Takip Et!

Çok Tekerlek

Dünyanın en hızlı kara aracı Bloodhound LSR satışta

/

Bloodhound kara hız rekoru projesinin sahibi lan Warhurst pandemi kaynaklı çekilen finansal problemleri sonucu modeli bir kez daha satılığa çıkardı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Warhurst 2018 yılında Bloodhound projesinin sorunlarını geçici olarak çözmeyi başarmış ve jet yakıtı ile araca yeni bir hedef koymuştu. Araç 2019 yılında Afrika’da yapılan testlerde ilk defa 965 km/saat gibi bir değere ulaşmayı başarmıştı. Covid-19 sebebiyle başlayan pandemi dönemi aracın geliştirilmesi adına oldukça büyük bir engel oluşturdu.

Warhurst’ün holding şirketi Grafton LSR, pandemi sebebiyle oluşan finansal problemler ile birlikte projeden ayrılma kararı ile birlikte modeli satışa sundu.

Warhurst, TG’ye “Birisinin son dakikada girip ödülü alması için doğru zaman,” dedi. “Yapılan onca şeyden ve ona harcanan onca paradan sonra, sadece son bir miktar finansman var ve o kadar, rekor sizde.” açıklamasında bulundu.

Araba, Kasım 2019’da Hakskeen Pan’da sadece Rolls-Royce EJ200 jet motorunu kullanarak katıldığı testlerde kendini kanıtladı. 8 milyon sterlinlik bütçeye ihtiyaç duyan bir sonraki adım, arabayı ek Nammo roket motoruyla çalıştırdıktan sonra rekoru 1997’de Thrust SSC’nin (ses bariyerini geçen ilk araba) elde ettiği 1227 km/s değerinin bir adım ilerisine taşımak kalıyor.

Warhurst Bloodhound ne düşünüyor ?

Projeden ayrılan Warhurst, Autocar’a şu açıklamalarda bulundu:

“Buradaki zorluk, Bloodhound’un yanında olanların kontrolünü satın almak için iki yıl önce yaptığım şeyi yapacak birini bulmak. Bu sadece sponsor olmaktan farklı.

“İstediğim kadar yatırım yaptım – aslında amaçladığımdan biraz daha fazla. Buradaki fikir, bir şeyin işe yarayacağını kanıtlamak, ardından bizi yolculuğun son bölümüne götürecek sponsorluk almaktı, ancak bu olmadı Covid hayatı çok zorlaştırdı.

“İnsanlar paranın boşa gidip gitmediğini soruyor. Sanmıyorum. Bazı şeyler yaptık. İnsanları istihdam ettik. Ve bu insanlar ve işletmeler vergi ödedi, bu yüzden ülke için iyi oldu.”

“Geri adım atmak sinir bozucu, çünkü bir sonraki kısım en son teknoloji. Uzay aracını yörüngeye yerleştirmek için kullandıkları roket teknolojisinin aynısını kullandığımız yerde en iyi pil teknolojisini ve en iyi elektrik motorlarını kullandığımız yer burası.”

Merhabalar sevgili dijitaltekerlek.com okurları. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde eğitimime devam etmekteyim. Otomobile ve Motor sporlarına olan ilgi ve sevgimi dijitaltekerlek.com üzerinden elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Sağlıkla kalın.

Reklam
Yorum yapmak için tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Çok Tekerlek

Mercedes-Benz eActros kamyonu resmi olarak tanıtıldı

Elektrikli Mercedes-Benz eActros modeli 2018 yılındaki prototip modelinin ardından resmi olarak tanıtıldı.

Published

on

Elektrikli Mercedes-Benz eActros yarı kamyon modeli resmi olarak tanıtıldı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Her geçen gün yenisi duyurulan elektrikli taşıtlar dikkatleri çekmeye devam ediyor. Bununla birlikte Mercedes tarafından tanıtılan eActros modeli oldukça standart bir görünüme sahip. Kamyon ilk olarak 2016 yılında IAA Ticari Araçlar fuarında tanıtıldı. Ardından 2018 yılında Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde on prototipi yollara çıkardı.

Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Mercedes-Benz Trucks’tan sorumlu Karin Radstrom model ile ilgili olarak şu cümleyi kullandı;

“İklim değişikliği söz konusu olduğunda ulaşımın sorunun bir parçası olduğunu kabul etmeliyiz. Aynı zamanda çözümün bir parçası olabiliriz ve olacağız. Yarım milyon kilometreden fazla yol kat eden eActros’umuzla başlıyoruz.”

Mercedes-Benz Trucks pazarlama, satış ve servis müdürü Andreas von Wallfeld ise model ile ilgili şu açıklamada bulundu;

“eActros’un geliştirilmesi, müşterilerimizle ortaklığa odaklandı. İnovasyon Filosu’ndan öğrendiğimiz her şey artık seri üretime dahil ediliyor. Prototiplerle karşılaştırıldığında, menzil, tahrik gücü ve güvenlik gibi çeşitli özellikler, üretimde önemli ölçüde iyileştirildi.”

Mercedes-Benz eActros teknik özellikleri

Model iki vitesli şanzıman ile birlikte iki elektrik motoruna sahip. Bununla birlikte model versiyona bağlı olarak; 105 kWh kapasiteli üç veya dört pil paketi ile birlikte geliyor. Bununla birlikte model ile sunulan maksimum pil kapasitesi 420 kWh seviyesinde. Bu büyük pil sayesinde model kullanıcısına 400 kilometre menzil sunabiliyor. Fakat model 160 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Yani normal bir 400A DC şarj istasyonunda, üç pil paketinin yüzde 20 şarj oranından yüzde 80 şarj oranına ulaşabilmesi için 1 saatten biraz daha uzun süre gerekiyor.

Mercedes, sessiz doğası ve emisyonsuz çalışabilmesi nedeniyle, normalde benzinli veya dizel modellerin giremeyeceği vakitlerde; gündüz veya gece, modelin şehir merkezlerine sessiz bir şekilde gidebileceğini belirtiyor. Ayrıca müşterilerin isteği doğrultusunda model için bir şarj altyapısı kurmanın da dahil olduğu bazı danışmanlık ve servis ürünleri bizzat marka tarafından sağlanabiliyor.

Model kullanıcılara; MirrorCam, Sideguard Assiste ve yaya algılamalı aktif fren yardımcısı gibi; bir dizi güvenlik sistemi ile birlikte sunulmaya hazırlanıyor.

Son olarak Mercedes-Benz eActros modelinin ilk olarak Avrupa’da; Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere, Danimarka, Norveç ve İsveç’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

“Ferrari F8 Tributo modeline Novitec dokunuşu” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Volvo, 2030 yılına kadar 1000 kilometre menzil hedefliyor

Volvo, İsveçli pil üreticisi Northvolt ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Published

on

Volvo, yeni nesil modelleri için yoğun lityum iyon pil paketleri geliştirmek adına; İsveçli pil üreticisi Northvolt ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Gelişmelerin bir sonraki XC90 modelinin piyasaya sürülmesiyle tanıtılması beklenen; “ikinci nesil” elektrikli otomobiller olarak adlandırdığı modellerde sunulması planlanıyor. Bununla birlikte modeller, çift yönlü şarj edebilen tamamen elektrikli bir platform üzerine inşa edilecek. Ayrıca bu platform ile birlikte model, sahiplerinin elektriği şebekeye geri sunmasına olanak sağlanacak.

Volvo yeni pil teknolojisi ile neleri değiştiriyor?

2020’lerin ortalarında şirket, daha iyi şasi sağlamlığı ve ağırlığı için bir yapı görevi gören pil paketleri araçların tabanına tam entegrasyonu ile inşa edilecek olan “üçüncü nesil” elektrikli araçlarının piyasaya sürülmesi planlıyor. Bununla birlikte modellerin verimlilik ve tasarruf tarafında oldukça iddialı olması bekleniyor. Ayrıca gelişen şarj teknolojisi ve pil termal yönetimi sayesinde modellerin şarj sürelerinin de yarıya inmesi bekleniyor.

Örnek vermek gerekirse; Polestar 2 modeli maksimum 150kW hızında şarj ile yüzde 80 şarj seviyesine; 40 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyor. Markanın bu tarafta hedefi; dört sene sonrasında bu sürenin 20 dakikaya düşmesi şeklinde.

Volvo ve Northvolt ortaklığı uzun vadeli hedeflere sahip. Bununla birlikte otomobil üreticisinin on yılın sonuna kadar pil hücreleri için enerji yoğunluğunda yüzde 50 oranında bir iyileştirme hedefliyor. Bu hedef ile birlikte elektrikli Volvo modelleri tek bir şarj ile; 1000 kilometre menzile sahip olabilecek. Ayrıca Northvolt tarafı ile geliştirilen hücreler yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılarak üretilecek. Ve bu ortaklık pil geri dönüşüm operasyonlarını da kapsayacak.

Son olarak Volvo Baş Teknoloji Sorumlusu Henrik Green konu ile ilgili olarak şu cümleleri kullanmakta;

“Akü hücrelerimizin tasarımını ve entegrasyonunu basitleştirerek, ağırlığı azaltabilir ve alanı en üst düzeye çıkarabilir, akü kapasitesi, menzil ve şarj sürelerinde önemli gelişmelere izin verebiliriz” 

“Maserati, modelleri için yeni donanım seviyelerini tanıttı” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Çok Tekerlek

Taşıt alımlarında kredi vadesi kısaldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklama ile birlikte taşıt kredi vade süreleri kısaldı.

Published

on

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan basın açıklaması ile birlikte; taşıt alımlarında kredi vadesi yeniden düzenleniyor. Detaylara gelin birlikte haberimizde göz atalım.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamanın detaylarına baktığımız vakit; vade sürelerinin kısaldığını görüyoruz. Bununla birlikte taşıt piyasasının bu açıklama ile nasıl etkileneceği merak konusu.

Taşıt alımlarında yeni kredi vade süreleri nasıl?

Öncelikle modellerin değerleri ile birlikte kredi vade süreleri kısaldı. Bununla birlikte 120.000 Türk Lirası ve altında fatura değerine sahip olan modeller için; kredilerin vade süresi 60 aydan 48 aya indirildi.

Fatura değerinin 120.000 Türk Lirası ve 300.000 Türk lirası aralığında olan taşıtlar için; kredi vade süresi 48 aydan 36 aya indirildi.

300.000 Türk lirası ve 750.000 Türk Lirası arasında fatura değerine sahip olan modeller için; kredi vade süresi 36 aydan 24 aya indirildi.

750.000 Türk Lirası ila 1.500.000 Türk lirası arasındaki taşıt kredilerinde ise vade süresi; 24 aydan 12 aya indirildi.

Bu kredi vade süresi düzenlemeleri ile birlikte pazarın olumsuz etkilenme ihtimali mevcut. Fakat bir diğer düşünce de yapılma ihtimali olan bir ÖTV düzenlemesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği.

Kredi faiz oranı değişmemiş olsa dahi, kısalan vade nedeniyle aylık taksit ödemelerinde yüzde 25 ila yüzde 100 arasında artış gerçekleşiyor. Ayrıca örnek vermek gerekirse; en çok talep gören, 120.000 Türk Lirası altı krediler için vade süresinin 60 aydan 48 ay indirilmesi ile aylık ödenecek taksit miktarı yüzde 25 artmakta. Bununla birlikte bu oran 150.000 Türk Lirası değerinde bir kredi için ise yüzde 33.

Kredi tutarı da değişiyor

BDDK kararı ile birlikte bankaların taşıt alımları için vereceği kredinin tutarı da yeniden belirlendi. Bununla birlikte 120.000 Türk Lirası ila 300.000 Türk Lirası arasında fatura değerine sahip olan modeller için; en fazla yüzde 30 oranında kredi kullanılabilecek.

300.000 Türk Lirası ile 750.000 Türk Lirası arasındaki taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı; fatura bedelinin yüzde 30’unu aşamayacak.

750.000 Türk Lirası ile 1.500.000 Türk Lirası arasındaki taşıtlar için kullanılabilecek kredi tutarı; fatura bedelinin yüzde 20’si kadar.

Son olarak 1.500.000 Türk Lirası üzerinde fatura bedeline sahip olan araçlar için herhangi bir kredi verilmeyecek.

Okumaya Devam Et
Reklam
Reklam
Reklam

Haftanın Çok Okunanları