Takip Et!

Dört Tekerlek

Toyota bZ3 modelinin görüntüleri sızdırıldı

Toyota bZ3 sızan görüntüler ile dikkatleri toplamayı başardı.

/

Çin pazarında piyasaya sunulacak olan Toyota bZ3 modeline ilişkin görseller sızdırıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan lansman ile beraber tanıtılan 11 modelle konsept vitrinini duyuran Toyota; Beyond Zero (bZ) alt markası ile üretime girmesi beklenen sedan modeli kameralara yansıyan görüntüleri ile tekrardan bizlerle.

Toyota bZ3 teknik özellikleri

Model 472 cm uzunluğa, 182 cm genişliğe, 147 cm yüksekliğe sahip. Bununla birlikte 287 cm dingil mesafesine sahip olan modelin, boş ağırlığı 1834 kilogram seviyesinde. Güç aktarma sistemi tarafında BYD motoru 183 beygir ve 244 beygirlik iki farklı opsiyon ile kullanıcılara sunulacak. Bununla birlikte versiyonların detayları henüz bilinmezken; aynı dingil mesafesine sahip olan bZ4X ile aynı platforma sahip olan bZ3, 71.4 kWh boyutunda piller ile kullanıcılara sunulması oldukça yüksek ihtimal. Bu pil paketi ile otomobilin 350-400 kilometre seviyesinde bir menzile sahip olması bekleniyor.

Otomobilin Kasım ayında Guangzhou Otomobil Fuarı’nda yapılacak resmi bir lansman ile kullanıcılara sunulması bekleniyor. Ardından aynı yıl içerisinde otomobilin piyasaya sunulacak olan lansmanı bekleniyor.

Son olarak Toyota, 2025 yılına kadar pazarda yedi tanesi bZ markasına ait olmak üzere 15 sıfır emisyonlu araç bulundurmayı planlıyor.

“Formula 1’de Hollanda GP heyecanı bu hafta yaşanıyor!”

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Tekerlekli araçlara olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dört Tekerlek

Satılan her beş elektrikli otomobilden biri Mercedes-EQ ailesinden!

Mercedes-EQ, Türkiye pazarında 1.559 adetlik elektrikli otomobil satışı gerçekleştirmeyi başardı.

Published

on

2022 yılında 4 yeni EQ modelini satışa sunan Mercedes-EQ, Türkiye pazarında 1.559 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirmeyi başardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

2022 yılı boyunca devam eden yarı iletken ve lojistik engellerine karşılık olarak Mercedes-Benz, güçlü talebin karşılığını vermeyi başardı. Bununla birlikte bir 2021 yılına göre satışlarını yüzde 16 arttıran marka, 25 bin araç satışı gerçekleştirdi. Bu 25 bin aracın detaylarını irdelediğimizde ise bir önceki yıla göre yüzde 21,2 artan binek otomobil satışları ile 18.630 adet otomobil satıldı. Bu sayede marka premium segment otomobillerde yakaladığı en yüksek satış adedi ile beraber liderliğe oturdu. Hafif ticari araç satışlarına baktığımızda ise bir önceki yıla göre yüzde 3,7’lik bir artış bizi bekliyor. Bu artış ile beraber Mercedes-Benz günün sonunda 8+1 yolcu taşımacılığında liderliğini sürdürmeye devam etti.

Mercedes-EQ ailesi ile geleceğin rüzgarı

Elektrikli model konusunda ürün gamını çeşitlendirmeye devam eden Alman otomobil üreticisi, 2022 yılında 4 farklı elektrikli modeli pazara sundu. Ayrıca sunulan bu modeller ile beraber 2025 yılından itibaren, tüm yeni araç mimarilerinin yalnızca elektrikli olacağını ve müşterilerin her model için tamamen elektrikli bir alternatife sahip olacağını özellikle duyurdu.

Türkiye pazarında duyurduğu verimli, lüks ve konforlu elektrikli modeller ile beraber pazar payını arttıran marka; 2022 yılında 1.559 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi. Bu satışı bir önceki yıl ile kıyasladığımızda yüzde 365’lik bir artış söz konusu. Genel rakamları özellikle incelediğimizde ise gördüğümüz tablo bize; Türkiye pazarında satılan her beş elektrikli otomobilden birinin Mercedes-EQ ailesine dahil olduğunu gösterdi. Kaydettiği bu ilerleme ile beraber Mercedes-Benz Otomotiv, 2023 yılında elektrikli otomobil satışları içerisindeki payını yüzde 10’un üzerine çıkarma hedefini açıkladı.

Mercedes-Benz Otomotiv açıklamaları

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan

İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan 2022 yılı değerlendirmesi ve 2023 yılı hedefleri ile beraber Mercedes-EQ ailesini ele aldığı açıklamasında aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“2039 itibarıyla karbon nötr olmak gibi hem iddialı hem de önemi giderek artan iklim krizi karşısında, elektrikli araç satışlarında önümüzdeki yıllarda daha da geliştirmeyi planladığımız rekorlar serisini başlattık. Sene başında tek şarjla 1.000 km menzile ulaşan EQXX ile Mercedes-Benz mühendisliğinin elektrikli otomobillere nasıl bir gelecek çizdiğini hep beraber gördük. Bu yıl Türkiye’de lansmanını yaptığımız, üstün özellikleriyle dikkat çeken EQS’in yanı sıra, sportif üst sınıf sedanımız EQE, EQA ve EQB modellerimiz, otomotivde elektrikli otomobiller için yeni standartlar belirleyen yaklaşımımızın müşterilerimizin beklentilerine cevap vererek genel kabul sağladığını gösterdi.”

“2023 heyecan dolu bir yıl olacak. Yaratacağımız yeni ekosistemle müşteri odaklılığına yeni bir standart ve ölçüt getirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda yalnızca en iyi müşteri deneyimi için yeni bir rekabet kültürü doğmasına ve lüks perakende sektöründe köklü bir değişimin başlamasına da öncülük edeceğiz.

Ülkemizde otomobil şarj altyapısındaki yatırımlarla birlikte, elektrikli otomobil satışlarımızın payının daha da artmasını ve toplam satışlar içinde yüzde 10’un üzerine çıkacağını öngörmekteyiz. 2023 yılında, merakla beklenen Yeni E-Serisi ve CLE modellerimizi bu sene içinde müşterilerimizle buluşturmayı ve premium segmentteki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Mercedes-Benz’in çok net bir hedefi var: En çok arzu edilen otomobilleri yapmak. 2023 yılında da bu sözümüzü tutmaya devam edeceğiz”

Mercedes-Benz Otomotiv Hafif Ticari Araçlar Ürün Grubu İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

Hafif Ticari Araçlar Ürün Grubu İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz ise 2022 yılını aşağıdaki ifadeler ile değerlendirdi:

“Hafif ticari araçlarda 2022, pandemiden bu yana devam eden lojistik sorunlarına bağlı olarak son iki aya kadar satışların görece zayıf gerçekleştiği bir yıl oldu. Ancak özellikle aralık ayında bu sorunları büyük ölçüde çözerek, bekleyen talebi karşılamada önemli yol kat ettik. 8+1 yolcu taşımacılığındaki liderliğimizi 2022 yılında da korumanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yılın ilk 11 ayında, ortalama aylık satış sayılarımız yaklaşık 420 araç seviyesinde yer alırken, sadece aralık ayında 1.650 adedin üstüne çıktık. Böylece, hafif ticari araçlar kategorisindeki 26 yıllık tarihimizdeki en yüksek aylık satış adedine ulaştık. Yılın son ayında orta segmentte satılan her üç hafif ticari araçtan biri Mercedes-Benz Vito oldu. Yine aynı ayda, hafif ticari araç kategorisinde şimdiye kadarki en yüksek pazar payını yüzde 33,8 ile elde ettik. 2022’de Mercedes-Benz Vito’nun ülkemizdeki yirmi beşinci yaş gününü, 40 bin adedi aşan satış rakamıyla kutladık. Öte yandan, pandemiden bu yana değişen aile alışkanlıkları trendlerine paralel olarak karavana dönüştürülebilen Sprinter’le müşterilerimize Mercedes-Benz lüksünü ve konforunu, ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen bir altyapı ile sunmuş olduk. 2023 yılında tedarik ve lojistik sorunlarının 2022’ye göre görece azalacağını öngörüyoruz. Piyasa koşullarına paralel olarak artan pazar içerisinde çevik adımlar atarak, performansımızı sürdürmeyi planlıyoruz”

“Chery Tiggo 7 PRO, Omoda 5 ve Tiggo 8 Pro İstanbul Park’ta!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

Chery Tiggo 7 PRO, Omoda 5 ve Tiggo 8 Pro İstanbul Park’ta!

Chery İstanbul Park’ta gövde gösterisi yaptı!

Published

on

Türkiye pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Çinli otomobil üreticisi, Chery Tiggo 7 PRO, Omoda 5 ve Tiggo 8 Pro modelleri ile gövde gösterisi yaptı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Intercity İstanbul Park’ta basın mensuplarına özel bir etkinlikte ön kullanıma sunarak araçların teknolojileri, kalitesi ve konforunu gözler önüne serdi. Üç farklı SUV modeli yakından inceleyerek test sürüşleri yapan basın mensupları, “Chery Teknolojisi”nin geldiği üst düzey seviyeye şahit oldular.

Chery Tiggo teknik özellikleri

1.6 TGDI motor ve 7DCT otomatik şanzıman kombinasyonu

Test sürüşleri yapılan OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve TIGGO 8 PRO modelleri, Chery’nin en gelişmiş teknolojileriyle donatılmış durumda. Chery’nin tüm dünyada yüksek satış adetlerine ulaşan yıldız modelleri, aynı zamanda markanın dünya genelinde, 80’in üzerinde ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatta önemli bir güç. Her üç model de Chery tarafından geliştirilen üçüncü nesil ACTECO serisi 1.6 TGDI motorla donatılmış durumda. Motor, maksimum 197 HP maksimum güç ve 290 Nm maksimum tork üretiyor. Modern teknolojinin nimetlerinden yararlanan motor, iHEC yanma sistemi gibi beş temel teknoloji sayesinde yüzde 41 termal verimlilikle Çinli motorlara öncülük ediyor ve “Yılın En İyi 10 Motoru” arasında yer alıyor. Motorla kombine edilen ıslak çift kavramalı GETRAG 7DCT şanzıman, motorun gücünü yola etkin bir şekilde aktarırken yakıt ekonomisini de destekliyor, yüksek verimlilik seviyesine katkı sağlıyor. İster ani şerit değiştirme manevraları olsun, ister orta devirlerde ani hızlanmalarda olsun, güç aktarma sistemi, gaz emirlerine anında hızlanma ile cevap veriyor ve hızlı vites geçişleriyle sürüş keyfini destekliyor. Test sürüşündeki üç SUV model, ürün stratejisi ve hedef kitle açısından farklılaştırılıyor. Basın mensupları her biri ürünü kullanarak, her bir modelin ürün stratejisini yakından inceleme fırsatı buldu.

Yeni bir deneyim için:Omoda 5!

OMODA 5, Chery tarafından geliştirilen ilk küresel araç. Tüm dünyadaki müşterilerin beklentilerine uygun olarak Chery OMODA 5; genç, yeni, göz alıcı ve iddialı tasarımına ek olarak zengin ekipmanıyla kısa zamanda çok sayıda sipariş almayı hedefliyor. Intercity Park’taki etkinlikte basın mensuplarının OMODA 5 ile ilk temasları sonrasındaki genel yorumları; aracın ilerici tasarımı, dinamik etkisi ve cross tarzıyla diğer SUV modellerden ayrışması yönünde oldu.

1.6 TGDI motor ve 7DCT şanzıman kombinasyonu yüksek çekiş gücüyle heyecan uyandıran bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Özellikle orta devirlerden itibaren kendini daha da belirgin bir şekilde hissettiren çekiş gücü, devir seviyesiyle birlikte artarak devam ediyor. Yüksek çekiş gücü tüm devir bandı boyunca sürücüyü heyecanlandırmaya devam ediyor. OMODA 5, EKO/Normal/Spor olmak üzere üç sürüş modunu kullanıma sunuyor. Spor modu, daha canlı bir sürüş deneyimi için motoru minimum 2000 d/d seviyesinde tutuyor. OMODA 5, 0-100 km/s hızlanmasını 7,8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkan bir performans ortaya koyuyor. Motorun yüksek güç üretimi ve sağladığı performansa ek olarak OMODA 5, sürüş anında da üstün sürüş keyfiyle öne çıkıyor.

Chery Omoda 5 iç yaşam alanı

Üstün güç ve kullanım performansı kadar OMODA 5, zarif iç tasarımıyla özellikle genç kullanıcıları cezbeden, modaya uygun bir ambiyans ortaya koyuluyor. İki adet 10,25 inçlik ekranı tek bir panelde birleştiren ekran konsepti, kabin içindeki yenilikçi ve modern tasarım uygulamasına bir örnek. Ekran konsepti sadece modern ve yenilikçi bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanım kolaylığı ve gelişmiş bir ergonomi de sunuyor.

OMODA 5, akıllı sürüş yardımcıları açısından L2.5 akıllı sürüş seviyesiyle sınıfına öncülük etmeye hazır. Ayrıca, OMODA 5’de kullanıma sunulan Sürücü İzleme Sistemi (DMS), Chery tarafından tanıtılan önemli bir teknolojik yenilik. Araç içi kamera, sürücünün yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak izliyor, uyku hali veya dikkat dağınıklığı algıladığında sürücüyü uyarıyor.

Chery Tiggo 7 Pro tasarımı

Chery TIGGO 7 PRO, lüks kompakt SUV segmentinde şık görünüm ve sürüş konforuna odaklanan müşterileri hedefleyerek giriş seviyesini belirliyor. TIGGO 7 PRO, görünüm olarak TIGGO ailesinin tasarım dilini benimsiyor. LED Matrix farlarla uyumlu “Angel Wing Star” ön ızgara, şık ve dinamik bir görsel şölen sunuyor. Ayrıca çift renkli araç gövdesi ve havada süzülen tavan tasarımıyla da genç kullanıcıların beğenisine hitap ediyor.

Chery Tiggo 7 Pro iç yaşam alanı

TIGGO 7 PRO, sürücü ve ön yolcuyu sarmalayan kokpit tasarımıyla dikkat çekiyor. 12 inçlik tam LCD gösterge paneli, 10,25 inçlik merkezi dokunmatik kumanda ekranı ve 8 inçlik dokunmatik LCD klima ekranı, pek çok premium SUV rakiple yarışabilecek seviyede iddialı bir tasarıma sahip. LCD ekran, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ve klima ekranı arasındaki etkileşim, yenilikçi bir kullanıcı arayüzü oluştururken, güncel teknolojilerle bağlanılabilirlik uyumuyla da albenisini artırıyor.

Hem gövde hem de iç mekanındaki tasarımıyla dikkat çeken TIGGO 7 PRO, bu özellikleriyle yetinmeyerek ayrıntılarda gösterilen özen ile de beklentileri karşılıyor. Özellikle kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ile sunulan “cep telefonunu unutma hatırlatıcısı” işlevi, bu detaylardan sadece bir tanesi. Bunun dışında anahtarsız giriş ve tek tuşla çalıştırma, 360 derece kuş bakışı panoramik arka görüş kamerası ve temassız açılan elektrikli bagaj gibi donanımlar genel paketi tamamlıyor. Ayrıca, çift bölgeli otomatik klima, kabin içi konforu tamamlıyor.

Chery Tiggo 8 Pro ile konforlu bir yaşam

CheryTIGGO 8 PRO, başarıya ve kaliteli yaşama odaklanmış müşterilere yönelik, 7 koltuklu, büyük hacimli bir SUV. Markanın Türkiye’deki Amiral Gemisi pozisyonunda konumlandıracağı Chery TIGGO 8 PRO, hem statik hem de hareket halindeyken, “Karadaki Üst Sınıf Kabin” deneyimini, premium konfor duygusuyla yaşatıyor.

TIGGO 8 PRO’nun süspansiyon sistemi, keskin dönüşlerde kabini stabil tutmak ve gövde salınımlarını azaltmak üzere destek sağlıyor. SUV, heybetli gövdesine karşın hafif ve geri bildirimi yüksek direksiyon sistemi sayesinde esnek ve kıvrak kullanım özellikleri sergiliyor. Bununla birlikte Chery TIGGO 8 PRO’nun gelişmiş yalıtım seviyesinin sağladığı sessizlik de sürüş konforuna katkı sağlıyor. TIGGO 8 PRO’nun rölanti devrinde ölçülen gürültüsü sadece 39,9 dB.

“MG, Türkiye’de 2022 Yılının En Çok Satılan İngiliz Otomobil Markası Oldu!”

Okumaya Devam Et

Dört Tekerlek

MG, Türkiye’de 2022 Yılının En Çok Satılan İngiliz Otomobil Markası Oldu!

MG, Türkiye pazarında İngiliz otomobil üreticileri arasında lider!

Published

on

Köklü İngiliz otomobil markası MG, 2022 yılında da elde ettiği başarılarıyla dikkat çekmeye devam etti. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Türkiye’de hayran kitlesiyle eş zamanlı olarak satışlarını da artıran marka 2022 yılının son çeyreğinde satış rekorları kırdı. Satışlarındaki bu başarı ile 2022 yılını İngiliz otomobil markaları arasında “Lider” olarak tamamladı. Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu, Doğu Avrupa ve Orta Asya Ticaret Müsteşarı Kenan Poleo, 2022 yılının en çok satan İngiliz otomobil markası unvanını kazanan MG’nin bu başarısını, “Çok rekabetçi olduğunu bildiğimiz otomotiv sektöründe köklü bir İngiliz markasının başarılar ile dolu yolculuğunu izlemek çok sevindirici. Kısa zamanda çokça başarıya imza atan tüm MG ekibini tebrik ediyoruz” diyerek kutladı.

MG Geniş Ürün Gamı ile Güçlü Hakimiyet

2022 yılında Avrupa’da satışlarını bir önceki yıla göre üç katına çıkaran MG markası, elektrikli otomobil pazarında önemli bir paya sahip. Türkiye’de ise 2021 yılından beri Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen MG markası, %100 elektrikli ZS EV modelini satışa sunmasının ardından plug-in hibrit modeli E-HS’i de kullanıcıları ile buluşturdu. Tüm ihtiyaçları dinlemeyi ve kısa süre içinde çözüm bulmayı misyonu haline getiren marka, kullanıcılarından gelen geri bildirimler doğrultusunda hem elektrikli ZS EV hem de E-HS modellerinin benzinli alternatifini müşterilerine sundu. 2023 yılının ilk çeyreğinde yeni elektrikli modelleri ile ürün gamını ikiye katlayacak olan MG markası, Avrupa’da kazanılan birçok ödülden sonra Türkiye’de de büyük başarılara imza atmaya hazırlanıyor.

Deneyim Noktaları Hızla Artmaya Devam Ediyor

2022 yılının MG markası için öne çıkan başlıklarından biri de Servis ve Deneyim Noktaları sayısındaki artış oldu. Hızla artan talebe cevap verebilmek için 2023 yılında da bu büyümeyi devam ettirecek olan marka, 16 ilde 23 Deneyim Noktası’na ulaşmayı hedefliyor.

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal konuyla ilgili olarak aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Hedeflerimize kısa süre içinde ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz hedeflere yenilerini ekleyerek markayı ve müşterilerimize sunduğumuz hizmeti ileri taşımayı önemsiyoruz. 2023 yılında elektrikli otomobillere gösterilen ilginin araç bulunurluğunun üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Önemsediğimiz bulunurluk konusunu MG yetkilileri ile görüşerek bu yıla çok güzel hazırlandık. 2023 ilk çeyreğinde ürün ailemize ekleyeceğimiz yeni elektrikli modellerimiz ile seneye hızlı bir giriş yapacağız. Uzun süredir beklenen elektrikli ürün ailemizin en önemli özelliği her beğeniye ve ihtiyaca hitap edebilecek olması. 2023 yılında, satılacak olan her iki MG’den birinin elektrikli olmasını hedefliyoruz. Bu konuda yola erken çıkmış olmanın avantajını yaşıyoruz, elektrikli otomobiller konusundaki tecrübemizi müşteri deneyiminde fark yaratarak yansıtacağız. Yeni yıl için en önemli hedefimiz, elektrikli otomobil markaları arasında ilk 5’te yer almak”

“Opel Mokka Elektrik, Menzil Artırdı!”

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Çok Okunanlar