiriyor.

BMW XM tasarımı

BMW’nin yeni tasarım anlayışıyla şekillenen BMW XM, SAV formlarındaki kaslı gövdesi, sportif silüeti ve çarpıcı arka tasarımıyla gelecekten izler taşıyor.

BMW’nin lüks segmentteki modellerinde kullanılan iki ayrı üniteye ayrılmış farları ve aydınlatmalı dev BMW böbrek ızgaraları BMW XM’in lüks ve çarpıcı duruşunu destekliyor.

Uzun aks aralığı, güçlü oranlar ve modele özgü tasarlanmış 21 inç boyutundaki jantlar otomobilin yan profildeki güçlü görünümünü desteklerken hafif alaşımlı, M departmanı imzalı 23 inç jantlar ise BMW XM’i hem sürüş hem de görünüm bakımından benzersiz bir seviyeye çıkarıyor.

Dikey tasarımlı, M çift çıkış egzozlar, alışılmışın dışında tasarlanmış maksimum aerodinamiğe uygun rüzgarlık ve dik arka cam BMW XM’in arka görünümünü oluşturuyor. LED teknolojisine sahip arka farlarının heykelsi tasarımı ise otomobilin güçlü duruşuna gönderme yapıyor.

İç yaşam alanı

Üç boyutlu prizma yapısına ve göz alıcı aydınlatmaya sahip tavan döşemesi BMW XM’in içindeki atmosferi tamamen farklı bir noktaya taşıyor. Yeni Vintage Deri ile kaplı gösterge ve kapı panelleri için dört farklı donanım çeşidi sunuluyor.

BMW XM, M modellerine özgü BMW Kavisli Ekran (Curved Screen) ile vites değiştirme ışığı dahil tüm sürüşle ilgili detayları 12.3 inç boyutundaki yeni grafiklere sahip gösterge ekranıyla sürücüsüne yansıtıyor. Araç kurulumu ve lastik durumu gibi M otomobillerine özel widgetlar ise 14.9 inç büyüklüğündeki multimedya ekrandan görülüyor.

BMW XM, BMW Operating System 8 ile birlikte geliyor. M otomobillerine özgü bilgilerin de yer aldığı Head-Up Display, BMW Personal Asistant ve BMW Curved Screen bu sistemin çatısı altında buluşuyor. Ayrıca bu sistem Apple CarPlay ve Android Auto destekliyor.

BMW XM’de tavana monte edilmiş hoparlörlere sahip Bowers&Wilkins ses sistemi otomobilin iç mekan tasarımını bir üst düzeye taşırken; BMW Group’un film müziği bestecisi Hans Zimmer’in M HYBRID sürüşü için özel olarak geliştirdiği BMW IconicSounds Electric ile BMW XM’in sürüş keyfi daha da artırıyor.

“MINI 20 Years Edition ABD pazarına yeni bir soluk getiriyor”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

MINI 20 Years Edition ABD pazarına yeni bir soluk getiriyor

MINI 20 Years Edition detayları ile göz alıcı görünüyor.

Published

on

ABD pazarında 20. yılını kutlayan MINI 20 Years Edition resmi olarak duyuruldu. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

ABD pazarına özel olarak ABD bayrağını baz alarak Chili Red, Pepper White ve Island Blue renkleriyle tanıtılan özel versiyon, gümüş tavan ve ayna kapakları ile kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca özel versiyonu “20 Years Edition” çıkartmalarından da ayırt etmek mümkün.

MINI 20 Years Edition tasarımı

Tasarım tarafında ABD bayrağında gördüğümüz renklerin kullanımı dikkatleri çekerken “20 Years Edition” çıkartmalarını yan kaplamalarda, kapı eşiği plakalarında ve C sütununda görmek mümkün. Bununla birlikte modellerde dört mevsim lastikler, tavan rayları, panoramik açılır cam tavan ve 17″ Tentacle Spoke jantlar dikkat çeken ilk detaylar arasında yer alıyor.

İç yaşam alanına ilişkin herhangi bir görsel henüz paylaşılmazken; deri koltuklar, özel rozete sahip deri direksiyon ve “20 Years Edition” çıkartmasına sahip trim detayları kullanıcılara sunulacak. Bununla birlikte modellerde çift bölgeli otomatik klima kontrolü, ısıtmalı ön koltuklar, yerleşik navigasyon, Apple CarPlay, gelişmiş Bluetooth ve dijital gösterge paneli gibi birçok özellikte özel versiyon ile kullanıcılara sunulacak.

MINI 20 Years Edition teknik özellikleri

Tüm Cooper S modellerinde olduğu gibi 20. yıla özel olan versiyonda da, 2.0 litrelik turboşarjlı motor kullanılmaya devam ediliyor. Bu sayede model 189 beygir güce, 280Nm tork değerine sahip. Bu güç çıktısı ile otomobilin 0-100 km/s hızlanma süresi 6.6 saniye seviyesinde. Cooper tarafında ise 134 beygir güç üreten model 100 km/s hıza 7.9 saniyede ulaşabiliyor.

Son olarak özel versiyon kapsamındaki modeller Temmuz ayında üretime girdi. Araçların bu ay içerisinde ABD bayilerine ulaşması bekleniyor.

“Volkswagen ID.Buzz Cargo bizlerle!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Volkswagen ID.Buzz Cargo bizlerle!

Volkswagen ID.Buzz Cargo IAA Ulaşım fuarında sergilendi.

Published

on

Retro tarzdaki Volkswagen ID.Buzz Cargo MEB platformuna sahip olan ilk ticari araç olarak kullanıcılara sunulacak. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Hannover’daki IAA Transport fuarında sergilenen model, panjurları, saklama alanlar, arka kapıları ve hatta yan erişim kapısı ile ticari kullanım düşünülerek tasarlanıyor. Bununla birlikte otomobilin tasarımı ile ticari segmentte de yepyeni kapılar kullanıcılara açılıyor.

Volkswagen ID.Buzz Cargo teknik özellikleri

Volkswagen tarafının meşhur MEB platformu üzerine inşa edilen model, 77 kWh boyutunda bir bataryaya sahip. Bu batarya ile beraber model 330 kilometre menzili kullanıcılara sunabiliyor. Menzil noktasında Citroen e-Dispatch, Vauxhall Vivaro-e gibi rakiplerini geride bırakan model, 201 beygir güç üretebiliyor. Tork değeri tarafında ise 310Nm’lik değer bizleri beklerken; modelin arkadan çekişli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Boyut noktasında 4712 milimetre uzunluğa, 1985 milimetre genişliğe ve 1938 milimetre yüksekliğe sahip olan ID.Buzz Cargo, 3.9 metreküplük bir alana da sahip. Bu alan Caddy Cargo modelinden neredeyse 1 metreküp daha geniş. Bununla birlikte maksimum 650 kilogram taşıyabilen modelin yük eşiği 632 milimetre yüksekliğinde. Ayrıca ID.Buzz Cargo 11,1 metrelik bir dönüş çapı kullanıcılara sunuluyor.

Volkswagen ID.Buzz Cargo tasarımı

Tasarım tarafında pürüzsüz olarak tanımlayabileceğimiz tasarım bizleri beklerken; bu tasarım detayları Type 2 ve Bulli modelinden geliyor. İnce farların ID ailesini direkt olarak yansıttığını belirtmek gerekiyor. Modelin aerodinamiği tarafında ise 0.29 Cd’lik sürtünme katsayısı Volkswagen tarafından doğrulanıyor. Lansmanda iki tonlu beyaz-mavi kombinasyonu ile duyurulan model; sarı turuncu ve yeşil renk seçeneklerini de kullanıcılara sunacak.

İç yaşam alanı

Yapılan tanıtım ile beraber Commerce ve Commerce Plus donanım seviyeleri kullanıcılara sunuluyor. Bununla birlikte giriş seviyesi olan Commerce donanım paketinde; LED farlar, ısıtmalı sürücü koltuğu, ön ve arka park sensörleri, 5,4″ dijital ekran, 10″ dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve Android Auto desteği kullanıcılara sunulan özellikler arasında. İç yaşam alanında beş litrelik saklama alanına sahip olan model, isteğe bağlı olarak “Buzz Box” olarak isimlendirilen özel bölmeyi de kullanıcılara sunuyor.

Commerce Plus seviyesinde geldiğimizde ise; aynı 10” dokunmatik ekranda uyarlanabilir hız sabitleyici, anahtarsız giriş, park yardımı, arka görüş kamerası, çok işlevli direksiyon simidi, ısıtmalı ön cam, VW Discover Pro navigasyon sistemi ve Travel Assist, Lane Assist, Side Assist ve Emergency Assist gibi sürüş destek sistemleri kullanıcılara sunuluyor.

“Elektrikli macera motosikleti yeni Zero DSR/X tanıtıldı!”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Çok Okunanlar