Takip Et!

Dört Tekerlek

2021 Mercedes-Benz S Serisi Tanıtıldı! İşte özellikleri

/

2021 Mercedes-Benz S Serisi

Alman üreticinin merakla beklenen modeli W223 kodlu 2021 Mercedes-Benz S Serisi nihayet tanıtıldı. Birkaç adımda tanıtılan ve özellikleri yavaş yavaş netleşen lüks sedan model, Factory 56 üretim tesisinden çıkan ilk model olacak.

Factory 56’yı dünyanın en modern tesisi olarak adlandıran Alman üretici, ilerleyen yıllarda burada sadece elektrikli otomobillerin üretimini yapacak.

2021 Mercedes-Benz S Serisi dış tasarımı

Dış tasarımdaki küçük değişiklikler 2021 Mercedes-Benz S-Serisi’ni modern çağa taşıyor diyebiliriz. Kaput daha uzun, farlar ve tekerlekler daha keskinve jantlar 21 inç olarak tercih edilmiş. C sütunu arka omuza daha yumuşak bir şekilde akıyor ve üç nesil sonra ilk kez, S-Serisi yatay arka stop lambalarına kavuşuyor.

2021 S Serisi’nde kapı kolları artık gövdeyle tamamen aynı hizada ve aynaların iç kısımlarında hava akışını iyileştirmeye yardımcı olan yeni ‘hava şeritleri’ bulunuyor. Tüm bunlar, 0.22 sürtünme katsayısı sağlamaya yardımcı olur ve S-Serisi’ni dünyanın en aerodinamik otomobillerinden biri haline getiriyor. Buna en yakın olan Tesla Model S’in sürtünme katsayısı 0.24 olarak ikinci sırada kalıyor.

2021 Mercedes-Benz S Serisi iç tasarımı

Açıkçası, Mercedes-Benz’in yeni 12,8 inç dokunmatik ekranı orta konsoldan dışarı süzülen tasarımıyla ilk göze çarpan detay diyebiliriz. Ancak yeni donanımın ötesine bakın ve S-Serisi’nin içinin ne kadar değiştiğini far edeceksiniz. 2021 modeli, önceki modele göre 27 düğmeyi ortadan kaldırıyor ve yerine dokunmatik ekranı kullanıyor.

Bir önceki modelde yuvarlak olarak kullanılan havalandırma çıkışları yatay olarak dört yerde kullanılmış. Ayrıca Burmester’ın 4D Surround ses sistemi otomobilde 30 hoparlör ile yerini alıyor.

2021 Mercedes-Benz S Serisi iç mekanı

2021 Mercedes-Benz S Serisi teknik özellikleri

 S 450 4MATICS 500 4MATICS 350 dS 350 d 4MATICS 400 d 4MATIC
Şanzıman9G-TRONIC9G-TRONIC9G-TRONIC9G-TRONIC9G-TRONIC
Silindir hacmi2.999 cc2.999 cc2.925 cc2.925 cc2.925 cc
Maksimum güç367 PS435 PS286 PS286 PS330 PS
EQ Boost ek gücü22 PS22 PS
Maksimum tork500 Nm520 Nm600 Nm600 Nm700 Nm
EQ Boost ek tork250 Nm250 Nm
Hızlanma 0-100 km/s5,1 sn4,9 sn6,4 sn6,2 sn5,4 sn
Maksimum hız250 km/s250 km/s250 km/s250 km/s250 km/s
Yakıt tüketimi karma WLTP9,5-7,8 lt9,5-8,0 lt7,7-6,4 lt8,0-6,6 lt8,0-6,7 lt

[smartslider3 slider=”10″]

Galeriyi görüntüleyemiyorsanız lütfen buradan orjinal görünüme geçin.

2021 Mercedes-Benz E Serisi satışa sunuldu! İşte fiyatı ve özellikleri

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dört Tekerlek

2022 BMW M4 yeni bir agresif versiyona kavuşuyor

2022 BMW M4 modelinin yeni bir agresif versiyonu test edilirken görüntülendi.

Published

on

BMW, 2022 BMW M4 modelinin M4 CS veya M4 CSL olarak adlandırabileceği yeni bir agresif modelin testlerine devam ediyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Henüz ismi net olarak bilinmeyen versiyon, M5 CS modeline benzer bir yükseltme yelpazesi ile markanın ürün gamına eklenecek. Bununla birlikte model test aşamasında kamuflajlı olarak kameralara yakalandı.

2022 BMW M4 tasarımı

Modelin tasarımına genel anlamda baktığımız vakit dikkatleri ilk olarak; daha geniş bir ön ayırıcı, daha karmaşık bir arka difüzör ve alt yan etekler çekiyor. Bununla birlikte modelin arka kısmında yer alan spoyler, M5 CS modelindeki spoylere oldukça benziyor. Beklentiler motor kaputunun karbon fiber takviyeli plastik bir kaput ile değiştirilmesi yönünde. Ayrıca performans için modelin tavanında da daha hafif bir malzemenin kullanılması bekleniyor.

Alman otomobil üreticisi 2017 yılında hem M4 CS hem de M4 CSL isim plakaları için ticari marka başvurularını yapmıştı. Bununla birlikte marka performans kupasına dayalı yeni GT3 yarışçısı ile; bu makineyi homologe etmek adına da daha sert bir yol otomobiline ihtiyaç duyabilirdi.

İç yaşam alanı nasıl olacak?

Modelin iç yaşam alanı ile ilgili herhangi bir görüntü henüz mevcut değil. Bununla birlikte modelin yeni M4 modeline benzer bir iç yaşam alanına sahip olması bekleniyor. Yani modelde Alcantara direksiyon simidi, karbon fiber koltuklar ve BMW’nin M Bölümü’nün imza renkleri olan kırmızı ve mavi çizgili detaylar kullanıcılara sunulacak.

2022 BMW M4 teknik özellikleri

Elbette modelin aldığı yükseltmeler yalnızca kozmetikten ibaret olmayacak. Görsellere baktığımız vakit modelin sürüş yüksekliğinin standart M4 modeline göre daha düşük olduğunu da görebiliyoruz. Bu değişikliğin daha sert amortisörler ile desteklenmesi de oldukça yüksek ihtimal. Ayrıca test edilen otomobilde standart M4 modelinden daha büyük kaliperlere sahip fren sistemi mevcut.

Süspansiyon ve fren sisteminde yapılan geliştirmelerin yanı sıra marka; karbon fiber paneller, hafif pencereler ve daha zarif alaşımlar gibi öğelerle modeli hafifletmeyi amaçlıyor.

Güç konusunda ise modelin 503 beygirden, 530 beygire yükselmesi bekleniyor. Yani yüksek ihtimalle çift turbo şarjlı 3.0 litrelik sıralı altı silindirli motor daha verimli bir hale getiriliyor. Bu performans artışı da M5 CS modeline benzer bir iyileştirme olarak dikkatleri çekiyor.

“Lucid Air Dream Edition, 836 kilometrelik bir menzile sahip!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

TOGG, “togg.com” alan adı davasını maalesef kaybetti

TOGG, internet sitesinin alan adı için açtığı davayı kaybetti.

Published

on

İlk etapta alınmayan “togg.com” alan adını almak isteyen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu açtığı davayı kaybetti. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Yerli otomobil üretiminin hazırlıklarına tam gaz devam eden TOGG; Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne açtığı davayı kaybetti. Davanın içeriği yerli otomobilin internet sayfasının alan adı üzerine. Hali hazırda “togg.com” alan adı başka birine ait vaziyette. Bununla birlikte alan adının sahibi bu alan adını satmak istemediğini bildirdi. Bu gelişme ile yerli otomobilin internet sitesinin alan adı yüksek ihtimalle değişecek.

Alan adı The Office of George Gloud isimli bir şirkete ait. Bu alan adının şirketi oldukça güzel bir şekilde yansıttığı için, şirket alan adından vazgeçmek istemiyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında açılan davayı inceleyen Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü , TOGG’un alan adını “haksız bir şekilde ele geçirmeye çalıştığını” ifade etti. Ayrıca davanın kötü bir niyetle açıldığına karar verdi.

Halihazırda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun itiraz hakkı bulunmakta. Fakat herhangi bir itiraz ile birlikte olumlu bir sonuç çıkması oldukça zor görünüyor. Yabancı IT firmasının alan adı haklarını da satmak istememesi durumu daha karmaşık bir hale getiriyor.

Son olarak herhangi bir itirazın yapılıp yapılmadığı ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Fakat oldukça önemli olan alan adının en olumlu senaryo ile sonuca kavuşmasını umuyoruz.

“2022 Citroen C5 Aircross Black Edition tanıtıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Lucid Air Dream Edition, 836 kilometrelik bir menzile sahip!

Lucid Air Dream Edition modeli sahip olduğu menzil ile birlikte, Tesla tarafını geride bırakıyor.

Published

on

Lucid Motors tarafından resmi olarak tanıtılan, Lucid Air Dream Edition menzili ile dikkatleri çekmeyi başardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Air Dream Edition sahip olduğu 836 kilometrelik menzili ile birlikte; Tesla Model S’in uzun menzilli versiyonundan 185 kilometre daha fazla yol alabiliyor. Bununla birlikte en menzilli EV modeli olma unvanını Tesla tarafının elinden de alıyor.

Lucid Air Dream Edition teknik özellikleri

Model 836 kilometre menzili 19″ boyutunda jantlar ile sunabiliyor. Bununla birlikte model ile 21″ boyutundaki jantlar tercih edildiği vakit; menzili 774 kilometre seviyesine düşüyor. Dream Edition serisi ile model 993 beygir gücünde. Modelin Tesla Model S Plaid modeline rakip olan Dream Edition Performance serisi ise 1111 beygir güce sahip. Performance varyantı ile birlikte modelin 0-100 km/s hızlanma süresi yalnızca 2.5 saniye. Model versiyona bağlı olarak tek ve çift motorlu kurulum seçenekleriyle sunulmakta. Ayrıca pil paket tarafında 113kWh’lik büyük bir lityum-iyon pil paketi bizleri bekliyor.

Performance serisi ile birlikte modelin menzil değerleri; 19″ boyutundaki jantlar ile 758 kilometre, 21″ boyutundaki jantlar ile ise 725 kilometre seviyesinde. Bununla birlikte model 20 dakikalık şarj ile 482 kilometre menzili kullanıcısına sunabiliyor. Ayrıca modelde çift yönlü şarj desteği de mevcut.

Lucid Motors yeni modelini 800 beygir ve tekerlek boyutuna bağlı olarak; 754 kilometre ila 830 kilometre menzil ile Grand Touring olarak da kullanıcılara sunuyor. Modelin sahip olduğu altı farklı varyantın tamamı artık EPA’nın en uzun menzilli elektrikli araçlar listesinin en başında yer alıyor. Ayrıca modelin 900V+ elektrik mimarisi üzerine de inşa edildiğini belirtmek gerek.

Son olarak 169.000 Dolarlık Dream Edition varyantının rezervasyonu uzun bir süre için müsait değil. Fakat 139.000 Dolar seviyesinde olan Grand Touring modeli sipariş etmek için uygun. Lucid Motors, 620 beygirlik Touring modeli için 95.000 Dolar, 480 beygirlik Pure için ise 77.400 Dolar değer biçmekte.

“Yeni Citroen C3 modelinin gösterimi yapıldı!” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları